Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Maurice Greiffenhagen på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Maurice Greiffenhagen: nyckeltal
Det mest visade verket är Carlisle The Gateway to Scotland (London, Midland and Scottish Railway poster artwork): 300 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 14% av Maurice Greiffenhagens totala visningar. Sedan London Piccadilly (London, Midland and Scottish Railway poster artwork) och Walberswick. Totalt 2 100 besök: 200 på artistsidan, 1 900 på verken. Toppmånad: Jul 2026 med 1 900 besök. En smak sticker ut: Jordnära (Färgpalett) står för 87% av besöken trots att den endast utgör 62% av katalogen.
Maurice Greiffenhagen: de 10 mest visade verken
Denna ranking baseras på visningar, inte katalogpoäng: de 10 verk av Maurice Greiffenhagen som visats mest på OriginalUniqueArt.com under tolv månader.
-
1
Carlisle The Gateway to Scotland (London, Midland and Scottish Railway poster artwork), 1924
300 besök · 13,6%
-
2
London Piccadilly (London, Midland and Scottish Railway poster artwork), 1926
200 besök · 9,1%
-
3
Walberswick
200 besök · 9,1%
-
4
Sir Henry Rider Haggard (1856–1925), 1897
200 besök · 9,1%
-
5
Aphrodite, 1923
200 besök · 9,1%
-
6
Circe, 1923
200 besök · 9,1%
-
7
Self Portrait
200 besök · 9,1%
-
8
Sir Hector Clare Cameron (1843–1928), Professor of Clinical Surgery, 1925
100 besök · 4,5%
-
9
The Message, 1923
100 besök · 4,5%
-
10
William Welsford Ward, Master (1896), Treasurer (1918–1932), 1925
100 besök · 4,5%
Hur förändras publiken för Maurice Greiffenhagen från månad till månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 200 | 1 700 |
| Aug 2026 | 0 | 100 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
| Okt 2026 | 0 | 100 |
Hur har Maurice Greiffenhagens verk visats under året?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer publiken bland Maurice Greiffenhagens verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 52,0% | 45,5% |
| Mjuk skugga | 24,0% | 27,3% |
| Mjuk luminans | 6,0% | 18,2% |
| Ljusstyrka | 14,0% | 9,1% |
| Ljusstark | 4,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 48,0% | 40,9% |
| Dämpad färgsättning | 30,0% | 31,8% |
| Måttlig mjukhet | 8,0% | 9,1% |
| Tydlig färgmättnad | 14,0% | 18,2% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 61,9% | 86,7% |
| Mörka toner | 16,7% | 13,3% |
| Neutrala toner | 19,1% | 0,0% |
| Monokromt | 2,4% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 50,0% | 50,0% |
| Balanserad | 36,0% | 31,8% |
| Livfulla färger | 14,0% | 18,2% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 22,0% | 18,2% |
| Mild | 20,0% | 13,6% |
| Balanserad | 18,0% | 18,2% |
| Stark kontrast | 10,0% | 9,1% |
| Kontrastnivå | 30,0% | 40,9% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 34,0% | 54,5% |
| Mjukt blandad palett | 6,0% | 9,1% |
| Balanserad harmoni | 8,0% | 13,6% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 32,0% | 13,6% |
| Enhetlig palett | 20,0% | 9,1% |
Hur ser de mest visade verken av Maurice Greiffenhagen ut under året i jämförelse?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sir William Julien Courtaul… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| John Swinnerton Phillimore… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| London Piccadilly (London,… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 | 0 |
| Battle of Maldon, 991 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Huguenots Spinning, Weaving… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| An Idyll | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sir Henry Rider Haggard (18… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 | 0 |
| The_sons_of_God_saw_the_Dau… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Seated Nude | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of a Boy | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka språk använder publiken till Maurice Greiffenhagen?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur ser det dagliga besöksantalet för Maurice Greiffenhagen ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 0 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 0 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 0 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 0 |
| tors 12 Nov (prognos) | 0 |
| fre 13 Nov (prognos) | 0 |
| lör 14 Nov (prognos) | 0 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 0 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 0 |
| tors 19 Nov (prognos) | 0 |
| fre 20 Nov (prognos) | 0 |
| lör 21 Nov (prognos) | 0 |
| sön 22 Nov (prognos) | 0 |
| mån 23 Nov (prognos) | 0 |
Maurice Greiffenhagen: korta svar
Vilket är det mest visade verket av Maurice Greiffenhagen?
- Carlisle The Gateway to Scotland (London, Midland and Scottish Railway poster artwork): 300 besök, vilket utgör 14% av alla visningar för Maurice Greiffenhagen. Listan sträcker sig ner till rankning 10.
Hur många besök får Maurice Greiffenhagen?
- 2 100 under tolv månader (200 på artistsidan, 1 900 på verken).
Föredrar publiken en viss typ av verk av Maurice Greiffenhagen?
- Ja, Jordnära (Färgpalett): 87% av besöken för 62% av katalogen.