Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Charles Deas på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Charles Deas: publiken i korthet
Wa-kon-cha-hi-re-ga/Rolling Thunder drar till sig flest blickar: 500 besök under tolv månader, vilket motsvarar 15% av alla visningar av Charles Deas på OriginalUniqueArt.com. Följs av The Devil and Tom Walker och Portrait of Lieutenant Henry Whiting. Charles Deas genererade 3 300 besök: 200 på artistsidan och 3 100 på enskilda verk. Mindre uppmärksamhet på sistone: antalet besök minskade med 100% från Aug 2026 till Sep 2026. Den mest intensiva månaden var Jul 2026 med 3 200 besök. Publiken tittar på datorer (100%). Publiken lutar åt Livfulla färger (Färgintensitet): 39% av besöken, för 25% av konstnärens katalog.
De 10 verk av Charles Deas som drar till sig flest blickar
Rankade efter faktiska besök på OriginalUniqueArt.com under de senaste tolv månaderna: de 10 verk av Charles Deas som folk öppnar mest, med förstaplatsen först.
-
1
Wa-kon-cha-hi-re-ga/Rolling Thunder, 1841
500 besök · 15,2%
-
2
The Devil and Tom Walker, 1838
400 besök · 12,1%
-
3
Portrait of Lieutenant Henry Whiting, 1841
400 besök · 12,1%
-
4
Temple Scene, 1865
300 besök · 9,1%
-
5
Winnebagoes, 1843
300 besök · 9,1%
-
6
Portrait of Robert Watts, 1838
300 besök · 9,1%
-
7
Lion, 1841
200 besök · 6,1%
-
8
Portrait of Gratz A. Moses, 1842
200 besök · 6,1%
-
9
Sho-ko-ne-ka/Little Hill, 1841
200 besök · 6,1%
-
10
River Man, 1847
100 besök · 3,0%
Hur många personer tittar på Charles Deas varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 200 | 3 000 |
| Aug 2026 | 0 | 100 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
Hur ofta visas verken av Charles Deas?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av verk väljer betraktarna av Charles Deas?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 39,3% | 33,3% |
| Mjuk skugga | 14,3% | 15,2% |
| Mjuk luminans | 25,0% | 9,1% |
| Ljusstyrka | 17,9% | 27,3% |
| Ljusstark | 3,6% | 15,2% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 10,7% | 15,2% |
| Dämpad färgsättning | 28,6% | 21,2% |
| Måttlig mjukhet | 35,7% | 30,3% |
| Tydlig färgmättnad | 25,0% | 33,3% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 77,8% | 66,7% |
| Neutrala toner | 11,1% | 15,2% |
| Pastellfärger | 3,7% | 15,2% |
| Mörka toner | 7,4% | 3,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 25,0% | 18,2% |
| Balanserad | 50,0% | 42,4% |
| Livfulla färger | 25,0% | 39,4% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 0,0% | 0,0% |
| Mild | 14,3% | 9,1% |
| Balanserad | 10,7% | 12,1% |
| Stark kontrast | 17,9% | 12,1% |
| Kontrastnivå | 57,1% | 66,7% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 10,7% | 24,2% |
| Mjukt blandad palett | 14,3% | 15,2% |
| Balanserad harmoni | 14,3% | 18,2% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 32,1% | 15,2% |
| Enhetlig palett | 28,6% | 27,3% |
Vilka verk av Charles Deas drar mest uppmärksamhet, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Prairie on Fire | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| The Voyagers | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Indian Group | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| River Man | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| A Solitary Indian, Seated o… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Indian Brave | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Temple Scene | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 0 |
| Winnebago (Wa-kon-chi-hi-re… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| The Devil and Tom Walker | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 0 |
| Winnebagos Playing Checkers | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka enheter använder människor för att se Charles Deas?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 3 300 | 100,0% |
Vilka språk följer folk Charles Deas på?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många personer tittar på Charles Deas varje dag, och vad är förväntat?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| mån 21 Sep | 0 |
| tis 22 Sep | 0 |
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 100 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt (prognos) | 0 |
| tis 13 Okt (prognos) | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 0 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
Frågor om Charles Deas
Vilka verk av Charles Deas får mest uppmärksamhet?
- Wa-kon-cha-hi-re-ga/Rolling Thunder, med 500 besök (15% av alla visningar för Charles Deas). Rankingen ovan listar 10 verk.
Hur många tittar på Charles Deas på OriginalUniqueArt.com?
- 3 300 besök under tolv månader: 200 på artistsidan och 3 100 på enskilda verk.
På vilka enheter tittar folk på Charles Deas?
- Personer tittar på Charles Deas via datorer (100%); datorer står för 100% av besöken.
Vilken typ av verk av Charles Deas föredrar folk?
- Livfulla färger (Färgintensitet): 39% av besöken, jämfört med 25% av katalogen.