Åpne meny
Se i rommet Se i AR Bytt til trykkversjon Gå til digitalt bilde Del som digitalt kort
Detaljer Studentguide Legg til i favoritter Last ned Liknende objekter Røntgen Lysbildefremvisning Besøksstatistikk

The Waitress

Experience Édouard Manet’s ‘The Waitress,’ a pivotal Impressionist painting capturing Parisian life with realism and emotion. Explore its story & legacy at OriginalUniqueArt.com.

Oppdag Édouard Manet (1832-1883), en revolusjonær fransk kunstner! Utforsk hans ikoniske verk, fra 'Le Déjeuner' til 'Olympia', og innflytelsen på moderne kunst.

Håndlaget oljereproduksjon

Håndmalt olje på lerret i din valgte størrelse og ramme, laget på bestilling av våre kunstnere. ( Bytt til trykkversjon Gå til digitalt bilde)

Corner sample of the P118B picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B Nkr10
Corner sample of the P118H picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H Nkr10
Corner sample of the P118W picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W Nkr10
Corner sample of the P438Z picture frame: støpt polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z Nkr10
Corner sample of the P508JH picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH Nkr12
Corner sample of the P508YH picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH Nkr12
Corner sample of the P805H picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H Nkr10
Corner sample of the P805Z picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z Nkr10
Corner sample of the P919BZ picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ Nkr10
Corner sample of the P919G picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G Nkr10
Corner sample of the P919XJ picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ Nkr10
Corner sample of the P959ZH picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH Nkr10
Corner sample of the P968JZ picture frame: støpt polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ Nkr12
Corner sample of the W106C picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C Nkr8
Corner sample of the W218G picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G Nkr10
Corner sample of the W218JH picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH Nkr8
Corner sample of the W218Y picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y Nkr10
Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ Nkr10
Corner sample of the W316G picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G Nkr10
Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ Nkr8
Corner sample of the W316Y picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y Nkr10
Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ Nkr8
Corner sample of the W4111J picture frame: massivt tre, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J Nkr10
Corner sample of the W500HY picture frame: massivt tre, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY Nkr15
Corner sample of the W500JH picture frame: massivt tre, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH Nkr15
Corner sample of the W692G picture frame: massivt tre, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G Nkr12
Corner sample of the W849H picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H Nkr8
Corner sample of the W940BG picture frame: massivt tre, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG Nkr15
Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ Nkr8

Standardformat
tilpasset
CM
INCH

Velg mellom våre forhåndsdefinerte størrelser som bevarer kunstverkets opprinnelige proporsjoner.

bredde
høyde

Skriv inn bredden og høyden du trenger, slik at den passer til din ramme eller vegg. Dette er håndmalt, så for en størrelse med en annen form kan kunstneren male litt mer rundt bildet, eller beskjære det noe — du velger selv. Vi sender deg en digital mockup for godkjenning før maleriet påbegynnes. Bildet som vises på denne siden viser ikke det faktiske resultatet — kun mockuppen gjør det.

Eksempler på hva som kan endres: Erstatt ansikt med bilde av kunden; Legg til kjæledyr (f.eks. bytt ut katt med hund); Inkluder en skjult melding i bakgrunnen; Endre bakgrunnslandskap eller elementer.
Etter bestilling vil OriginalUniqueArt.com-teamet sende e-post til kunden for instruksjoner og sende et utkast (mockup) som forhåndsvisning.

Verdensomspennende levering () på 3–4 uker i stedet for standard 5 uker. (21 October). Ingen kompromisser med kvaliteten.

Gratis ekspressfrakt over hele verden
Lerretsduk av høykvalitets lin
Full transportforsikring
Garanti for refusjon av toll og importavgifter
Garantert fargeekthet
100 dagers returrett ved fabrikasjonsfeil
100% pengene tilbake-garanti
Mengderabatt

Totalpris

Nkr 2832

The Waitress

Reproduksjonsmetode

Format på reproduksjon

-

Totalpris

Nkr 2832

Kort om verket

  • Medium: Oil on canvas
  • Year: 1879
  • Artist: Édouard Manet
  • Title: The Waitress
  • Subject or theme: Urban life, café scene

Introduction to Edouard Manet and The Waitress

Edouard Manet, a revolutionary French artist, played a pivotal role in the development of modern art. His work bridged the gap between Realism and Impressionism, challenging traditional artistic norms and capturing the essence of 19th-century life. Among his most renowned masterpieces is The Waitress, a powerful depiction of contemporary society.

Contextualizing The Waitress in Manet's Oeuvre

Manet's innovative approach to painting is evident in The Waitress. This captivating piece reflects the artist's interest in depicting modern life, focusing on everyday scenes and individuals. The painting showcases Manet's mastery of color and light, as well as his ability to convey complex emotions through simple compositions.

Interpreting The Waitress

In The Waitress, Manet presents a waitress in a café, her detached expression embodying the alienation and isolation experienced by many urban dwellers during this period. The artist's use of loose brushstrokes and vivid colors highlights the tension between the mundane nature of the subject matter and the profound emotions it evokes.

The Legacy of The Waitress

The Waitress remains an iconic work in Manet's oeuvre, showcasing his unique artistic vision and his ability to capture the spirit of modern life. This masterpiece continues to inspire contemporary artists and collectors alike, serving as a testament to Manet's enduring influence on the world of art.

Acquiring Your Own Hand-Painted Reproduction of The Waitress

At OriginalUniqueArt.com, we specialize in creating exquisite hand-painted reproductions of famous artworks, including The Waitress by Edouard Manet. Our skilled artists meticulously recreate each detail, ensuring a stunning and accurate representation of the original masterpiece. To learn more about our custom oil painting services or to place an order, visit our website at /en/art/list/.

Conclusion: The Lasting Impact of Edouard Manet and The Waitress

Edouard Manet's The Waitress remains a powerful and thought-provoking exploration of modern life. By capturing the complex emotions and experiences of everyday individuals, Manet created a timeless masterpiece that continues to resonate with audiences today. At OriginalUniqueArt.com, we are proud to offer high-quality hand-painted reproductions of this iconic work, allowing art enthusiasts to enjoy the beauty and depth of Manet's vision in their own homes.

Spørsmål og svar

Hva er "The Waitress" laget med, og i hvilken stil?

"The Waitress" er utført i Oil On Canvas, i Impressionism-stil.

Hvordan harmonerer fargene i "The Waitress" med hverandre?

Fargene i "The Waitress" av Édouard Manet viser en Balanced Harmony harmoni. Harmoni beskriver hvordan fargene forholder seg til hverandre.

Hvilken emosjonell tone har "The Waitress" av Édouard Manet?

Den emosjonelle tonen som er registrert for "The Waitress" av Édouard Manet, er Melancholic. Den oppsummerer følelsen verket uttrykker.


Kunstnerbiografi

En parisisk rebel: Livet og kunsten til Édouard Manet

Édouard Manet, født i 1832 inn i en komfortabel borgerlig familie i Paris, var knapt forutbestemt for livet som en revolusjonerende kunstner. Hans far, en respektert dommer, så for seg en trygg fremtid for sønnen innen jus eller kanskje marineoffiserstjeneste – respektable yrker verdig deres sosiale status. Likevel, selv som ung gutt, tilhørte Manets hjerte kunsten. Allerede i elleveårsalderen begynte han med formell tegneundervisning, og selv om han en kort tid var lærling hos den akademiske maleren Thomas Couture, fant han raskt Coutures rigide metoder kvelende. Denne tidlige motstanden varslet et livslangt engasjement i å utfordre kunstneriske konvensjoner. Manet var ikke interessert i simpelthen å gjenskape fortiden; han søkte å fange vibrasjonen – og noen ganger de urovekkende realitetene – i det moderne parisiske livet. Han frekventerte Louvre, ikke bare for å kopiere gamle mestere, men for å dissekere deres teknikker, lære av kunstnere som Caravaggio og Velázquez hvordan lys og skygge kunne forme formen og fremkalle følelser. Det var imidlertid et skifte i kunstneriske strømninger, særlig fremveksten av realismen ledet av Gustave Courbet, som virkelig satte fyr på Manets kreative bane. Courbets insistering på å skildre hverdagen uten idealisering resonerte dypt med Manet og frigjorde ham fra begrensningene i historiske eller mytologiske emner.

Brudd med tradisjonen: Skandale og innovasjon

1860-tallet markerte en periode med intens kunstnerisk uro i Paris, og Manet befant seg midtpunktet i det hele. Ankomsten av japanske trykk – *ukiyo-e* – påvirket hans estetiske følsomhet dypt. Han ble fascinert av deres flate perspektiver, dristige komposisjoner og slående bruk av farge, elementer som skulle bli kjennetegn på hans egen stil. Denne innflytelsen, kombinert med hans voksende avvisning av akademisk polering, førte til verk som sjokkerte og skandaliserte den parisiske kunstverdenen. Le Déjeuner sur l'herbe (Frokosten i det grønne), utstilt på Salon des Refusés i 1863 – en utstilling for verk avvist av den offisielle Salongen – ble et lynavleder for kontroverser. Maleriet, som viser en naken kvinne som uformelt piknikerer med to fullt kledde menn, handlet ikke bare om nakenhet; det handlet om *hvordan* denne nakenheten ble presentert. Manets figurer manglet de idealiserte formene og mytologiske kontekstene til tradisjonelle nakne kropper. De var utvilsomt moderne, konfronterende betrakteren med en urovekkende direktehet. Skandalen rundt Le Déjeuner ble bare intensivert med hans mesterverk fra 1865, Olympia. Dette maleriet, en bevisst omskriving av Titians *Venus of Urbino*, presenterte en moderne prostituert som stirret utfordrende på betrakteren. Den kompromissløse realismen og provoserende tematikken ble møtt med utbredt fordømmelse. Kritikere anklaget Manet for vulgaritet og kunstnerisk inkompetanse, men under indignasjonen lå en erkjennelse av at han fundamentalt endret maleriets språk.

En bro til impresjonismen: Lys, penselstrøk og moderne liv

Selv om Manet aldri fullt ut omfavnet betegnelsen «impresjonist», var hans innflytelse på bevegelsen ubestridelig. Han delte deres avvisning av akademiske konvensjoner og deres engasjement for å fange lysets flyktige effekter og atmosfære. Han stilte ut sammen med Monet, Renoir, Degas og andre på impresjonistenes uavhengige utstillinger, og befestet sin posisjon som en nøkkelfigur i avantgarden. Manets teknikk utviklet seg mot et løsere penselstrøk, prioritering av inntrykket av form fremfor presise detaljer. Han eksperimenterte med farge, ofte brukte han skarpe kontraster for å skape dramatiske effekter. Utover de skandaløse nakenbildene utforsket Manet et bredt spekter av emner: portretter – inkludert slående fremstillinger av sin kone Suzanne og medkunstner Émile Zola; scener fra det parisiske nattelivet, som En bar på Folies-Bergère, som mesterlig fanger fremmedgjøringen og spektaklet i moderne urbant liv; og intime sceneskildringer. Han dokumenterte ikke bare disse emnene; han undersøkte dem, stilte spørsmål ved samfunnsnormer og utfordret konvensjonelle forestillinger om skjønnhet.

Arv og varig innvirkning

Édouard Manets tidlige død i 1883 av syfilis avsluttet en karriere som allerede hadde forandret kunsthistorien uopprettelig. Selv om hans rykte vokste betydelig etter hans bortgang, ble hans innvirkning umiddelbart følt av yngre kunstnere som kjente ham igjen som en frigjører. Han brøt ned barrierer, utfordret tradisjonelle forestillinger om emnevalg, teknikk og kunstnerisk formål. Hans vektlegging på å fange moderne liv banet vei for impresjonismen og postimpresjonismen. Hans innovative bruk av penselstrøk og farge påvirket generasjoner av malere. Hans vilje til å konfrontere ubehagelige sannheter om samfunnet tvang betrakterne til å stille spørsmål ved sine egne antakelser. Manets malerier fortsetter å resonnere i dag, ikke bare for deres estetiske skjønnhet, men også for deres varige relevans. Han er fortsatt en sentral figur i overgangen fra realismen til impresjonismen og feires med rette som en av modernismens grunnleggere – en parisisk rebel som våget å male verden slik han så den, med all dens kompleksitet og motsetninger. Hans arbeid fungerer som en kraftig påminnelse om at ekte kunstnerisk innovasjon ofte kommer på bekostning av å utfordre etablerte normer og omfavne tidens ubehagelige sannheter.
Édouard Manet

Édouard Manet

1832 - 1883 , Frankrike

Kort om kunstneren

  • Artistic Movement Or Style: Realisme, Impresjonisme
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist:
    • Claude Monet
    • Pierre-Auguste Renoir
    • Edgar Degas
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Caravaggio
    • Diego Velázquez
    • Gustave Courbet
  • Date Of Birth: 23. januar 1832
  • Date Of Death: 30. april 1883
  • Full Name: Édouard Manet
  • Nationality: Fransk
  • Notable Artworks:
    • Le Déjeuner sur l'herbe
    • Olympia
    • A Bar at the Folies-Bergère
  • Place Of Birth: Paris, Frankrike
Utforsk kunstverk organisert etter temaer, stiler og kjennetegn.