Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Jacob Van Campen på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Jacob Van Campen: nyckeltal
Det mest visade verket är Argus, Mercury and Io: 100 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 14% av Jacob Van Campens totala visningar. Sedan Mercury, Argus and Io och Itas Still Life With A Stone Tomb. Totalt 1 300 besök: 800 på artistsidan, 500 på verken. Publiken växer: 100% fler besök i Okt 2026 än i Sep 2026. Toppmånad: Jul 2026 med 700 besök. En smak sticker ut: Mystisk (Känslomässig ton) står för 33% av besöken trots att den endast utgör 20% av katalogen.
Jacob Van Campen: de 7 mest visade verken
Denna ranking baseras på visningar, inte katalogpoäng: de 7 verk av Jacob Van Campen som visats mest på OriginalUniqueArt.com under tolv månader.
-
1
Argus, Mercury and Io, 1640
100 besök · 14,3%
-
2
Mercury, Argus and Io, 1630
100 besök · 14,3%
-
3
Itas Still Life With A Stone Tomb
100 besök · 14,3%
-
4
Still Life With A Basket Of Fruit In A Niche
100 besök · 14,3%
-
5
Double Portrait Of Constantijn Huygens
100 besök · 14,3%
-
6
Still Life With A Basket Of Fruit In A Niche
100 besök · 14,3%
-
7
Mauritshuis Naar Ets Van P.Post In Koninklijke Bibliotheek 's-gravenhage
100 besök · 14,3%
Hur förändras publiken för Jacob Van Campen från månad till månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 200 | 0 |
| Jul 2026 | 600 | 100 |
| Aug 2026 | 0 | 100 |
| Sep 2026 | 0 | 100 |
| Okt 2026 | 0 | 200 |
Hur har Jacob Van Campens verk visats under året?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer publiken bland Jacob Van Campens verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Känslomässig ton | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dramatisk | 40,0% | 33,3% |
| Mystisk | 20,0% | 33,3% |
| Reflekterande | 20,0% | 33,3% |
| Dyster och högtidlig | 20,0% | 0,0% |
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 10,5% | 14,3% |
| Mjuk skugga | 47,4% | 28,6% |
| Mjuk luminans | 31,6% | 42,9% |
| Ljusstyrka | 5,3% | 0,0% |
| Ljusstark | 5,3% | 14,3% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 5,3% | 14,3% |
| Dämpad färgsättning | 42,1% | 28,6% |
| Måttlig mjukhet | 52,6% | 57,1% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 77,8% | 83,3% |
| Neutrala toner | 11,1% | 16,7% |
| Mörka toner | 11,1% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 15,8% | 28,6% |
| Balanserad | 68,4% | 71,4% |
| Livfulla färger | 15,8% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 0,0% | 0,0% |
| Mild | 15,8% | 0,0% |
| Balanserad | 26,3% | 28,6% |
| Stark kontrast | 42,1% | 42,9% |
| Kontrastnivå | 15,8% | 28,6% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 0,0% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 0,0% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 0,0% | 0,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 26,3% | 28,6% |
| Enhetlig palett | 73,7% | 71,4% |
Hur ser de mest visade verken av Jacob Van Campen ut under året i jämförelse?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Diogenes in the market of A… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lenaart Nicasiusz | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Mercury, Argus and Io | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Mauritshuis Naar Ets Van P.… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Argus, Mercury and Io | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
| Hercules Defeating The Cent… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Still Life with Books, Shee… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of the painter Pie… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Last Judgment | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Still Life With A Basket Of… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka språk använder publiken till Jacob Van Campen?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur ser det dagliga besöksantalet för Jacob Van Campen ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 0 |
| tis 20 Okt | 100 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 0 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 0 |
| tis 3 Nov | 0 |
| ons 4 Nov | 0 |
| tors 5 Nov | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 0 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 0 |
| tors 12 Nov (prognos) | 0 |
| fre 13 Nov (prognos) | 0 |
| lör 14 Nov (prognos) | 0 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 0 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 0 |
| tors 19 Nov (prognos) | 0 |
| fre 20 Nov (prognos) | 0 |
| lör 21 Nov (prognos) | 0 |
| sön 22 Nov (prognos) | 0 |
| mån 23 Nov (prognos) | 0 |
| tis 24 Nov (prognos) | 0 |
| ons 25 Nov (prognos) | 0 |
| tors 26 Nov (prognos) | 0 |
Jacob Van Campen: korta svar
Vilket är det mest visade verket av Jacob Van Campen?
- Argus, Mercury and Io: 100 besök, vilket utgör 14% av alla visningar för Jacob Van Campen. Listan sträcker sig ner till rankning 7.
Hur många besök får Jacob Van Campen?
- 1 300 under tolv månader (800 på artistsidan, 500 på verken).
Föredrar publiken en viss typ av verk av Jacob Van Campen?
- Ja, Mystisk (Känslomässig ton): 33% av besöken för 20% av katalogen.