Papier

Sprievodca študentskou tvorbou

Pope Pius VII

Meno Trieda Dátum

Sir Thomas Lawrence, Pope Pius VII (1819), Royal Collection. Verejná doména

Základné informácie

Umenec
Sir Thomas Lawrence originaluniqueart.com/sk/artists/sir-thomas-lawrence_sk/
Životné obdobia umelca
1769 – 1830
Maľované
1819
Materiál
Oil On Canvas
Pôvodná veľkosť
269 x 178 cm
Pohyb
Neoclassical Art
Obdobie
19th Century
Miesto konania
Royal Collection originaluniqueart.com/sk/museums/royal-collection-windsor_sk/
Artistic style
Simplicity, Clarity, Grandeur
Influences
Classical Art
Notable elements or techniques
Chiaroscuro, Elegant lines
Subject or theme
Portraiture

V kontexte

Pope Pius VII — Sir Thomas Lawrence

Aká je jeho veľkosť?

Pôvodné rozmery sú 269 × 178 cm (výška × šírka), zobrazené tu vedľa dospelého človeka priemerného vzrastu. Je príliš veľký na to, aby sa na tejto stránke vykreslil v reálnom pomere.

Kedy bolo toto vytvorené?

  1. 1760
  2. 1770
  3. 1780
  4. 1790
  5. 1800
  6. 1810
  7. 1820
  8. 1830

Shaded: životný príbeh Sir Thomas Lawrence (1769–1830) ▲ toto dielo, 1819

Podobné diela

Vyberte si jedno z vyššie uvedených diel: uveďte dve veci, ktoré má spoločné s týmto, a jednu vec, v ktorej sa líšia.

Ďalšie diela, ktoré sa k tomuto hodia: originaluniqueart.com/sk/art/similar/sir-thomas-lawrence-pope-pius-vii-8XZP3L-en/

Farby

Zmerané z obrazu

    Hlavná farba

    Espresso #4f2b25

    Uložená paleta

    • #4F2B25
    • #26191C
    • #C0B099
    • #865639
    Paleta
    Earthy Dominantná farebná skupina na obraze.
    Dominantná farba
    Espresso
    Saturácia
    Monochromatic Ako veľmi sýte a rozmanité sú farby, od jedného tlmeného odtieňa až po mnoho jasných.
    Kontrast
    Statement Miera rozdielov v jasnosti a saturácii farieb v rámci celého obrazu.
    Harmónia
    Balanced Harmony Ako dobre spolu pôsobia farby, od kontrastných až po úplne harmonické.
    Jasnosť
    Deep_shadow Celkový kontrast obrazu, od hlbokých tieňov až po jasné svetlé miesta.
    Saturácia
    Subtle Color Aký čistý a silný je farebný rozsah, od takmer sivej až po plne živé tóny.

    O tomto umedení

    Pope Pius VII — Sir Thomas Lawrence

    A Brushstroke of Regency Splendor: The Life and Art of Sir Thomas Lawrence

    Sir Thomas Lawrence, born amidst the bustling port city of Bristol in 1769, emerged as a prodigious talent—a child prodigy whose artistic gifts blossomed with astonishing speed. His early years were marked by a nomadic existence, following his father’s ventures as an innkeeper through Devizes and finally to Bath. It was within the convivial atmosphere of these inns that young Lawrence first captivated audiences, not merely reciting poetry but also sketching remarkably accurate portraits – a skill honed without formal instruction, fueled instead by innate ability and keen observation. Even then, it was clear this was no mere youthful pastime; he was supporting his family with his pastel portraits while still in Bath, demonstrating an entrepreneurial spirit alongside his artistic flair. This early independence fostered a self-reliance that would characterize his entire career, even as he navigated the complex world of London society and established himself as one of Britain’s most celebrated artists.

    The Portrait: Pope Pius VII – A Masterpiece of Neoclassical Elegance

    Pope Pius VII” by Sir Thomas Lawrence stands as a quintessential embodiment of Neoclassical art, showcasing the artist's unparalleled mastery in capturing the dignity and solemnity of his subject. Executed in 1819, this monumental oil on canvas – measuring an impressive 269 x 178 cm – resides within the Royal Collection at Windsor Castle, a testament to Lawrence’s enduring influence on British artistic heritage. The painting immediately impresses with its restrained palette and meticulous attention to detail, reflecting Lawrence's signature style: simplicity, clarity, and a profound sense of grandeur intended to convey respect for authority and tradition.

    Composition & Lighting: Lawrence employs masterful chiaroscuro—the dramatic interplay between light and dark—to sculpt the Pope’s figure against a darkened backdrop. This technique draws the viewer's eye directly to Pius VII, emphasizing his presence and conveying an aura of solemn contemplation.

    Subject Matter & Symbolism: The portrait depicts Pope Pius VII seated upon a throne draped in crimson velvet curtains, symbolizing papal power and majesty. He holds a book of gospels prominently displayed in his left hand—a deliberate gesture signifying his role as the spiritual leader of the Catholic Church and embodying Christian piety.

    Technique & Detail: Lawrence’s brushstrokes are remarkably smooth and precise, capturing subtle nuances of expression on Pius VII's face – conveying wisdom, compassion, and unwavering conviction. The artist meticulously renders textures—from the folds of Pius VII’s robes to the sheen of the papal mozzetta—demonstrating an extraordinary level of technical skill.

    Sir Thomas Lawrence: Style & Influence

    Lawrence's artistic vision was deeply rooted in the ideals of Neoclassicism, a movement that championed reason and order as responses to the excesses of the Baroque period. Influenced by artists like Jacques-Louis David and Antonio Canova, Lawrence sought to emulate their disciplined approach to form and composition, prioritizing clarity and elegance above ornamentation. His portraits were renowned for capturing not merely likeness but also character—revealing the inner life of his subjects with sensitivity and psychological insight. He became a favorite artist among the British aristocracy, immortalizing figures such as Wellington, Sheridan, and Prince Regent (later George IV), securing his place in art history as one of the era’s most distinguished portraitists.

    Exploring Further

    For those eager to delve deeper into Lawrence's oeuvre and the broader context of Regency society’s aesthetic sensibilities, we encourage you to visit /art/list/?Filter=8XZP3L-Sir-Thomas-Lawrence-Pope-Pius-VII to discover related artworks from the Royal Collection and /art/list/?Filter=A@D3BDFH-Discovering-the-Artworks-of-St-George’s-Chapel-Windsor-United-Kingdom to explore other treasures housed at St. George's Chapel, Windsor Castle. Consider commissioning a stunning hand-painted reproduction of “Pope Pius VII” – a timeless masterpiece that will grace your home with elegance and artistic prestige.

    Umenec a múzeum

    Umenec

    Sir Thomas Lawrence

    Narodený v Bristol, Spojené kráľovstvo

    Sir Thomas Lawrence: A Regency Master of Portraiture

    Sir Thomas Lawrence, meno známy ako Thomas Lawrence, bol významnou figúrou v histórii britského umenia a najmä portrétnej maľbe. Narodil sa v Bristole v roku 1769 a jeho život bol plný vzostupu, slávy a zároveň aj osobného trpkosti. Jeho umelecká cesta bola nekonvenčná – začal ako pomocník v pivnici, aby si zabezpečil rodinu, no rýchlo sa vypracoval na najžiadanejšieho portrétistu svojej doby. Lawrence bol typickým produktom Regency epochy, zachytávajúc jej pompéznu krásu a spoločenský život. Jeho diela sú dnes vystavené v mnohých významných galériách po celom svete.

    Ranná kariéra: Lawrence začal ako pastelový portrétista v Bath, kde si rýchlo získal povest o svojich schopnostiach. Jeho talent bol taký prirodzený, že sa mu podarilo zabezpečiť živobytie pomocou portrétov už v mladom veku.

    Prvé úspechy: Jeho prvá rozsiahla úloha – portrét Queen Charlotte v roku 1789 – ho okamžite uvedela na mapu londýnskej spoločnosti a zabezpečila mu množstvo ďalších zákazníkov z vyšších kruhov.

    Vzostup k sláve: Lawrence sa rýchlo stal najžiadanejším portrétistom svojej doby, zachytávajúc charakter a eleganciu aristokracie, kráľovskej rodiny a významných osobností.

    The Influence of Sir Joshua Reynolds

    Lawrence bol výrazne ovplyvnený dielom a štýlom jeho predchodcu, Sir Joshua Reynolda. Reynolds bol považovaný za otca britskej portrétnej maľby a Lawrence sa snažil napodobniť jeho techniku a schopnosť zachytiť charakter svojich subjektov. Lawrence však našiel vlastný osobitný výraz, ktorý kombinoval Reynoldsovu eleganciu s romantickými prvkami.

    Technika: Lawrence zdokonalil Reynoldsovu techniku fluidného maľby a bohatých farieb, čím dosiahol charakteristický lesk a hĺbku svojich portrétov.

    Charakter: Ako aj Reynolds, Lawrence sa snažil zachytiť nie len fyzické podobnosti, ale aj vnútorný život a osobnosť svojich subjektov.

    Romantizmus: Lawrence vďaka svojej schopnosti vyjadrovať emócie a dynamiku mal v diela prvky romantizmu.

    The Royal Academy and Beyond

    Lawrence sa stal členom Kráľovskej akadémie umení v roku 1794, čo bola preňho obrovská česť a potvrdenie jeho umeleckej hodnoty. V roku 1820 bol zvolený za prezidenta akadémie, funkciu, ktorú zastával až do svojej smrti. Bol tiež prvý štátny portrétista, ktorý bol povolaný v zahraničí na účely politických záležitostí.

    Akademická kariéra: Jeho členstvo v Kráľovskej akadémii umení ho legitimizovalo ako vedúceho britského portrétistu.

    Právnické postavenie: Lawrence bol povolaný do Aachen, Viedne a Ríma na portréty spojencov Napoleona.

    Vplyv na akadémiu: Lawrence významne ovplyvnila organizáciu a smerovanie Kráľovskej akadémie umení.

    The Waterloo Chamber and Legacy

    Lawrence je najmä známe s portrétmi, ktoré urobil pre kráľovskú galériu v zámku Windsor, ktorá bola vytvorená na počesť víťazstva nad Napoleonom. Tieto monumentálne diela, zachytávajúce spojeneckých lídroch, ukázali Lawrenceovu schopnosť pracovať s rozsiahlymi kompozíciami a vyjadrovať vážnu atmosféru politických udalostí.

    Významné portréty: Portréty spojencov v zámku Windsor sú jedným z najvýznamnejších diel Lawrencea a predstavujú vrchol jeho umeleckej kariéry.

    Kultúrna hodnota: Lawrence sa stal symbolom Regency epochy, reprezentujúc jej eleganciu, pompézu a spoločenský život.

    Dielo v galériách: Jeho diela sú dnes vystavené v mnohých významných galériách po celom svete, pričom jeho portréty sú považované za cenné umelecké artefakty.

    A Complex Figure

    Lawrence bol komplexná postava s osobnými ťažkosťami a finančnými problémami. Jeho život bol poznačený komplikovanými vzťahmi, najmä s Sally a Mariou Siddons. Aj napriek svojmu umeleckému úspechu sa Lawrence často ocitol v dlhovom väze. Avšak jeho diela i dnes evokujú atmosféru Regency epochy a predstavujú významný príklad britského portrétneho umenia. Jeho portréty sú dôkazom jeho talentu, schopnosti zachytiť charakter a eleganciu svojich subjektov, a zároveň aj jeho vkus a cit pre krásu.

    Múzeum

    Royal Collection

    Vystavené v Windsor, Spojené kráľovstvo

    Dedictwo svetla a moci: Kráľovská kolekcia vo Windsorskom zámku

    V rámci impozantných kamenných múrov Windsorského zámku, kde sa stretávajú šesť storočí britskej histórie, sa nachádza pohlcujúca cesta časom známa ako Kráľovská kolekcia. Je to oveľa viac než len obyčajné múzeum; je to živé svedectvo architektonických ambícií a bezprecedentného umeleckého mecenášstva. Keď sa človek vydá týmito historickými chodbami, uprostred tapisérií tkaných kráľovskými nitami, kolekcia ponúka intímny pohľad do samotnej duše národa. Samotný zámok, založený Viam Zdobivaným v roku 1066, slúži ako úchvatné scéne pre tento poklad, kde vrstvy normánskeho, gotického, tudorského, barokného a georgovského dizajnu vytvárajajú komplexnú, bohatú atmosféru, ktorá oživuje každý vystavený artefakt.

    Srdce kolekcie bije najživšie v jej mimoriadnych zobrazeniach Venedica. Viac ako štyridsať plátien od majstra Canaletta dominuje významným galériovým priestorom, dôsledne dokumentujúc tajuplné lome svetla na kanáloch, rušné námestia a živý, pomíjavý život 18. storočnej La Serenissima. Tieto diela nie sú len statickými záznammi; sú preplnené hmatateľným pocitom svetla a pohybu, zachytávajúc jemnú hru tieňov na hladine vody a jedinečné čaro benátskej atmosféry. Týmto výhľadom dopĺňa hlboké majstrovstvo Anthonyho van Dycka, ktorého portrétna tvorba predstavuje základný kameň kolekcie. Jeho zobrazenia dvoru Stuartov sú precízne zostavenými príbehmi moci a aristokratickej elegancie, kde je každý ťah štetcom strategickým pokusom vyjadriť status, osobnosť a tichú dôstojnosť modela.

    Za veľkoleposťou olejov na plátne sa Kráľovská kolekcia odhaľuje aj prostredníctvom vznešenej intimity dekoratívneho umenia. Vstup do Štátnych apartmánov znamená stretnutie s vesmírom vyvinutého vkusu, kde sú miestnosti vybavené nábytkom s intrikatnou intariérnou technikou marquetry a porcelánom ozdobeným jemnými квітnými motívmi. Šírka tejto kolekcie je ohromujúca a zahŕňa všetko od lesklého striebraného stolovania a veľkolepých zbraní a zbrojí až po pozoruhodnú knižnicu iluminovaných rukopisov a vzácnych kníh. Táto materiálna kultúra odráža neochvebnú oddanosť luxusu, ktorá definuje monarchiu celé generácie, a ponúka zbierateľom aj historikom hlboký vhľad do vývoja britského remesla a sociálnej hierarchie.

    To, čo skutočne odlišuje Kráľovskú kolekciu, je jej jedinečné umiestnenie v rámci stále obývanej kráľovskej rezidencie, čo návštevníkom umožňuje zažiť umenie presne v tých prostrediach, pre ktoré bolo pôvodne objednané. Rotujúce výstavy organizované Kráľovským dôverníckym fondom (Royal Collection Trust) tento zážitok ešte viac obohacujú a občas odhalujú vzácne predmety – ako napríklad konkrétne diela kráľovskej módy alebo šperky – ktoré sú verejnosti len zriedka viditeľné. Či už je človek priтяhnutý technickou brilanciou barokného majstrovského diela, ako je

    Salome s hlavou svätého Jána Krteľa

    , alebo architektúrnou majestátnosťou Okdejnej veže, kolekcia zostáva trvane symbolom britskej identity, ktorý pozýva každého, kto vstúpi, aby bol svedkom stretu umenia, moci a histórie.

    Viac informácií si môžete prečítať tu

    Získajte informácie online

    QR kód odkazujúci na stránku na stiahnutie Pope Pius VII

    originaluniqueart.com/sk/art/download/sir-thomas-lawrence-pope-pius-vii-8XZP3L-en/

    Citácia diela

    MLA
    Lawrence, Sir Thomas. Pope Pius VII. 1819, Royal Collection. https://originaluniqueart.com/sk/art/sir-thomas-lawrence-pope-pius-vii-8XZP3L-en/
    APA
    Lawrence, Sir Thomas (1819). Pope Pius VII [Painting]. Royal Collection. https://originaluniqueart.com/sk/art/sir-thomas-lawrence-pope-pius-vii-8XZP3L-en/
    Chicago
    Sir Thomas Lawrence. Pope Pius VII. 1819. Royal Collection. https://originaluniqueart.com/sk/art/sir-thomas-lawrence-pope-pius-vii-8XZP3L-en/
    Harvard
    Lawrence, Sir Thomas (1819) Pope Pius VII. Royal Collection. Available at: https://originaluniqueart.com/sk/art/sir-thomas-lawrence-pope-pius-vii-8XZP3L-en/

    Pozrite si bližšie

    Pope Pius VII — Sir Thomas Lawrence

    Pozrite si bližšie

    Odpovedajte vlastnými slovami. Neexistujú tu žiadne nesprávne odpovede – len také, ktoré dokážete vysvetliť.

    1. Čo vás pri pohľade na toto dielo upúta ako prvé a prečo?
    2. Ktoré farby alebo tvary vytvárajú atmosféru — a aká je táto atmosféra?
    3. Náš katalóg zaraďuje toto dielo pod: portraiture, pope pius vii, royal collection. Súhlasíte? Čo by ste pridali alebo odobrali?
    4. Pozrite sa späť na dielo Queen Charlotte (1789), ktoré ste spomínali skôr v tomto sprievodcovi. Vymeňte dve veci, ktoré má spoločné s týmto dielom, a jednu, ktorá je odlišná.
    5. Sir Thomas Lawrence mal približne 50 rokov, keď toto vzniklo. Čo v tomto diele pripomína prácu umelca v tejto etapa?

    Vaša odpoveď

    Napíšte krátky odstavec o tomto umelackom diele. Využite fakty z predchádzajúcich častí tohto sprievodcu a svoje vyššie uvedené odpovede.

    Umenlecký kvíz

    Pope Pius VII — Sir Thomas Lawrence

    Ako dobre poznáte toto dielo?

    Zvoľte jednu odpoveď pre každú z 5 otázok nižšie. Každá má presne jednu správnu odpoveď.

    1. 1. What artistic movement is Pope Pius VII by Sir Thomas Lawrence primarily associated with?

      • A Romanticism
      • B Impressionism
      • C Neoclassicism
    2. 2. In what royal collection is Pope Pius VII housed?

      • A Louvre Museum
      • B British Royal Collection
      • C Hermitage Museum
    3. 3. What symbolic element does the book of gospels held by Pope Pius VII represent?

      • A Royal Power
      • B Religious Faith
      • C Wealth and Prosperity
    4. 4. The painting utilizes a technique known as 'chiaroscuro'. What is the purpose of this technique?

      • A To create vibrant colors
      • B To blend hues seamlessly
      • C To emphasize light and shadow, adding depth
    5. 5. What was Sir Thomas Lawrence known for in terms of his artistic style?

      • A Bold brushstrokes and expressive color palettes
      • B Simplicity, clarity, and grandeur
      • C Detailed realism capturing every nuance

    Môj výsledok: ____ zo 5

    Kľúč k správnym odpovediam — pre učiteľa

    Týmto sa začína nová vytlačená strana, takže ju môžete z kópií jednoducho vynechať.

    1C · 2B · 3B · 4C · 5B