Åpne meny
Se i rommet Se i AR Bytt til trykkversjon Gå til digitalt bilde Del som digitalt kort
Detaljer Studentguide Legg til i favoritter Last ned Liknende objekter Røntgen Lysbildefremvisning Besøksstatistikk

Donkey Frieze

A vibrant symphony of purple horses running through a field defines this powerful German Expressionist masterpiece by Franz Marc from 1911, inviting you to bring the spiritual energy of his unique vision into your home.

Oppdag Franz Marc (1880-1916), en tysk ekspresjonistisk maler kjent for sine kraftfulle dyremalerier og dype åndelige temaer. Utforsk hans arv i kunstens verden!

Håndlaget oljereproduksjon

Håndmalt olje på lerret i din valgte størrelse og ramme, laget på bestilling av våre kunstnere. ( Bytt til trykkversjon Gå til digitalt bilde)

Corner sample of the P118B picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B Nkr10
Corner sample of the P118H picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H Nkr10
Corner sample of the P118W picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W Nkr10
Corner sample of the P438Z picture frame: støpt polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z Nkr10
Corner sample of the P508JH picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH Nkr12
Corner sample of the P508YH picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH Nkr12
Corner sample of the P805H picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H Nkr10
Corner sample of the P805Z picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z Nkr10
Corner sample of the P919BZ picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ Nkr10
Corner sample of the P919G picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G Nkr10
Corner sample of the P919XJ picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ Nkr10
Corner sample of the P959ZH picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH Nkr10
Corner sample of the P968JZ picture frame: støpt polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ Nkr12
Corner sample of the W106C picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C Nkr8
Corner sample of the W218G picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G Nkr10
Corner sample of the W218JH picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH Nkr8
Corner sample of the W218Y picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y Nkr10
Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ Nkr10
Corner sample of the W316G picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G Nkr10
Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ Nkr8
Corner sample of the W316Y picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y Nkr10
Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ Nkr8
Corner sample of the W4111J picture frame: massivt tre, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J Nkr10
Corner sample of the W500HY picture frame: massivt tre, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY Nkr15
Corner sample of the W500JH picture frame: massivt tre, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH Nkr15
Corner sample of the W692G picture frame: massivt tre, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G Nkr12
Corner sample of the W849H picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H Nkr8
Corner sample of the W940BG picture frame: massivt tre, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG Nkr15
Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ Nkr8

Standardformat
tilpasset
CM
INCH

Velg mellom våre forhåndsdefinerte størrelser som bevarer kunstverkets opprinnelige proporsjoner.

bredde
høyde

Skriv inn bredden og høyden du trenger, slik at den passer til din ramme eller vegg. Dette er håndmalt, så for en størrelse med en annen form kan kunstneren male litt mer rundt bildet, eller beskjære det noe — du velger selv. Vi sender deg en digital mockup for godkjenning før maleriet påbegynnes. Bildet som vises på denne siden viser ikke det faktiske resultatet — kun mockuppen gjør det.

Eksempler på hva som kan endres: Erstatt ansikt med bilde av kunden; Legg til kjæledyr (f.eks. bytt ut katt med hund); Inkluder en skjult melding i bakgrunnen; Endre bakgrunnslandskap eller elementer.
Etter bestilling vil OriginalUniqueArt.com-teamet sende e-post til kunden for instruksjoner og sende et utkast (mockup) som forhåndsvisning.

Verdensomspennende levering () på 3–4 uker i stedet for standard 5 uker. (23 October). Ingen kompromisser med kvaliteten.

Gratis ekspressfrakt over hele verden
Lerretsduk av høykvalitets lin
Full transportforsikring
Garanti for refusjon av toll og importavgifter
Garantert fargeekthet
100 dagers returrett ved fabrikasjonsfeil
100% pengene tilbake-garanti
Mengderabatt

Totalpris

Nkr 2851

Donkey Frieze

Reproduksjonsmetode

Format på reproduksjon

-

Totalpris

Nkr 2851

Kort om verket

  • Location: Staatsgalerie Stuttgart, Germany
  • Subject or theme: Animals; Nature
  • Title: Donkey Frieze
  • Influences: Vincent van Gogh
  • Artistic style: Expressionist
  • Medium: Oil on Canvas

Kunstquiz

Det er kun ett riktig svar på hvert spørsmål.

Spørsmål 1:
What artistic movement is Franz Marc’s ‘Donkey Frieze’ associated with?
Spørsmål 2:
The painting predominantly utilizes what color palette?
Spørsmål 3:
'Donkey Frieze' exemplifies Expressionism’s focus on:
Spørsmål 4:
Approximately how large is ‘Donkey Frieze’?
Spørsmål 5:
What was Franz Marc’s primary inspiration for portraying animals in his artwork?

A Symphony of Purple: The Spiritual Pulse of Donkey Frieze

In the realm of German Expressionism, few works capture the raw, spiritual yearning of the early twentieth century as poignantly as Franz Marc’s Donkey Frieze. Completed in 1911, this monumental oil on canvas serves as a profound window into the artist's soul, moving far beyond mere representation to touch upon the very essence of life. Rather than seeking to replicate the objective reality of the natural world, Marc invites the viewer into a subjective experience where color and form dance in a rhythmic, emotional cadence. The painting presents a herd of donkeys or horses, rendered in striking shades of purple, surging through a landscape with an energy that feels both primal and transcendent.

The composition is a masterclass in movement and vitality. As the animals gallop through their environment, they are depicted in various positions—some pressing toward the foreground with palpable intensity, while others recedes into the distance, creating a sense of depth and continuous motion. This "frieze" effect suggests an unending procession, a rhythmic flow that mimics the heartbeat of nature itself. For the discerning collector or interior designer, this piece offers a commanding presence, acting as a focal point that breathes life and dynamic energy into any sophisticated space.

The Language of Color and Symbolism

At the heart of Donkey Frieze lies Marc’s revolutionary use of color symbolism. The painting is dominated by a breathtaking palette of purples, ranging from deep, mysterious violets to luminous, radiant magentas. In the lexicon of Expressionism, these hues are far from accidental; purple has long been tethered to themes of spirituality, transformation, and the divine. By bathing his subjects in this monochromatic intensity, Marc strips away the mundane surface of reality to reveal a deeper, more sacred truth. The animals become vessels for a cosmic energy, their purple coats vibrating against the canvas to suggest a state of being that is both earthly and ethereal.

This deliberate use of color serves to bypass the rational mind, tapping directly into the viewer's subconscious. To witness this work is to undergo a sensory transformation. The bold application of pigment prioritizes expressive power over meticulous detail, allowing the texture and vibrancy of the paint to communicate the artist's inner turmoil and spiritual hope. It is an invitation to abandon the gray, industrial reality of the modern age and surrender to a world where color breathes and speaks the language of the soul.

An Enduring Legacy for the Modern Collector

For those seeking to adorn a home or gallery with art that inspires profound contemplation, Donkey Frieze stands as an incomparable choice. It is more than a depiction of animals in motion; it is a testament to the transformative power of art to bridge the gap between the physical realm and the divine essence of life. The painting’s ability to evoke both strength and serenity makes it a versatile masterpiece, suitable for spaces that demand a sense of intellectual depth and emotional resonance.

Owning a high-quality reproduction of this work allows one to bring the spirit of Der Blaue Reiter into the contemporary interior. The piece offers a unique opportunity to engage with the legacy of German Expressionism, providing a constant source of inspiration through its bold textures, symbolic depth, and the unforgettable, rhythmic beauty of Marc’s vision. It remains a timeless celebration of the wild, the spiritual, and the unyielding beauty of the natural world.

Spørsmål og svar

Finnes det verk som ligner på "Donkey Frieze"?

Kunstverk som ligner på "Donkey Frieze" av Franz Marc er samlet på verkets Lignende verk-side.

Hvor plasserer "Donkey Frieze" seg blant Franz Marc sine gjentakende motiver?

Franz Marc sine tilbakevendende temaer inkluderer van gogh influence, spiritual nature, animal symbolism, expressionist vision, modern art legacy; "Donkey Frieze" fokuserer på animals, horses, purple hue, expressionism, landscape, spirituality, field.

Hvordan kan jeg få tak i en digital fil av "Donkey Frieze" av Franz Marc?

"Donkey Frieze" er tilgjengelig som nedlasting av et digitalt bilde i høy oppløsning, kjøpt direkte på siden for Digitalt bilde.


Kunstnerbiografi

A Life Immersed in Color and Spirit

Franz Moritz Wilhelm Marc, født i München i 1880, var en maler hvis korte, men intenst fokuserte karriere uendelig endret retningen for tysk ekspresjonisme. Hans historie er en av dypgående åndelig søken oversatt til et levende visuelt språk, en søken etter å forstå livets essens gjennom renheten han fant i den naturlige verden – spesielt innenfor dyreriket. I utgangspunktet påvirket av sin far, Wilhelm Marc, en landskapsmaler, var Franz’s kunstneriske vei ikke umiddelbart sikker. Han vurderte kort teologi, grublet over tro og eksistens før han til slutt dedikerte seg fullt ut til kunsten ved Kunstakademiet i München. Disse tidlige utforskningene av religiøse tanker ville forbli dypt forankret i hans arbeid, og forme hans tro på at kunst kunne være en kanal for åndelig opplevelse. Hans akademiske trening ga ham teknisk grunnlag, men møter med verkene til Vincent van Gogh under besøk i Paris tenkte virkelig hans kunstneriske visjon. Van Goghs emosjonelle bruk av farge og rå uttrykk resonerte dypt med Marc, frigjorde ham fra konvensjonelle teknikker og satte ham på en vei mot en mer subjektiv og følelsesladet stil.

The Blue Rider and a New Artistic Vision

Marcs kunstneriske utvikling var ikke isolert; den blomstret i det dynamiske konteksten av tidlig 20. århundre München. Han eksperimenterte med ulike kunstnergrupper, inkludert Neue Künstlervereinigung München, før han medstiftede *Der Blaue Reiter* (The Blue Rider) i 1911 sammen med Wassily Kandinsky. Dette var ikke bare en gruppe eller en utstillingsserie; det var en filosofisk og kunstnerisk revolusjon. *Der Blaue Reiter* søkte å gå forbi enkel representasjon, snarere ønsket de å uttrykke indre åndelige sannheter gjennom abstraksjon og symbolsk farge. Gruppen’s tidsskrift med samme navn ble en plattform for å spre disse ideene, vise frem ikke bare deres eget arbeid, men også det av andre. Marc spilte en sentral rolle i denne utviklingen. Han beveget seg bort fra å male landskap som statiske scener, i stedet fokuserte han på dyr – hester, hjorter, rev – som bærere av åndelig energi. Disse var ikke bare dyreportretter; de var symbolske representasjoner av uskyld, harmoni og en forbindelse til den naturlige verden som han mente menneskeheten hadde mistet. Påvirkningen fra Robert Delaunay’s utforskning av abstrakte former og livlige farger drev Marc videre mot forenkling og økt følelsesmessig uttrykk i sitt arbeid. Verk som *The Tiger* (1912) og *Red Deer* (1912) illustrerer denne overgangen, og viser frem distinkte fargevalg og et voksende fokus på dyrenes iboende kvaliteter snarere enn realistisk representasjon.

Symbolism, Color, and the Essence of Being

Marcs kunstneriske stil er umiddelbart gjenkjennelig for sin distinkte bruk av farger og form. Han brukte ikke farge deskriptivt; i stedet innpreget han den med symbolsk mening. Blått representerte åndelighet og maskulinitet, gult betydde glede og femininitet, og rødt uttrykte vold og materialisme. Disse var ikke tilfeldige valg, men en nøye konstruert system for å formidle spesifikke emosjonelle og filosofiske ideer. Hans dyr er ikke bare motiver; de er kroppsliggjørende av disse konseptene. Forenklingen av former – å redusere figurer til deres essensielle former – understreket ytterligere den iboende åndelige essensen han søkte å fange. *The Tower of Blue Horses* (1913), tragisk tapt i andre verdenskrig, er kanskje det mest ikoniske eksemplet på denne tilnærmingen, en kraftfull og suggestiv komposisjon som fanger hans kunstneriske visjon. Han trodde at dyr besitter en iboende renhet og forbindelse til naturen som menneskene hadde mistet gjennom samfunnets begrensninger og intellektualisering. Ved å male dem med slik ærbødighet og symbolske vekt, søkte Marc å minne seerne om denne tapte harmonien og inspirere en dypere forståelse for den naturlige verden. Hans arbeid var ikke ment å avbilde *hva* han så, men snarere *hvordan* han følte – et dypt personlig og åndelig svar på omgivelsene hans.

A Tragic End and Lasting Legacy

Utbruddet av første verdenskrig i 1914 endret Marcs liv og kunstneriske bane dramatisk. Til tross for at han søkte unntak på grunn av sin status som kunstner, ble han innkalt til den tyske hæren og tjente som hestetropper. Krigens grusomheter berørte ham dypt, men selv midt i kaoset fortsatte han å male, og fant trøst og mening i kunsten. Tragisk døde Franz Marc 4. mars 1916, ved Verdun-slaget, en hjerteskjærende tap for kunstverdenen. Hans altfor tidlige død avbrøt en karriere fylt med potensial, men sikret samtidig hans plass som en sentral figur i moderne kunsthistorie. Hans verk resonnerer fortsatt i dag, og påvirker generasjoner av kunstnere og fanger publikums oppmerksomhet med sin emosjonelle dybde og åndelige resonans. Marcs malerier utstilles i store museer over hele verden, inkludert Lenbachhaus i München, som holder en omfattende samling av hans verk. Han er husket ikke bare som en pioner innen tysk ekspresjonisme, men også som en visjonær kunstner som turte å utforske den dype forbindelsen mellom kunst, åndelighet og den naturlige verden – et arv som fortsetter å inspirere undring og kontemplasjon.
Franz Marc

Franz Marc

1880 - 1916 , Tyskland

Kort om kunstneren

  • Artistic Movement Or Style: Tysk ekspresjonisme
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist:
    • Abstrakt kunst
    • Der Blaue Reiter
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Van Gogh
    • Delaunay
  • Date Of Birth: 8. februar 1880
  • Date Of Death: 4. mars 1916
  • Full Name: Franz Moritz Wilhelm Marc
  • Nationality: Tysk
  • Notable Artworks:
    • Tiger
    • Rød hjort
    • Tur med blå hester
  • Place Of Birth: München, Tyskland
Utforsk kunstverk organisert etter temaer, stiler og kjennetegn.