Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för David Burljuk på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
David Burljuk: nyckeltal
Det mest visade verket är Eilshemius in his Studio: 1 000 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 5% av David Burljuks totala visningar. Sedan Peasant and horse och Orchestra. Totalt 16 400 besök: 2 100 på artistsidan, 14 300 på verken. Publiken växer: 300% fler besök i Okt 2026 än i Sep 2026. Toppmånad: Jul 2026 med 12 300 besök. Enhetsfördelning för publiken: datorer (95%), mobiltelefoner (5%) och surfplattor (1%). En smak sticker ut: Stark kontrast (Kontrast) står för 33% av besöken trots att den endast utgör 18% av katalogen.
David Burljuk: de 10 mest visade verken
Denna ranking baseras på visningar, inte katalogpoäng: de 10 verk av David Burljuk som visats mest på OriginalUniqueArt.com under tolv månader.
-
1
Eilshemius in his Studio, 1935
1 000 besök · 4,9%
-
2
Peasant and horse, 1910
500 besök · 2,5%
-
3
Orchestra, 1957
500 besök · 2,5%
-
4
New York
500 besök · 2,5%
-
5
Still life with boats ^ enbarkment, 1949
400 besök · 2,0%
-
6
The stand, 1946
300 besök · 1,5%
-
7
View of the Water (Rural landscape with a lake), 1947
300 besök · 1,5%
-
8
Dreams of Travel, 1943
300 besök · 1,5%
-
9
Fifty-thousand-years-old woman on Mars, 1922
300 besök · 1,5%
-
10
Revolution, 1917
300 besök · 1,5%
Hur förändras publiken för David Burljuk från månad till månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 300 |
| Jul 2026 | 500 | 11 800 |
| Aug 2026 | 500 | 1 800 |
| Sep 2026 | 300 | 0 |
| Okt 2026 | 800 | 400 |
Hur har David Burljuks verk visats under året?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer publiken bland David Burljuks verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 8,0% | 6,4% |
| Mjuk skugga | 12,0% | 23,2% |
| Mjuk luminans | 42,0% | 41,4% |
| Ljusstyrka | 24,0% | 25,6% |
| Ljusstark | 14,0% | 3,5% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 22,0% | 6,4% |
| Dämpad färgsättning | 34,0% | 36,4% |
| Måttlig mjukhet | 28,0% | 34,5% |
| Tydlig färgmättnad | 12,0% | 21,7% |
| Mättad färg | 4,0% | 1,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 64,3% | 41,8% |
| Jordnära | 21,4% | 34,5% |
| Mörka toner | 14,3% | 23,0% |
| Naturtema | 0,0% | 0,6% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 18,0% | 7,9% |
| Balanserad | 64,0% | 64,5% |
| Livfulla färger | 18,0% | 27,6% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 12,0% | 6,4% |
| Mild | 30,0% | 21,2% |
| Balanserad | 16,0% | 9,8% |
| Stark kontrast | 18,0% | 33,0% |
| Kontrastnivå | 24,0% | 29,6% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 54,0% | 48,8% |
| Mjukt blandad palett | 16,0% | 19,7% |
| Balanserad harmoni | 10,0% | 12,8% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 12,0% | 14,3% |
| Enhetlig palett | 8,0% | 4,4% |
Hur ser de mest visade verken av David Burljuk ut under året i jämförelse?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peasant and horse | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eilshemius in his Studio | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 700 | 0 | 0 |
| The Artist's Wife (Marussia… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Lakeshore | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Quick Frozen Fish, Florida | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Surrealistic Composition | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Gardener | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Revolution | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| American workers | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vladimir Mayakovsky | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mobiltelefoner, surfplattor eller datorer: var har David Burljuk visats?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 15 500 | 94,5% |
| mobiltelefoner | 800 | 4,9% |
| surfplattor | 100 | 0,6% |
Vilka språk använder publiken till David Burljuk?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 400 | 50,0% |
| Spanska | 300 | 37,5% |
| Polska | 100 | 12,5% |
Hur ser det dagliga besöksantalet för David Burljuk ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 100 |
| mån 19 Okt | 300 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 200 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 800 |
| ons 28 Okt | 500 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 300 |
| lör 31 Okt | 1 300 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 0 |
| tis 3 Nov | 100 |
| ons 4 Nov (prognos) | 400 |
| tors 5 Nov (prognos) | 200 |
| fre 6 Nov (prognos) | 200 |
| lör 7 Nov (prognos) | 1 100 |
| sön 8 Nov (prognos) | 100 |
| mån 9 Nov (prognos) | 200 |
| tis 10 Nov (prognos) | 700 |
| ons 11 Nov (prognos) | 500 |
| tors 12 Nov (prognos) | 200 |
| fre 13 Nov (prognos) | 300 |
| lör 14 Nov (prognos) | 1 300 |
| sön 15 Nov (prognos) | 100 |
| mån 16 Nov (prognos) | 300 |
| tis 17 Nov (prognos) | 900 |
| ons 18 Nov (prognos) | 600 |
| tors 19 Nov (prognos) | 200 |
| fre 20 Nov (prognos) | 300 |
| lör 21 Nov (prognos) | 1 500 |
| sön 22 Nov (prognos) | 100 |
| mån 23 Nov (prognos) | 300 |
| tis 24 Nov (prognos) | 1 000 |
David Burljuk: korta svar
Vilket är det mest visade verket av David Burljuk?
- Eilshemius in his Studio: 1 000 besök, vilket utgör 5% av alla visningar för David Burljuk. Listan sträcker sig ner till rankning 10.
Hur många besök får David Burljuk?
- 16 400 under tolv månader (2 100 på artistsidan, 14 300 på verken).
Tittar folk på David Burljuk via en mobil eller en dator?
- På båda: datorer (95%), mobiltelefoner (5%) och surfplattor (1%); datorer leder med 95%.
Föredrar publiken en viss typ av verk av David Burljuk?
- Ja, Stark kontrast (Kontrast): 33% av besöken för 18% av katalogen.