Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Il Guercino på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Il Guercino: nyckeltal
Det mest visade verket är Et in Arcadia Ego: 400 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 4% av Il Guercinos totala visningar. Sedan Christ and the Woman taken in adultery och A study of God. Totalt 12 000 besök: 1 500 på artistsidan, 10 500 på verken. Publiken minskar: 12% färre besök i Sep 2026 än i Aug 2026. Toppmånad: Jul 2026 med 9 700 besök. Enhetsfördelning för publiken: datorer (92%) och mobiltelefoner (8%). En smak sticker ut: Dämpad färgsättning (Färgmättnad) står för 37% av besöken trots att den endast utgör 28% av katalogen.
Il Guercino: de 10 mest visade verken
Denna ranking baseras på visningar, inte katalogpoäng: de 10 verk av Il Guercino som visats mest på OriginalUniqueArt.com under tolv månader.
-
1
Et in Arcadia Ego
400 besök · 3,6%
-
2
Christ and the Woman taken in adultery
400 besök · 3,6%
-
3
A study of God
400 besök · 3,6%
-
4
Young mother, seated and pointing, with child
300 besök · 2,7%
-
5
Souls in Purgatory Supplicating the Madonna of Loreto
300 besök · 2,7%
-
6
A study of Christ
300 besök · 2,7%
-
7
Christ and the Woman of Samaria, 1619
200 besök · 1,8%
-
8
Madonna and Child, 1622
200 besök · 1,8%
-
9
The Holy Family, 1620
200 besök · 1,8%
-
10
Ermina Finds the Wounded Tancred
200 besök · 1,8%
Hur förändras publiken för Il Guercino från månad till månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 800 |
| Jul 2026 | 1 000 | 8 700 |
| Aug 2026 | 100 | 700 |
| Sep 2026 | 400 | 300 |
Hur har Il Guercinos verk visats under året?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer publiken bland Il Guercinos verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 22,0% | 26,1% |
| Mjuk skugga | 16,0% | 10,8% |
| Mjuk luminans | 6,0% | 9,0% |
| Ljusstyrka | 32,0% | 34,2% |
| Ljusstark | 24,0% | 19,8% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 30,0% | 23,4% |
| Dämpad färgsättning | 28,0% | 36,9% |
| Måttlig mjukhet | 32,0% | 35,1% |
| Tydlig färgmättnad | 10,0% | 4,5% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 41,7% | 45,2% |
| Jordnära | 37,5% | 43,3% |
| Monokromt | 6,2% | 5,8% |
| Pastellfärger | 8,3% | 3,9% |
| Mörka toner | 6,2% | 1,9% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 28,0% | 30,6% |
| Balanserad | 48,0% | 45,1% |
| Livfulla färger | 24,0% | 24,3% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 32,0% | 35,1% |
| Mild | 30,0% | 25,2% |
| Balanserad | 0,0% | 5,4% |
| Stark kontrast | 22,0% | 19,8% |
| Kontrastnivå | 16,0% | 14,4% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 2,0% | 7,2% |
| Mjukt blandad palett | 8,0% | 8,1% |
| Balanserad harmoni | 6,0% | 6,3% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 18,0% | 18,0% |
| Enhetlig palett | 66,0% | 60,4% |
Hur ser de mest visade verken av Il Guercino ut under året i jämförelse?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| The Vocation of Saint Aloys… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Susanna and the Elders | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Christ and the Woman of Sam… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | 0 |
| Amnon and Tamar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Esther before Ahasuerus | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Saint Pierre pleurant sa fa… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Madonna and Child | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Saint Peter Freed by an Ang… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| St Peter and the angel | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| St Anthony of Padua with th… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mobiltelefoner, surfplattor eller datorer: var har Il Guercino visats?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 11 000 | 91,7% |
| mobiltelefoner | 1 000 | 8,3% |
Vilka språk använder publiken till Il Guercino?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Arabiska | 400 | 66,7% |
| Grekiska | 100 | 16,7% |
| Polska | 100 | 16,7% |
Hur ser det dagliga besöksantalet för Il Guercino ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| tis 22 Sep | 100 |
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 100 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 100 |
| sön 4 Okt | 200 |
| mån 5 Okt | 100 |
| tis 6 Okt | 300 |
| ons 7 Okt | 100 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 100 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt (prognos) | 200 |
| ons 14 Okt (prognos) | 100 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 100 |
| lör 17 Okt (prognos) | 100 |
| sön 18 Okt (prognos) | 200 |
| mån 19 Okt (prognos) | 100 |
| tis 20 Okt (prognos) | 300 |
| ons 21 Okt (prognos) | 100 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 100 |
| lör 24 Okt (prognos) | 100 |
| sön 25 Okt (prognos) | 200 |
| mån 26 Okt (prognos) | 100 |
| tis 27 Okt (prognos) | 300 |
| ons 28 Okt (prognos) | 100 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 100 |
| lör 31 Okt (prognos) | 100 |
| sön 1 Nov (prognos) | 200 |
| mån 2 Nov (prognos) | 100 |
Il Guercino: korta svar
Vilket är det mest visade verket av Il Guercino?
- Et in Arcadia Ego: 400 besök, vilket utgör 4% av alla visningar för Il Guercino. Listan sträcker sig ner till rankning 10.
Hur många besök får Il Guercino?
- 12 000 under tolv månader (1 500 på artistsidan, 10 500 på verken).
Tittar folk på Il Guercino via en mobil eller en dator?
- På båda: datorer (92%) och mobiltelefoner (8%); datorer leder med 92%.
Föredrar publiken en viss typ av verk av Il Guercino?
- Ja, Dämpad färgsättning (Färgmättnad): 37% av besöken för 28% av katalogen.