Format papira

Vodič za studentske radove

ВЕГА-ВА-1

Ime Razred Datum

Viktor Vasereli, ВЕГА-ВА-1. Reprodukovano u informativne svrhe; sva prava zadržava vlasnik autorskih prava. Pogledajte ovo platno pod pokretnim svetlom: crtež, pravu boju ispod vernisa, čisti pigment

Osnovne informacije

Umetnik
Viktor Vasereli originaluniqueart.com/sr/artists/viktor-vasereli_sr/
Podaci o umetniku
1906 – 1997
Medijum
Akril na platnu
Artistic style
Geometrijska abstrakcija
Influences
Bauhaus
Notable elements or techniques
Čekanje uzoraka i svetlost
Subject or theme
Vizualna percepcija

U kontekstu

ВЕГА-ВА-1 — Viktor Vasereli

Kada je ovo možda naslikano?

  1. 1900
  2. 1910
  3. 1920
  4. 1930
  5. 1940
  6. 1950
  7. 1960
  8. 1970
  9. 1980
  10. 1990

Red iznad: godine. Red ispod: koliko je umetnik imao godina na početku i na kraju svakog perioda — 0 u rođenju, 91 u smrti.

Osenčeno: životni vek umetnika Viktor Vasereli (1906–1997) svaka datirana slika, deceniju po deceniju

Prva dela: do 1946 Glavne radne godine: 1946–1966 Kasna dela: od 1966

Ova tri segmenta dele dela koja u ovom katalogu imaju naveden datum na prvi kvartal, srednju polovinu i poslednji kvartal. Ona ne predstavljaju kompletan umetnikov opus: tanji niz može biti praznina u arhivu pre nego period mirovanja. Iste godine kroz koje se proteže život umetnika

Za ovaj zapis nema tačno navedene godine — na osnovu životnog veka umetnika i stila dela, na koju deceniju biste pretpostavili?

Slična dela

  • Pal-Ket, 1974 originaluniqueart.com/sr/art/victor-vasarely-pal-ket-D2DSFQ-en/
  • Kaglo II, 1986 originaluniqueart.com/sr/art/victor-vasarely-kaglo-ii-D48CL3-en/
  • NB 22 Caope originaluniqueart.com/sr/art/victor-vasarely-nb-22-caope-D5GFE7-en/

Izaberite jedno od gore navedenih dela: navedite dve stvari koje su mu zajedničke sa ovim i jednu stvar koja ga razlikuje.

Još dela koja se mogu postaviti pored ovog: originaluniqueart.com/sr/art/similar/victor-vasarely-vega-va-1-8EWS7B-sr/

Paleta boja

Izmereno na osnovu slike

    Glavna boja

    Orahovo braon #6c3d25

    Katalogizovana paleta

    • #6C3D25
    • #31211A
    • #C38F38
    • #A25732

    Ove boje unutar cele umetnikove palete Pronađite druge slike prema boji

    Paleta
    Tamni tonovi Dominantna grupa boja na slici.
    Naziv glavne boje
    Orahovo braon
    Intenzitet
    Uravnoteženo Koliko su boje zasićene i raznolike, od jedne prigušene nijanse do mnoštva jarkih tonova.
    Kontrast
    Blag Razlika u svetlini i zasićenosti boja širom slike.
    Harmonija
    Snažan koloristički jedinstvenost Koliko se dobro boje uklapaju, od kontrastnih do potpuno ujedinjenih.
    Osvetljenost
    Senka Koliko je slika u celini svetla ili tamna, od duboke senke do najsvetlijih tonova.
    Zasićenost
    Jasna prisutnost boja Koliko su boje čiste i snažne, od skoro sivih do potpuno živopisnih.

    Gde u svetu se posmatra ova slika?

    • ispod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i više
    Ova slika sama po sebi ima premalo zabeleženih posetilaca da bi se napravila mapa, pa ploča prikazuje svaki rad koji je kreirao Viktor Vasereli tokom poslednjih dvanaest meseci — ukupno u 27 zemalja. Odakle ovi podaci potiču

    Deset vodećih zemalja

    1. 1 Кина 73,9%
    2. 2 Сједињене Америчке Државе 6,2%
    3. 3 Хонг Конг 4,1%
    4. 4 Француска 1,8%
    5. 5 Немачка 1,5%
    6. 6 Финска 1,5%
    7. 7 Бразил 1,2%
    8. 8 Шведска 1,2%
    9. 9 Румунија 0,9%
    10. 10 Сингапур 0,9%
    11. · 17 ostalih zemalja 6,8%

    Pronađite tri najtamnije zemlje na mapi. Da li se muzej u kojem se čuva ova slika nalazi u bilo kojoj od njih? Navedite jedan razlog zbog kojeg bi je ljudi sa dalekih mesta mogli posmatrati.

    20 najposećenijih dela umetnika Viktor Vasereli

    1. 1 Studijski materijal V, 1936 1,6%
    2. 2 Bivega 1,4%
    3. 3 Arcturus II 1,4%
    4. 4 Vega-Kontosh-Va 1,2%
    5. 5 ПЉУЋЕ И ЗЕЛЕНО 1,2%
    6. 6 Lain 1,2%
    7. 7 DVA-DVA 0,9%
    8. 8 Е-Верт-Руж 0,9%
    9. 9 SIR-RIS 0,9%
    10. 10 Квазор-Паал-2 0,9%
    11. 11 Одговори на Васарелија 0,9%
    12. 12 Photon 0,9%
    13. 13 Abstract composition 8 0,9%
    14. 14 NB 22 Caope 0,9%
    15. 15 Clown med boll 0,9%
    16. 16 Kaglo II, 1986 0,7%
    17. 17 Четверо кругов 0,7%
    18. 18 Vega 1 0,7%
    19. 19 Пauk 101, 1968 0,7%
    20. 58 ВЕГА-ВА-1 ova slika 0,5%

    Zajedno, ova dela privlače 19,4% pažnje koju su slike ovog umetnika dobile tokom poslednjih dvanaest meseci. Katalog sadrži 753 dela ovog umetnika, od kojih je 270 pregledano barem jednom. Ova slika zauzima 58 mesto među njima, sa 0,5% te pažnje. Isto važi i za mesec po mesec

    Barovi mere pažnju, ne kvalitet. Odaberite rad na vrhu i ovaj: navedite jednu stvar koja bi sliku mogla učiniti slavnom pored toga koliko je dobro naslikana.

    O ovom umetničkom delu

    ВЕГА-ВА-1 — Viktor Vasereli

    Poznati geometrijski abstrakcionista Viktor Vasarely i njegova fascinantna kompozicija VEGA-WA-1

    Viktor Vasarely, srpsko poreklom umetnik rođen 1906. godine u Peču, predstavlja jednu od najvažnijih figura umetnosti druge polovine XX veka – oslanikom geometrije i kinetičke umjetnosti koji je promenio način gledanja na svet oko sebe. Njegova umetnička karijera nije krenula putem kojim bi se očekivalo; nakon što je završio medicinske studije na Univerzitetu Eötvös Loránd u Budimu, Vasarely je pronašao svoj pravi poziv u umetnosti i zanatstvo oslanjajući se na geometrijske forme. Ovaj izbor nije bio samo promena profesije već početak dugog putovanja upoznavanja osnovnih principa koji upravljaju percepcijom i oblikovanju.

    Kroz školovanje kod Sandora Bortnyika, Műhely akademije, Vasarely je upoznao filozofiju funkcionalnog dizajna i geometrijske abstrakcije – ideje koje su se potom razbile u njegov stil koji će biti poznat svetu. Ovaj stil karakterišu jednostavni oblici kao što su kružnici i kvadrati, često kombinovani kako bi se stvorila iluzija prostora i pokreta. Vasarely je bio jedan od prvih umetnika koji su koristili metode koje su sada poznate kao Op Art – umetnost koja koristi optičke iluzije kako bi izazvala osećanje pomeranja ili perspektive kod gledalaca.

    Kompozicija VEGA-WA-1 prikazuje jednostavni geometrijski oblik – veliki žuti sfera obojenih velikih kvadrata i kružnih površina koje su povezane jedne druge. Često korišćeni kvadratni elementi stvaraju slojevitu strukturu koja je vizuelno privlačna i izaziva pažnju gledalca. Čak i najjednostavniji oblici mogu biti izuzetno efektan način za prikazivanje svetlosti i senke, što dodatno doprinosi estetici slike. Ova umetnička dela su poznata po svojoj sposobnosti da izazovu emocije kod gledalaca – osećanje spokojstva, lepote ili čak nostalgije za prošlim vremenom.

    VEGA-WA-1 je primer umetnosti koja govori o filozofiji i estetici Op Art pokreta koji je bio veoma aktivan tokom perioda posle Drugog svetskog rata. Vasarely je koristio matematičke principe kako bi stvorio slike koje su jednostavne za gledanje, ali koje imaju dublje značenje. Ova umetnost nije samo dekorativna već i intelektualno izazovna – ona podstiče gledalca da razmišlja o načinu na koji vidimo svet oko sebe. Reprodukcija VEGA-WA-1 može biti odličan izbor za prostor koji želite da oplemeniti, dodajući mu sofisticovanost i umetnički duh.

    Umetnik i muzej

    Umetnik

    Viktor Vasereli

    Mesto rođenja Печ, Хрватска

    Виктор Васарели: Мајстор оптичких илузија и отац оп-арта

    Рођен као Карољ Вашархељи у Печу, тада у Аустроугарској (а сада у Хрватској), 1906. године, Виктор Васарели је био сликар који је револуционисао свет уметности својим иновативним приступима геометрији и перцепцији. Иако је првобитно студирао медицину на Универзитету Еђвш Лоранд у Будимпешти, Васарели је брзо увидео да га привлачи моћ визуелне изражавања. Одустајући од медицинске каријере, посветио се сликарству и уписао Подолини-Волкман академију, чиме је означио почетак животног пута посвећеног истраживању фундаменталних принципа који управљају перцепцијом и обликом. Кључни тренутак у његовом развоју био је упис у радионицу Сандора Бортњика – Мyљех, школе дубоко под утицајем Баухаус покрета. Овде је Васарели усвојио принципе функционалног дизајна и геометријске апстракције, који су касније цветали у његовом препознатљивом стилу.

    Од ране апстракције до зоре оп-арта

    Крај осамдесетих и почетак деведесетих година двадесетог века били су сведоци Васарелијеве постепене дистанце од репрезентативне уметности, како би се дубље посветио свету геометријске апстракције. Радови као што су "Плава студија" и "Зелена студија", настали 1929. године, оличавају овај прелазак – свесни одрицање од наративног садржаја у корист чистих облика и односа боја. Иако је био под утицајем мајстора као што су Пит Мондријан и Казимир Маљевић, Васарели није желео само да их имитира. Тражио је начин да надмаши статичне композиције својих претходника, тежећи динамици која би активно ангажовала перцепцију посматрача. Овај траг га је одвео у Париз 1930. године, где се етаблирао као графички дизајнер и рекламни асистент, усвршавајући своје вештине док је наставио да развија своју јединствену уметничку визију.

    Систематска илузија: Дефинисање покрета

    Шездесетих година двадесетог века, Виктор Васарели се потпуно етаблирао као водећа фигура у развојном оп-арт покрету. За разлику од многих уметника који су се ослањали на интуицију и спонтану изражаваност, Васарели је свом раду приступио са посебно систематском методологијом. Користио је мреже и математичке принципе да генерише обрасце који стварају моћне оптичке илузије – визуелне вибрације, вртложуће ефекте и осећај дубине где физички није било ништа такво. Није реч о превари; него о откривању уграђене динамике саме перцепције. Верујући у репродуковање и масовну привлачност, тежио је да демократизује уметност чинећи је доступном изван галерија и музеја. Његов рад је изазивао посматраче да посумњају у сопствено визуелно искуство, принуђујући их да активно учествују у стварању значења. Овај намерни ангажман са перцепцијом одвојио је оп-арт и учврстио Васарелијево место на његовом врху.

    Изван платно: Кинетичка експорација и трајно наслеђе

    Васарелијева уметничка истраживања нису се зауставила на статичним илузијама. Све више је кренуо у кинетичку уметност, стварајући радове који укључују стварно кретање или делују као да се крећу кроз пажљиво осмишљене визуелне ефекте. "Жорж Помпиду" (1976), велико кинетичко дело инсталирано у Центру Помпиду у Паризу, сведочи о овој амбицији – интеграцији уметности са архитектуром и градским дизајном на велику скалу. Такође је показао изузетну иновацију применом својих дизајна на комерцијалне производе, најпознатије кроз сарадњу са Rosenthal порцеланом, што је резултирало познатом серијом посуђа "Suomi". Ова спремност да укине границе између фине уметности и функционалних објеката додатно је нагласила његову веру у потенцијал уметности да прошири свакодневни живот. Етаблирање Фондације Васарели у Аксу-ан-Провансу осигурало је чување и промоцију његовог опсежног дела, док је изузетан догађај – укључивање серigraphs на француско-совјетској летелици Salyut 7, 1982. године – симболизовао глобално признање његове уметности и њену везу са ширим човековим подухватима истраживања.

    Историјски значај

    Васарелијев допринос историји уметности је вишеструки. Прешао је изван традиционалних техника сликања да би створио радове који активно ангажују перцепцију посматрача. Његов систематски приступ изазвао је конвенционална схватања уметничке креативности и отворио пут за рачунарски генерисану уметност и дигитални дизајн. Прихватајући репродуковање и комерцијалне примене, Васарели је избрисао границе између фине уметности и популарне културе, остављајући трајан утисак на обе. Није стварао само естетски пријатне објекте; спроводио је визуелне експерименте који су откривали фундаменталне истине о томе како видимо свет.

    Saznajte više

    Pronađite ovo na mreži

    QR kod koji vodi na stranicu za preuzimanje ВЕГА-ВА-1

    originaluniqueart.com/sr/art/download/victor-vasarely-vega-va-1-8EWS7B-sr/

    Citiranje ovog umetničkog dela

    MLA
    Vasereli, Viktor. ВЕГА-ВА-1. n.d., https://originaluniqueart.com/sr/art/victor-vasarely-vega-va-1-8EWS7B-sr/
    APA
    Vasereli, Viktor (n.d.). ВЕГА-ВА-1 [Painting]. https://originaluniqueart.com/sr/art/victor-vasarely-vega-va-1-8EWS7B-sr/
    Chicago
    Viktor Vasereli. ВЕГА-ВА-1. n.d. https://originaluniqueart.com/sr/art/victor-vasarely-vega-va-1-8EWS7B-sr/
    Harvard
    Vasereli, Viktor (n.d.) ВЕГА-ВА-1. Available at: https://originaluniqueart.com/sr/art/victor-vasarely-vega-va-1-8EWS7B-sr/

    Pogledajte pažljivije

    ВЕГА-ВА-1 — Viktor Vasereli

    Pažljiviji pogled

    Odgovorite svojim rečima. Ovde nema netačnih odgovora — postoje samo odgovori koje možete objasniti.

    1. Šta vam prvo privuče pažnju i zašto?
    2. Koje boje ili oblici stvaraju atmosferu — i kakva je to atmosfera?
    3. U našem katalogu ovo delo je klasifikovano pod: geometric abstraction, optical illusion, sphere pattern. Da li se slažete? Šta biste dodali ili uklonili?
    4. Vratite se na Pal-Ket (1974), koji ste ranije videli u ovom vodiču. Navedite dve zajedničke karakteristike ovog i prethodnog dela, kao i jednu koja ih razlikuje.
    5. Motivi koji se ponavljaju u radovima umetnika Viktor Vasereli: bauhaus influence geometric, kinetic art perception form, visual depth illusion symmetry. Koje od njih prepoznajete ovde?

    Vaš odgovor

    Napišite kratak pasus o ovom umetničkom delu. Koristite činjenice iz prethodnih delova ovog vodiča i svoje odgovore navedene iznad.

    Kviz o umetnosti

    ВЕГА-ВА-1 — Viktor Vasereli

    Koliko dobro poznajete ovo umetničko delo?

    Označi jedan tačan odgovor za svako od poniženih 5 pitanja. Svako pitanje ima samo jedan tačan odgovor.

    1. 1. Ko je umetnik ovog dela?

      • A Pablo Picasso
      • B Vincent van Gogh
      • C Viktor Vasarely
    2. 2. Kako bi opisao stil ovog dela?

      • A Realizam
      • B Impresionizam
      • C Op Art
    3. 3. Šta ova slika pokušava da izazove kod gledalaca?

      • A Emociju
      • B Razmišljanje o prostoru i perspektivi
      • C Poznavanje istorije umetnosti
    4. 4. Kako je ovaj umetnik dobio svoj stil?

      • A Samostalnim eksperimentima
      • B Studijama u Italiji
      • C Naučavši se od Bauhausa
    5. 5. Koja boja dominira ovom slikom?

      • A Crvena
      • B Zelena
      • C Žuta

    Moj rezultat: ____ od ukupno 5

    Ključ odgovora — za nastavnike

    Ovo započinje novu štampanu stranicu, pa se prilikom kopiranja može jednostavno izostaviti.

    1C · 2B · 3B · 4C · 5C

    Proverite svaki odgovor upoređujući ga sa katalogom za ovu sliku

    Pitanja i odgovori

    Koliko ljudi posmatra "ВЕГА-ВА-1"?

    Stranica Statistika za delo „ВЕГА-ВА-1”, Viktor Vasereli prikazuje statistiku javnih poseta: mesečne posete ovom umetničkom delu, poređenje sa najgledanijim radovima ovog umetnika i poreklom posetilaca.

    Koje je postavljanje prikladno za format dela „ВЕГА-ВА-1”, Viktor Vasereli?

    Format Kvadratni format dela „ВЕГА-ВА-1”, Viktor Vasereli preporučuje se za Dnevna soba. Format i prostor zajedno služe kao smernica za postavljanje reprodukcije.

    Kakvu orijentaciju ima „ВЕГА-ВА-1”, Viktor Vasereli?

    „ВЕГА-ВА-1”, Viktor Vasereli je u Kvadratni format formatu. Format opisuje proporcije kompozicije.