Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Henry Ward Ranger på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Henry Ward Ranger: nyckeltal
Det mest visade verket är Spring Woods: 300 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 14% av Henry Ward Rangers totala visningar. Sedan The Footpath, Holland och The Cornfield. Totalt 2 600 besök: 600 på artistsidan, 2 000 på verken. Publiken minskar: 100% färre besök i Okt 2026 än i Sep 2026. Toppmånad: Jul 2026 med 2 200 besök. En smak sticker ut: Livfulla färger (Färgintensitet) står för 55% av besöken trots att den endast utgör 29% av katalogen.
Henry Ward Ranger: de 10 mest visade verken
Denna ranking baseras på visningar, inte katalogpoäng: de 10 verk av Henry Ward Ranger som visats mest på OriginalUniqueArt.com under tolv månader.
-
1
Spring Woods, 1900
300 besök · 13,6%
-
2
The Footpath, Holland, 1889
300 besök · 13,6%
-
3
The Cornfield
200 besök · 9,1%
-
4
Untitled, 1883
200 besök · 9,1%
-
5
Evening Sky
200 besök · 9,1%
-
6
Ships in Harbor, Noank, 1906
200 besök · 9,1%
-
7
Connecticut Woods, 1899
100 besök · 4,5%
-
8
Bradbury's Mill Pond, no. 2, 1903
100 besök · 4,5%
-
9
Entrance to the Harbor, 1890
100 besök · 4,5%
-
10
Harbor at Sunset, Moank, Connecticut, 1907
100 besök · 4,5%
Hur förändras publiken för Henry Ward Ranger från månad till månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 100 | 0 |
| Jul 2026 | 500 | 1 700 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 300 |
| Okt 2026 | 0 | 0 |
Hur har Henry Ward Rangers verk visats under året?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer publiken bland Henry Ward Rangers verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 8,8% | 4,5% |
| Mjuk skugga | 23,5% | 18,2% |
| Mjuk luminans | 32,4% | 31,8% |
| Ljusstyrka | 32,4% | 45,5% |
| Ljusstark | 2,9% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 32,4% | 36,4% |
| Dämpad färgsättning | 23,5% | 4,5% |
| Måttlig mjukhet | 20,6% | 13,6% |
| Tydlig färgmättnad | 23,5% | 45,5% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 40,0% | 45,5% |
| Mörka toner | 20,0% | 31,8% |
| Jordnära | 33,3% | 13,6% |
| Pastellfärger | 3,3% | 9,1% |
| Naturtema | 3,3% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 32,4% | 36,4% |
| Balanserad | 38,2% | 9,1% |
| Livfulla färger | 29,4% | 54,5% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 14,7% | 4,5% |
| Mild | 23,5% | 36,4% |
| Balanserad | 8,8% | 0,0% |
| Stark kontrast | 17,6% | 18,2% |
| Kontrastnivå | 35,3% | 40,9% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 11,8% | 18,2% |
| Mjukt blandad palett | 8,8% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 2,9% | 0,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 32,4% | 36,4% |
| Enhetlig palett | 44,1% | 45,5% |
Hur ser de mest visade verken av Henry Ward Ranger ut under året i jämförelse?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bradbury's Mill Pond, no. 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Connecticut Woods | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Spring Woods | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 |
| On the Scheldt, Holland | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Seascape | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The El | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| The Footpath, Holland | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 0 | 0 |
| Dutch Harbour | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| The Lone Sentinel | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Oak Tree | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka språk använder publiken till Henry Ward Ranger?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur ser det dagliga besöksantalet för Henry Ward Ranger ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 0 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 0 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 0 |
| tors 12 Nov (prognos) | 0 |
| fre 13 Nov (prognos) | 0 |
| lör 14 Nov (prognos) | 0 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 0 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 0 |
| tors 19 Nov (prognos) | 0 |
| fre 20 Nov (prognos) | 0 |
| lör 21 Nov (prognos) | 0 |
Henry Ward Ranger: korta svar
Vilket är det mest visade verket av Henry Ward Ranger?
- Spring Woods: 300 besök, vilket utgör 14% av alla visningar för Henry Ward Ranger. Listan sträcker sig ner till rankning 10.
Hur många besök får Henry Ward Ranger?
- 2 600 under tolv månader (600 på artistsidan, 2 000 på verken).
Föredrar publiken en viss typ av verk av Henry Ward Ranger?
- Ja, Livfulla färger (Färgintensitet): 55% av besöken för 29% av katalogen.