Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Thomas Girtin på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Thomas Girtin: publiken i korthet
Durham Cathedral and Castle drar till sig flest blickar: 300 besök under tolv månader, vilket motsvarar 6% av alla visningar av Thomas Girtin på OriginalUniqueArt.com. Följs av Street in Weymouth, Dorset och View of Pont St. Michel taken from Pont Neuf. Thomas Girtin genererade 5 000 besök: 400 på artistsidan och 4 600 på enskilda verk. Den mest intensiva månaden var Jul 2026 med 4 600 besök. Publiken tittar på datorer (100%). Publiken lutar åt Ljusstark (Ljusstyrka): 26% av besöken, för 12% av konstnärens katalog.
De 10 verk av Thomas Girtin som drar till sig flest blickar
Rankade efter faktiska besök på OriginalUniqueArt.com under de senaste tolv månaderna: de 10 verk av Thomas Girtin som folk öppnar mest, med förstaplatsen först.
-
1
Durham Cathedral and Castle
300 besök · 5,7%
-
2
Street in Weymouth, Dorset
300 besök · 5,7%
-
3
View of Pont St. Michel taken from Pont Neuf
200 besök · 3,8%
-
4
The West Front of Jedburgh Abbey, Scotland
200 besök · 3,8%
-
5
Berry Pomeroy Castle, Devon
200 besök · 3,8%
-
6
View near Beddgelert (Snowdonia)
200 besök · 3,8%
-
7
The Village of Jedburgh, Roxburghshire
200 besök · 3,8%
-
8
Morpeth Bridge
200 besök · 3,8%
-
9
Appledore, Devon
200 besök · 3,8%
-
10
View of Monte Casino (after J.R.Cozens)
200 besök · 3,8%
Hur många personer tittar på Thomas Girtin varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 100 | 100 |
| Jul 2026 | 300 | 4 300 |
| Aug 2026 | 0 | 100 |
| Sep 2026 | 0 | 100 |
Hur ofta visas verken av Thomas Girtin?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av verk väljer betraktarna av Thomas Girtin?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 2,0% | 1,9% |
| Mjuk skugga | 6,0% | 3,8% |
| Mjuk luminans | 24,0% | 18,9% |
| Ljusstyrka | 56,0% | 49,1% |
| Ljusstark | 12,0% | 26,4% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 54,0% | 54,7% |
| Dämpad färgsättning | 28,0% | 30,2% |
| Måttlig mjukhet | 16,0% | 13,2% |
| Tydlig färgmättnad | 2,0% | 1,9% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 68,8% | 80,0% |
| Jordnära | 25,0% | 14,0% |
| Monokromt | 2,1% | 4,0% |
| Pastellfärger | 2,1% | 2,0% |
| Mörka toner | 2,1% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 30,0% | 24,5% |
| Balanserad | 62,0% | 67,9% |
| Livfulla färger | 8,0% | 7,5% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 10,0% | 20,8% |
| Mild | 10,0% | 9,4% |
| Balanserad | 10,0% | 11,3% |
| Stark kontrast | 32,0% | 30,2% |
| Kontrastnivå | 38,0% | 28,3% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 14,0% | 11,3% |
| Mjukt blandad palett | 8,0% | 7,5% |
| Balanserad harmoni | 6,0% | 3,8% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 32,0% | 43,4% |
| Enhetlig palett | 40,0% | 34,0% |
Vilka verk av Thomas Girtin drar mest uppmärksamhet, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Warkworth Hermitage, Northu… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Thatched Cottage among Tr… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Guisborough Priory | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Byland Abbey, Yorkshire | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rievaulx abbey yorkshire | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Alnwick Castle from Brizlee… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Interior of Tintern Abbey l… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Village by River with Mount… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| An Overshot Mill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Bamburgh Castle, Northumber… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
Vilka enheter använder människor för att se Thomas Girtin?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 5 000 | 100,0% |
Vilka språk följer folk Thomas Girtin på?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många personer tittar på Thomas Girtin varje dag, och vad är förväntat?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 100 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 100 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
Frågor om Thomas Girtin
Vilka verk av Thomas Girtin får mest uppmärksamhet?
- Durham Cathedral and Castle, med 300 besök (6% av alla visningar för Thomas Girtin). Rankingen ovan listar 10 verk.
Hur många tittar på Thomas Girtin på OriginalUniqueArt.com?
- 5 000 besök under tolv månader: 400 på artistsidan och 4 600 på enskilda verk.
På vilka enheter tittar folk på Thomas Girtin?
- Personer tittar på Thomas Girtin via datorer (100%); datorer står för 100% av besöken.
Vilken typ av verk av Thomas Girtin föredrar folk?
- Ljusstark (Ljusstyrka): 26% av besöken, jämfört med 12% av katalogen.