Kağıt Boyutu

Öğrenci Sanat Rehberi

Eileen, Her First Communion

Adı Sınıf Tarih

John Lavery, Eileen, Her First Communion (1901). Kamu malı kapsamındadır. Bu tuvali hareketli bir ışık altında inceleyin: çizim, vernik altındaki gerçek renk, saf pigment

Temel Bilgiler

Sanatçı
John Lavery originaluniqueart.com/tr/artists/john-lavery_tr/
Sanatçının yaşam tarihleri
1856 – 1941
Boyalı
1901
Teknik
Oil On Panel
Dönem
19th Century
Artistic style
Realistic portraiture
Influences
Lavery, European art
Notable elements
Innocence, purity
Subject or theme
First Communion

Bağlam içinde

Eileen, Her First Communion — John Lavery

Yapım yılı

  1. 1850
  2. 1860
  3. 1870
  4. 1880
  5. 1890
  6. 1900
  7. 1910
  8. 1920
  9. 1930
  10. 1940

Üst satır: yıllar. Alt satır: sanatçının her dönemin başında ve sonunda kaç yaşında olduğu — doğumda 0, ölümünde 85.

Sanatçının 45 yaşındayken yapılmıştır. Sanatçı 85 yaşına kadar yaşadı. 134 kataloğumuzdaki bu sanatçıya ait 351 tarihli eserden daha önce üretilmiştir.

Gölgelenmiş: John Lavery'in yaşam süresi (1856–1941) ▲ bu eser, 1901 on yıl on yıl, tarihli her bir tablo

İlk eserler: 1890 yılına kadar Temel çalışma yılları: 1890–1919 Geç dönem eserler: 1919 yılından itibaren

Bu üç bant, bu katalogda tarihi bulunan eserleri bir ilk çeyrek, bir orta yarı ve bir son çeyrek olarak ayırır. Bunlar sanatçının tüm üretimini kapsamaz: ince bir kesinti, sakin bir dönemden ziyade kayıtlardaki bir boşluk olabilir. Sanatçının yaşamıyla bütünleşen aynı yıllar

Benzer eserlerle karşılaştır

Yukarıdaki eserlerden birini seçin: bu eserle ortak olan iki özelliği ve farklı olan bir özelliği belirtin.

Bu eserin yanına yakışacak diğer çalışmalar: originaluniqueart.com/tr/art/similar/sir-john-lavery-eileen-her-first-communion-AQTP9Q-en/

Renk Paleti

Görüntü üzerinden ölçülmüştür

    Ana renk

    Phthalo Green #2e1d09

    Kataloglanmış palet

    • #2E1D09
    • #D0BEA4
    • #998872
    • #5E5140

    Bu renkler sanatçının tüm paletinin içinde yer alır Renge göre diğer tabloları bulun

    Palet
    Earthy Görseldeki baskın renk ailesi.
    Ana renk adı
    Phthalo Green
    Yoğunluk
    Monochromatic Tek bir mat tondan birçok parlak tona kadar, renklerin ne kadar doygun ve çeşitli olduğudur.
    Kontrast
    Statement Renklerin resim genelinde ışıklık ve doygunluk açısından ne kadar farklılık gösterdiği.
    Uyum
    Unified Palette Renklerin birbiriyle uyumu; zıtlıktan tam bir bütünlüğe kadar.
    Parlaklık
    Deep_shadow Resmin derin gölgelerden parlak ışıklara kadar genel olarak ne kadar açık veya koyu göründüğü.
    Doygunluk
    Subtle Color Griye yakın tonlardan tamamen canlı renklere kadar, renklerin ne kadar saf ve güçlü olduğu.

    Bu tablo dünyanın neresinde inceleniyor?

    • 1% altı
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% ve üzeri
    Bu tablonun tek başına haritalandırılacak kadar çok kayıtlı ziyaretçisi bulunmadığından, levha son on iki ayda John Lavery tarafından üretilen tüm eserleri kapsamaktadır — toplamda 16 ülke. Bu rakamların kaynağı

    Öncü on ülke

    1. 1 Çin 61,4%
    2. 2 Amerika Birleşik Devletleri 10,4%
    3. 3 Singapur 6,8%
    4. 4 Birleşik Krallık 6,6%
    5. 5 Almanya 3,6%
    6. 6 Hong Kong 3,0%
    7. 7 Romanya 1,9%
    8. 8 Belçika 1,4%
    9. 9 İsrail 1,1%
    10. 10 Meksika 1,1%
    11. · 6 diğer ülkeler 2,7%

    Harita üzerindeki en koyu renkli üç ülkeyi bulun. Bu tabloya ev sahipliği yapan müze bu ülkelerden birinde mi yer alıyor? Uzaklardaki insanların bu tabloya bakması için bir neden yazın.

    John Lavery tarafından üretilen en çok ilgi gören 20 eser

    1. 1 The Right Honourable J. Ramsay Macdonald Addressing the House of Commons, 1923 3,2%
    2. 2 Miss Auras. The Red Book 1,7%
    3. 3 State Visit of Her Majesty, Queen Victoria, to the Glasgow International Exhibition, 1888, 1890 1,5%
    4. 4 Yüksek Suç Davası Roger Casement, 1916 1,5%
    5. 5 James Nicol, City Chamberlain, Glasgow (sketch), 1889 1,5%
    6. 6 The Musical Ride of the 15th Hussars during the Military Tournament, Glasgow International Exhibition, 1888 1,2%
    7. 7 The Hammock, 1884 1,2%
    8. 8 Long Hope Orkney, 1917 1,2%
    9. 9 Return from the Market, 1884 1,0%
    10. 10 Queen Mary's Army Auxiliary Corps Cookhouse, Rouxmesnil, 1919 1,0%
    11. 11 Edward Aubrey Hunt, 1894 1,0%
    12. 12 A Quiet Day in the Studio, 1883 1,0%
    13. 13 Monitors, Dover Harbour, 1918 1,0%
    14. 14 Shipbuilding on the Clyde, 1900 1,0%
    15. 15 James Muir (sketch), 1889 1,0%
    16. 16 Mrs Katherine Vulliamy, 1908 1,0%
    17. 17 The Drawing Room, Falconwood 1,0%
    18. 18 The North Sea, August 1918, from NS7, 1918 1,0%
    19. 19 The Principal Street at Grez, 1884 1,0%
    20. 23 Eileen, Her First Communion, 1901 bu tablo 0,7%

    Bu eserler birlikte, bu sanatçının tablolarının son on iki ay içinde aldığı tüm ilginin 24,7%'ini oluşturmaktadır. Katalogda bu sanatçıya ait 571 eser bulunmaktadır ve bunların 219 tanesine en az bir kez bakılmıştır. Bu tablo, söz konusu dikkatin 0,7%'sini alarak aralarında 23. sırada yer alıyor. Ay ay aynı sayılar

    Çubuklar kaliteyi değil, dikkati ölçer. En üstteki eseri ve şunu seçin: Bir tablonun ne kadar iyi boyandığından bağımsız olarak onu ünlü yapabilecek bir şey söyleyin.

    Bu sanat eseri hakkında

    Eileen, Her First Communion — John Lavery

    Eileen, Her First Communion: A Portrait of Innocence by Sir John Lavery

    Sir John Lavery’s “Eileen, Her First Communion,” painted in 1901, is more than just a portrait; it's a delicately preserved moment of childhood grace and religious significance. Housed within the walls of the Ulster Museum in Ireland, this oil on panel work offers a profound glimpse into Edwardian society and the artist’s remarkable ability to capture the very essence of his subjects – particularly their vulnerability and quiet dignity.

    Subject & Composition: The painting centers upon Eileen, a young girl poised on the cusp of adulthood, dressed in pristine white attire that immediately evokes the solemnity of her first communion. Lavery’s masterful composition directs our gaze solely to Eileen, utilizing subtle background figures – two indistinct forms – to heighten her importance and create an atmosphere of focused reverence.

    Technique & Style: Lavery's brushwork is characterized by a smooth, almost velvety texture, achieved through meticulous layering of oil paint. This technique lends the portrait a remarkable sense of depth and realism, particularly evident in the delicate folds of Eileen’s veil and the soft sheen of her clothing. His use of light – diffused and gentle – further enhances the painting's ethereal quality.

    A Window into Edwardian Ireland

    "Eileen, Her First Communion" provides a valuable window into the cultural landscape of early 20th-century Ireland. The painting reflects the prominent role of religion in daily life and the importance placed on significant milestones like first communion. Lavery’s depiction of Eileen's expression – serene, thoughtful, yet undeniably innocent – speaks to the values cherished within this era. The subtle details, such as the girl’s attire and the setting (though indistinct), offer a tangible connection to the social customs and traditions of the time.

    Symbolism & Artistic Intent

    Beyond its immediate subject matter, the painting is rich in symbolism. The white garment represents purity and faith, while the veil adds an element of solemnity and reverence. Lavery’s intention was clearly not merely to record a physical likeness but to capture Eileen's inner spirit – her nascent belief and the profound significance of this pivotal moment. The artist’s ability to convey such emotion through a single portrait is a testament to his artistic skill and sensitivity.

    Related Works & Lavery’s Legacy

    “Eileen, Her First Communion” stands alongside other notable works by Sir John Lavery, including “Eileen in Primrose Yellow,” also residing at the Ulster Museum. This comparative study reveals Lavery's versatility as an artist and his consistent ability to create portraits that are both technically brilliant and emotionally resonant. His legacy extends beyond individual paintings; he was a pivotal figure in shaping portraiture during his time, influencing generations of artists with his meticulous approach and profound understanding of human character.

    Sanatçı ve müze

    Sanatçı

    John Lavery

    ... doğumlu Belfast, İrlanda

    Sir John Lavery: Dönemin Ruhunu Yakalayan Portreler ve Toplumun Aynası

    1856'da Belfast’ta doğan Sir John Lavery, sanat tarihine damgasını vurmuş, dönemin ruhunu ve toplumun ihtişamını tuvaline yansıtan bir ressamdı. Yetimhanede büyüyen, zorlu bir başlangıç yapan Lavery, yeteneği ve azmi sayesinde İngiltere’nin en çok aranan portre sanatçılarından biri haline geldi. Sanat yolculuğu, Glasgow Okulu ile olan ilişkisi, Fransız Empresyonizmindan aldığı etkiler ve özellikle Birinci Dünya Savaşı sırasında yarattığı eserlerle şekillendi. Lavery'nin hayatı, sanatı ve toplumsal etkisi, onu sadece bir ressam değil, aynı zamanda dönemin önemli bir tanığı haline getirdi.

    Lavery’nin sanat anlayışı, James McNeill Whistler gibi isimlerden etkilenerek tonal uyum, atmosferik efektler ve zarif bir estetik üzerine kuruluydu. Empresyonizmin renk paletini ve ışık oyunlarını benimseyen Lavery, bu öğeleri kendi özgün tarzıyla harmanlayarak hem görsel açıdan çekici hem de psikolojik derinliği olan portreler yarattı. Portrelerinde sadece fiziksel benzerliği değil, aynı zamanda karakterin iç dünyasını, sosyal statüsünü ve ruhunu yakalamayı başardı. Empresyonist dokunuşları, özellikle açık havada yaptığı çalışmalarında belirginleşiyor; doğadan aldığı ilhamla renkleri ustalıkla kullanarak tuvaline yansıtıyordu.

    Glasgow Okulu’ndan Londra’ya: Başarı Merdiveninde Yükseliş

    Sanat kariyerinin ilk yıllarında Glasgow Okulu ile yakın ilişkiler kuran Lavery, bu hareketin estetik prensiplerinden etkilendi. Ancak asıl dönüm noktası, 1888 yılında Kraliçe Victoria’nın Glasgow Uluslararası Sergisi'ndeki ziyaretini resmetme göreviyle geldi. Bu prestijli komisyon, onu yüksek sosyetenin dikkatini çekerek Londra’ya taşınmasına ve kariyerinde önemli bir sıçrama yapmasına olanak sağladı. Lavery, bu olaydan sonra sadece portreleriyle değil, aynı zamanda dönemin önde gelen isimlerini tuvaline yansıtabilme yeteneğiyle de tanındı.

    Londra’ya yerleştikten sonra Lavery, İngiliz sanat camiasında hızla yükseldi. Portreleri, aristokratlardan siyasetçilere kadar geniş bir yelpazede önemli figürlerin beğenisini kazandı. Sanatçı, portrelerinde sadece dış görünüşü değil, aynı zamanda karakterin derinliğini ve iç dünyasını da yakalamayı başardı. Bu yeteneği sayesinde İngiltere’nin en çok talep edilen ressamlarından biri haline geldi.

    Savaşın Gözünden: Birinci Dünya Savaşı'nın Belgeseli

    Birinci Dünya Savaşı, Lavery’nin sanatında yeni bir sayfa açtı. Resmi savaş sanatçısı olarak görevlendirilen Lavery, çatışmanın etkilerini belgelemekle yükümlüydü. Ancak sağlık sorunları ve bir Zeppelin saldırısının ardından geçirdiği trafik kazası nedeniyle Batı Cephesi'ne gönderilemedi. Bunun yerine, İngiltere’deki savaş hayatını, denizcileri, uçakları ve zeplinleri resmederek farklı bir perspektif sundu. Bu eserler, savaşın korkunçluğunu değil, aynı zamanda o dönemde yaşanan teknolojik gelişmeleri ve lojistik zorlukları gözler önüne seriyordu.

    Savaş sonrası Lavery’nin çalışmaları takdirle karşılandı ve 1921 yılında şövalyelik unvanı ile Royal Academy'ye kabul edildi. Sanatçı, Asquith ailesi gibi önemli isimlerle yakın ilişkiler kurarak onların dünyasına dair eşsiz bir bakış açısı sundu. Aynı zamanda İrlanda Bağımsızlık Savaşı sırasında kritik anlaşma görüşmelerinin yapıldığı Londra evini tarafsız bir zemin olarak kullanması da dikkat çekicidir.

    Sanatın Mirası ve Toplumsal Etkisi

    Sir John Lavery’nin mirası, etkileyici eserlerinin ötesine geçiyor. O, sanat camiası ve yüksek sosyete arasında ustalıkla hareket eden karizmatik bir figürdü ve dönemin kültürel dinamizminin sembolü haline geldi. Portreleri, zarifliği, teknik becerisi ve karakter analizindeki derinliğiyle günümüzde de büyük ilgi görüyor. Lavery’nin İrlanda alegorik figürü, 1928'den 1975'e kadar İrlandalı banknotlarda yer alarak ulusal önemini pekiştirdi.

    Lavery’nin sanat tarzı, Empresyonist teknikleri ve titiz detayları bir araya getiren özgün yaklaşımıyla günümüz sanatçılarına ilham vermeye devam ediyor. Eserlerindeki ışık ve renk kullanımındaki ustalığı, onu sadece dönemin olaylarını belgeleyen değil, aynı zamanda onları tanımlayan önemli bir sanatçı olarak tarihe geçirdi.

    Lavery'nin Sanatında Öne Çıkan Özellikler

    Empresyonist Teknikler: Eserlerinde ışık ve renk kullanımında Empresyonizm etkileri görülür.

    Portre Uzmanlığı: Portrelerinde hem fiziksel benzerliği hem de psikolojik derinliği yakalama yeteneğiyle bilinir.

    Tematik Çeşitlilik: Portreler, toplum sahneleri, savaş tasvirleri ve manzaralar gibi çeşitli temaları işlemiştir.

    Zarif Stil: Resimleri genellikle zarif, canlı ve rafine bir estetik anlayışla karakterizedir.

    Daha fazla bilgi için

    Çevrim içi inceleyin

    Eileen, Her First Communion için indirme sayfasına yönlendiren QR kodu

    originaluniqueart.com/tr/art/download/sir-john-lavery-eileen-her-first-communion-AQTP9Q-en/

    Bu esere atıf yapın

    MLA
    Lavery, John. Eileen, Her First Communion. 1901, https://originaluniqueart.com/tr/art/sir-john-lavery-eileen-her-first-communion-AQTP9Q-en/
    APA
    Lavery, John (1901). Eileen, Her First Communion [Painting]. https://originaluniqueart.com/tr/art/sir-john-lavery-eileen-her-first-communion-AQTP9Q-en/
    Chicago
    John Lavery. Eileen, Her First Communion. 1901. https://originaluniqueart.com/tr/art/sir-john-lavery-eileen-her-first-communion-AQTP9Q-en/
    Harvard
    Lavery, John (1901) Eileen, Her First Communion. Available at: https://originaluniqueart.com/tr/art/sir-john-lavery-eileen-her-first-communion-AQTP9Q-en/

    Yakından inceleyin

    Eileen, Her First Communion — John Lavery

    Yakından İnceleyin

    Kendi kelimelerinizle yanıtlayın. Burada yanlış cevap yoktur; sadece açıklayabileceğiniz cevaplar vardır.

    1. İlk olarak gözünüze ne çarpıyor ve neden?
    2. Bu ruh halini hangi renkler veya şekiller oluşturuyor — peki ya bu ruh hali nedir?
    3. Kataloğumuz bu eseri şu başlıklar altında sınıflandırıyor: portrait painting, first communion, young girl. Katılıyor musunuz? Neleri ekler veya çıkarırdınız?
    4. Bu kılavuzun başlarında yer alan The Dutch Coffee House, Glasgow International Exhibition (1888) eserine tekrar göz atın. Bu eserle paylaştığı iki özelliği ve farklı olan bir özelliği belirtin.
    5. John Lavery bu eser yapıldığında yaklaşık 45 yaşındaydı. Eserde, sanatçının o dönemdeki çalışmalarını andıran neler var?

    Yanıtınız

    Bu sanat eseri hakkında kısa bir paragraf yazın. Bu kılavuzun önceki bölümlerindeki bilgilerden ve yukarıdaki yanıtlarınızdan yararlanın.

    Soru ve Cevaplar

    John Lavery imzalı "Eileen, Her First Communion" eserinin parlaklık değeri nedir?

    John Lavery imzalı "Eileen, Her First Communion", Dark düzeyinde bir parlaklığa sahiptir. Parlaklık, renklerin ne kadar ışık yansıtıyor gibi göründüğünü tanımlar.

    "Eileen, Her First Communion" ne zaman yapıldı?

    "Eileen, Her First Communion", 1901 yılına tarihlenmektedir. Bu tarih, eseri John Lavery kariyerinin ve dönemin içerisine yerleştirmektedir.

    John Lavery imzalı "Eileen, Her First Communion" reprodüksiyonunu nasıl önizleyebilirim?

    John Lavery imzalı "Eileen, Her First Communion" eserinin bir reprodüksiyonunu önizlemek için eserin Önizleme sayfasını açın.