Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Pieter Claesz på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Pieter Claesz: publiken i korthet
Still-life With A Skull And Writing Quill drar till sig flest blickar: 500 besök under tolv månader, vilket motsvarar 28% av alla visningar av Pieter Claesz på OriginalUniqueArt.com. Följs av Vanitas With Violin And Glass Ball och Vanitas With Violin And Glass Ball_2. Pieter Claesz genererade 2 300 besök: 600 på artistsidan och 1 700 på enskilda verk. Fler visningar varje månad: besöken ökade med 300% från Aug 2026 till Sep 2026. Den mest intensiva månaden var Jul 2026 med 1 600 besök. Publiken lutar åt Mörk (Ljusstyrka): 67% av besöken, för 34% av konstnärens katalog.
De 9 verk av Pieter Claesz som drar till sig flest blickar
Rankade efter faktiska besök på OriginalUniqueArt.com under de senaste tolv månaderna: de 9 verk av Pieter Claesz som folk öppnar mest, med förstaplatsen först.
-
1
Still-life With A Skull And Writing Quill
500 besök · 27,8%
-
2
Vanitas With Violin And Glass Ball
300 besök · 16,7%
-
3
Vanitas With Violin And Glass Ball_2
300 besök · 16,7%
-
4
Still-life With Oysters
200 besök · 11,1%
-
5
P. Still life with clay pipes, Erem, 1636
100 besök · 5,6%
-
6
Fish Still Life, oil on wood, Musée du Louvre,, 1637
100 besök · 5,6%
-
7
Still-life_2
100 besök · 5,6%
-
8
Still Life with Wine and Smoking Implements
100 besök · 5,6%
-
9
Still-life_-
100 besök · 5,6%
Hur många personer tittar på Pieter Claesz varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 100 | 100 |
| Jul 2026 | 400 | 1 200 |
| Aug 2026 | 100 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 400 |
Hur ofta visas verken av Pieter Claesz?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av verk väljer betraktarna av Pieter Claesz?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 34,0% | 66,7% |
| Mjuk skugga | 38,0% | 33,3% |
| Mjuk luminans | 22,0% | 0,0% |
| Ljusstyrka | 4,0% | 0,0% |
| Ljusstark | 2,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 42,0% | 44,4% |
| Dämpad färgsättning | 38,0% | 33,3% |
| Måttlig mjukhet | 14,0% | 11,1% |
| Tydlig färgmättnad | 6,0% | 11,1% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 72,2% | 88,9% |
| Mörka toner | 11,1% | 11,1% |
| Neutrala toner | 16,7% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 50,0% | 50,0% |
| Balanserad | 42,0% | 44,4% |
| Livfulla färger | 8,0% | 5,6% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 8,0% | 0,0% |
| Mild | 26,0% | 27,8% |
| Balanserad | 16,0% | 27,8% |
| Stark kontrast | 20,0% | 0,0% |
| Kontrastnivå | 30,0% | 44,4% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 6,0% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 4,0% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 8,0% | 16,7% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 32,0% | 61,1% |
| Enhetlig palett | 50,0% | 22,2% |
Vilka verk av Pieter Claesz drar mest uppmärksamhet, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Still Life | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Still Life | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vanitas still life | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Breakfast with Fish | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Still life with a salt cell… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Still Life with a Ham, 1642 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Still Life with Peacock Pie | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Still life | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Still Life with Oysters | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vanitas With Violin And Gla… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
Vilka språk följer folk Pieter Claesz på?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Tyska | 200 | 100,0% |
Hur många personer tittar på Pieter Claesz varje dag, och vad är förväntat?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 100 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 100 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 100 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 200 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 300 |
| tors 15 Okt | 200 |
| fre 16 Okt (prognos) | 100 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 300 |
| mån 19 Okt (prognos) | 100 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 300 |
| tors 22 Okt (prognos) | 200 |
| fre 23 Okt (prognos) | 100 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 400 |
| mån 26 Okt (prognos) | 100 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 400 |
| tors 29 Okt (prognos) | 300 |
| fre 30 Okt (prognos) | 200 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 500 |
| mån 2 Nov (prognos) | 200 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 500 |
| tors 5 Nov (prognos) | 300 |
Frågor om Pieter Claesz
Vilka verk av Pieter Claesz får mest uppmärksamhet?
- Still-life With A Skull And Writing Quill, med 500 besök (28% av alla visningar för Pieter Claesz). Rankingen ovan listar 9 verk.
Hur många tittar på Pieter Claesz på OriginalUniqueArt.com?
- 2 300 besök under tolv månader: 600 på artistsidan och 1 700 på enskilda verk.
Vilken typ av verk av Pieter Claesz föredrar folk?
- Mörk (Ljusstyrka): 67% av besöken, jämfört med 34% av katalogen.