Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Cornelis Springer på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Cornelis Springer: vad ett år av besök visar
Enkhuizen south havendijk är det mest visade verket: 400 besök under ett år, vilket motsvarar 6% av all uppmärksamhet som riktats mot Cornelis Springer. Det följs av Many figures in the streets of Haarlem och Weeshuis in Enkhuizen. Konstnärssidan fick 600 besök och verken 6 200: 6 800 totalt. Intresset har ökat med 725% från Sep 2026 till Okt 2026. Okt 2026 var den mest intensiva månaden med 3 300 besök. Besökare tittar på datorer (49%), surfplattor (49%) och mobiltelefoner (3%). De föredrar Neutrala toner (Färgpalett): 63% av besöken mot 42% av katalogen.
De 10 mest visade verken av Cornelis Springer
Varje placering återspeglar antalet besök på OriginalUniqueArt.com under de senaste tolv månaderna; plats 1 är det mest besökta verket av Cornelis Springer.
-
1
Enkhuizen south havendijk
400 besök · 5,9%
-
2
Many figures in the streets of Haarlem, 1870
300 besök · 4,4%
-
3
Weeshuis in Enkhuizen
300 besök · 4,4%
-
4
A view in a street, Culemborg, with a blacksmith at work
300 besök · 4,4%
-
5
Street scene
200 besök · 2,9%
-
6
Cityview wiith marketstall
200 besök · 2,9%
-
7
Village view
200 besök · 2,9%
-
8
Marketview with cityhall Woerden
200 besök · 2,9%
-
9
The Jewish quarter in Amsterdam
200 besök · 2,9%
-
10
Cityhall in Lbeck
200 besök · 2,9%
När besöker folk Cornelis Springers sida?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Data i en tabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 100 | 0 |
| Jul 2026 | 300 | 2 100 |
| Aug 2026 | 0 | 600 |
| Sep 2026 | 0 | 400 |
| Okt 2026 | 200 | 3 100 |
När visas verken av Cornelis Springer?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer besökarna bland Cornelis Springers verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Data i en tabell
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 6,0% | 1,5% |
| Mjuk skugga | 12,0% | 17,6% |
| Mjuk luminans | 60,0% | 41,2% |
| Ljusstyrka | 20,0% | 39,7% |
| Ljusstark | 2,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 34,0% | 14,7% |
| Dämpad färgsättning | 48,0% | 55,9% |
| Måttlig mjukhet | 18,0% | 29,4% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 41,9% | 63,1% |
| Jordnära | 55,8% | 35,4% |
| Mörka toner | 2,3% | 1,5% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 30,0% | 22,1% |
| Balanserad | 66,0% | 75,0% |
| Livfulla färger | 4,0% | 2,9% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 2,0% | 0,0% |
| Mild | 8,0% | 5,9% |
| Balanserad | 6,0% | 2,9% |
| Stark kontrast | 10,0% | 7,3% |
| Kontrastnivå | 74,0% | 83,8% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 6,0% | 1,5% |
| Mjukt blandad palett | 2,0% | 4,4% |
| Balanserad harmoni | 22,0% | 35,3% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 38,0% | 39,7% |
| Enhetlig palett | 32,0% | 19,1% |
Vilka är de mest visade verken av Cornelis Springer, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Data i en tabell
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Janskerk (Gouda) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| View on the Herengracht Alo… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Interior of a Gothic Church | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Street in the village of Br… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Principal Market in Munster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Town Hall and Market at… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| "Der Schöne Brunnen" in Neu… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Town Hall in Lübeck | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| View in Makkum | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A View of Franeker with the… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Hur ser enhetsfördelningen ut för Cornelis Springer-publiken?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Data i en tabell
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 3 300 | 48,5% |
| surfplattor | 3 300 | 48,5% |
| mobiltelefoner | 200 | 2,9% |
På vilka språk följs Cornelis Springer?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Data i en tabell
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Tyska | 100 | 50,0% |
| Engelska | 100 | 50,0% |
Hur många besök per dag får Cornelis Springer, och vad händer härnäst?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Data i en tabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| fre 16 Okt | 100 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 100 |
| tis 20 Okt | 100 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 100 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 3 000 |
| mån 26 Okt | 300 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 0 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 0 |
| tis 3 Nov | 0 |
| ons 4 Nov | 0 |
| tors 5 Nov | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 0 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 0 |
| tors 12 Nov (prognos) | 0 |
| fre 13 Nov (prognos) | 0 |
| lör 14 Nov (prognos) | 0 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 0 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 0 |
| tors 19 Nov (prognos) | 0 |
| fre 20 Nov (prognos) | 0 |
| lör 21 Nov (prognos) | 0 |
| sön 22 Nov (prognos) | 0 |
| mån 23 Nov (prognos) | 0 |
| tis 24 Nov (prognos) | 0 |
| ons 25 Nov (prognos) | 0 |
| tors 26 Nov (prognos) | 0 |
Vad folk frågar om Cornelis Springer
Vilket verk av Cornelis Springer har flest besök?
- Enkhuizen south havendijk först, med 400 besök, vilket motsvarar 6% av visningarna. 10 verk är rankade ovanför.
Hur stor är publiken för Cornelis Springer på OriginalUniqueArt.com?
- 6 800 besök under tolv månader: 600 till artistsidan, 6 200 till verken.
Vilka enheter använder publiken för Cornelis Springer?
- Publiken kommer från datorer (49%), surfplattor (49%) och mobiltelefoner (3%); datorer står för 49% av besöken.
Vilka verk av Cornelis Springer matchar besökarnas smak?
- Verk beskrivna som Neutrala toner (Färgpalett) står för 63% av besöken för 42% av katalogen.