An Election Entertainment
Oil On Canvas
WallArt
Rococo Satire
1754
100.0 x 127.0 cm
Sir John Soane's Museum
Käsinmaalattu öljyvärinen jäljennös
Käsinmaalattu öljyväri kankaalle haluamassasi koossa ja kehyksissä, taiteilijoidemme valmistamana tilauksesta. ( Vaihda tulosteeseen
Siirry digitaaliseen kuvaan)
P118B €10
P118H €10
P118W €10
P438Z €10
P508JH €12
P508YH €12
P805H €10
P805Z €10
P919BZ €10
P919G €10
P919XJ €10
P959ZH €10
P968JZ €12
W106C €8
W218G €10
W218JH €8
W218Y €10
W307PJ €10
W316G €10
W316PJ €8
W316Y €10
W398PJ €8
W4111J €10
W500HY €15
W500JH €15
W692G €12
W849H €8
W940BG €15
W953PJ €8
Valitse valmiista mitoistamme sellaiset, jotka vastaavat teoksen alkuperäisiä mittasuhteita.
Kirjoita tarvitsemasi leveys ja korkeus, jotta teos sopii kehyskehyksiisi tai seinällesi. Koska kyseessä on käsinmaalattu teos, taiteilija voi maalata hieman enemmän kuvan ympärille tai rajata sitä hieman, jos haluat eri muotoisen koon — valinta on sinun. Lähetämme sinulle digitaalisen mallikuvan hyväksyttäväksi ennen kuin maalaus alkaa. Tällä sivulla näkyvä kuva ei vastaa lopullista tulosta — vain mallikuva näyttää sen.
Tilauksen jälkeen OriginalUniqueArt.com -tiimi lähettää asiakkaalle sähköpostitse ohjeet ja esikatselukuvan.
Maailmanlaajuinen toimitus () 3–4 viikossa tavallisen 5 viikon sijaan. (22 lokakuu). Laadusta ei tingitä.
Ilmainen pikatoimitus ympäri maailman
Korkealaatuinen pellavakangas
Kattava kuljetusvakuutus
Tulliveron palautustakuu
Takuu täydellisestä värien vastaavuudesta
100 päivän palautusoikeus valmistusvirhetapauksissa
100% rahat takaisin -takuu
Määräalennus saatavilla
An Election Entertainment
Reproduktiotapa
Replikaatin koko
-
Kokonaishinta
€ 263
A Snapshot of Georgian Merriment: Hogarth’s “An Election Entertainment”
William Hogarth's "An Election Entertainment," painted in 1754, isn’t merely a depiction of a political gathering; it’s a meticulously crafted social commentary rendered with the sharp wit and observational eye that defined the artist. Measuring a substantial 100 x 127 cm, this oil on canvas offers an intimate glimpse into the vibrant – and perhaps slightly chaotic – atmosphere surrounding England's parliamentary elections during the mid-18th century. The scene unfolds within a modestly furnished room, dominated by a long dining table laden with food, drink, and the paraphernalia of celebration: overflowing bowls, scattered cups, and plates hinting at a boisterous feast. It’s a tableau brimming with life, yet beneath the surface merriment lies a subtle critique of societal values and the often-corrupting influence of political ambition.
The Artist's Vision: Hogarth and His Satirical Style
Born in London in 1697, William Hogarth was a revolutionary figure in English art. Rejecting the prevailing Rococo style, he embraced a distinctly moralistic and satirical approach, heavily influenced by his early apprenticeship as an engraver. This training instilled within him a remarkable ability to capture minute details and convey complex narratives through visual means. Hogarth’s work wasn't simply about recording events; it was about exposing hypocrisy, celebrating virtue (often with a wry twist), and holding a mirror up to the follies of his time. “An Election Entertainment” exemplifies this perfectly – a carefully constructed scene designed to provoke thought and perhaps even a gentle amusement at the foibles of those involved in the political process.
Decoding the Scene: Symbolism and Social Commentary
The painting is rich with symbolic details. The prominent figures, engaged in lively conversation and overflowing with drink, represent the common man – a class increasingly asserting its voice in the political landscape. Note the gentleman in the foreground, his face flushed with wine and his gestures animated; he embodies the enthusiastic, if perhaps slightly unrefined, supporter of a candidate. The dog, a recurring motif in Hogarth’s work, often symbolizes loyalty or, conversely, indulgence – here, it seems to be enjoying the festivities alongside its owner, suggesting a blurring of boundaries between duty and pleasure. The very arrangement of the room, with its crowded space and overflowing table, speaks to the excesses and potential squalor that could accompany political rallies and celebrations. Hogarth wasn’t simply documenting an event; he was dissecting the social dynamics at play.
Technique and Composition: A Masterclass in Detail
Hogarth's mastery of technique is immediately apparent. He employs a remarkably detailed, almost photographic realism – a hallmark of his style developed through his engraving work. Each facial expression, each gesture, each object within the scene is rendered with painstaking precision. The use of light and shadow creates a sense of depth and immediacy, drawing the viewer into the room and allowing them to fully absorb the chaotic energy of the gathering. The composition itself is carefully orchestrated; the eye is led through the scene by a series of converging lines, ultimately focusing on the central figures and their interactions. This meticulous attention to detail, combined with his satirical intent, elevates “An Election Entertainment” beyond a simple depiction of a party – it becomes a powerful statement about the complexities of Georgian society.
OriginalUniqueArt offers exquisite, hand-painted reproductions of William Hogarth’s "An Election Entertainment," allowing you to experience this iconic work in stunning detail and quality. Bring this captivating snapshot of 18th-century England into your home or office – a testament to Hogarth's genius and a conversation piece for years to come.
Kysymykset ja vastaukset
Onko "An Election Entertainment" tyypillinen esimerkki siitä, mitä William Hogarth yleensä loi?
William Hogarth:n toistuvia teemoja ovat moral tales, social critique, satirical wit, london life, engraving legacy; "An Election Entertainment" keskittyy aiheisiin election celebration, british society, hogarths satire, 18th century london, social commentary, drinking culture, domestic scene.
Miten "An Election Entertainment" asettuu osaksi William Hogarth'n teemoja ja tyyliä?
"An Election Entertainment" jakaa William Hogarth'n muiden teosten kanssa Rococo Satire-tyylin sekä toistuvat teemat: moral tales, social critique, satirical wit, london life, engraving legacy.
Minkä tunnelman ja tunteen "An Election Entertainment" yhdistää?
Teoksessa "An Election Entertainment" Nostalgic-tunnelma kohtaa Nostalgic-tunteen.
Taiteilijan elämäkerta
William Hogarth: A London Life in Ink and Paint
William Hogarth, syntyvä Lontoon vilkkaaseen sydämeen vuonna 1697, oli paljon enemmän kuin pelkkä taiteilija; hän oli visuaalinen historioitsija, tarkkanäköinen ihmisluonnon havaintoja tekevä ja satiirinen kommentaattori oman aikansa yhteiskunnallisista nyansseista. Hänen elämänsä on tiiviisti sidottu Englannin kudokseen aikana, jolloin maa koki merkittävää muutoskurssia – sen kohoavia kunnianhimuja, piileviä huolenaiheita ja läpäisevää epärehellisyyttä, jotka kaikki ilmensivät voimakkaasti hänen huomattavan yksityiskohtaisen ja usein terävän huumorin teoksissaan. Hänen lapsuutensa, jonka hän vietti köyhyysolossa latinankoulun opettajan poikana, sisälsi jo varhain sekä intohimoa oppimista kohtaan että terävää tietoisuutta sosiaalisista epätasa-arvoista – pohjan, joka osoittautui ratkaisevaksi hänen taiteellisen näkökulmansa muotoilussa. Aluksi harjoittelijana kaivertajassa hän osoitti nopeasti lahjakkuutta, joka ulottui paljon pelkän teknisen taitavuuden yli; hänellä oli luontainen kyky havainnoida ihmisten käyttäytymisen hienovaraisuuksia ja kääntää ne vakuuttaviksi visuaalisiin tarinoihin. Kuitenkin hän vastusti perinteisen kaivertamisen rajoituksia, etsien ilmaisuvoittoisampaa kanavaa omiin kasvaviin luovuuteensa. Tämä johti opiskeluun St Martin’s Lane Academiassa ja Sir James Thornhillin johdolla, jossa hän hioja taitojaan maalauksessa ja kompositiossa, imiessään vaikutteita, jotka myöhemmin muovasivat hänen ainutlaatuisen tyylinsä.Modernin Moraalisen Taiteen Synty
Hogarthin todellinen innovaatio ei ollut *mitä* hän maalasi, vaan *kuinka*. Hän loi ja popularisoi käsitteen ”modernit moraaliset aiheet” – kuvakokonaisuuksia, jotka on suunniteltu kertomaan tarina, usein täynnä vahvaa satiirista sävyä. Nämä eivät olleet erillisiä muotokuvia tai maisemia; ne olivat visuaalisia romaaneja, jotka avattiin katsojan silmille, tarjoten tarkkoja kommentteja nyky-yhteiskunnasta. A Harlot’s Progress, luotu vuonna 1742, on yksi hänen kuuluisimmista teoksistaan. Tämä kuuden maalauksen sarja seuraa huolellisesti Maryn, nuoren naisen, joka saapuu Lontooseen täynnä toivoa, mutta nopeasti succumbs kaupungin houkutuksiin ja vaaroihin. Jokainen kohtaus on maalattu huolellisuudella, täynnä symbolisia elementtejä, jotka paljastavat hänen ympäröivän moraalin rappeutumisen. Samoin A Rake’s Progress, aloitettu vuonna 1733, kartoittaa Tom Rakewellen, rikkaamman miehen, huonojen valintojen ja hulluuden laskua. Nämä eivät olleet pelkästään varoittavia tarinoita; ne olivat armottomia kuvauksia yhteiskunnasta, joka kamppaili luokkayhtälöiden, moraalin ja sosiaalisen liikkuvuuden kanssa. Hogarthin lahjakkuus piirtyi kyvyssä nostaa arkipäiväiset näkymät – Lontoon vilkkaat kadut, rikkauksien loisteliaat sisätilat, köyhien elämän synkkyys – taiteelliseksi ilmentymäksi, joka resonoi syvästi hänen yleisönsä kanssa. Hän ei vältellyt kuvaamasta yhteiskunnan karuja todellisuuksia, esittäen ne yhdistelmänä huumoria ja myötätuntoa, pakottaen katsojat kohtaamaan epämiellyttäviä totuuksia itsestään ja yhteiskunnastaan.Tekniikka ja Vaikutukset: Monipuolisten Tyylien Synteesi
Hogarthin taiteellinen tyyli oli ainutlaatuinen yhdistelmä erilaisia vaikutteita. Hän arvosti suuresti hollantilaisen genremaalauksen realismia ja tarinankerrontaa, kuten Pieter de Hoochin töissä havaittavaa tarkkuutta arkielämän kuvaamisessa. Myös Ranskan tuottamat satiiriset painokuvat vaikuttivat hänen lähestymistapansa sosiaaliseen kommentaariin. Hogarth ei kuitenkaan ollut vain kopioimassa näitä lähteitä; hän synteesoi ne johonkin täysin uuteen ja selvästi omiin tyyliinsä. Hänen tekniikkansa oli tunnettu mestarillisesta käytöstään viivasta ja varjoista, mikä on erityisesti havaittavissa kaiverruksissaan. Hän käytti omaperäistä ristikuviointitekniikkaa, joka loi syvyyttä ja tekstuuria, tuoden näkymät eloon huomattavan selkeästi. Hänellä oli myös poikkeuksellinen silmä komposiitioon, järjestäen hahmot ja esineet kehyksen sisälle luomaan dynaamisia ja kiinnostavia tarinoita. Ulkopuolella taiteesta Hogarth oli vaikuttunut erityisesti kirjallisuudesta, erityisesti Jonathan Swiftin ja Henry Fieldingin teoksista, joiden satiirinen huumori vaikutti hänen omaan sosiaaliseen tarkkailuunsa. Hän uskoi taiteen ei tulisi olla pelkästään kaunista, vaan myös palvella moraalista tarkoitusta, haastaen katsojat pohtimaan maailmaa ympärillään ja paikkaansa siinä.Perintö ja Kestävää Vaikutusta
Hogarthin vaikutus ulottuu taiteen 1800-luvun taiteellisen identiteetin ylittämiseen. Hänen teoksiaan tuotti massatuotanto painokuvina, mikä teki hänen satiirista kommentaaristaan saavutettavissa suuremmalle yleisölle kuin koskaan ennen. Hänet pidetään laajalti modernin poliittisen sarjakuvan edeltäjänä ja sarjakuvien edeltäjänä, luoden visuaalista tarinankerrontaa populaarikulttuuriin. Taiteilijoita kuten James Gillray ja George Cruikshank vaikuttivat suoraan hänen tyylinsä kautta. Jopa Charles Lamb, kuuluisa esseisti, tunnusti Hogarthin kuvien tarinallisen voiman, huomauttaen, että ne olivat "kirjoja, joita luetaan eikä pelkästään tarkastella".- Hogarth perusti selvästi brittiläisen taiteellisen identiteetin.
- Hänen teoksensa tarjoaa arvokkaita näkemyksiä 1700-luvun Englannista.
- Hän vaikutti useiden taiteilijoiden ja satiirikkojen sukupolviin.
William Hogarth
1697 - 1764 , Iso-Britannia
Tietoa taiteilijasta
- Artistic Movement Or Style: Satiri, Realismi
- Artists Or Movements Influenced By This Artist:
- James Gillray
- Satyyriluontokuvat
- Artists Who Influenced This Artist:
- Pieter de Hooch
- Jonathan Swift
- Date Of Birth: 1697
- Date Of Death: 1764
- Full Name: William Hogarth
- Nationality: Brittiläinen
- Notable Artworks:
- A Harlot's Progress
- A Rake's Progress
- Place Of Birth: Lontoo, Iso-Britannia

Lasivaihtoehto on saatavilla vain alle 110 cm kokoisille teoksille
