Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Gilbert Gaul på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Gilbert Gaul: vad ett år av besök visar
Leaving Home är det mest visade verket: 300 besök under ett år, vilket motsvarar 27% av all uppmärksamhet som riktats mot Gilbert Gaul. Det följs av Rainy Day in the Garret och Peace Conference. Konstnärssidan fick 300 besök och verken 800: 1 100 totalt. Intresset har ökat med 100% från Aug 2026 till Sep 2026. Jul 2026 var den mest intensiva månaden med 800 besök. De föredrar Balanserad (Kontrast): 55% av besöken mot 23% av katalogen.
De 9 mest visade verken av Gilbert Gaul
Varje placering återspeglar antalet besök på OriginalUniqueArt.com under de senaste tolv månaderna; plats 1 är det mest besökta verket av Gilbert Gaul.
-
1
Leaving Home, 1907
300 besök · 27,3%
-
2
Rainy Day in the Garret, 1878
100 besök · 9,1%
-
3
Peace Conference
100 besök · 9,1%
-
4
The Indian Prisoner, 1899
100 besök · 9,1%
-
5
Take One, 1881
100 besök · 9,1%
-
6
The Infantryman, 1905
100 besök · 9,1%
-
7
Indian Meditation
100 besök · 9,1%
-
8
Smoking in the Calumet
100 besök · 9,1%
-
9
Indian Encampment, Montana
100 besök · 9,1%
När besöker folk Gilbert Gauls sida?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Data i en tabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 200 | 600 |
| Aug 2026 | 0 | 100 |
| Sep 2026 | 100 | 100 |
När visas verken av Gilbert Gaul?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer besökarna bland Gilbert Gauls verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Data i en tabell
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 28,2% | 45,5% |
| Mjuk skugga | 38,5% | 27,3% |
| Mjuk luminans | 28,2% | 18,2% |
| Ljusstyrka | 5,1% | 9,1% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 10,3% | 0,0% |
| Dämpad färgsättning | 20,5% | 9,1% |
| Måttlig mjukhet | 46,2% | 72,7% |
| Tydlig färgmättnad | 23,1% | 18,2% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 55,2% | 80,0% |
| Mörka toner | 37,9% | 20,0% |
| Neutrala toner | 6,9% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 15,4% | 9,1% |
| Balanserad | 64,1% | 81,8% |
| Livfulla färger | 20,5% | 9,1% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 5,1% | 0,0% |
| Mild | 20,5% | 0,0% |
| Balanserad | 23,1% | 54,5% |
| Stark kontrast | 28,2% | 9,1% |
| Kontrastnivå | 23,1% | 36,4% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 12,8% | 9,1% |
| Mjukt blandad palett | 12,8% | 9,1% |
| Balanserad harmoni | 10,3% | 18,2% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 41,0% | 54,5% |
| Enhetlig palett | 23,1% | 9,1% |
Vilka är de mest visade verken av Gilbert Gaul, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Data i en tabell
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| The Picket | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Captain, by Gilbert Gaul | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Tidings from the Front (The… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Between the Lines | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| To the End | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Forager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leaving Home | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
| The Venezuelan Guard at El… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rainy Day in the Garret | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Holding the Line at All Haz… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
På vilka språk följs Gilbert Gaul?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Data i en tabell
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 100 | 100,0% |
Hur många besök per dag får Gilbert Gaul, och vad händer härnäst?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Data i en tabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
Vad folk frågar om Gilbert Gaul
Vilket verk av Gilbert Gaul har flest besök?
- Leaving Home först, med 300 besök, vilket motsvarar 27% av visningarna. 9 verk är rankade ovanför.
Hur stor är publiken för Gilbert Gaul på OriginalUniqueArt.com?
- 1 100 besök under tolv månader: 300 till artistsidan, 800 till verken.
Vilka verk av Gilbert Gaul matchar besökarnas smak?
- Verk beskrivna som Balanserad (Kontrast) står för 55% av besöken för 23% av katalogen.