Adam Og Eva
Håndlaget oljereproduksjon
Håndmalt olje på lerret i din valgte størrelse og ramme, laget på bestilling av våre kunstnere. ( Bytt til trykkversjon
Gå til digitalt bilde)
P118B Nkr10
P118H Nkr10
P118W Nkr10
P438Z Nkr10
P508JH Nkr12
P508YH Nkr12
P805H Nkr10
P805Z Nkr10
P919BZ Nkr10
P919G Nkr10
P919XJ Nkr10
P959ZH Nkr10
P968JZ Nkr12
W106C Nkr8
W218G Nkr10
W218JH Nkr8
W218Y Nkr10
W307PJ Nkr10
W316G Nkr10
W316PJ Nkr8
W316Y Nkr10
W398PJ Nkr8
W4111J Nkr10
W500HY Nkr15
W500JH Nkr15
W692G Nkr12
W849H Nkr8
W940BG Nkr15
W953PJ Nkr8
Velg mellom våre forhåndsdefinerte størrelser som bevarer kunstverkets opprinnelige proporsjoner.
Skriv inn bredden og høyden du trenger, slik at den passer til din ramme eller vegg. Dette er håndmalt, så for en størrelse med en annen form kan kunstneren male litt mer rundt bildet, eller beskjære det noe — du velger selv. Vi sender deg en digital mockup for godkjenning før maleriet påbegynnes. Bildet som vises på denne siden viser ikke det faktiske resultatet — kun mockuppen gjør det.
Etter bestilling vil OriginalUniqueArt.com-teamet sende e-post til kunden for instruksjoner og sende et utkast (mockup) som forhåndsvisning.
Verdensomspennende levering () på 3–4 uker i stedet for standard 5 uker. (22 October). Ingen kompromisser med kvaliteten.
Gratis ekspressfrakt over hele verden
Lerretsduk av høykvalitets lin
Full transportforsikring
Garanti for refusjon av toll og importavgifter
Garantert fargeekthet
100 dagers returrett ved fabrikasjonsfeil
100% pengene tilbake-garanti
Mengderabatt
Adam Og Eva
Reproduksjonsmetode
Format på reproduksjon
-
Totalpris
Nkr 3081
En Dramatisk Skildring av Skapelsen
Paul Gustave Dorés trykk «Adam og Eva» er mer enn bare et bilde; det er en kraftfull reise inn i hjertet av menneskehetens historie. Utformet mot slutten av 1800-tallet, reflekterer dette mesterverket den romantiske bevegelsens intensjon om å fange følelser og dramatisere historier. Trykket er et vitnesbyrd om Dorés evne til å formidle både religiøs betydning og menneskelig erfaring gjennom en tilsynelatende enkel komposisjon.
Det monokrome uttrykket, dominert av mørke og lys, skaper en følelse av dyp intensitet. Linjearbeidet er utrolig presist – hver blad detalj, fra Adams avslappede holdning til Evas spirende fremtoning, er formidlet med en nesten fotografisk realisme. Doré var en mester i å bruke lys og skygge for å skape volum og dybde, noe som gir scenen et dramatisk perspektiv som trekker betrakteren inn i det øyeblikket.
Teknikk og Materialer: En Symfoni av Linjer
Trykkteknikken i seg selv er en imponerende demonstrasjon av kunstnerisk ferdighet. Doré brukte tusenvis av linjer, med ekstremt presise penselstrøk, for å gjenskape teksturen til det ville landskapet og de menneskelige figurene. Ink ble påført papiret med en kontrollert kraft, noe som resulterte i en rik, kompleks overflate med varierende grader av mørke. Dette skaper en taktil kvalitet som inviterer til nærmere undersøkelse – det er som å berøre selve scenen.
Det er viktig å merke seg at dette ikke er et resultat av digital bearbeiding, men et fullstendig manuelt arbeid. Hver linje ble trukket med en pensel, noe som understreker den enorme tidsmangel og dedikasjon som kreves for å skape et verk av denne kaliberen.
Symbolikk og Betydning
«Adam og Eva» er full av symbolsk vekt. Den nakne representasjonen av de to figurene er en klassisk referanse til uskyld og renhet, men også til menneskets sårbarhet og fall. Solen, som skinner sterkt over landskapet, symboliserer guddommelig veiledning og nærvær, mens det ville, ubehergede landskapet representerer konsekvensene av synd – tapet av evig ungdom og en ny virkelighet preget av arbeid og smerte.
Trykket er et kraftfullt uttrykk for menneskelig erfaring – en historie om valg, ansvar og forholdet mellom menneske og guddom. Det er en påminnelse om at selv de mest grunnleggende fortellingene kan ha dype og varige betydninger.
Et Kunstverk for Alle Tider
«Adam og Eva» av Paul Gustave Doré er et tidløst mesterverk som fortsetter å fange fantasien og utfordre betrakteren. Det er en påminnelse om kraften i kunstens evne til å formidle religiøse, historiske og menneskelige temaer med stor følelsesmessig resonans. Enten du er en samler, en kunstentusiast eller bare noen som søker inspirasjon, vil dette trykket garantert etterlate et varig inntrykk.
Spørsmål og svar
Hvor mettet er fargepaletten i "Adam Og Eva"?
Fargene i "Adam Og Eva" av Gustave Doré har en Dempet metning. Metning beskriver hvor levende eller dempede fargene er.
Hvor intens er fargebruken i "Adam Og Eva" av Gustave Doré?
Fargene i "Adam Og Eva" av Gustave Doré har en Monokromatisk intensitet.
Hvordan relaterer stilen til "Adam Og Eva" seg til skaperens epoke?
"Adam Og Eva" tilhører Romanticism-retningen, og skaperen arbeidet i tallet-epoken.
Kunstnerbiografi
A Life Etched in Shadow and Light: The World of Gustave Doré
Gustave Doré, en mann som utvilsomt levde i to verdener – illustrasjonens, maleriets og skulpturens – var en usedvanlig talentfull figur. Født i Strasbourg, Frankrike, den 6. januar 1832, ble livet hans et speilbilde av en tid preget av store sosiale og kunstneriske forandringer; en æra hvor romantikken fortsatt hadde sin innflytelse, men som gradvis ga etter for nye strømninger innen realisme og symbolikk. Selv i ung alder viste Doré en bemerkelsesverdig evne, ikke bare til tegning – noe han begynte med allerede i svært tidlig alder – men også en personlighet som antydet den dramatiske flairen som skulle definere hans kunst. Historier fortelles om barndomssprell som demonstrerte en modenhet langt utover hans år, et forvarsel om de komplekse og ofte melankolske temaene som ville gjenspeiles i hans verk. Han begynte sin profesjonelle karriere overraskende tidlig, bare femten år gammel, som karikaturtegner for den franske journalen *Le Journal pour rire*, hvor han finpusset sine ferdigheter i observasjon og komposisjon i det pulserende livet i parisisk satire.Fra Karikatur til Litterære Giganter: Oppstigningen til en Illustratør
Dorés tidlige bestillinger la grunnlaget for hans fremtidige berømmelse. Verk som *Les Travaux d'Hercule* (1847), *Trois artistes incompris et mécontents* (1851) og *Les Dés-agréments d'un voyage d'agrément* (1851) viste en fremadskuende talent for dynamisk komposisjon og en mesterlig bruk av lys og skygge, selv i disse relativt beskjedne begynnelsene. Han var dypt påvirket av illustrasjonene til J.J. Grandville, hvis fantasifulle bilder og satiriske tone resonerte med Dorés egen utviklende stil. Likevel var det gjennom samarbeid med litterære titaner at Doré virkelig steg inn i rampelyset. I 1853 mottok han en bestilling for å illustrere verkene til Lord Byron, et foretak som åpnet dører til ytterligere prestisjetunge prosjekter. Den monumentale oppgaven med å illustrere Bibelen fulgte, et prosjekt som ville sikre hans rykte og bringe kunsten hans foran et enormt internasjonalt publikum. Hans illustrasjoner for Cervantes’ *Don Quixote* i 1860-årene var spesielt virkningsfulle, og påvirket dypt etterfølgende tolkninger av karakterene og fortellingen. Han gjengjorte ikke bare disse historiene; han tolket dem gjennom et filter av økt følelsesmessig intensitet og dramatisk flair. Den store utgaven av Edgar Allan Poes “The Raven”, ferdigstilt i 1883, tjente ham en imponerende franske franc på 30 000, noe som demonstrerte både den kunstneriske anerkjennelsen og den kommersielle suksessen han hadde oppnådd. Hans samarbeid med Blanchard Jerrold på *London: A Pilgrimage* (1872) var et spesielt hjerteskjærende verk, som skildret de harde realitetene i Londons fattigdom og motstandskraft på 1870-tallet, og utløste debatt om sosiale forhold.En Mester i Teknikk: Wood Engraving og en Romantisk Visjon
Dorés kunstneriske dyktighet lå ikke bare i hans fantasifulle visjon, men også i hans tekniske mesterskap, spesielt i treblokkutskjæring. Han besaß en ekstraordinær evne til å skape utrolig detaljerte og dramatiske bilder gjennom denne teknikken, en ferdighet som tillot massedistribusjon av kunsten sin. Hans komposisjoner er preget av dynamikk, sterke kontraster mellom lys og skygge – en teknikk kjent som chiaroscuro – og en følelse av storhet som ofte vekker en følelse av undring eller til og med terror. Han brukte ofte et stort team av blokkutskjærere for å oversette sine design til treblokkutskjæringer, noe som muliggjorde den nødvendige produksjonen for å møte etterspørselen fra utgivere og lesere. Hans stil er solid forankret i den romantiske tradisjonen, med vekt på følelser, fantasi og det sublime – en fascinasjon for naturens overveldende kraft og menneskelige tilstand. Han gjengjorte ikke bare scener; han tolket dem gjennom et filter av økt følelsesmessig intensitet og dramatisk flair. Denne tilnærmingen, selv om den ble feiret av mange, ble også kritisert av noen samtidige som fant arbeidet hans for teatralsk eller mangel på subtilitet.Arv og Vedvarende Innflytelse
Gustave Doré mottok æren av å bli gjort en Chevalier de la Légion d'honneur av det franske regimet i 1861, et vitnesbyrd om hans voksende anerkjennelse innen kunstneriske kretser. Likevel strekker hans sanne arv seg langt utover utmerkelser og utmerkelser. Hans illustrasjoner hadde en dyp innvirkning på visuell kultur, og har påvirket kunstnere og lesere i generasjoner. Vincent van Gogh var blant de mange som ble dypt inspirert av Dorés arbeid, spesielt hans skildringer av lidelse og vanskeligheter, og anerkjente i ham en delt følsomhet for menneskehetens skjebne. Til tross for at han møtte noe kritikk under sin levetid – noen fant stilen hans for teatralsk eller manglet subtilitet – er kunstverkene hans nå feiret for deres kunstneriske verdi og historiske betydning. Hans illustrasjoner former fortsatt vår forståelse av klassisk litteratur og det viktorianske samfunnet, og gir en kraftfull visuell tolkning av tidløse historier og vedvarende temaer. *Hans kunst er et bevis på kraften i illustrasjon til ikke bare å forestille, men også å tolke og transformere verden rundt oss.*Betydelige Verk
- Flower Sellers of London (1875): En hjerteskjærende skildring av viktoriansk fattigdom og motstandskraft, som viser familiære bånd i møte med vanskeligheter.
- The Christian Martyrs: Et dramatisk mesterverk som skildrer tro og forfølgelse med stor følelse.
- Illustrasjoner for Dante’s Inferno: Kanskje hans mest ikoniske verk, disse trykkene bringer Dantes helvete til liv med uovertruffen intensitet.
- Illustrasjoner for Milton’s Paradise Lost: Dorés tolkning av denne episke diktet er kjent for sin storhet og dramatiske flair.
- The Wandering Jew (1856): Et populært verk, men det inneholder antisemittiske undertoner som gjenspeiler tiden.
Gustave Doré
1832 - 1883 , Frankrike
Kort om kunstneren
- Artistic Movement Or Style: Romantikk
- Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Vincent van Gogh']
- Artists Who Influenced This Artist: ['J.J. Grandville']
- Date Of Birth: 6. januar 1832
- Date Of Death: 23. januar 1883
- Full Name: Paul Gustave Doré
- Nationality: Fransk
- Notable Artworks:
- Don Quixote
- Raven
- London
- Place Of Birth: Strasbourg, Frankrike

Glassalternativet er kun tilgjengelig i størrelser under 110 cm
