Menu
Zobraziť v interiéri Náhľad v AR Prepnúť na tlač Prepnúť na digitálnu verziu obrazu Odoslať
Podrobnosti Príručka Pridať do obľúbených Stiahnuť Podobné položky RTG skúška Prehliadanie diapo\] Štatistiky

Smrť Sokrata

„Smrť Sokrata“ od Jacques-Louisa Davida stelesňuje ideály morálnej ctnosti neoklasicizmu s majstrovským chiaroscurom a symbolickým detailom – dojímavú reflexiu smrti a poznania počas Francúzskej revolúcie.

Jacques-Louis David (1748–1825): Francúzsky klasicistický maliar, ktorý definoval umelecký svet revolúcie a Napoleonskej éry. Jeho obrazové diela sú známe svojou dramatickou silou a oslavujú hodnoty občianskej odvahy.

Ručne maľovaná olejová reprodukcia

Ručne maľovaný olej na plátne vo vašej zvolenej veľkosti a v ráme, vyrobený na mieru našimi umelcami. ( Prepnúť na tlač Prepnúť na digitálnu verziu obrazu)

Corner sample of the P118B picture frame: lisovaný polystyrén, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B €10
Corner sample of the P118H picture frame: lisovaný polystyrén, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H €10
Corner sample of the P118W picture frame: lisovaný polystyrén, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W €10
Corner sample of the P438Z picture frame: lisovaný polystyrén, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z €10
Corner sample of the P508JH picture frame: lisovaný polystyrén, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH €12
Corner sample of the P508YH picture frame: lisovaný polystyrén, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH €12
Corner sample of the P805H picture frame: lisovaný polystyrén, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H €10
Corner sample of the P805Z picture frame: lisovaný polystyrén, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z €10
Corner sample of the P919BZ picture frame: lisovaný polystyrén, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ €10
Corner sample of the P919G picture frame: lisovaný polystyrén, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G €10
Corner sample of the P919XJ picture frame: lisovaný polystyrén, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ €10
Corner sample of the P959ZH picture frame: lisovaný polystyrén, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH €10
Corner sample of the P968JZ picture frame: lisovaný polystyrén, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ €12
Corner sample of the W106C picture frame: masívne drevo, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C €8
Corner sample of the W218G picture frame: masívne drevo, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G €10
Corner sample of the W218JH picture frame: masívne drevo, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH €8
Corner sample of the W218Y picture frame: masívne drevo, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y €10
Corner sample of the W307PJ picture frame: masívne drevo, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ €10
Corner sample of the W316G picture frame: masívne drevo, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G €10
Corner sample of the W316PJ picture frame: masívne drevo, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ €8
Corner sample of the W316Y picture frame: masívne drevo, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y €10
Corner sample of the W398PJ picture frame: masívne drevo, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ €8
Corner sample of the W4111J picture frame: masívne drevo, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J €10
Corner sample of the W500HY picture frame: masívne drevo, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY €15
Corner sample of the W500JH picture frame: masívne drevo, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH €15
Corner sample of the W692G picture frame: masívne drevo, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G €12
Corner sample of the W849H picture frame: masívne drevo, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H €8
Corner sample of the W940BG picture frame: masívne drevo, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG €15
Corner sample of the W953PJ picture frame: masívne drevo, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ €8

Štandardné rozmery
na mieru
CM
INCH

Vyberte si z našich preddefinovaných rozmerov, ktoré zodpovedajú pôvodným pomeroḿ diela.

šírka
výška

Zadajte šírku a výšku, ktoré potrebujete, aby sa dielo hodilo k vášmu rámu alebo stene. Keďže ide o ručnú maľbu, pri rozmeroch s odlišným pomerom strán môže umelec namalovať o niečo viac okolo obrázka alebo ho mierne orezatú — výber patrí vám. Pred začatím maľovania vám pošleme digitálnu ukážku na schválenie. Obrázok zobrazený na tejto stránke nenahrádza reálny výsledok — ten zobrazuje iba digitálna ukážka.

Príklady možných zmien: nahradiť tvár fotografiou zákazníka; pridať domáce zviera (napr. nahradiť mačku psom); vložiť skryté posolstvo do pozadia; zmeniť krajinu alebo prvky pozadia.
Po odoslaní objednávky vám tím OriginalUniqueArt.com pošle e-mail s pokynmi a poskytne náhľad na návrh

Celosvetová doprava () za 3 až 4 týždne namiesto štandardných 5 týždňov. (25 október). Bez kompromisov v kvalite.

Bezplatná expresná doprava po celom svete
Vysokokvalitné lnianske plátno
Úplné poistenie prepravy
Záruka vrátenia colného poplatku
Záruka presného farebného zhodnutia
100-dená politika vrátenia tovaru (iba pri vadách)
100% záruka vrátenia peňazí
Ponuka množstevnej zľavy

Celková cena

€ 263

Smrť Sokrata

Spôsob reprodukcie

Veľkosť reprodukcie

-

Celková cena

€ 263

Rýchle fakty

  • Title: Smrť Sokrata
  • Year: 1787
  • Location: Metropolitan Museum of Art
  • Artistic style: Realistický
  • Influences: Staroveká Grécko
  • Dimensions: 130 x 196 cm

Kvíz o umení

Pri každej otázke je iba jedna správna odpoveď.

Otázka 1:
S ktorým umeleckým smerom je dielo Jacques-Louis David 'Smrť Sokrata' primárne spojené?
Otázka 2:
Kde sa v súčasnosti nachádza dielo 'Smrť Sokrata'?
Otázka 3:
Podľa Platónovho przekazu, čo bol hlavným dôvodom Sokratovej smrti?
Otázka 4:
David v diele 'Smrť Sokrata' využil techniku nazvanú chiaroscuro. Čím je chiaroscuro?
Otázka 5:
Aký symbolický prvok predstavuje váza v diele 'Smrť Sokrata'?

Pomenník morálnej neústupnosti

V grandióznym divadle neklasického umenia má málo diel, ktoré dokážu ovládnuť priestor s takou hlbokou vážnosťou ako Smrť Sokrata od Jacquesa-Louisa Davida. Toto monumentálne plátno, vytvorené v roku 1787, slúži oveľa viac než len ako historický obraz; je to vizcerálna meditácia o stretovaní smrteľnosti a neochvejne držaných zásad. Scéna zachytáva posledné, revoltujúce okamihy filozofa Sokrata v starovekom athénskom väzení, tesne predtým, než vypije jedovatý pohárik vlčího koreňa, ktorý ukončí jeho život. Pod majstrovským dotykom Davida presahuje toto dielo svoju tému a stáva sa nadčasovým symbolom intelektuálnej integrity a odvahy čeliť vlastnému osudu s pokojným odhodlaním.

Kompozícia je majstrovským vystavením dramatického napätia a štrukturálnej rovnováhy. V samom jadre diela stojí Sokrates, ktorého postava je vytesaná brilantným použitím techniky chiaroscuro. Prepojenie svetla a tieňa nielenže definuje jeho tvár, ale zdá sa, že vyžaruje priamo z jeho ducha, zvýrazňujúc jeho svalnatú, vzpriamenú postoj, keď siahá po pohári jedu. Jeho gesto – jedna ruka záchytáva nádobu, zatiaľ čo druhá ukazuje k nebesiam – symbolizuje most medzi pozemsným zápasom a večnými pravdami, ktoré presadzoval. Okolie ho obklopujú postavy jeho učencov a stráží, usporiadané s rytmickou presnosťou, ktorá vedie zrak diváka cez krajinu smútku, šoku a stoického prijatia.

Jazyk neklasicismu

David využíva vyvinutý, realistický štýl, ktorý sa vyhnutne prchľavej ornamentike predchádzajúcej éry rokoka a uprednostňuje strohú, klasickú jasnosť. Paleta farieb je zámerne temná, dominujú v nej tlmené tóny a hlboké tiene, ktoré vyvolávajú vlhkú, ťažkú atmosféru väzenskej cele. Táto tma slúži ako kontrastné plátno pre svetlé odlesky na Sokratovom bielej róbe, čím zabezpečuje, že hlavná postava zostane nepochybne centrálnym bodom celého príbehu. Každý detail, od chladných kamenných stien až po lesk svetla na zbroji stráží, je vykreslený s takou presnosťou, ktorá dodáva historickému dramatu nádych nepopierateľnej pravdy.

Okrem svojej vizuálnej nádhery je toto dielo hlboko ponorené do politických a filozofických prúdov svojej doby. Vytvorené počas búrlivých rokov pred Francúzskou revolúciou, toto dielo rezonuje s túžbou danej éry po morálnej veľkoleposti a odporu voči nespravodlivej moci. Pre moderného zberateľa alebo interiérového dizajnéra ponúka reprodukcia tohto majstrovského diela viac než len jednoduchú dekoráciu; prináša do každého priestoru pocit intelektuálnej hĺbky a historickej váhy. Je to pozvánka na zamyslenie sa nad trvácou silou myšlienok a nezlomnosťou ľudského ducha v tvár nevyhnutného zániku.

Otázky a odpovede

Patrí dielo „Smrť Sokrata“ medzi významné diela smeru Neoklasicizmus?

„Smrť Sokrata“ je v katalógu zaznamenané ako Ikonické medzi dielami zastúpenými v rámci Neoklasicizmus.

V akom orientovaní je dielo „Smrť Sokrata“ od Jacques-Louis David?

„Smrť Sokrata“ od Jacques-Louis David má formát Horizontálna orientácia. Formát určuje pomer strán kompozície.

V ktorom roku a v rámci ktorého smeru bolo vytvorené dielo „Smrť Sokrata"?

Dielo „Smrť Sokrata“ vzniklo v roku 1787 v rámci smeru Neoklasicizmus. Časové určenie a umelecký smer zakotvujú toto dielo v dejinách umenia.


Biografia umelca

A Brushstroke Across Revolution: The Life and Art of Jacques-Louis David

Jacques-Louis David, narodený v Paríži v roku 1748, bol viac než len maliar; bol vizuálnym kronikárom éry definovanej búrkou, idealizmom a neustálym hľadom na nové poriadky. Jeho život odrážal dramatické zmeny, ktoré sa niesli cez Francúzsko – od umierajúcej opulence Rokoka až po stroskotcovú jasnosť Neoklasicismu a nakoniec prostredníctvom chaotických rokov revolúcie a Napoleonovej slávy. Detstvo, poznačené skorým smútkom za otcom a čelením fyzickému nedostatku, ktorý na začiatku obmedzoval jeho reč, sa zdálo, že len ošarpené jeho pozorovaciu zručnosť a neochotivú oddanosť umelnému mistrovstvu. Hoci bol najprv učený od Françoisa Bouchera, David rýchlo našiel svoj záujem na pracovitom a morálne rezonujúcim diele Joseph-Marie Vienovi, ktorého dôraz na obrazové diela z histórie a klasické témy rezonoval s narastajúcim pocitom účelu v mladom umelcovi. Jeho skoršie pokusy o získanie prestížneho Prix de Rome boli plné frustrácií, no tieto opakované neúspechy len posilnili jeho odhodlanie, čím vytvorili vytrvalú perfekcionistiku, ktorá charakterizovala celú jeho kariéru.

The Birth of Neoclassical Drama

Davidov umelecký vývoj nebol len stylistická zmena; bol to filozofické vyhlásenie. Odmietol frivolnú ornamentáciu a hravé témy Rokoka a namiesto toho prijímal jasnosť, poriadok a morálnu serióznu povahu inherentnú v klasickom antiky. Tento záväzok bol hlboko ovplyvnený archeologickými nálezmi v Pompeji a Herkuláneovi, ktoré odhalili svet starožitného umenia a architektúry, ktorý bol predtým skrytý pred časom. Jeho prielom nastal s “Oath of the Horatii” (1784), obrazom, ktorý presadil viac ako len umelecké zručnosti a stal sa symbolom občianskeho hrdinstva a patriotického obetí. Jeho strohá kompozícia, dramatické osvetlenie a precízne spracovanie boli revolučné, signalizujúc rozhodujúci rozchod s minulosťou. Nebolo to *čo* mal namaľovať, ale *ako* – dôsledná konštrukcia určená na vyvolanie silných emócií a podnikanie k zamyšlenej reflexii nad témami povinnosti, časti a sebaobetovania. Tento obraz neprozrazoval len nový štýl; predvídal ideologické prúdy, ktoré čoskoro prešli Francúzskom.

Revolution and Remembrance: Art as Political Weapon

Keď sa francúzska revolícia rozhorela v roku 1789, David bol nie len pozorovateľ, ale aj aktívny účastník. Svedecký podporovateľ revolucionárneho hnutia a blízky spojenec Maximiliána Robespierra, videl umenie ako mocný nástroj na tvarovanie verejnej mienky a trvalé uctievanie ideálov novej republiky. Jeho obrazy v tomto období sa stali silnými symbolmi revolučného obetí a republiánskeho vášňa. Možno jeho najikonickejší obraz z tejto éry je “The Death of Marat” (1793), znepokojivý realistický obraz zavraždeného novinára, ktorý bol premenený na sekulárneho svätca. Obraz s jeho strohou jednoduchosťou – bledé telo, improvizovaný stolík, dojatá listina držaná v Maratovej ruke – zdôrazňuje scénu na úroveň hlbokého emocionálneho rezonancie. David pôsobil v Komite všeobecného záchrany počas obdobia teroru a dokonca podpísal rozsudok Robespierra, čím demonšroval svoje hlboké zapletenie do politických manévrov tohto času.

From Revolution to Empire: Serving Napoleon

Pád Robespierra priniesol ďalšiu zmenu v Davidovom živote. S pozoruhodnou adaptabilitou sa vyorientoval v posudzujúcom sa politickom prostredí a spojil sa s Napoleonom Bonapartom, stali sa oficiálnym maliarom cisára. Táto nová spravcovská funkcia priniesla rozsiahle povely určené na oslavu Napoleonových víťazstiev a dosiahnutí. “Napoleon Crossing the Alps” (1801-1805) je možno najznámejší príklad – majstrovské dielo propagandy, ktoré zobrazuje Napoleona ako hrdinského, takmer mytologického hrdinu, ktorý prekonáva povahu a ťažkosti. “The Coronation of Napoleon” (1807), obrovský obraz zachytávajúci pompézne a nádherné ceremoniálne prostredie, ďalej upevnil Davidovu pozíciu ako najvýznamnejšieho umelca v Napoleonovskej ére. Beda počas tejto doby sa jemne posunul, pričom začal prijímať teplejšie benátske farby a zachovával si presnosť a jasnosť, ktoré definovali jeho štýl.

Exile, Legacy and Enduring Influence

Bourbonská obnova v roku 1814 priniesla novú hrozbu pre Davida, ktorého spojenie s padeným Napoleonom ho učinilo cieľom pre perzekúciu. Vybral si exil v Bruseli v roku 1816, kde pokračoval v maľbe a výuke až do svojej smrti 29. decembra 1825. Aj v exile zostával jeho vplyv hlboký. Trénoval mnoho žiakov, vrátane Jean-Auguste-Dominique Ingresa, ktorý sa stal jedným z najvýznamnejších neoklasických maliarov 19. storočia. Davidov dôraz na spracovanie, kompozíciu a historickú presnosť zanechal nezmaznateľný odtlač na francúzskom umení. *Jeho dedičstvo sa rozširuje za hranice len imitácie*; jeho expresívne deformácie tvaru a priestoru dokonca predviedli inovácie neskorších umelcov, ako je Henri Matisse a Pablo Picasso. Jacques-Louis David nebol len maliarom svojej doby; *definoval* ju, zachytával jej ducha revolúcie, ambícií a trvalých ideálov na plátne pre generácie nasledujúce.
  • Hlavné úspechy: Ustanovil Neoklasicizmus ako dominantný štýl v francúzskej maľbe.
  • Historická významnosť: Vytvoril ikonické obrazy, ktoré zachytávajú ducha francúzskej revolúcie a Napoleonovej éry.
  • Vplyv: Trénoval generáciu vplyvných umelcov, ktorí pokračovali v jeho dedičstve.
Jacques-Louis David

Jacques-Louis David

1748 - 1800 , Francúzsko

Rýchle fakty

  • Artistic Movement Or Style: Neoklasicizmus
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Jean-Auguste Ingres']
  • Artists Who Influenced This Artist: ['Joseph-Marie Vien']
  • Date Of Birth: 30. august 1748
  • Date Of Death: 29. december 1825
  • Full Name: Jacques-Louis David
  • Nationality: Francúzsky
  • Notable Artworks:
    • Oath Horatii
    • Smrt Marata
    • Napoleon cez Alp.
  • Place Of Birth: Paríž, Francúzsko
Preskúmajte umelecká diela usporiadané podľa tém, štýlov a charakteristík.