Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Claude Lorrain på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
!
Statistiken nollställdes den 1 juli 2026 — ingen data finns tillgänglig före det datumet.
Claude Lorrain: nyckeltal
Det mest visade verket är Landskap med Nypon och Satyr Dansande: 3 100 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 10% av Claude Lorrains totala visningar. Sedan Harbour Scene at Sunset, 1639 och Landscape with Narcissus and Echo. Totalt 33 700 besök: 9 400 på artistsidan, 24 300 på verken. Publiken växer: 39% fler besök i Okt 2026 än i Sep 2026. Toppmånad: Jul 2026 med 15 500 besök. Publikens språk: Engelska (22%), Spanska (18%) och Bulgariska (10%). Publikens länder: Bulgarien (10%), Spanien (10%) och Amerikas förenta stater (10%). Enhetsfördelning för publiken: datorer (75%), mobiltelefoner (23%) och surfplattor (2%). En smak sticker ut: Lugn (Stämning) står för 22% av besöken trots att den endast utgör 0% av katalogen.
Claude Lorrain: de 10 mest visade verken
Denna ranking baseras på visningar, inte katalogpoäng: de 10 verk av Claude Lorrain som visats mest på OriginalUniqueArt.com under tolv månader.
Hur förändras publiken för Claude Lorrain från månad till månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
Månad
Konstnärssida
Verkets sidor
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
800
Jul 2026
2 500
13 000
Aug 2026
1 200
2 800
Sep 2026
2 100
3 500
Okt 2026
3 600
4 200
Hur har Claude Lorrains verk visats under året?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer publiken bland Claude Lorrains verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
Stämning
Stämning
Konstverk av konstnären
Besök
Fridfull
74,2%
40,5%
Lugn
0,0%
22,4%
Drömsk och romantisk
0,0%
14,3%
Elegant
0,0%
9,2%
Klassisk
16,1%
4,4%
Dramatisk
3,2%
5,8%
Eterisk
3,2%
1,0%
Mystisk
3,2%
1,0%
Känslomässig ton
Känslomässig ton
Konstverk av konstnären
Besök
Fridfull
67,7%
44,2%
Lugn
12,9%
17,7%
Glädjefylld
3,2%
11,9%
Reflekterande
3,2%
7,1%
Melankolisk
3,2%
6,1%
Dramatisk
6,5%
5,1%
Romantisk
0,0%
2,7%
Nostalgisk
0,0%
2,4%
Ljusstyrka
Ljusstyrka
Konstverk av konstnären
Besök
Mörk
14,0%
10,5%
Mjuk skugga
32,0%
28,7%
Mjuk luminans
38,0%
50,9%
Ljusstyrka
8,0%
9,6%
Ljusstark
8,0%
0,3%
Färgmättnad
Färgmättnad
Konstverk av konstnären
Besök
Dämpad
38,0%
30,2%
Dämpad färgsättning
40,0%
54,3%
Måttlig mjukhet
22,0%
12,3%
Tydlig färgmättnad
0,0%
3,1%
Mättad färg
0,0%
0,0%
Färgpalett
Färgpalett
Konstverk av konstnären
Besök
Jordnära
59,3%
70,2%
Neutrala toner
33,3%
26,7%
Mörka toner
0,0%
2,6%
Pastellfärger
7,4%
0,5%
Färgintensitet
Färgintensitet
Konstverk av konstnären
Besök
Monokrom
46,0%
31,2%
Balanserad
50,0%
63,3%
Livfulla färger
4,0%
5,6%
Kontrast
Kontrast
Konstverk av konstnären
Besök
Harmonisk
2,0%
0,3%
Mild
6,0%
3,4%
Balanserad
8,0%
8,3%
Stark kontrast
14,0%
17,3%
Kontrastnivå
70,0%
70,7%
Färgharmoni
Färgharmoni
Konstverk av konstnären
Besök
Skärande färgskala
12,0%
13,0%
Mjukt blandad palett
22,0%
7,4%
Balanserad harmoni
8,0%
17,9%
Stark färgmässig enhetlighet
30,0%
44,8%
Enhetlig palett
28,0%
17,0%
Hur ser de mest visade verken av Claude Lorrain ut under året i jämförelse?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
Konstverk
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sep 2026
Okt 2026
Landskap med Nypon och Saty…
0
0
0
0
0
0
0
0
200
100
1 000
1 100
Vy av La Crescenza
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
200
Seaport with the Embarkatio…
0
0
0
0
0
0
0
0
200
300
300
100
Ideal View of Tivoli
0
0
0
0
0
0
0
0
200
100
0
0
Acis and Galatea
0
0
0
0
0
0
0
0
100
200
0
0
The Enchanted Castle (also…
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
100
Landscape with Dancing Figu…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
View of Delphi
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
0
Landscape with a Goatherd
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
Pastoral landscape
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Mobiltelefoner, surfplattor eller datorer: var har Claude Lorrain visats?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
Enhet
Besök
Dela
datorer
25 300
75,1%
mobiltelefoner
7 600
22,6%
surfplattor
800
2,4%
Vilka språk använder publiken till Claude Lorrain?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna
Språk
Besök
Dela
Engelska
1 100
22,4%
Spanska
900
18,4%
Bulgariska
500
10,2%
Italienska
400
8,2%
Koreanska
300
6,1%
Serbiska
300
6,1%
Franska
200
4,1%
Ryska
200
4,1%
Chinese
200
4,1%
Tjeckiska
100
2,0%
Hur ser det dagliga besöksantalet för Claude Lorrain ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
Dag
Besök
lör 17 Okt
0
sön 18 Okt
900
mån 19 Okt
200
tis 20 Okt
0
ons 21 Okt
400
tors 22 Okt
500
fre 23 Okt
300
lör 24 Okt
0
sön 25 Okt
100
mån 26 Okt
1 000
tis 27 Okt
2 300
ons 28 Okt
400
tors 29 Okt
1 000
fre 30 Okt
100
lör 31 Okt
400
sön 1 Nov
1 300
mån 2 Nov
800
tis 3 Nov
2 100
ons 4 Nov
900
tors 5 Nov
2 500
fre 6 Nov
1 600
lör 7 Nov (prognos)
300
sön 8 Nov (prognos)
1 700
mån 9 Nov (prognos)
1 500
tis 10 Nov (prognos)
3 300
ons 11 Nov (prognos)
1 300
tors 12 Nov (prognos)
3 000
fre 13 Nov (prognos)
1 500
lör 14 Nov (prognos)
400
sön 15 Nov (prognos)
2 100
mån 16 Nov (prognos)
1 800
tis 17 Nov (prognos)
4 000
ons 18 Nov (prognos)
1 600
tors 19 Nov (prognos)
3 700
fre 20 Nov (prognos)
1 800
lör 21 Nov (prognos)
400
sön 22 Nov (prognos)
2 400
mån 23 Nov (prognos)
2 100
tis 24 Nov (prognos)
4 600
ons 25 Nov (prognos)
1 800
tors 26 Nov (prognos)
4 200
fre 27 Nov (prognos)
2 100
Claude Lorrain: korta svar
Vilket är det mest visade verket av Claude Lorrain?
Landskap med Nypon och Satyr Dansande: 3 100 besök, vilket utgör 10% av alla visningar för Claude Lorrain. Listan sträcker sig ner till rankning 10.
Hur många besök får Claude Lorrain?
33 700 under tolv månader (9 400 på artistsidan, 24 300 på verken).
Tittar folk på Claude Lorrain via en mobil eller en dator?
På båda: datorer (75%), mobiltelefoner (23%) och surfplattor (2%); datorer leder med 75%.
Följs Claude Lorrain på flera språk?
Ja: Engelska (22%), Spanska (18%) och Bulgariska (10%). Engelska leder med 22%.
Föredrar publiken en viss typ av verk av Claude Lorrain?
Ja, Lugn (Stämning): 22% av besöken för 0% av katalogen.