Valikko
Katso seinällä Esikatsele AR-tilassa Tilaa käsinmaalattu jäljennös Siirry digitaaliseen kuvaan Lähetä
Tarkemmat tiedot Opas Lisää suosikkeihin Lataa kuva Samanlaisia kohteita Röntgenkuvaus Diaesitys Tilastot

Circe Invidiosa

John William Waterhouse's 'Circe Invidiosa' (1892) depicts the enchantress poisoning the sea, fueled by jealousy. A stunning Pre-Raphaelite masterpiece now available as a hand-painted reproduction.

John William Waterhouse (1849-1917) oli brittiartistinen prerafaeliittityylin mestari, tunnettu romanttisista ja myyttisistä naishahmoistaan, kuten Shalottin rouva ja Ophelia. Hänen maalauksensa yhdistävät klassisen tarkkuuden ja tunteellisuuden.

Giclée- ja taideprintit

Museolaatuisia giclée- tai kankaitaulun tulosteita nopealla tuotannolla ja joustavilla viimeistelyvaihtoehdoilla. ( Tilaa käsinmaalattu jäljennös Siirry digitaaliseen kuvaan)

Vakiokoko
mittatilaustyö
CM
INCH

Valitse valmiista mitoistamme sellaiset, jotka vastaavat teoksen alkuperäisiä mittasuhteita.

leveys
korkeus

Kirjoita tarvitsemasi leveys ja korkeus, jotta tuloste sopii kehyskokoon tai seinällesi. Tulostetta voidaan vain leikata, sitä ei voi koskaan tehdä suuremmaksi kuin alkuperäinen kuva, joten eri muotoinen koko aiheuttaa osan kuvasta katoamisen. Lähetämme sinulle digitaalisen mallikuvan hyväksyttäväksi ennen kuin aloitamme tulostuksen. Tällä sivulla näkyvä kuva ei näytä lopullista leikkausta — vain mallikuva näyttää sen.

Maailmanlaajuinen toimitus () 2 viikossa tavallisen 4–5 viikon sijaan. (23 lokakuu)

Ilmainen pikatoimitus ympäri maailman
Korkealaatuinen pellavakangas
Kattava kuljetusvakuutus
Tulliveron palautustakuu
Takuu täydellisestä värien vastaavuudesta
100 päivän palautusoikeus valmistusvirhetapauksissa
100% rahat takaisin -takuu
Määräalennus saatavilla

Kokonaishinta

€ 70

Circe Invidiosa

Giclée- ja taideprintit

Replikaatin koko

-

Kokonaishinta

€ 70

Pikaista tietoa

  • Influences:
    • Alma-Tadema
    • Frederic Leighton
  • Notable elements or techniques:
    • Chiaroscuro
    • Vibrant colors
  • Artist: John William Waterhouse
  • Dimensions: 87 x 180 cm
  • Location: Art Gallery of South Australia
  • Year: 1892

Taidevisakysely

Jokaisessa kysymyksessä on vain yksi oikea vastaus.

Kysymys 1:
What mythological figure is depicted in John William Waterhouse’s ‘Circe Invidiosa’?
Kysymys 2:
In what year was 'Circe Invidiosa' painted?
Kysymys 3:
Which art movement is John William Waterhouse most closely associated with?
Kysymys 4:
What literary work serves as the primary source material for this painting?
Kysymys 5:
According to the description, what artistic technique is prominently used in 'Circe Invidiosa' to create drama and tension?

Circe Invidiosa: A Pre-Raphaelite Masterpiece of Myth and Emotion

John William Waterhouse's Circe Invidiosa (1892) stands as a powerful testament to his skill in capturing the essence of mythology and Victorian sensibilities. Measuring 87 x 180 cm, this oil painting currently resides within the esteemed Art Gallery of South Australia in Adelaide, Australia. It is more than just a depiction; it's an exploration of jealousy, power, and transformation rooted in classical literature.

The Story Behind the Canvas: Ovid’s Tale

Circe Invidiosa, also known as Circe Poisoning the Sea, draws its narrative from Ovid’s Metamorphoses. The painting portrays a pivotal moment in the story of Scylla and Glaucus. Scylla, a captivating water nymph, was beloved by Glaucus, a sea deity. However, when Scylla rejected his advances, a heartbroken Glaucus sought the aid of Circe, the formidable enchantress, to win her favor. Driven by envy and spite, Circe retaliates against Scylla by poisoning the waters she inhabits, initiating her transformation into the monstrous creature we know from Greek mythology. Waterhouse’s painting captures this act of malicious magic, focusing on Circe's agency in a moment of profound emotional turmoil.

Visual Analysis: Color, Composition, and Technique

Waterhouse masterfully employs several artistic techniques to convey the scene's dramatic tension and emotional weight. The use of chiaroscuro – the contrast between light and dark – is particularly striking, drawing attention to Circe’s face and hands as she performs her act of poisoning. The vibrant colors are not merely decorative; they contribute significantly to the painting's overall impact. Deep greens and blues dominate the palette, evoking a sense of mystery and foreboding within the watery environment. The swirling patterns in the water suggest both movement and corruption, visually representing the poison’s effect. Waterhouse’s meticulous brushwork creates a rich texture, enhancing the realism of the scene while maintaining an ethereal quality characteristic of Pre-Raphaelite art.

Symbolism and Interpretation

Circe Invidiosa is laden with symbolism. Circe herself represents not only magical power but also the destructive force of jealousy and unrequited love. Her posture, regal yet sinister, conveys a sense of control and malice. The bowl she holds, from which the poison flows, symbolizes both her agency and the corruption she unleashes upon the sea. The indistinct shapes in the background—suggesting foliage and water—further contribute to the painting's atmosphere of isolation and impending doom. While rooted in mythology, Waterhouse’s depiction resonates with universal themes of human emotion, particularly the darker aspects of desire and revenge.

Bringing Art Home: Hand-Painted Reproductions

If you are captivated by the beauty and drama of Circe Invidiosa or any other work by John William Waterhouse, consider acquiring a hand-painted oil painting reproduction. Our skilled artists at OriginalUniqueArt.com meticulously recreate each brushstroke, ensuring an accurate and faithful representation of the original masterpiece.

Own a piece of art history and let the evocative power of Circe Invidiosa enrich your space.

Kysymykset ja vastaukset

Minkä kokoisena minun kannattaisi tulostaa "Circe Invidiosa" huoneeseeni?

Suositeltu tulostuskoko teokselle John William Waterhouse:n "Circe Invidiosa" on Large tilaan Living Room.

Ovatko teoksen John William Waterhouse:n "Circe Invidiosa" värit kylläisiä vai hillittyjä?

Teoksen John William Waterhouse:n "Circe Invidiosa" värikylläisyys on Muted.

Mikä on suositeltu tulostuskoko teokselle John William Waterhouse:n "Circe Invidiosa"?

Suositeltu tulostuskoko teokselle John William Waterhouse:n "Circe Invidiosa" on Large.


Taiteilijan elämäkerta

John William Waterhouse: Romantiikan ja Pre-Raphaelilaisuuden Taiteilija

John William Waterhousen nimi on synonyymi Pre-Raphaelilaisten maalauksien romantiikkaa ja kauneutta, mutta hänen taiteellinen polkunsa alkoi kaukaa liikkuvien maisemien ja myyttisten tarinoiden ulkopuolella. Hän syntyi Roomassa vuonna 1849 englantilaisille vanhemmilleen, ja hänen varhaiset vuosinsa olivat täynnä antiikin Rooman klassisen taiteen ja mytologian kauneutta – ympäristö, joka syvästi muokkasi hänen esteettisiä aistejaan. Tämä varhainen kokemus sisälsi syvän arvostuksen antiikin roomalaiseen taiteeseen ja myytteihin, jotka heijastuivat hänen tuottamiensa teosten kautta. Waterhousen perhe palasi Englantiin vuonna 1854, asettuen South Kensingtoniin Lontooseen, strategisesti sijaitsevaan paikkaan, joka tarjosi lähellä Victoria ja Albert -museon ylivertaisen kokoelman antiikin roomalaista veistosta ja koriste-esineitä. Täällä nuori John altistuivat valtavalle määrälle klassisia veistoksia ja koriste-esineitä, mikä syvensi hänen intohimoaan antiikkiin. Hänen alkuperäinen koulutuksensa oli perinteinen, sisältäen opiskelun Royal Academy -kouluissa, jossa hän hionteli taitojaan piirtämisessä ja maalaamisessa, mutta se oli juuri älykkään uteliaisuuden ja taiteellisen innovaation ilmapiiri, joka todella sytytti hänen intohimonsa. Varhaiset teokset paljastavat huolellisen tarkkuuden ja historianmukaisuuden sitoutumisen, ominaisuudet, jotka myöhemmin muuttivat hänen tyylinsä tunnusmerkiksi.

Pre-Raphaelilaisten Veljeskunnan Kävely

Vaikka Waterhousen varhaiset teokset heijastivat klassisia vaikutteita, joita Alma-Tadema ja Frederic Leighton edustivat, hän asteittain vetosi Pre-Raphaelilaisten veljeskunnan ihanteisiin. Tämä taiteellinen kollektiivi, jonka perustivat 1848, kannattivat yksityiskohtaista luonnon tarkkailua ja varhaisen italialaisen renessanssitaiteen eloisia värejä – ennen kuin he kokivat, että Rafael aloitti tyylillisen laskun. Waterhouse ei liittynyt itse veljeskunnan, mutta hän omaksui sen periaatteet täysin, sisällyttäen maalauksensa runolliseen kauneuteen ja syvään tunteeseen, joka resonoi voimakkaasti yleisön kanssa. Hänen 1874 vuoden teoksensa *Sleep and his Half-Brother Death*, jonka hän esitti Royal Academyn kesäesittelyssä, merkitsi käännekohtaa, osoittaen hänen kasvavaa mestaruuttaan symbolisen tarinankerronnan ja tunnelman luomisessa. Tämä menestys loi tien jatkuvalle sisällytykselle vuosittaisiin esittelyihin, vakiinnuttaen hänen asemansa noussevana tähdenä Lontoon taidesuunnassa. Hän ei vain totteli veljeskunnan tekniikoita; hän tulkitsi niitä omalla ainutlaatuisella näkökulmastaan, yhdistäen klassisen tarkkuuden romanttiseen herkkyyteen.

Mytologiset Visiot ja Arthurian Echoes

Waterhousen tunnetuimmat teokset ovat ne, jotka saavat inspiraatiota myyteistä ja Arthurian legendoista. Hänellä oli poikkeuksellinen kyky tuoda antiikin tarinat eloon maalauksissaan, esittäen jumalattaria, nymfejä ja surullisia sankareita huolellisen kauneuden ja surun yhdistelmänä. *The Lady of Shalott*, ehkä hänen kuuluisin teoksensa, on olemassa kolmessa versiossa (1888, 1894 ja 1916), jotka ovat testamentteja hänen kestäville ihanteilleen Tennysonin runosta. Naista, joka on uppoutunut joelle, kuvannut kuva tuli Victorian romantiikan ja taiteellisen eristyneisyyden symboliksi. Samoin hänen esityksensä Opheliasta, joka vangitsee hetken ennen surullista kuolemaansa, ovat täynnä haikeutta. Hän ei vain kuvannut näitä tarinoita; hän tutki niiden psykologisia syvyyksiä keskittyen aiheensa tunnetiloihin. *Hylas and the Nymphs*, *Ariadne* ja *Penelope and the Suitors* ovat lisäksi esimerkkejä hänen kyvystään muuntaa klassiset tarinat visuaalisesti upeiksi ja tunteellisesti resonanssiin vaikuttaviksi taideteoksiksi. Maalauksensa eivät olleet vain kauniita; ne olivat täynnä tarinallista voimaa, kutsuen katsojia pohtimaan ihmiskokemuksen monimutkaisuuksia.

Perintö ja Kestävä Vaikutus

John William Waterhouse jatkoi tuottamista tuotteliaasti kuolemaansa vuonna 1917 asti, saavuttaen laajaa tunnustusta ja arvostusta hänen eläessään. Hänet valittiin Royal Academian täysjäseneksi vuonna 1895 ja hän omistautui opettamiselle St. John’s Wood Art Schoolissa, kasvattaen seuraavan sukupolven taiteilijoita. Vaikka hänen suosionsa hiipui hieman ensimmäisen maailmansodan jälkeen, hänen työnsä on kokenut merkittävän nousun kiinnostuksen tasolla viime vuosina. Nykyään Waterhousea pidetään yhtenä Pre-Raphaelilaisten liikkeen tärkeimmistä hahmoista ja mestarina Victorian taiteessa. Teoksensa vangitsevat edelleen katsojien huomion kauneudellaan, tunteellisella syvyydellään ja ajattoman viehätyksellään. Hänen perintönsä on voimakas – romanttisten visioiden, myyttisten tulkintojen ja surullisten sankareiden yhdistelmä, joka inspiroi taiteilijoita ja taiteen ystäviä edelleen.

Muut tiedot

* **Syntymäpäivä:** 6. toukokuuta 1849 * **Kuolinpäivä:** 10. helmikuuta 1917 * **Syntymäpaikka:** Rooma, Italia * **Kuolinpaikka:** Lontoo, Englanti * **Tyyli:** Pre-Raphaelilaisten tyylin edustaja, Victorian taiteilija
John William Waterhouse

John William Waterhouse

1849 - 1917 , Italia

Tietoa taiteilijasta

  • Artistic Movement Or Style: Prerafaeliitti, viktoriaaninen
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Impressionismi']
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Alma-Tadema
    • Frederik Leighton
  • Date Of Birth: 1849
  • Date Of Death: 1917
  • Full Name: John William Waterhouse
  • Nationality: Englannilainen
  • Notable Artworks:
    • The Lady of Shalott
    • Ophelia
    • Hylas ja nymfit
  • Place Of Birth: Rooma, Italia
Tutustu teoksiin, jotka on järjestetty aiheiden, tyylien ja ominaisuuksien mukaan.