Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för John Andrew Lawson på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
John Andrew Lawson: nyckeltal
Det mest visade verket är Mountains and a Lake: 700 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 20% av John Andrew Lawsons totala visningar. Sedan Fishing on the Six Mile och Brown Bird Nesting in Branches. Totalt 3 000 besök: 1 400 på artistsidan, 1 600 på verken. Publiken växer: 500% fler besök i Okt 2026 än i Sep 2026. Toppmånad: Okt 2026 med 1 200 besök. Enhetsfördelning för publiken: datorer (60%) och mobiltelefoner (40%). En smak sticker ut: Mild (Kontrast) står för 51% av besöken trots att den endast utgör 30% av katalogen.
John Andrew Lawson: de 10 mest visade verken
Denna ranking baseras på visningar, inte katalogpoäng: de 10 verk av John Andrew Lawson som visats mest på OriginalUniqueArt.com under tolv månader.
-
1
Mountains and a Lake
700 besök · 20,0%
-
2
Fishing on the Six Mile
600 besök · 17,1%
-
3
Brown Bird Nesting in Branches
500 besök · 14,3%
-
4
Seabird on a Nest
400 besök · 11,4%
-
5
Hunt Passing through a Village
300 besök · 8,6%
-
6
The Hunt
200 besök · 5,7%
-
7
Horses and Ducks in a Stable
200 besök · 5,7%
-
8
Sentry Hill Cottage
200 besök · 5,7%
-
9
Huntsman on a White Horse
100 besök · 2,9%
-
10
Slemish View
100 besök · 2,9%
Hur förändras publiken för John Andrew Lawson från månad till månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 100 | 0 |
| Jul 2026 | 600 | 300 |
| Aug 2026 | 200 | 400 |
| Sep 2026 | 0 | 200 |
| Okt 2026 | 500 | 700 |
Hur har John Andrew Lawsons verk visats under året?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer publiken bland John Andrew Lawsons verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 11,1% | 17,1% |
| Mjuk skugga | 33,3% | 40,0% |
| Mjuk luminans | 48,1% | 40,0% |
| Ljusstyrka | 7,4% | 2,9% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 3,7% | 2,9% |
| Dämpad färgsättning | 11,1% | 2,9% |
| Måttlig mjukhet | 48,1% | 42,9% |
| Tydlig färgmättnad | 37,0% | 51,4% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörka toner | 45,8% | 51,4% |
| Jordnära | 41,7% | 25,7% |
| Neutrala toner | 12,5% | 22,9% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 0,0% | 0,0% |
| Balanserad | 77,8% | 97,1% |
| Livfulla färger | 22,2% | 2,9% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 0,0% | 0,0% |
| Mild | 29,6% | 51,4% |
| Balanserad | 29,6% | 25,7% |
| Stark kontrast | 37,0% | 17,1% |
| Kontrastnivå | 3,7% | 5,7% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 0,0% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 0,0% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 3,7% | 2,9% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 33,3% | 20,0% |
| Enhetlig palett | 63,0% | 77,1% |
Hur ser de mest visade verken av John Andrew Lawson ut under året i jämförelse?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Seabird on a Nest | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Sentry Hill Cottage | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Hunt Passing through a Vill… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
| Horses and Ducks in a Stable | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
| 'Ginger' the Horse | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sentry Hill, before 1885 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fairymount | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Mountains and a Lake | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Puffins on Rathlin | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| The Waiting Game | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mobiltelefoner, surfplattor eller datorer: var har John Andrew Lawson visats?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 1 800 | 60,0% |
| mobiltelefoner | 1 200 | 40,0% |
Vilka språk använder publiken till John Andrew Lawson?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 400 | 80,0% |
| Finska | 100 | 20,0% |
Hur ser det dagliga besöksantalet för John Andrew Lawson ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 700 |
| fre 16 Okt | 200 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 0 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 400 |
| tis 27 Okt | 100 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tors 29 Okt | 100 |
| fre 30 Okt | 500 |
| lör 31 Okt | 0 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 100 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 300 |
| fre 6 Nov (prognos) | 300 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 200 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 0 |
| tors 12 Nov (prognos) | 300 |
| fre 13 Nov (prognos) | 200 |
| lör 14 Nov (prognos) | 0 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 200 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 0 |
| tors 19 Nov (prognos) | 300 |
| fre 20 Nov (prognos) | 200 |
| lör 21 Nov (prognos) | 0 |
| sön 22 Nov (prognos) | 0 |
| mån 23 Nov (prognos) | 200 |
John Andrew Lawson: korta svar
Vilket är det mest visade verket av John Andrew Lawson?
- Mountains and a Lake: 700 besök, vilket utgör 20% av alla visningar för John Andrew Lawson. Listan sträcker sig ner till rankning 10.
Hur många besök får John Andrew Lawson?
- 3 000 under tolv månader (1 400 på artistsidan, 1 600 på verken).
Tittar folk på John Andrew Lawson via en mobil eller en dator?
- På båda: datorer (60%) och mobiltelefoner (40%); datorer leder med 60%.
Föredrar publiken en viss typ av verk av John Andrew Lawson?
- Ja, Mild (Kontrast): 51% av besöken för 30% av katalogen.