Format hârtie

Ghid pentru lucrările studenților

The Sheepherder

Nume Clasă Date

Thomas Hart Benton, The Sheepherder. Reproducere în scop de referință; toate drepturile aparțin titularului drepturilor de autor. Priviți această pânză sub o lumină în mișcare: desenul, culoarea reală de sub vernis, pigmentul pur

Detalii esențiale

Artist
Thomas Hart Benton originaluniqueart.com/ro/artists/thomas-hart-benton_ro/
Date artistului
1889 – 1975
Material
Oil On Canvas
Mișcare
Regionalism American painters turning away from Europe to paint their own small towns and farmland.
Perioadă
Modern
Artistic style
American Regionalism
Influences
Early 20th-century American art
Notable elements or techniques
Stylized realism, Bold outlines, Simplified forms
Subject or theme
Rural life, pastoral scene

În context

The Sheepherder — Thomas Hart Benton

Când ar fi putut fi pictată această lucrare?

  1. 1880
  2. 1890
  3. 1900
  4. 1910
  5. 1920
  6. 1930
  7. 1940
  8. 1950
  9. 1960
  10. 1970

Rândul de sus: anii. Rândul de jos: vârsta artistului la începutul și la sfârșitul fiecărei perioade — 0 la naștere, 86 la moarte.

Shaded: întreaga viață a lui Thomas Hart Benton (1889–1975) fiecare pictură datată, deceniu cu deceniu

Primele lucrări: până în 1922 Anii principali de activitate: 1922–1941 Lucrări târzii: din 1941

Aceste trei intervale împart lucrările care au o dată în acest catalog într-un prim trimestru, o jumătate intermediară și un ultim trimestru. Acestea nu reprezintă întreaga producție a artistului: o perioadă scurtă poate fi o lacună în arhivă, mai degrabă decât o perioadă de inactivitate. Aceleași ani, în care viața artistului s-a desfășurat paralel cu ei

Pentru această înregistrare nu există un an exact în arhivă — având în vedere perioada de viață a artistului și stilul operei, ce deceniu ați ghici?

Artă similară

Alege o lucrare de mai sus: numește două elemente pe care le are în comun cu aceasta și unul care o diferențiază.

Alte lucrări care pot fi puse alături de aceasta: originaluniqueart.com/ro/art/similar/thomas-hart-benton-the-sheepherder-8LT8U6-en/

Paletă de culori

Extras din imagine

    Culoare principală

    Gray #88a3a5

    Paletă salvată

    • #88A3A5
    • #897142
    • #CCDDD3
    • #23313B

    Aceste culori din întreaga paletă a artistului Găsește alte picturi după culoare

    Paletă
    Neutrals Gama dominantă de culori din imagine.
    Nume culoare principală
    Gray
    Saturare
    Balanced Nivelul de saturație și varietatea culorilor, de la o singură nuanță temperată la numeroase nuanțe vibrante.
    Contrast
    Statement Gradul de diferențiere a culorilor în ceea ce privește luminozitatea și saturația pe întreaga suprafață a imaginii.
    Armonie
    Discordant Palette Modul în care culorile interacționează între ele, de la contrast puternic la o unitate completă.
    Luminozitate
    Bright Nivelul de luminozitate sau întunecare al întregii imagini, de la umbrele profunde la luminile strălucitoare.
    Saturație
    Balanced Soft Cât de pure și intense sunt culorile, de la un gri aproape neutru până la nuanțe complet vibrante.

    Unde în lume este vizualizată această pictură?

    • sub 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% și peste
    Această pictură în parte are prea puțini vizitatori înregistrați pentru a fi cartografiată, așa că plăcuța prezintă fiecare lucrare a lui Thomas Hart Benton din ultimele doceze luni — 6 țări în total. Sursa acestor cifre

    Cele zece principale țări

    1. 1 China 59,2%
    2. 2 Statele Unite ale Americii 30,0%
    3. 3 Danemarca 5,4%
    4. 4 Franţa 3,1%
    5. 5 Filipine 1,5%
    6. 6 Olanda 0,8%

    Găsește cele trei cele mai întunecate țări de pe hartă. Muzeul care păstrează această pictură se află în oricare dintre acestea? Scrie un motiv pentru care oamenii de la distanță ar putea să o privească.

    Cele 20 de opere cele mai vizualizate ale lui Thomas Hart Benton

    1. 1 Flight of the Thielens, 1938 6,2%
    2. 2 Arts of the West, 1932 5,0%
    3. 3 Prodigal Son 1 4,4%
    4. 4 Orașul în Construcție (Studiu pentru America de Astăzi) 3,1%
    5. 5 The Sheepherder această pictură 3,1%
    6. 6 She's Off, 1944 3,1%
    7. 7 The Arts of Life in America: Unemployment, Radical Protest, Speed 2,5%
    8. 8 Cave Spring 2,5%
    9. 9 Huckleberry Finn 1,9%
    10. 10 People of Chilmark (Figure Composition), 1920 1,9%
    11. 11 Benton's the speaker 1,9%
    12. 12 Cotton Warehouse 1,9%
    13. 13 Cave Spring - Thomas Hart Benton, 2026 1,9%
    14. 14 Persephone, 1939 1,2%
    15. 15 Romance, 1932 1,2%
    16. 16 Lassoing Horses, 1931 1,2%
    17. 17 The Ballad of the Jealous Lover 1,2%
    18. 18 Cut the Line, 1944 1,2%
    19. 19 Arts of the South, 1932 1,2%
    20. 20 Garden Scene, 1919 1,2%

    Împreună, aceste lucrări reprezintă 47,8% din întreaga atenție primită de picturile acestui artist în ultimele doceze luni. Catalogul cuprinde 313 lucrări ale acestui artist, dintre care 91 au fost vizualizate cel puțin o dată. Această pictură ocupă locul 5 dintre acestea, deținând 3,1% din acea atenție. Aceleași cifre, lună de lună

    Barele măsoară atenția, nu calitatea. Alege lucrarea de la începutul listei și pe aceasta: numește un singur lucru care ar putea face o pictură celebră, dincolo de cât de bine este executată.

    Despre această operă

    The Sheepherder — Thomas Hart Benton

    The Sheepherder by Thomas Hart Benton: A Regionalist Masterpiece

    Artist: Thomas Hart Benton

    Birth Year: 1889

    Death Year: 1975

    Style: American Regionalism

    Date: Unknown (circa 1955-57)

    Subject and Composition

    Thomas Hart Benton's "The Sheepherder" is a captivating landscape painting that embodies the spirit of American Regionalism. The artwork depicts a serene scene of rural life, showcasing a shepherd tending to his flock amidst a picturesque mountainous region. The composition is carefully structured, with a towering mountain range dominating the background and a rolling meadow populated with trees and grazing sheep in the foreground. A solitary rider on horseback adds a human element to the expansive landscape. Benton's use of perspective creates a panoramic view, drawing the viewer into the heart of the scene.

    Regionalism: Capturing Rural American Life

    Emerging in the early 20th century, Regionalism was an artistic movement that sought to depict the everyday lives and landscapes of rural America. As a response to urbanization and industrialization, artists like Benton aimed to celebrate the beauty and simplicity of traditional ways of life. "The Sheepherder" exemplifies this style, capturing the tranquility and harmony between humans and nature characteristic of rural communities.

    Technique and Symbolism

    "The Sheepherder" is rendered with a distinctive blend of realism and stylization. Benton employs bold outlines and simplified forms to define shapes, creating a visually striking effect. Thick impasto brushstrokes add texture and depth to the foliage, rocks, and clouds, enhancing the painting's tactile quality. The warm color palette—featuring shades of yellow, orange, brown, and green—evokes a sense of warmth and optimism. Symbolically, the vastness of the landscape represents freedom and solitude, while the shepherd and his flock embody themes of rural life and harmony with nature.

    Emotional Impact and Legacy

    Benton's "The Sheepherder" is more than just a depiction of a rural scene; it’s an emotional journey that invites viewers to appreciate the beauty and tranquility of the natural world. The painting evokes feelings of peace, serenity, and connection to the land. As a masterpiece of American Regionalism, "The Sheepherder" continues to resonate with audiences today, reminding us of the importance of preserving our cultural heritage and celebrating the enduring appeal of rural landscapes.

    Artist și muzeu

    Artist

    Thomas Hart Benton

    Născut în Neșho, SUA

    A Midwestern Voice: The Life and Art of Thomas Hart Benton

    Thomas Hart Benton, un nume care a răsunat puternic în arta americană din secolul XX, nu era doar un pictor; era un martor al vremurilor sale, un observator atent al vieții americane și un artist pasionat de a o reda cu onestitate și vitalitate. Născut în Neosho, Missouri, în 1889, Benton a pornit într-o călătorie artistică și personală care l-a condus de la rebeliunea împotriva așteptărilor sociale la o afirmare puternică a identității americane. Spre deosebire de mulți artiști contemporani atrași de modernismul european, Benton s-a întors cu spatele, căutând inspirație în peisajele, oamenii și poveștile Americii. Această decizie l-a propulsat în fruntea mișcării Regionaliste, alături de Grant Wood și John Steuart Curry, modelând o identitate artistică unică americană într-o perioadă de schimbări sociale și economice profunde. Tatăl său, Maecenas Benton, era avocat și congressman, cu intenția de a-l ghida pe fiul său pe calea politicii; însă tânărul Thomas poseda o spirit creativ irezistibil care l-a îndreptat departe de săli de putere și spre lumea artei. Această deviere a început cu munca ca caricaturist pentru ziarul Joplin American, o experiență formativă care i-a perfecționat abilitățile de observație și l-a îmblânzit dragostea pentru povestirea vizuală.

    De la Paris la Regionalism: Dezvoltarea unui Stil

    Educația artistică formală a lui Benton l-a dus inițial la Institutul de Artă din Chicago și apoi în Paris în 1909, unde a studiat la Académie Julian. Deși a fost expus la tradițiile artistice europene, s-a simțit tot mai deziluzionat de distanța lor față de viața americană. O perioadă de experimentare a urmat întoarcerii sale în Statele Unite, marcată de o căutare pentru un limbaj vizual care să exprime autentic conexiunea sa cu pământul și poporul său. Această călătorie l-a condus prin diverse stiluri – de la impresionism la sinchromism – înainte de a culmina cu estetica Regionalistă distinctivă pe care o va deveni cunoscut pentru ea. Figurile sale au devenit fluide și sculpturale, impregnate de un sentiment de dinamism și vitalitate. Nu se limita doar la reprezentarea scenelor; el transmitea energia și ritmul vieții americane. Această evoluție stilistică nu a fost doar o alegere artistică, ci și o declarație deliberată de independență culturală americană. A îmbrățișat reprezentarea naturalistică, concentrându-se pe subiecte cotidiene – fermieri, muncitori, familii – și le-a portretizat cu onestitate și empatie.

    Muraluri și Masterpieces: Realizările Artistice ale lui Benton

    Producția artistică a lui Benton a fost prolifică și diversă, cuprinzând picturi, muraluri, gravuri și ilustrații. Este cel mai bine cunoscut pentru proiectele sale murale de mari dimensiuni, care au adus arta direct în spațiile publice și au făcut-o accesibilă unui public mai larg. Muralurile America Today, comandate pentru New School for Social Research din New York City (1930-31), reprezintă o realizare monumentală – o panoramă vastă a vieții americane din timpul Marii Depresiuni. Aceste panouri, acum expuse la Metropolitan Museum of Art, ilustrează scene din întreaga țară, capturând atât dificultățile, cât și reziliența poporului american. Dincolo de muraluri, picturile sale pe pânză, precum *The Sheepherder și Prodigal Son*, demonstrează măiestria sa în compoziție, culoare și narativ. A posedat o capacitate excepțională de a imbue poveștile biblice sau istorice cu relevanță contemporană, ancorându-le în realitățile experienței americane. Lucrarea City Building (Study for America Today) exemplifică stilul său dinamic și energia brută. Nu se temea să abordeze probleme sociale complexe prin arta sa, folosindu-o ca o platformă pentru comentarii și critici.

    Influențe și Context Istoric

    Benton a fost influențat de mulți artiști și mișcări artistice, inclusiv impresionismul, cubismul și sinchromismul. Cu toate acestea, el este cel mai bine cunoscut pentru contribuția sa la mișcarea Regionalistă, care a încercat să definească o identitate artistică americană distinctă. Mișcarea Regionalistă a fost răspuns la influența modernismului european și la dorința de a crea un stil de artă care să reflecte experiențele și valorile americane. Benton a fost un susținător activ al mișcării, iar lucrările sale au fost expuse în galerii și muzee din întreaga țară. În plus, Benton a fost un educator dedicat, predând la instituții precum Art Students League din New York și Kansas City Art Institute, mentorind numeroși artiști tineri.

    Un Legacy al Identității Americane

    Influența lui Thomas Hart Benton asupra artei americane este incontestabilă. El a definit o voce artistică americană distinctivă, una care celebra spiritul unic al națiunii și provoca normele estetice europene predominante. Estetica sa Regionalistă a deschis calea pentru generațiile viitoare de artiști să exploreze propriile lor identități regionale și moșteniri culturale. El a fost, de asemenea, un susținător dedicat al realismului social și a fost dispus să se angajeze cu problemele contemporane prin arta sa, folosindu-o ca o platformă pentru comentarii și critici. Moartea sa în 1975 l-a lăsat într-un patrimoniu artistic bogat care continuă să captiveze și să inspire publicul din întreaga lume.

    Unde puteți afla mai multe

    Accesează online

    Cod QR care trimite la pagina de descărcare pentru The Sheepherder

    originaluniqueart.com/ro/art/download/thomas-hart-benton-the-sheepherder-8LT8U6-en/

    Citare lucrare

    MLA
    Benton, Thomas Hart. The Sheepherder. n.d., https://originaluniqueart.com/ro/art/thomas-hart-benton-the-sheepherder-8LT8U6-en/
    APA
    Benton, Thomas Hart (n.d.). The Sheepherder [Painting]. https://originaluniqueart.com/ro/art/thomas-hart-benton-the-sheepherder-8LT8U6-en/
    Chicago
    Thomas Hart Benton. The Sheepherder. n.d. https://originaluniqueart.com/ro/art/thomas-hart-benton-the-sheepherder-8LT8U6-en/
    Harvard
    Benton, Thomas Hart (n.d.) The Sheepherder. Available at: https://originaluniqueart.com/ro/art/thomas-hart-benton-the-sheepherder-8LT8U6-en/

    Priviți cu atenție

    The Sheepherder — Thomas Hart Benton

    Privire detaliată

    Răspunde cu propriile tale cuvinte. Nu există răspunsuri greșite aici — doar răspunsuri pe care le poți explica.

    1. Ce vă atrage atenția prima dată și de ce?
    2. Ce culori sau forme creează atmosfera — și care este acea atmosferă?
    3. Câte fețe poți găsi? ____ (catalogue nostru numără 1 — ești de acord?)
    4. Catalogul nostru clasifică această lucrare sub: rural life, landscape, shepherd. Sunteți de acord? Ce ați adăuga sau ce ați elimina?
    5. Reveniți la Orașul în Construcție (Studiu pentru America de Astăzi), prezentat anterior în acest ghid. Identificați două elemente pe care le împarte cu această lucrare și unul care diferă.

    Răspunsul tău

    Scrie un scurt paragraf despre această operă de artă. Folosește informațiile din secțiunile anterioare ale acestui ghid și răspunsurile oferite mai sus.

    Quiz de artă

    The Sheepherder — Thomas Hart Benton

    Cât de bine cunoști această operă de artă?

    Selectați câte un răspuns pentru fiecare dintre cele 4 întrebări de mai jos. Fiecare are exact un singur răspuns corect.

    1. 1. What artistic movement is Thomas Hart Benton’s "The Sheepherder" most closely associated with?

      • A Cubism
      • B Regionalism
      • C Surrealism
    2. 2. According to the description, what does the vastness of the landscape in 'The Sheepherder' symbolize?

      • A Urbanization and industrial growth
      • B Freedom and solitude
      • C Social inequality
    3. 3. What is a prominent characteristic of Benton’s style evident in "The Sheepherder"?

      • A Abstract shapes and non-representational forms
      • B Fluid, sculpted figures and bold outlines
      • C Pointillism and the use of small dots
    4. 4. What is the primary medium used to create "The Sheepherder"?

      • A Watercolor on paper
      • B Oil on canvas
      • C Acrylic on wood panel

    Scorul meu: ____ din 4

    Cheia răspunsurilor — pentru profesor

    Acesta începe o pagină nouă, astfel încât poate fi pur și simplu omis din copii.

    1B · 2B · 3B · 4B

    Verificați orice răspuns comparându-l cu înregistrarea din catalog pentru această pictură

    Întrebări și răspunsuri

    Ce tehnică a fost utilizată pentru "The Sheepherder" de Thomas Hart Benton?

    Tehnica utilizată pentru "The Sheepherder" de Thomas Hart Benton este Oil On Canvas. Reproduucerile urmăresc să reproducă aspectul acestei tehnici.

    Cât de intense sunt culorile în "The Sheepherder" de Thomas Hart Benton?

    "The Sheepherder" de Thomas Hart Benton prezintă o intensitate a culorii Balanced.

    Există lucrări similare cu "The Sheepherder"?

    Opere de artă similare cu "The Sheepherder" de Thomas Hart Benton sunt grupate în pagina Lucrări similare a lucrării.