Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Maurice Prendergast på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
!
Statistiken nollställdes den 1 juli 2026 — ingen data finns tillgänglig före det datumet.
Maurice Prendergast: vad ett år av besök visar
Still Life är det mest visade verket: 1 200 besök under ett år, vilket motsvarar 3% av all uppmärksamhet som riktats mot Maurice Prendergast. Det följs av En Mörk Dag och Landscape (Park Scene. Konstnärssidan fick 2 800 besök och verken 39 300: 42 100 totalt. Intresset har ökat med 29% från Sep 2026 till Okt 2026. Jul 2026 var den mest intensiva månaden med 36 500 besök. Besökare tittar på datorer (99%), mobiltelefoner (1%) och surfplattor (0%). De föredrar Jordnära (Färgpalett): 41% av besöken mot 24% av katalogen.
De 10 mest visade verken av Maurice Prendergast
Varje placering återspeglar antalet besök på OriginalUniqueArt.com under de senaste tolv månaderna; plats 1 är det mest besökta verket av Maurice Prendergast.
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Data i en tabell
Månad
Konstnärssida
Verkets sidor
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
2 100
Jul 2026
1 700
34 800
Aug 2026
400
1 500
Sep 2026
400
300
Okt 2026
300
600
När visas verken av Maurice Prendergast?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer besökarna bland Maurice Prendergasts verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Data i en tabell
Stämning
Stämning
Konstverk av konstnären
Besök
Fridfull
18,8%
33,0%
Lekfull
37,5%
26,9%
Lugn
0,0%
12,6%
Nostalgisk
31,2%
8,8%
Naturlig
0,0%
6,6%
Kraftfull och uttrycksfull
6,2%
3,3%
Jordnära
0,0%
2,2%
Eterisk
0,0%
2,2%
Känslomässig ton
Känslomässig ton
Konstverk av konstnären
Besök
Glädjefylld
56,2%
39,9%
Lugn
18,8%
30,6%
Fridfull
6,2%
11,5%
Reflekterande
0,0%
4,9%
Livfull
6,2%
3,3%
Nostalgisk
0,0%
3,8%
Lekfull
0,0%
2,7%
Melankolisk
0,0%
1,6%
Ljusstyrka
Ljusstyrka
Konstverk av konstnären
Besök
Mörk
0,0%
2,4%
Mjuk skugga
16,0%
21,7%
Mjuk luminans
48,0%
45,6%
Ljusstyrka
18,0%
23,9%
Ljusstark
18,0%
6,4%
Färgmättnad
Färgmättnad
Konstverk av konstnären
Besök
Dämpad
16,0%
7,4%
Dämpad färgsättning
30,0%
29,1%
Måttlig mjukhet
42,0%
47,0%
Tydlig färgmättnad
12,0%
16,5%
Mättad färg
0,0%
0,0%
Färgpalett
Färgpalett
Konstverk av konstnären
Besök
Neutrala toner
54,0%
41,1%
Jordnära
24,3%
40,8%
Mörka toner
8,1%
13,5%
Pastellfärger
10,8%
3,2%
Naturtema
0,0%
1,4%
Monokromt
2,7%
0,0%
Färgintensitet
Färgintensitet
Konstverk av konstnären
Besök
Monokrom
4,0%
5,0%
Balanserad
78,0%
67,8%
Livfulla färger
18,0%
27,2%
Kontrast
Kontrast
Konstverk av konstnären
Besök
Harmonisk
14,0%
11,7%
Mild
26,0%
26,0%
Balanserad
16,0%
18,4%
Stark kontrast
26,0%
31,5%
Kontrastnivå
18,0%
12,4%
Färgharmoni
Färgharmoni
Konstverk av konstnären
Besök
Skärande färgskala
28,0%
35,3%
Mjukt blandad palett
22,0%
18,6%
Balanserad harmoni
8,0%
11,7%
Stark färgmässig enhetlighet
28,0%
27,5%
Enhetlig palett
14,0%
6,9%
Vilka är de mest visade verken av Maurice Prendergast, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Data i en tabell
Konstverk
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sep 2026
Okt 2026
Twilight (also known as Cre…
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
0
Pincian Hill, Rome
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Picnic
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Afternoon, Pincian Hill
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Low Tide, Nantucket
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
Central Park (also known as…
0
0
0
0
0
0
0
0
100
100
0
0
flying horses
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
Low Tide, Revere Beach
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Gloucester Harbor
0
0
0
0
0
0
0
0
100
100
0
0
Venice
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
0
100
Hur ser enhetsfördelningen ut för Maurice Prendergast-publiken?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Data i en tabell
Enhet
Besök
Dela
datorer
41 500
98,6%
mobiltelefoner
400
1,0%
surfplattor
200
0,5%
På vilka språk följs Maurice Prendergast?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Data i en tabell
Språk
Besök
Dela
Engelska
200
66,7%
Spanska
100
33,3%
Hur många besök per dag får Maurice Prendergast, och vad händer härnäst?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Data i en tabell
Dag
Besök
tors 15 Okt
200
fre 16 Okt
100
lör 17 Okt
0
sön 18 Okt
100
mån 19 Okt
200
tis 20 Okt
0
ons 21 Okt
100
tors 22 Okt
0
fre 23 Okt
0
lör 24 Okt
0
sön 25 Okt
100
mån 26 Okt
0
tis 27 Okt
0
ons 28 Okt
0
tors 29 Okt
100
fre 30 Okt
0
lör 31 Okt
0
sön 1 Nov
0
mån 2 Nov
300
tis 3 Nov
300
ons 4 Nov
300
tors 5 Nov (prognos)
200
fre 6 Nov (prognos)
100
lör 7 Nov (prognos)
0
sön 8 Nov (prognos)
100
mån 9 Nov (prognos)
300
tis 10 Nov (prognos)
200
ons 11 Nov (prognos)
300
tors 12 Nov (prognos)
200
fre 13 Nov (prognos)
100
lör 14 Nov (prognos)
0
sön 15 Nov (prognos)
100
mån 16 Nov (prognos)
300
tis 17 Nov (prognos)
200
ons 18 Nov (prognos)
300
tors 19 Nov (prognos)
200
fre 20 Nov (prognos)
100
lör 21 Nov (prognos)
0
sön 22 Nov (prognos)
100
mån 23 Nov (prognos)
400
tis 24 Nov (prognos)
200
ons 25 Nov (prognos)
300
Vad folk frågar om Maurice Prendergast
Vilket verk av Maurice Prendergast har flest besök?
Still Life först, med 1 200 besök, vilket motsvarar 3% av visningarna. 10 verk är rankade ovanför.
Hur stor är publiken för Maurice Prendergast på OriginalUniqueArt.com?
42 100 besök under tolv månader: 2 800 till artistsidan, 39 300 till verken.
Vilka enheter använder publiken för Maurice Prendergast?
Publiken kommer från datorer (99%), mobiltelefoner (1%) och surfplattor (0%); datorer står för 99% av besöken.
Vilka verk av Maurice Prendergast matchar besökarnas smak?
Verk beskrivna som Jordnära (Färgpalett) står för 41% av besöken för 24% av katalogen.