Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för John Ferneley, Snr på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
John Ferneley, Snr: nyckeltal
Det mest visade verket är Portrait of Sir Henry Goodricke, 7th Baronet, clearing a fence on his grey hunter: 200 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 15% av John Ferneley, Snrs totala visningar. Sedan Two Racehorses, Called 'Cock Robin' and 'Langar' och A Grey Hunter. Totalt 1 300 besök: 300 på artistsidan, 1 000 på verken. Toppmånad: Jul 2026 med 1 300 besök. En smak sticker ut: Mjuk luminans (Ljusstyrka) står för 54% av besöken trots att den endast utgör 32% av katalogen.
John Ferneley, Snr: de 9 mest visade verken
Denna ranking baseras på visningar, inte katalogpoäng: de 9 verk av John Ferneley, Snr som visats mest på OriginalUniqueArt.com under tolv månader.
-
1
Portrait of Sir Henry Goodricke, 7th Baronet, clearing a fence on his grey hunter
200 besök · 15,4%
-
2
Two Racehorses, Called 'Cock Robin' and 'Langar', 1834
200 besök · 15,4%
-
3
A Grey Hunter, 1820
200 besök · 15,4%
-
4
The Marriott Family
200 besök · 15,4%
-
5
The Bays, Manchester, 1843
100 besök · 7,7%
-
6
Marvel, KingFisher And The Lad, Three Hunters Belonging To William Angerstein, In A Field With His Dog Spring
100 besök · 7,7%
-
7
The Rossendale Hunt
100 besök · 7,7%
-
8
Emlius, Winter of the 1832 Derby, held by a Groom at Doncaster
100 besök · 7,7%
-
9
Mr. C. N. Hogg's Claxton and a Groom in a Stable
100 besök · 7,7%
Hur förändras publiken för John Ferneley, Snr från månad till månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 300 | 1 000 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
Hur har John Ferneley, Snrs verk visats under året?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer publiken bland John Ferneley, Snrs verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 10,6% | 0,0% |
| Mjuk skugga | 40,4% | 30,8% |
| Mjuk luminans | 31,9% | 53,8% |
| Ljusstyrka | 14,9% | 15,4% |
| Ljusstark | 2,1% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 6,4% | 0,0% |
| Dämpad färgsättning | 21,3% | 30,8% |
| Måttlig mjukhet | 40,4% | 30,8% |
| Tydlig färgmättnad | 29,8% | 38,5% |
| Mättad färg | 2,1% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 63,6% | 61,5% |
| Mörka toner | 22,7% | 30,8% |
| Metalliska toner | 4,5% | 7,7% |
| Neutrala toner | 6,8% | 0,0% |
| Pastellfärger | 2,3% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 17,0% | 15,4% |
| Balanserad | 55,3% | 53,8% |
| Livfulla färger | 27,7% | 30,8% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 8,5% | 0,0% |
| Mild | 21,3% | 15,4% |
| Balanserad | 12,8% | 0,0% |
| Stark kontrast | 27,7% | 46,2% |
| Kontrastnivå | 29,8% | 38,5% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 6,4% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 4,3% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 12,8% | 7,7% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 40,4% | 46,2% |
| Enhetlig palett | 36,2% | 46,2% |
Hur ser de mest visade verken av John Ferneley, Snr ut under året i jämförelse?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| The 4th Royal Irish Dragoon… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Playmate | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Mr George Marriott On His B… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Troop Sergeant Major, the 7… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Bays, Manchester | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| A Chestnut Racehorse Called… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| of champions | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lieutenant Colonel Arthur B… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Saddled Bay Hunter In A S… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lieutenant Colonel Arthur B… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka språk använder publiken till John Ferneley, Snr?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur ser det dagliga besöksantalet för John Ferneley, Snr ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| mån 21 Sep | 0 |
| tis 22 Sep | 0 |
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 100 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt (prognos) | 0 |
| tis 13 Okt (prognos) | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 0 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 100 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 200 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 200 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
John Ferneley, Snr: korta svar
Vilket är det mest visade verket av John Ferneley, Snr?
- Portrait of Sir Henry Goodricke, 7th Baronet, clearing a fence on his grey hunter: 200 besök, vilket utgör 15% av alla visningar för John Ferneley, Snr. Listan sträcker sig ner till rankning 9.
Hur många besök får John Ferneley, Snr?
- 1 300 under tolv månader (300 på artistsidan, 1 000 på verken).
Föredrar publiken en viss typ av verk av John Ferneley, Snr?
- Ja, Mjuk luminans (Ljusstyrka): 54% av besöken för 32% av katalogen.