Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för David Teniers the Elder på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
David Teniers the Elder: nyckeltal
Det mest visade verket är Venus visiting Vulcan’s Forge: 400 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 21% av David Teniers the Elders totala visningar. Sedan Valentine kneels to receive a rosary from the Virgin Mary och Christ on the Road to Calvary. Totalt 1 900 besök: 200 på artistsidan, 1 700 på verken. Publiken minskar: 33% färre besök i Sep 2026 än i Aug 2026. Toppmånad: Jul 2026 med 1 400 besök. En smak sticker ut: Stark färgmässig enhetlighet (Färgharmoni) står för 63% av besöken trots att den endast utgör 45% av katalogen.
David Teniers the Elder: de 10 mest visade verken
Denna ranking baseras på visningar, inte katalogpoäng: de 10 verk av David Teniers the Elder som visats mest på OriginalUniqueArt.com under tolv månader.
-
1
Venus visiting Vulcan’s Forge
400 besök · 21,1%
-
2
Valentine kneels to receive a rosary from the Virgin Mary
300 besök · 15,8%
-
3
Christ on the Road to Calvary
200 besök · 10,5%
-
4
Jacob wrestling with the Angel
200 besök · 10,5%
-
5
Elderly Man Seated in a Tavern, David Teniers (II) (after), c. 1645, 1645
100 besök · 5,3%
-
6
The Temptation of St Anthony, David Teniers (II), c. 1645, 1645
100 besök · 5,3%
-
7
Husbandman at a Cottage Door with a Seated Woman and Child, David Teniers (II), c. 1650 - c. 1655, 1655
100 besök · 5,3%
-
8
Io, transformed into a cow, is handed to Juno by Jupiter
100 besök · 5,3%
-
9
Dutch-old interior
100 besök · 5,3%
-
10
Landscape with the flight into Egypt
100 besök · 5,3%
Hur förändras publiken för David Teniers the Elder från månad till månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 200 | 1 200 |
| Aug 2026 | 0 | 300 |
| Sep 2026 | 0 | 200 |
Hur har David Teniers the Elders verk visats under året?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer publiken bland David Teniers the Elders verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 40,9% | 36,8% |
| Mjuk skugga | 45,5% | 57,9% |
| Mjuk luminans | 13,6% | 5,3% |
| Ljusstyrka | 0,0% | 0,0% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 27,3% | 15,8% |
| Dämpad färgsättning | 54,5% | 63,2% |
| Måttlig mjukhet | 13,6% | 15,8% |
| Tydlig färgmättnad | 4,5% | 5,3% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 82,3% | 92,3% |
| Mörka toner | 5,9% | 7,7% |
| Monokromt | 11,8% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 59,1% | 63,2% |
| Balanserad | 36,4% | 31,6% |
| Livfulla färger | 4,5% | 5,3% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 22,7% | 10,5% |
| Mild | 27,3% | 26,3% |
| Balanserad | 4,5% | 10,5% |
| Stark kontrast | 13,6% | 21,1% |
| Kontrastnivå | 31,8% | 31,6% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 0,0% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 18,2% | 10,5% |
| Balanserad harmoni | 13,6% | 10,5% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 45,5% | 63,2% |
| Enhetlig palett | 22,7% | 15,8% |
Hur ser de mest visade verken av David Teniers the Elder ut under året i jämförelse?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valentine kneels to receive… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 100 | 0 |
| Io, transformed into a cow,… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Christ on the Road to Calva… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 |
| Dutch-old interior | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Christ on the road to calva… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Landscape with the flight i… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Conversion of Saint Paul | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Elderly Man Seated in a Tav… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Alchemist | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Venus visiting Vulcan’s For… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
Vilka språk använder publiken till David Teniers the Elder?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur ser det dagliga besöksantalet för David Teniers the Elder ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 100 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 100 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 100 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 100 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 100 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 100 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 100 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 100 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
David Teniers the Elder: korta svar
Vilket är det mest visade verket av David Teniers the Elder?
- Venus visiting Vulcan’s Forge: 400 besök, vilket utgör 21% av alla visningar för David Teniers the Elder. Listan sträcker sig ner till rankning 10.
Hur många besök får David Teniers the Elder?
- 1 900 under tolv månader (200 på artistsidan, 1 700 på verken).
Föredrar publiken en viss typ av verk av David Teniers the Elder?
- Ja, Stark färgmässig enhetlighet (Färgharmoni): 63% av besöken för 45% av katalogen.