Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Johannes van de Capelle på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Johannes van de Capelle: vad ett år av besök visar
The State Barge Saluted by the Home Fleet är det mest visade verket: 400 besök under ett år, vilket motsvarar 44% av all uppmärksamhet som riktats mot Johannes van de Capelle. Det följs av A State Yacht and Other Craft in Calm Water och Fishing Boats on the Beach. Konstnärssidan fick 800 besök och verken 700: 1 500 totalt. Intresset har ökat med 300% från Sep 2026 till Okt 2026. Jul 2026 var den mest intensiva månaden med 1 000 besök. De föredrar Lugn (Känslomässig ton): 75% av besöken mot 7% av katalogen.
De 5 mest visade verken av Johannes van de Capelle
Varje placering återspeglar antalet besök på OriginalUniqueArt.com under de senaste tolv månaderna; plats 1 är det mest besökta verket av Johannes van de Capelle.
-
1
The State Barge Saluted by the Home Fleet, 1650
400 besök · 44,4%
-
2
A State Yacht and Other Craft in Calm Water, 1660
200 besök · 22,2%
-
3
Fishing Boats on the Beach, 1653
100 besök · 11,1%
-
4
A River Scene with a Large Ferry
100 besök · 11,1%
-
5
River Scene with Sailing Boats, 1660
100 besök · 11,1%
När besöker folk Johannes van de Capelles sida?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Data i en tabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 400 | 600 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 100 | 0 |
| Okt 2026 | 300 | 100 |
När visas verken av Johannes van de Capelle?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer besökarna bland Johannes van de Capelles verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Data i en tabell
| Stämning | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Fridfull | 92,9% | 100,0% |
| Lugn | 4,8% | 0,0% |
| Dramatisk | 2,4% | 0,0% |
| Känslomässig ton | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Fridfull | 90,5% | 25,0% |
| Lugn | 7,1% | 75,0% |
| Dramatisk | 2,4% | 0,0% |
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 2,0% | 0,0% |
| Mjuk skugga | 6,0% | 11,1% |
| Mjuk luminans | 46,0% | 11,1% |
| Ljusstyrka | 42,0% | 77,8% |
| Ljusstark | 4,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 62,0% | 77,8% |
| Dämpad färgsättning | 18,0% | 0,0% |
| Måttlig mjukhet | 16,0% | 22,2% |
| Tydlig färgmättnad | 4,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 76,9% | 88,9% |
| Jordnära | 17,9% | 11,1% |
| Mörka toner | 5,1% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 58,0% | 77,8% |
| Balanserad | 34,0% | 22,2% |
| Livfulla färger | 8,0% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 4,0% | 0,0% |
| Mild | 24,0% | 0,0% |
| Balanserad | 14,0% | 0,0% |
| Stark kontrast | 20,0% | 11,1% |
| Kontrastnivå | 38,0% | 88,9% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 8,0% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 10,0% | 11,1% |
| Balanserad harmoni | 4,0% | 0,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 30,0% | 66,7% |
| Enhetlig palett | 48,0% | 22,2% |
Vilka är de mest visade verken av Johannes van de Capelle, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Data i en tabell
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A State Yacht and Other Cra… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 100 |
| The State Barge Saluted by… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 400 | 0 | 0 | 0 |
| Winter Landscape | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fishing Boats on the Beach | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Ships at Anchor on a Quiet… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A River Scene in Winter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| River Landscape in Winter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Calm Sea with Small Ships | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Calm Sea | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Boats in Shallow Water | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
På vilka språk följs Johannes van de Capelle?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Data i en tabell
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Tyska | 200 | 40,0% |
| Engelska | 200 | 40,0% |
| Spanska | 100 | 20,0% |
Hur många besök per dag får Johannes van de Capelle, och vad händer härnäst?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Data i en tabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| lör 17 Okt | 100 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 0 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 100 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 100 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 200 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 100 |
| tis 3 Nov | 0 |
| ons 4 Nov | 0 |
| tors 5 Nov | 0 |
| fre 6 Nov | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 200 |
| sön 8 Nov (prognos) | 100 |
| mån 9 Nov (prognos) | 100 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 100 |
| tors 12 Nov (prognos) | 0 |
| fre 13 Nov (prognos) | 0 |
| lör 14 Nov (prognos) | 200 |
| sön 15 Nov (prognos) | 100 |
| mån 16 Nov (prognos) | 100 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 100 |
| tors 19 Nov (prognos) | 0 |
| fre 20 Nov (prognos) | 0 |
| lör 21 Nov (prognos) | 300 |
| sön 22 Nov (prognos) | 100 |
| mån 23 Nov (prognos) | 100 |
| tis 24 Nov (prognos) | 0 |
| ons 25 Nov (prognos) | 100 |
| tors 26 Nov (prognos) | 0 |
| fre 27 Nov (prognos) | 0 |
Vad folk frågar om Johannes van de Capelle
Vilket verk av Johannes van de Capelle har flest besök?
- The State Barge Saluted by the Home Fleet först, med 400 besök, vilket motsvarar 44% av visningarna. 5 verk är rankade ovanför.
Hur stor är publiken för Johannes van de Capelle på OriginalUniqueArt.com?
- 1 500 besök under tolv månader: 800 till artistsidan, 700 till verken.
Vilka verk av Johannes van de Capelle matchar besökarnas smak?
- Verk beskrivna som Lugn (Känslomässig ton) står för 75% av besöken för 7% av katalogen.