Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Pál Szinyei Merse på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Pál Szinyei Merse: nyckeltal
Det mest visade verket är Lady in Violet: 500 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 22% av Pál Szinyei Merses totala visningar. Sedan Mare azzuro och Faun and Nymph. Totalt 3 000 besök: 900 på artistsidan, 2 100 på verken. Toppmånad: Jul 2026 med 2 100 besök. Enhetsfördelning för publiken: datorer (80%), mobiltelefoner (13%) och surfplattor (7%). En smak sticker ut: Jordnära (Färgpalett) står för 100% av besöken trots att den endast utgör 69% av katalogen.
Pál Szinyei Merse: de 10 mest visade verken
Denna ranking baseras på visningar, inte katalogpoäng: de 10 verk av Pál Szinyei Merse som visats mest på OriginalUniqueArt.com under tolv månader.
-
1
Lady in Violet, 1874
500 besök · 21,7%
-
2
Mare azzuro, 1902
300 besök · 13,0%
-
3
Faun and Nymph
300 besök · 13,0%
-
4
Blooming Apple Trees, 1902
200 besök · 8,7%
-
5
Picnic in May, 1873
200 besök · 8,7%
-
6
Oculi -
200 besök · 8,7%
-
7
Clothes Drying, 1869
100 besök · 4,3%
-
8
Lady in Violet, 1874
100 besök · 4,3%
-
9
Portrait of the Artist's Wife, 1880
100 besök · 4,3%
-
10
Melting Snow, 1885
100 besök · 4,3%
Hur förändras publiken för Pál Szinyei Merse från månad till månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 100 | 0 |
| Jul 2026 | 600 | 1 500 |
| Aug 2026 | 0 | 400 |
| Sep 2026 | 200 | 200 |
Hur har Pál Szinyei Merses verk visats under året?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer publiken bland Pál Szinyei Merses verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 18,0% | 4,3% |
| Mjuk skugga | 42,0% | 56,5% |
| Mjuk luminans | 26,0% | 39,1% |
| Ljusstyrka | 8,0% | 0,0% |
| Ljusstark | 6,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 48,0% | 47,8% |
| Dämpad färgsättning | 30,0% | 26,1% |
| Måttlig mjukhet | 20,0% | 26,1% |
| Tydlig färgmättnad | 2,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 69,4% | 100,0% |
| Neutrala toner | 19,4% | 0,0% |
| Mörka toner | 5,6% | 0,0% |
| Monokromt | 2,8% | 0,0% |
| Pastellfärger | 2,8% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 52,0% | 47,8% |
| Balanserad | 44,0% | 52,2% |
| Livfulla färger | 4,0% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 12,0% | 0,0% |
| Mild | 8,0% | 4,3% |
| Balanserad | 12,0% | 0,0% |
| Stark kontrast | 20,0% | 26,1% |
| Kontrastnivå | 48,0% | 69,6% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 24,0% | 39,1% |
| Mjukt blandad palett | 22,0% | 30,4% |
| Balanserad harmoni | 24,0% | 17,4% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 22,0% | 13,0% |
| Enhetlig palett | 8,0% | 0,0% |
Hur ser de mest visade verken av Pál Szinyei Merse ut under året i jämförelse?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Portrait of László Szinyei… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Artist's Studio | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Faun/on the other side Love… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Faun and Nymph | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of the Artist's Wi… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Guelder rose | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of Ninon Szinyei M… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Mallows | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Blooming Apple Trees | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Centaur and Fauns | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mobiltelefoner, surfplattor eller datorer: var har Pál Szinyei Merse visats?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 2 400 | 80,0% |
| mobiltelefoner | 400 | 13,3% |
| surfplattor | 200 | 6,7% |
Vilka språk använder publiken till Pál Szinyei Merse?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Tyska | 100 | 50,0% |
| Franska | 100 | 50,0% |
Hur ser det dagliga besöksantalet för Pál Szinyei Merse ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 100 |
| tors 1 Okt | 100 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 100 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 100 |
| ons 14 Okt | 200 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 100 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 100 |
| ons 21 Okt (prognos) | 200 |
| tors 22 Okt (prognos) | 100 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 100 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 100 |
| ons 28 Okt (prognos) | 200 |
| tors 29 Okt (prognos) | 100 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 100 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 100 |
| ons 4 Nov (prognos) | 200 |
| tors 5 Nov (prognos) | 100 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
Pál Szinyei Merse: korta svar
Vilket är det mest visade verket av Pál Szinyei Merse?
- Lady in Violet: 500 besök, vilket utgör 22% av alla visningar för Pál Szinyei Merse. Listan sträcker sig ner till rankning 10.
Hur många besök får Pál Szinyei Merse?
- 3 000 under tolv månader (900 på artistsidan, 2 100 på verken).
Tittar folk på Pál Szinyei Merse via en mobil eller en dator?
- På båda: datorer (80%), mobiltelefoner (13%) och surfplattor (7%); datorer leder med 80%.
Föredrar publiken en viss typ av verk av Pál Szinyei Merse?
- Ja, Jordnära (Färgpalett): 100% av besöken för 69% av katalogen.