Valikko
Katso seinällä Esikatsele AR-tilassa Vaihda tulosteeseen Siirry digitaaliseen kuvaan Lähetä
Tarkemmat tiedot Opas Lisää suosikkeihin Lataa kuva Samanlaisia kohteita Röntgenkuvaus Diaesitys Tilastot

Secret Pastures

Explore Keith Haring’s ‘Secret Pastures’! A dynamic abstract composition of bold lines & vibrant colors. Discover this iconic pop art piece's energy & unique style.

Tutustu Keith Haringin ikoniseen pop-taiteeseen! Löydä rohkeat linjat, säteilevät vauvat ja voimakas yhteiskunnallinen kritiikki 80-luvun New Yorkin katutaideskenestä. Osta käsinmaalattuja jäljennöksiä nyt.

Tällä sivulla esitettyä taideteosta suojaa tekijänoikeuslaki, mikä tarkoittaa, ettemme voi laillisesti luoda tai myydä täsmälleen samanlaista jäljennöstä. Tämä suoja toteutetaan kansainvälisten sopimusten, kuten esimerkiksi Berne-konventio ja kansallisilla laeilla, mukaan lukien niillä määritellyt Yhdysvaltain tekijänoikeuslaki – Luku 17. Kaikki oikeudet pidätetään. Luvaton kopiointi tai jäljittely on kielletty.

Kunnioittavana ja laillisena vaihtoehtona tarjoamme alkuperäisestä inspiroituneita, yksilöllisiä ja käsinmaalattuja taideteoksia. Taitavat ja ammattimaiset taiteilijamme tutkivat huolellisesti alkuperäisen teoksen tyyliä, tunnelmaa ja taiteellista ydintä luodakseen uuden, ainutlaatuisen teoksen, joka herättää saman tunteen – säilyttäen samalla oman itsenäisen alkuperäisyytensä.

Tämä menetelmä noudattaa täysin tekijänoikeussäännöksiä, sillä se ei sisällä suojatun taideteoksen kopioimista tai jäljentämistä. Sen sijaan kyseessä on luova uudelleentulkinta – uusi maalaus, joka ammentaa vaikutteita alkuperäisestä, mutta ei ole sen identtinen kopio.

Käsinmaalattu öljyvärinen jäljennös

Käsinmaalattu öljyväri kankaalle haluamassasi koossa ja kehyksissä, taiteilijoidemme valmistamana tilauksesta. ( Vaihda tulosteeseen Siirry digitaaliseen kuvaan)

Corner sample of the P118B picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B €10
Corner sample of the P118H picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H €10
Corner sample of the P118W picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W €10
Corner sample of the P438Z picture frame: valettu polystyreeni, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z €10
Corner sample of the P508JH picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH €12
Corner sample of the P508YH picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH €12
Corner sample of the P805H picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H €10
Corner sample of the P805Z picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z €10
Corner sample of the P919BZ picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ €10
Corner sample of the P919G picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G €10
Corner sample of the P919XJ picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ €10
Corner sample of the P959ZH picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH €10
Corner sample of the P968JZ picture frame: valettu polystyreeni, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ €12
Corner sample of the W106C picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C €8
Corner sample of the W218G picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G €10
Corner sample of the W218JH picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH €8
Corner sample of the W218Y picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y €10
Corner sample of the W307PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ €10
Corner sample of the W316G picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G €10
Corner sample of the W316PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ €8
Corner sample of the W316Y picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y €10
Corner sample of the W398PJ picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ €8
Corner sample of the W4111J picture frame: massiivipuu, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J €10
Corner sample of the W500HY picture frame: massiivipuu, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY €15
Corner sample of the W500JH picture frame: massiivipuu, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH €15
Corner sample of the W692G picture frame: massiivipuu, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G €12
Corner sample of the W849H picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H €8
Corner sample of the W940BG picture frame: massiivipuu, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG €15
Corner sample of the W953PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ €8

Vakiokoko
mittatilaustyö
CM
INCH

Valitse valmiista mitoistamme sellaiset, jotka vastaavat teoksen alkuperäisiä mittasuhteita.

leveys
korkeus

Kirjoita tarvitsemasi leveys ja korkeus, jotta teos sopii kehyskehyksiisi tai seinällesi. Koska kyseessä on käsinmaalattu teos, taiteilija voi maalata hieman enemmän kuvan ympärille tai rajata sitä hieman, jos haluat eri muotoisen koon — valinta on sinun. Lähetämme sinulle digitaalisen mallikuvan hyväksyttäväksi ennen kuin maalaus alkaa. Tällä sivulla näkyvä kuva ei vastaa lopullista tulosta — vain mallikuva näyttää sen.

Esimerkkejä muokattavista asioista: Vaihda kasvot asiakkaan omaan valokuvaan; Lisää lemmikki (esim. korvaa kissa koiralla); Lisää taustalle piilotettu viesti; Muuta taustan maisemaa tai elementtejä.
Tilauksen jälkeen OriginalUniqueArt.com -tiimi lähettää asiakkaalle sähköpostitse ohjeet ja esikatselukuvan.

Maailmanlaajuinen toimitus () 3–4 viikossa tavallisen 5 viikon sijaan. (23 lokakuu). Laadusta ei tingitä.

Ilmainen pikatoimitus ympäri maailman
Korkealaatuinen pellavakangas
Kattava kuljetusvakuutus
Tulliveron palautustakuu
Takuu täydellisestä värien vastaavuudesta
100 päivän palautusoikeus valmistusvirhetapauksissa
100% rahat takaisin -takuu
Määräalennus saatavilla

Kokonaishinta

€ 264

Secret Pastures

Reproduktiotapa

Replikaatin koko

-

Kokonaishinta

€ 264

Pikaista tietoa

  • Title: Secret Pastures
  • Influences:
    • Disney
    • Seuss
  • Year: 1985
  • Artist: Keith Haring
  • Location: Nakamura Collection

A Radiant Echo of Urban Energy

Keith Haring’s “Secret Pastures,” a vibrant explosion of black lines and saturated color, isn't merely an image; it’s a visceral experience. Created in 1985 during his prolific period in New York City, the artwork pulsates with the raw energy of the streets – a direct descendant of the graffiti art scene that captivated Haring’s imagination. The composition immediately draws the eye into a dense network of interlocking shapes and figures, a controlled chaos that speaks to both spontaneity and meticulous design. It's a world rendered in bold outlines, reminiscent of his early subway drawings, yet elevated by a sophisticated understanding of color and form.

The canvas itself—a textured beige surface suggestive of aged paper or a vintage advertisement—provides the perfect backdrop for Haring’s dynamic elements. The dominant black lines aren't simply delineating shapes; they’re actively creating movement, suggesting pathways and connections within the composition. Red and white accents punctuate the darkness, adding bursts of energy and drawing attention to key figures – crawling babies, radiant symbols of hope and new beginnings, a signature element in Haring’s work that subtly nods to his own childhood fascination with Disney cartoons.

The Genesis: Street Art Meets Social Commentary

Understanding “Secret Pastures” requires acknowledging its roots within the vibrant street art culture of 1980s New York. Haring emerged from this scene, transforming blank advertising spaces into canvases for his powerful imagery. Initially, these drawings were purely aesthetic – a playful exploration of line and form. However, as his recognition grew, Haring began to infuse his work with social commentary, addressing issues like AIDS awareness, urban decay, and political injustice. “Secret Pastures” embodies this evolution, reflecting the energy and urgency of the era while retaining the artist’s distinctive visual language.

The artwork was commissioned for Bill T. Jones and Arnie Zane's ballet piece "Secret Pastures" at Brooklyn Academy of Music in 1984. This context is crucial; Haring designed the set, creating a dynamic environment that mirrored the themes of the performance – community, resilience, and the interconnectedness of urban life. The mural served as a visual anchor for the dancers, transforming the stage into a vibrant, pulsating space.

Decoding the Symbolism: Radiant Babies and Beyond

Haring’s iconography is rich with symbolic meaning. The “radiant babies,” those crawling figures radiating light, are perhaps his most recognizable motif. They represent new life, hope, and the potential for transformation – a powerful antidote to the darkness and despair that permeated much of 1980s New York. The overlapping forms and interconnected lines suggest networks of communication and relationships, reflecting Haring’s interest in visual signs and their ability to convey complex ideas.

Beyond the radiant babies, “Secret Pastures” incorporates elements of urban life – figures interacting, suggesting a sense of community and shared experience. The overall composition evokes feelings of movement, energy, and perhaps even a subtle commentary on the frenetic pace of city life. It’s an artwork that invites contemplation, prompting viewers to consider their own place within the larger social landscape.

A Legacy in Reproduction: Bringing Haring's Vision Home

Today, “Secret Pastures” continues to resonate with audiences worldwide through high-quality reproductions. OriginalUniqueArt offers meticulously crafted hand-painted reproductions that capture the essence of Haring’s original work – the bold lines, vibrant colors, and dynamic energy. These reproductions are not simply copies; they are faithful interpretations that allow you to bring this iconic artwork into your own space.

Whether adorning a wall in a contemporary art gallery or adding a touch of urban vibrancy to your home office, “Secret Pastures” remains a powerful testament to Keith Haring’s artistic vision and his enduring legacy as one of the most influential artists of our time. Explore OriginalUniqueArt's collection today and experience the radiant energy of this unforgettable masterpiece.

Kysymykset ja vastaukset

Kuinka tunnettu teos "Secret Pastures" on, jonka on luonut Keith Haring?

Teoksen Keith Haring:n "Secret Pastures" suosiotaso on Iconic.

Millaista tunnelmaa Keith Haring:n "Secret Pastures" välittää Pop Art-suuntauksessa?

"Secret Pastures" välittää Energetic tunnetilan Pop Art-tyylisuunnan sisällä.

Miten teos "Secret Pastures" sijoittuu osaksi Keith Haring'n tuotantoa?

Keith Haring'n tuotannossa "Secret Pastures" edustaa Pop Art-tyyliä ja kytkeytyy graffiti subculture, pop art icons, street art roots, graphic design", urban life", communication, social commentary teemoihin.


Taiteilijan elämäkerta

Keith Haringin säteilevä perintö: elämä ja taide

Keith Allen Haring, nimi joka on erottamattomasti sidoksissa 1980-luvun New York Cityn sykkivään pulssiin, oli enemmän kuin pelkkä taiteilija; hän oli kulttuuri-ilmiö. Hän syntyi 4. toukokuuta 1958 Readingissä, Pennsylvaniassa, ja hänen taiteellinen matkansa ei alkanutkaan akateemisen koulutuksen muodollisissa puitteissa vaan lapsuuden mielikuvituksen leikkisissä maisemissa. Walt Disneyn ja Dr. Seussin oikulliset sarjakuvat sekä Charles Schulzin klassiset strippisarjat vaikuttivat nuoreen Keithiin, joka kehitti terävän silmän visuaaliselle tarinankerronnalle. Hänen isänsä Allan Haring, itsekin amatöörisarjakuvapiirtäjä, vaali tätä varhaista intohimoa tietämättään luoden pohjan vallankumoukselliselle taiteelliselle äänelle. Tämä muovaava kausi istutti Haringin sydämeen rakkauden rohkeisiin linjoihin, yksinkertaistettuihin muotoihin ja tarinoihin, jotka olivat kaikkien saatavilla – ominaisuuksia, jotka määrittelisivät hänen tunnusomaisen tyylinsä.

Subway-piirroksista globaaliksi ikoniksi

Muutto New York Cityyn 1970-luvun lopulla osoittautui ratkaisevaksi. Kaupungin keskustan taidekenttä oli luovuuden sulatusuuni, ja Haring uppoutui siihen nopeasti ystävystyen artistien Kenny Scharfin ja Jean-Michel Basquiatin kanssa. Hän ei kuitenkaan ollut tyytyväinen rajoittamaan teoksiaan gallerioihin tai studioihin. Sen sijaan hän vei taiteensa suoraan ihmisille käyttäen New York Cityn metroasemien käyttämättömiä mainospaneeleja kankaanaan. Valkoisella liidulla mustalla mattaisella paperilla Haring loi jatkuvan virran dynaamisia hahmoja ja symboleita – haukkuvia koiria, säteileviä vauvoja, tanssivia hahmoja – jotka lumosivat pendelöijät ja muuttivat arkisen hetkiksi taiteellista kohtaamista. Nämä "metro-piirrokset" eivät olleet vandalismin tekoja; ne olivat lahjoja yleisölle, spontaaneja elämän ja energian ilmauksia. Tämä rohkea liike vakiinnutti hänen ainutlaatuisen äänensä nousevassa katutaideliikkeessä ohittaen perinteiset portinvartijat ja yhdistyen suoraan yleisöönsä. Juuri tässä Haring alkoi todella kehittää ikonista visuaalista sanastoaan, jolle on ominaista sen saavutettavuus, optimismi ja piilevä sosiaalinen kommentaari. Säteilevä vauva, ehkä hänen tunnetuin motiivinsa, syntyi tänä aikana – symboli viattomuudelle, puhtaudelle ja elämän arvokkuudelle.

Taide aktivismina: Ääni muutokselle

Kun Haringin maine kasvoi 1980-luvulla, myös hänen sitoutumisensa taiteen käyttämiseen sosiaalisen muutoksen välineenä vahvistui. Hänen työnsä käsitteli yhä enemmän ajan polttavia kysymyksiä – AIDS-epidemiaa, huumeiden käyttöä, rotueriarvoisuutta ja poliittista sortoa. Terävä muraali *Crack is Wack* (1986), joka maalattiin Harlemin kädenpallokentälle, tuli ikoniseksi symboliksi kaupungin kamppailulle crack-kokaiininkriisin kanssa. Hän suunnitteli julisteita, jotka edistivät turvallisen seksin käytäntöjä AIDS-epidemian huippuhetkellä käyttäen eloisia kuviaan välittääkseen tärkeitä kansanterveydellisiä viestejä. Hänen aktivisminsa ulottui kansallisten rajojen ulkopuolelle; hän loi *Free South Africa* -julisteen vuonna 1985 ja maalasi osan Berliinin muuria vuonna 1986 – voimakas lausunto jakautumista ja sortoa vastaan. Haringin yhteistyö Andy Warholin kanssa vahvisti edelleen hänen paikkansa taidemaailmassa, mikä johti yhteistyöhön, kuten "Andy Mouse", leikkisä mutta koskettava kommentti pop-kulttuurista ja julkkisuudesta. Hän ymmärsi, että taiteella on voima ylittää rajat, herättää vuoropuhelua ja inspiroida toimintaan.

Kestävä vaikutus ja pysyvä perintö

Huolimatta hänen ennenaikaisesta kuolemastaan AIDS:iin liittyviin komplikaatioihin 16. helmikuuta 1990, 31-vuotiaana, Keith Haringin perintö resonoi edelleen tänään. Hänen työtään juhlitaan paitsi sen esteettisen vetovoiman vuoksi myös sen horjumattoman sitoutumisen sosiaaliseen oikeudenmukaisuuteen ja ihmisten väliseen yhteyteen vuoksi. Nakamura Keith Haring Collection Hokutossa, Japanissa, on todiste hänen maailmanlaajuisesta vaikutuksestaan ​​sisältäen laajan kokoelman hänen piirroksiaan, maalauksiaan ja veistoksiaan. Maailman museot esittelevät hänen muurauksiaan ja taideteoksiaan varmistaen, että hänen viestinsä tavoittaa uusia sukupolvia. Hänen *Blueprint Drawings* -piirustuksensa, joissa on silmiinpistäviä mustavalkoisia kuvauksia putoavista hahmoista, ovat esimerkki hänen kyvystään välittää monimutkaisia ​​tunteita yksinkertaisilla muodoilla.

  • Keskeiset vaikutteet: Walt Disney, Dr. Seuss, Charles Schulz, Robert Henri, Andy Warhol.
  • Tunnusomainen tyyli: Rohkeat linjat, yksinkertaistetut muodot, eloisat värit, saavutettavat tarinat.
  • Pääteemat: Sosiaalinen oikeudenmukaisuus, aktivismi, seksuaalisuus, elämä ja kuolema, viattomuus ja korruptio.

Hän todisti, että yksi linja, jota käytetään tarkoituksella ja intohimolla, voi muuttaa maailman. Hänen työnsä on edelleen voimakas muistutus siitä, kuinka tärkeää on käyttää luovuutta hyvän voimana inspiroiden taiteilijoita ja aktivisteja puhumaan totuutta valtaa vastaan ​​ja puolustamaan oikeudenmukaisempaa tulevaisuutta. Haringin maailman tutkiminen tarjoaa syvemmän ymmärryksen hänen visiostaan; resurssit, kuten The Keith Haring Foundation (haring.com), tarjoavat laajan arkiston hänen teoksistaan ​​ja näkemyksiä hänen taiteellisesta prosessistaan. Hänen perintönsä ei ole pelkästään kokoelma kuvia, vaan kutsu sitoutua ympärillämme olevaan maailmaan, kyseenalaistaa oletuksia ja omaksua taide muutoksen katalysaattorina.

Keith Haring

Keith Haring

1958 - 1990 , Yhdysvallat

Tietoa taiteilijasta

  • Artistic Movement Or Style: Pop-taide, katutaide
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist:
    • Katutaide
    • Nykyaikainen taide
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Walt Disney
    • Dr. Seuss
    • Charles Schulz
    • Robert Henri
  • Date Of Birth: 4. toukokuuta 1958
  • Date Of Death: 16. helmikuuta 1990
  • Full Name: Keith Allen Haring
  • Nationality: Amerikkalainen
  • Notable Artworks:
    • Icons
    • The Blueprint Drawings
    • Untitled (3)
    • Crack is Wack
  • Place Of Birth: Reading, Yhdysvallat
Tutustu teoksiin, jotka on järjestetty aiheiden, tyylien ja ominaisuuksien mukaan.