Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Maurice Denis på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
!
Statistiken nollställdes den 1 juli 2026 — ingen data finns tillgänglig före det datumet.
Maurice Denis: nyckeltal
Det mest visade verket är Tre Muse: 6 800 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 34% av Maurice Deniss totala visningar. Sedan La Colonie de Vacances (Summer Camp), 1913 och Landscape with Green Trees or Beech Trees in Kerduel. Totalt 22 200 besök: 4 100 på artistsidan, 18 100 på verken. Publiken växer: 71% fler besök i Okt 2026 än i Sep 2026. Toppmånad: Jul 2026 med 9 500 besök. Enhetsfördelning för publiken: datorer (67%), mobiltelefoner (30%) och surfplattor (3%). En smak sticker ut: Eterisk (Stämning) står för 61% av besöken trots att den endast utgör 9% av katalogen.
Maurice Denis: de 10 mest visade verken
Denna ranking baseras på visningar, inte katalogpoäng: de 10 verk av Maurice Denis som visats mest på OriginalUniqueArt.com under tolv månader.
Hur förändras publiken för Maurice Denis från månad till månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
Månad
Konstnärssida
Verkets sidor
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
300
Jul 2026
1 400
8 100
Aug 2026
200
2 700
Sep 2026
700
2 800
Okt 2026
1 800
4 200
Hur har Maurice Deniss verk visats under året?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer publiken bland Maurice Deniss verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
Stämning
Stämning
Konstverk av konstnären
Besök
Eterisk
9,1%
60,7%
Lugn
0,0%
20,7%
Mystisk
18,2%
8,2%
Nostalgisk
9,1%
4,4%
Drömsk och romantisk
18,2%
2,2%
Dramatisk
27,3%
0,0%
Lekfull
0,0%
2,2%
Fridfull
18,2%
0,7%
Känslomässig ton
Känslomässig ton
Konstverk av konstnären
Besök
Mystisk
0,0%
50,4%
Fridfull
0,0%
24,4%
Andlig
27,3%
10,4%
Lugn
0,0%
5,2%
Romantisk
18,2%
3,7%
Reflekterande
9,1%
2,2%
Lekfull
0,0%
2,2%
Dyster och högtidlig
18,2%
0,0%
Ljusstyrka
Ljusstyrka
Konstverk av konstnären
Besök
Mörk
6,0%
2,0%
Mjuk skugga
12,0%
45,1%
Mjuk luminans
50,0%
22,8%
Ljusstyrka
30,0%
28,7%
Ljusstark
2,0%
1,5%
Färgmättnad
Färgmättnad
Konstverk av konstnären
Besök
Dämpad
26,0%
5,9%
Dämpad färgsättning
34,0%
64,4%
Måttlig mjukhet
28,0%
18,8%
Tydlig färgmättnad
12,0%
9,9%
Mättad färg
0,0%
1,0%
Färgpalett
Färgpalett
Konstverk av konstnären
Besök
Neutrala toner
37,5%
46,4%
Jordnära
47,5%
33,6%
Pastellfärger
7,5%
10,0%
Mörka toner
2,5%
8,2%
Monokromt
2,5%
0,9%
Naturtema
2,5%
0,9%
Färgintensitet
Färgintensitet
Konstverk av konstnären
Besök
Monokrom
20,0%
4,5%
Balanserad
60,0%
79,2%
Livfulla färger
20,0%
16,3%
Kontrast
Kontrast
Konstverk av konstnären
Besök
Harmonisk
16,0%
12,9%
Mild
36,0%
22,8%
Balanserad
10,0%
6,4%
Stark kontrast
18,0%
14,8%
Kontrastnivå
20,0%
43,1%
Färgharmoni
Färgharmoni
Konstverk av konstnären
Besök
Skärande färgskala
34,0%
16,8%
Mjukt blandad palett
14,0%
14,8%
Balanserad harmoni
18,0%
44,1%
Stark färgmässig enhetlighet
28,0%
21,8%
Enhetlig palett
6,0%
2,5%
Hur ser de mest visade verken av Maurice Denis ut under året i jämförelse?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
Konstverk
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sep 2026
Okt 2026
Tre Muse
0
0
0
0
0
0
0
0
1 000
1 600
2 000
1 700
The Annunciation under the…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
0
The Seasons Series September
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Portrait of Madame de la La…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Degas and his model
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
LA LUTTE DE JACOB AVEC L AN…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
Landscape with Hooded Man
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
April
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Procession or Pardon at Per…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Mother and Child
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Mobiltelefoner, surfplattor eller datorer: var har Maurice Denis visats?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
Enhet
Besök
Dela
datorer
14 900
67,1%
mobiltelefoner
6 700
30,2%
surfplattor
600
2,7%
Vilka språk använder publiken till Maurice Denis?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna
Språk
Besök
Dela
Polska
700
35,0%
Engelska
300
15,0%
Japanska
300
15,0%
Arabiska
200
10,0%
Koreanska
200
10,0%
Ryska
100
5,0%
Turkiska
100
5,0%
Chinese
100
5,0%
Hur ser det dagliga besöksantalet för Maurice Denis ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
Dag
Besök
tors 15 Okt
500
fre 16 Okt
0
lör 17 Okt
200
sön 18 Okt
100
mån 19 Okt
100
tis 20 Okt
100
ons 21 Okt
500
tors 22 Okt
400
fre 23 Okt
0
lör 24 Okt
0
sön 25 Okt
0
mån 26 Okt
600
tis 27 Okt
400
ons 28 Okt
300
tors 29 Okt
200
fre 30 Okt
200
lör 31 Okt
200
sön 1 Nov
500
mån 2 Nov
400
tis 3 Nov
700
ons 4 Nov
1 000
tors 5 Nov (prognos)
700
fre 6 Nov (prognos)
100
lör 7 Nov (prognos)
200
sön 8 Nov (prognos)
400
mån 9 Nov (prognos)
700
tis 10 Nov (prognos)
700
ons 11 Nov (prognos)
1 100
tors 12 Nov (prognos)
800
fre 13 Nov (prognos)
100
lör 14 Nov (prognos)
300
sön 15 Nov (prognos)
400
mån 16 Nov (prognos)
800
tis 17 Nov (prognos)
900
ons 18 Nov (prognos)
1 300
tors 19 Nov (prognos)
900
fre 20 Nov (prognos)
200
lör 21 Nov (prognos)
300
sön 22 Nov (prognos)
500
mån 23 Nov (prognos)
900
tis 24 Nov (prognos)
900
ons 25 Nov (prognos)
1 400
Maurice Denis: korta svar
Vilket är det mest visade verket av Maurice Denis?
Tre Muse: 6 800 besök, vilket utgör 34% av alla visningar för Maurice Denis. Listan sträcker sig ner till rankning 10.
Hur många besök får Maurice Denis?
22 200 under tolv månader (4 100 på artistsidan, 18 100 på verken).
Tittar folk på Maurice Denis via en mobil eller en dator?
På båda: datorer (67%), mobiltelefoner (30%) och surfplattor (3%); datorer leder med 67%.
Föredrar publiken en viss typ av verk av Maurice Denis?
Ja, Eterisk (Stämning): 61% av besöken för 9% av katalogen.