Menu
Zobacz w skali 1:1 Zobacz w AR Kup ręcznie malowany obraz Przełącz na wersję cyfrową Wyślij
Szczegóły Przewodnik Dodaj do ulubionych Pobierz plik obrazu Podobne obiekty RTG Pokaz slajdów Statystyki

Suonatore di liuto

Michelangelo Merisi Da Caravaggio - Suonatore di liuto: Zanurzenie w światło i emocje! Odkryj klasykę baroku, maestria Caravaggia oraz głębokie symbole tej ikonicznej kompozycji.

Karawagio (1571-1610): Rewolucyjny mistrz realizmu i tenebrizmu! Dramatyczne sceny religijne, intensowne światłocienie i styl, który inspirował Rubensa i Rembrandta.

Giclée / Wydruk artystyczny

Wydruki giclée lub płótna o jakości muzealnej, szybka realizacja i szeroki wybór opcji wykończenia. ( Kup ręcznie malowany obraz Przełącz na wersję cyfrową)

Corner sample of the P118B picture frame: polistyren formowany, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B zł10
Corner sample of the P118H picture frame: polistyren formowany, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H zł10
Corner sample of the P118W picture frame: polistyren formowany, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W zł10
Corner sample of the P438Z picture frame: polistyren formowany, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z zł10
Corner sample of the P508JH picture frame: polistyren formowany, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH zł12
Corner sample of the P508YH picture frame: polistyren formowany, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH zł12
Corner sample of the P805H picture frame: polistyren formowany, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H zł10
Corner sample of the P805Z picture frame: polistyren formowany, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z zł10
Corner sample of the P919BZ picture frame: polistyren formowany, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ zł10
Corner sample of the P919G picture frame: polistyren formowany, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G zł10
Corner sample of the P919XJ picture frame: polistyren formowany, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ zł10
Corner sample of the P959ZH picture frame: polistyren formowany, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH zł10
Corner sample of the P968JZ picture frame: polistyren formowany, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ zł12
Corner sample of the W106C picture frame: lite drewno, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C zł8
Corner sample of the W218G picture frame: lite drewno, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G zł10
Corner sample of the W218JH picture frame: lite drewno, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH zł8
Corner sample of the W218Y picture frame: lite drewno, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y zł10
Corner sample of the W307PJ picture frame: lite drewno, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ zł10
Corner sample of the W316G picture frame: lite drewno, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G zł10
Corner sample of the W316PJ picture frame: lite drewno, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ zł8
Corner sample of the W316Y picture frame: lite drewno, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y zł10
Corner sample of the W398PJ picture frame: lite drewno, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ zł8
Corner sample of the W4111J picture frame: lite drewno, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J zł10
Corner sample of the W500HY picture frame: lite drewno, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY zł15
Corner sample of the W500JH picture frame: lite drewno, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH zł15
Corner sample of the W692G picture frame: lite drewno, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G zł12
Corner sample of the W849H picture frame: lite drewno, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H zł8
Corner sample of the W940BG picture frame: lite drewno, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG zł15
Corner sample of the W953PJ picture frame: lite drewno, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ zł8

Standardowy
na zamówienie
CM
INCH

Wybierz spośród naszych standardowych rozmiarów, które zachowują oryginalne proporcje dzieła sztuki.

szerokość
wysokość

Wpisz wymaganą szerokość i wysokość, aby dopasować grafikę do ramy lub ściany. Wydruk można jedynie przyciąć, nigdy nie powiększając go poza oryginalny obraz, dlatego format o innym proporcji spowoduje utratę części kompozycji. Przed rozpoczęciem druku prześlemy Ci cyfrowy podgląd do zatwierdzenia. Obraz wyświetlany na tej stronie nie pokazuje rzeczywistego przycięcia — jedynie podgląd oddaje ten efekt.

Dostawa na cały świat () w ciągu 2 tygodni zamiast standardowych 4/5 tygodni. (22 Październik)

Bezpłatna ekspresowa wysyłka na cały świat
Wysokiej jakości płótno lniane
Pełne ubezpieczenie transportowe
Gwarancja zwrotu należności celnych i podatków importowych
Gwarancja idealnego odwzorowania barw
100-dniowy okres na zwrot dzieła w przypadku wykrycia wad produkcyjnych
Gwarancja 100% zwrotu pieniędzy
Oferta przy zakupie wielu sztuk

Cena całkowita

zł 304

Suonatore di liuto

Giclée / Wydruk artystyczny

Rozmiar reprodukcji

-

Suma do zapłaty

zł 304

Kluczowe informacje

  • Title: Suonatore di liuto
  • Dimensions: 94 x 119 cm
  • Influences: Jacques Arcadelt
  • Medium: Olio su tela
  • Artist: Michelangelo Merisi da Caravaggio
  • Subject or theme: Musica; contemplazione

Quiz wiedzy o sztuce

Do każdego pytania dotyczy tylko jedna poprawna odpowiedź.

Pytanie 1:
Jak nazywa się obraz?
Pytanie 2:
Kto jest twórcą tego obrazu?
Pytanie 3:
Jaka technika malarska została zastosowana w tym obrazie?
Pytanie 4:
Co reprezentuje lute?
Pytanie 5:
Kiedy powstał obraz?

Michelangelo Merisi da Caravaggio: „Suonatore di Liuto” – Opowieść o Ciemności i Jasnym Wyrazie

W świecie sztuki, rzadko spotyka się dzieło tak intensywne, tak poruszające emocje, jak „Suonatore di Liuto” (Lute Player) autorstwa Michelangelo Merisi da Caravaggia. Zrealizowany w 1596 roku, obraz ten to nie tylko portret młodego mężczyzny grającego na lutni; to głęboka studium ludzkiej natury, mistrzowskie wykorzystanie światła i cienia oraz symboliczne przedstawienie harmonii i przemijania. Caravaggio, artysta znany z radykalnego odrzucenia konwencji epoki, w tym obrazie osiąga szczyt swojej innowacyjnej techniki i psychologicznej precyzji.

Historia powstania „Suonatora di Liuto” jest fascynująca. Giovanni Baglione, biograf Caravaggia, opowiada o zamówieniu na obraz przez kardynała Francesco Maria del Monte – młody mężczyzna grający na lutni był tak żywy i przekonujący, że wydawał się niemalże żyć własnym życiem. To właśnie ta energia, ta zdolność do uchwycenia chwili, do oddania wewnętrznego życia postaci, czyni ten obraz tak wyjątkowym. Obraz trafił do kolekcji Wildenstein, a jego obecne miejsce w muzeum stanowi świadectwo jego artystycznej wartości.

Mistrzostwo Chiaroscuro – Gra Światła i Cienia

Kluczem do zrozumienia geniuszu Caravaggia jest jego mistrzowskie wykorzystanie techniki chiaroscuro, czyli dramatycznej interakcji światła i cienia. W „Suonatorze di Liuto” światło, emanujące z pojedynczego okna, nie tylko oświetla twarz i tors mężczyzny, ale również otacza go w głębokiej ciemności. Ta kontrasterna gra światła i mroku nie jest jedynie stylistycznym zabiegiem; to narzędzie do modelowania postaci, podkreślania jej emocji i tworzenia wrażenia głębi i przestrzeni. Caravaggio, z niezwykłą precyzją, studiował anatomię ludzką i obserwację rzeczywistości, aby osiągnąć poziom realizmu wcześniej nieosiągalny w sztuce.

Zauważmy, że światło nie jest równomierne – jest skoncentrowane na twarzy mężczyzny, tworząc wyraźne kontury i podkreślając jego ekspresję. Cienie są głębokie i ciemne, otaczające go w niemalże obłokowej atmosferze. Ta technika, znana jako tenebrismo, nie tylko dodaje dramatyzmu obrazowi, ale również skupia uwagę widza na centralnym punkcie – na muzyce i emocjach wyrażanych przez gracza na lutni.

Symbolika Harmonii i Przemijania

„Suonator di Liuto” to nie tylko portret; to także bogata symbolicznie kompozycja. Lutnia, instrument muzyczny, reprezentuje sztukę, kontemplację i piękno dźwięku. Dwa wazony po bokach symbolizują harmonię i obfitość – ich obecność sugeruje spokojne otoczenie i poczucie zadowolenia. Rozsypane owoce – jabłka i pomarańcze – dodają obrazowi elementu płodności, bogactwa i pomyślności. Warto zauważyć również instrumenty muzyczne: lutnia, a także flet, które sugerują muzykę i towarzystwo.

Caravaggio zręcznie odnosi się do kultury epoki, w której żył. Wybór instrumentów – madrigali Jacquesa Arcadelta – odzwierciedla gust kardynała del Monte, który był znany ze swojej miłości do muzyki i sztuki. Obraz, choć pozornie prosty, jest pełen subtelnych odniesień kulturowych i symbolicznych.

Emocjonalny Wpływ – Klasyka na Wieku Lata

„Suonatore di Liuto” to dzieło, które wciąż potrafi poruszyć emocje. Spokojna, skupiona postać gracza na lutni, jego wyraz twarzy, głęboka ciemność otaczająca go – wszystko to tworzy atmosferę melancholii i refleksji nad przemijaniem czasu. Obraz przypomina nam o kruchości piękna, o tym, że nawet w chwilach spokoju i harmonii może kryć się nieuchronne poczucie straty. „Suonatore di Liuto” to dzieło, które pozostaje aktualne do dziś, a jego siła tkwi w umiejętności Caravaggia uchwycenia esencji ludzkiego doświadczenia – jego radości, smutku, tęsknoty i nadziei.

Pytania i odpowiedzi

Do jakiego wnętrza polecane jest dzieło „Suonatore di liuto” autorstwa K Caravaggio?

Zalecaną przestrzenią dla „Suonatore di liuto” autorstwa K Caravaggio jest Salon lub strefa dzienna. Sugestia ta może zostać oczywiście dostosowana do Twojego wnętrza.

Jaki rozmiar "Suonatore di liuto" jest sugerowany do Salon lub strefa dzienna?

W pomieszczeniu typu Salon lub strefa dzienna sugerowany jest wydruk dzieła „Suonatore di liuto” w rozmiarze Duży format.

Kto stworzył "Suonatore di liuto" i w jakim roku?

K Caravaggio stworzył/a "Suonatore di liuto" w 1596 roku.


Biografia artysty

Życie i Początki Mistrza Cienia

Michelangelo Merisi da Caravaggio, nazwisko synonim dramatyzmu i realizmu w sztuce barokowej, urodził się w 1571 roku w Mediolanie, mieście tętniącym życiem artystycznym, lecz targanym niepokojami społecznymi. Jego młodość naznaczona była tragedią – zaraza zdziesiątkowała rodzinę, odbierając życie ojcu i dziadkowi, gdy miał zaledwie sześć lat. Wychowywany w skromnych warunkach, od najmłodszych lat doświadczał ludzkiego cierpienia i wytrwałości – motywów, które miały później dominować na jego płótnach. Pierwsze lekcje sztuki pobierał w Mediolanie u Simone Peterzano, ucznia Tycjana, przyswajając podstawy renesansowej techniki, lecz już wtedy zwiastował buntowniczy duch, który miał wkrótce rozbić konwencje. Ta nauka stanowiła solidny fundament, jednak to Rzym, do którego przybył około 1592 roku, pozwolił Caravaggiowi odnaleźć własny głos, choć nie bez początkowych trudności i przeciwności losu. Miasto, będące pulsującym centrum mecenatu artystycznego i religijnej gorączki, okazało się zarówno fascynujące, jak i bezlitosne dla ambitnego młodego malarza.

Rewolucja Wizualna: Technika i Styl

Przybycie Caravaggia do Rzymu zwiastowało trzęsienie ziemi w krajobrazie włoskiej sztuki. Odmówił przyjęcia panującego stylu manieryzmu – charakteryzującego się sztuczną elegancją i wydłużonymi formami – na rzecz bezkompromisowego realizmu, który szokował i urzekał publiczność. Jego najbardziej przełomową innowacją było mistrzowskie wykorzystanie chiaroscuro, dramatycznego kontrastu światła i cienia, które wyniosło do nowego poziomu ekspresji. Ta technika, często określana jako tenebrism, nie była jedynie zabiegiem estetycznym; stanowiła środek intensyfikacji emocjonalnego oddziaływania, wciągając widza w samo serce sceny i nadając postaciom namacalną obecność. Rezygnował z idealizowanych przedstawień, zasiedlając swoje obrazy zwykłymi ludźmi – często pochodzącymi z ulic Rzymu – jako modelami dla postaci religijnych. To radykalne podejście kwestionowało tradycyjne pojęcie piękna i świętości, czyniąc sacrum przystępnym i głęboko ludzkim. Jego kompozycje były często surowe i bezpośrednie, koncentrując się na kluczowych momentach intensywnego dramatu, czy to brutalny realizm „Pojmania Chrystusa”, czy cicha kontemplacja w „Świętym Franciszku z Asyżu w ekstazie”.

Kluczowe Dzieła i Trwały Wpływ

W trakcie stosunkowo krótkiej kariery Caravaggio stworzył bogaty dorobek, który do dziś rezonuje z odbiorcami. Wczesne prace, takie jak „Wróżka” (1594), demonstrują jego rodzący się talent w uchwyceniu realistycznych detali i psychologicznej głębi. „Ostatnia Wieczerza” (1601-1602), znajdująca się w National Gallery w Londynie, jest przykładem jego mistrzostwa w chiaroscuro i zdolności do przekazywania głębokich emocji w biblijnej narracji. „Dawid z Głową Goliaty” (ok. 1610) jest szczególnie przejmujący, często interpretowany jako autoportret odzwierciedlający własny problematyczny stan umysłu Caravaggia. Jego wpływ wykraczał daleko poza Włochy, inspirując pokolenie artystów znanych jako Caravaggisti, lub „cieniarze”, którzy przejęli jego styl w całej Europie. Do wybitnych naśladowców należeli Peter Paul Rubens, Jusepe de Ribera i Gerrit van Honthorst, każdy adaptując techniki Caravaggia do własnej unikalnej wizji artystycznej.

Burzliwe Życie i Trwałe Dziedzictwo

Życie Caravaggia było równie dramatyczne i burzliwe jak jego sztuka. Porywczy temperament i skłonność do bójek wciągały go w częste kłopoty z prawem, kulminując w 1606 roku oskarżeniem o morderstwo, które zmusiło go do ucieczki z Rzymu. Przez następne cztery lata włóczył się po Neapolu, Malcie i Sycylii, kontynuując malowanie, jednocześnie rozpaczliwie poszukując papieskiego przebaczenia. Pomimo wysiłków pozostał przestępcą, nawiedzonym przez przeszłość i dręczonym osobistymi konfliktami. Zmarł w Porto Ercole we Włoszech w 1610 roku w tajemniczych okolicznościach – przyczyna jego śmierci pozostaje przedmiotem debaty, z teoriami sięgającymi od gorączki po otrucie. Mimo krótkiego życia artystycznego, dziedzictwo Caravaggia trwa jako świadectwo jego rewolucyjnej wizji i niezachwianego zaangażowania w realizm. Podważył konwencje swojej epoki, torując drogę do bardziej nowoczesnego podejścia do malarstwa i pozostawiając niezatarte piętno na historii sztuki zachodniej. Jego twórczość nadal budzi podziw i prowokuje do refleksji, przypominając o sile sztuki w oświetlaniu najciemniejszych zakątków ludzkiego doświadczenia.
K Caravaggio

K Caravaggio

1571 - 1610 , Hiszpania

Najważniejsze informacje

  • Artyści, Którzy Go Zainspirowali:
    • Tycjan
    • Leonardo da Vinci
  • Artyści/Ruchy Inspirowane Nim:
    • Rubens
    • Ribera
  • Data Urodzenia: 29 września 1571
  • Data Śmierci: 18 lipca 1610
  • Miejsce Urodzenia: Mediolan, Włochy
  • Narodowość: Włoska
  • Pełne Imię I Nazwisko: Michelangelo Merisi da Caravaggio
  • Ruch Artystyczny/Styl: Barok, Tenebrzm
  • Znane Dzieła:
    • Fortuneteller
    • Supper at Emmaus
    • Dawid z Goliatem
Odkryj dzieła sztuki uporządkowane według tematów, stylów i cech charakterystycznych.