Papier

Przewodnik po pracach studentów

Italian Peasants

Imię i nazwisko Klasa Data

Penry Williams, Italian Peasants. Domena publiczna. Zobacz to płótno w zmieniającym się świetle: rysunek, prawdziwy kolor pod werniksem, czysty pigment

Fakty

Artysta
Penry Williams originaluniqueart.com/pl/artists/penry-williams_pl/
Daty życia artysty
1798 – 1885

W kontekście

Italian Peasants — Penry Williams

Kiedy mógł powstać ten obraz?

  1. 1790
  2. 1800
  3. 1810
  4. 1820
  5. 1830
  6. 1840
  7. 1850
  8. 1860
  9. 1870
  10. 1880

Wiersz powyżej: lata. Wiersz poniżej: wiek artysty na początku i na końcu każdego okresu — 0 w chwili narodzin, 87 w chwili śmierci.

Shaded: lata życia Penry Williams (1798–1885) każdy datowany obraz, dekada po dekadzie

Dla tego nagrania nie ma w dokumentacji dokładnej daty — biorąc pod uwagę lata życia artysty oraz styl dzieła, jaką dekadę byś wskazać?

Porównaj z

Wybierz jedno z powyższych dzieł: wymień dwie cechy wspólne z tym utworem oraz jedną różnicę.

Więcej dzieł o podobnym charakterze: originaluniqueart.com/pl/art/similar/penry-williams-italian-peasants-9CW7RT-en/

Paleta kolorów

Wyodrębniona z analizy obrazu

    Kolor główny

    Walnut #905722

    Paleta w katalogu

    • #905722
    • #633A14
    • #CEA360
    • #3A270E

    Te kolory w całej palecie artysty Znajdź inne obrazy według koloru

    Paleta kolorów
    Dark Dominująca gama kolorystyczna obrazu.
    Nazwa koloru głównego
    Walnut
    Nasycenie
    Balanced Stopień nasycenia i różnorodność kolorów – od pojedynczego stonowanego odcienia po bogactwo jaskrawych barw.
    Kontrast
    Gentle W jakim stopniu kolory różnią się jasnością i nasyceniem na całym obrazie.
    Harmonia
    Unified Palette Jak dobrze kolory ze sobą współgrają – od kontrastowych po w pełni jednolite.
    Jasność
    Deep_shadow Ogólna jasność lub ciemność obrazu, od głębokich cieni po świetliste refleksy.
    Nasycenie
    Clear Color Presence Jak czyste i intensywne są te kolory, od niemal szarych po w pełni żywe.

    Gdzie na świecie można zobaczyć ten obraz?

    • poniżej 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i więcej
    Samo to dzieło ma zbyt mało odnotowanych odwiedzających, aby móc je nanieść na mapę, dlatego zestawienie obejmuje wszystkie prace autorstwa Penry Williams z ostatnich dwunastu miesięcy — łącznie 4 krajów. Źródło tych danych

    Dziesięć wiodących krajów

    1. 1 Chiny 77,8%
    2. 2 Stany Zjednoczone Ameryki 11,1%
    3. 3 Kanada 5,6%
    4. 4 Rumunia 5,6%

    Znajdź na mapie trzy najciemniejsze kraje. Czy muzeum, w którym znajduje się ten obraz, leży w którymś z nich? Zapisz jeden powód, dla którego osoby z daleka mogą chcieć go zobaczyć.

    17 najczęściej oglądanych dzieł artysty Penry Williams

    1. 1 Waterfall In The Neath Valley 15,8%
    2. 2 Pilgrims Reposing At A Cross 10,5%
    3. 3 Spanish Lady 5,3%
    4. 4 Mediterranean Bay Seen Through An Arch 5,3%
    5. 5 Upper Clyngwyn Fall Or Hendrebolon Fall, Neath Valley 5,3%
    6. 6 Procession To The Christening Near Araccia 5,3%
    7. 7 Peasant Girls – Sorrento 5,3%
    8. 8 Two Roman ladies and their children 5,3%
    9. 9 An Italian Girl With A Tambourain On A Terrace 5,3%
    10. 10 Cyfarthfa Castle 5,3%
    11. 11 Repose 5,3%
    12. 12 A Passiontide Procession 5,3%
    13. 13 Fisher Boys 5,3%
    14. 14 Italian Peasant Children 5,3%
    15. 15 Roman Aqueduct In The Campana 5,3%
    16. 16 Porth Yr Ogof 5,3%
    17. — Italian Peasants ten obraz 0,0%

    Razem dzieła te stanowią 100,0% całej uwagi, jaką obrazy tego artysty przyciągnęły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Katalog zawiera 81 dzieł tego artysty, z których 16 zostało obejrzanych co najmniej raz. Ten obraz nie został jeszcze obejrzany w tym okresie — zamyka on listę bez przypisanego miejsca w rankingu. To samo, miesiąc po miesiącu

    Paski mierzą poziom uwagi, a nie jakość. Wybierz dzieło z górnej części listy oraz to poniżej: wymień jedną rzecz, która może przynieść obrazowi sławę niezależnie od kunsztu jego wykonania.

    Artysta i muzeum

    Artysta

    Penry Williams

    Urodzony w Merthyr Tydfil, Wielka Brytania

    Penry Williams: Rzymski Wizjoner

    Penry Williams, nazwisko być może mniej znane niż nazwiska wielu jego współczesnych, jawi się jako postać niezwykle istotna dla brytyjskiej sztuki XIX wieku – a konkretnie dla tętniącego życiem i pełnego wpływów świata włoskiego malarstwa pejzażowego. Urodzony w 1802 roku w walijskim Merthym Tydfil, w rodzinie malarza domowego, Williams rozpoczął swoją artystyczną podróż od formalnej edukacji w Londynie, kształtowanej przez kontakt z Royal Academy oraz jej znamienitymi mistrzami, takimi jak Henry Fuseli. Jednak to przeprowadzka do Rzymu w 1827 roku w pełni zdefiniowała jego karierę i ugruntowała jego pozycję jako szanowanego artysty w kręgach angielskiej społeczności ekspatów przebywającej w Wiecznym Mieście. Co więcej, Williams nie był jedynie kronikarzem włoskich widoków; posiadał on niezwykłą zdolność chwytania nie tylko wizualnego piękna, ale także atmosfery i ducha rzymskiego życia, nasycając swoje dzieła realizmem łagodnie przełamanym romantyczną wrażliwością.

    Wczesne szkolenie wyposażyło go w solidne fundamenty rysunku i kompozycji. Program nauczania Royal Academy zapewnił mu rygorystyczne podstawy zasad sztuki klasycznej, podczas gdy wpływ Fuseliego jest wyraźnie widoczny w początkowych portretach Williamsa – charakteryzujących się dramatycznym światłocieniem i ekspresyjną charakterystyką postaci. Srebrny medal, który zdobył w 1821 roku od Society of Arts za „rysunek z antyku”, był sygnałem jego rozkwitającego talentu i stanowił przełomowy moment w jego rozwoju artystycznym. Ten wczesny sukces utorował drogę do późniejszej eksploracji malarstwa pejzażowego, gatunku, który ostatecznie stał się jego znakiem rozpoznawczym.

    Rzymska pracownia i rozwój artystyczny

    Decyzja Williamsa o stałym osiedleniu się w Rzymie miała charakter transformacyjny. Miasto stało się nie tylko tematem jego płócien, ale także jego domem i pracownią. Jego rzymski warsztat szybko zyskał uznanie jako jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez angielskich turystط, oferując wgląd w życie i twórczość sukcesywnego artysty żyjącego na obczyźnie. To stabilne środowisko pozwoliło mu udoskonalić technikę i wypracować własny, charakterystyczny styl – taki, który łączył skrupulatną obserwację z lirycznym podejściem do koloru i światła.

    W latach 30. i 40. XIX wieku Williams regularnie wystawiał swoje prace w Royal Academy, British Institution oraz Society of British Artists w Londynie. Choć jego tematyka w tym okresie obejmowała również portrety i sceny z Anglii, to właśnie włoskie pejzaże prawdziwie porywały publiczność. Z niezwykłą starannością studiował światło, barwę i atmosferę rzymskiej prowincji, tworząc obrazy będące jednocześnie realistycznymi i przesyconymi romantyzmem. Jego dzieła często przedstawiały życie codzienne – chłopów pracujących w polach, tętniące życiem place targowe czy spokojne brzegi rzek – oferując widzom intymny wgląd w rytm włoskiego społeczeństwa.

    Kluczowe dzieła i styl artystyczny

    Kilka obrazów Williamsa wyróżnia się jako szczególnie godne uwagi przykłady jego kunsztu i wizji. „Festa of the Madonna dell’ Arco” (rytowana przez D. Lucasa w 1830 roku) to pełna witalności przedstawienie procesji religijnej w Rzymie, uchwycona z niezwykłym detalem, oddającym energię i emocje towarzyszące wydarzeniu. „Ferry on the River Ninfa” ukazuje jego umiejętność oddania migotliwej powierzchni wody oraz bujnej roślinności otaczającego krajobraz. Z kolei „Il Voto, or the Convalescent” oferuje przejmujący portret chorego mężczyzny pod opieką w rzymskim ogrodzie, demonstrując wrażliwość artysty na ludzkie emocje.

    Styl Williamsa można określić jako klasyczne malarstwo pejzażowe w duchu włoskim – trzymał się on ustalonych technik i konwencji gatunku. Posiadał jednak unikalną zdolność tchnięcia w swoje prace poczucia bezpośredniości i autentyczności. Jego obrazy nie są jedynie malowniczymi reprezentacjami Włoch; są one przesycone namacalną atmosferą – poczuciem ciepła, światła i ludzkiej więzi. Szczególnie godne uwagi było jego operowanie kolorem, w którym wykorzystywał bogatą paletę barw ziemistych i żywych odcieni, aby stworzyć wrażenie głębi i realizmu.

    Dziedzictwo i uznanie

    Penry Williams zmarł w Rzymie 27 lipca 1885 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek, który do dziś jest ceniony za piękno i wartość artystyczną. Jego obrazy trafiły do zbiorów prestiżowych instytucji, takich jak National Gallery oraz Tate Gallery, co ugruntowało jego miejsce w historii brytyjskiej sztuki. Jego dziedzictwo wykracza jednak poza pojedyncze dzieła; pomógł on ustanowić tradycję angielskiego malarstwa pejzażowego we Włoszech, inspirując kolejne pokolenia artystów do odkrywania piękna i bogactwa włoskiej prowincji.

    Dziś malarstwo Williamsa stanowi niezwykle cenne okno na życie w XIX wieku – zarówno w Anglii, jak i we Włoszech. Są one świadectwem jego umiejętności artystycznych, przenikliwej obserwacji oraz zdolności do uchwycenia esencji konkretnego miejsca i czasu. Jego twórczość pozostaje żywym przypomnieniem o nieprzemijającym uroku malarstwa pejzażowego i transformującej mocy sztuki.

    Gdzie przeczytać więcej

    Znajdź w sieci

    Kod QR prowadzący do strony pobierania Italian Peasants

    originaluniqueart.com/pl/art/download/penry-williams-italian-peasants-9CW7RT-en/

    Jak cytować to dzieło

    MLA
    Williams, Penry. Italian Peasants. n.d., https://originaluniqueart.com/pl/art/penry-williams-italian-peasants-9CW7RT-en/
    APA
    Williams, Penry (n.d.). Italian Peasants [Painting]. https://originaluniqueart.com/pl/art/penry-williams-italian-peasants-9CW7RT-en/
    Chicago
    Penry Williams. Italian Peasants. n.d. https://originaluniqueart.com/pl/art/penry-williams-italian-peasants-9CW7RT-en/
    Harvard
    Williams, Penry (n.d.) Italian Peasants. Available at: https://originaluniqueart.com/pl/art/penry-williams-italian-peasants-9CW7RT-en/

    Przyjrzyj się uważnie

    Italian Peasants — Penry Williams

    Przyjrzyj się uważniej

    Odpowiedz własnymi słowami. Nie ma tutaj błędnych odpowiedzi — liczą się tylko te, które potrafisz uzasadnić.

    1. Co przyciąga Twoją uwagę w pierwszej kolejności i dlaczego?
    2. Które kolory lub kształty budują nastrój — i jaki to nastrój?
    3. W naszym katalogu dzieło to znajduje się w kategorii: italy, peasants. Czy zgadzasz się z tym opisem? Co warto by dodać lub usunąć?
    4. Wróć do dzieła Sgwd Gwladys, Vale of Neath (1819), wspomnianego wcześniej w tym przewodniku. Wymień dwie cechy wspólne z tym obrazem oraz jedną różnicę.
    5. Co artysta mógł chcieć, abyś poczuł?

    Twoja odpowiedź

    Napisz krótki akapit na temat tego dzieła. Wykorzystaj fakty zawarte w poprzednich częściach tego przewodnika oraz swoje wcześniejsze odpowiedzi.

    Pytania i odpowiedzi

    Jak zbudowana jest kompozycja kolorystyczna „Italian Peasants” – Penry Williams?

    W "Italian Peasants" Gentle kontrast łączy się z Unified Palette harmonią.

    Jaką kolorystykę wykorzystuje "Italian Peasants"?

    Kolory dzieła "Italian Peasants" tworzą Dark paletę barw. Klasyfikacja ta opisuje dominujące rodziny kolorystyczne.

    Ilu użytkowników ogląda "Italian Peasants"?

    Strona Statystyki wyświetleń dzieła „Italian Peasants” – Penry Williams przedstawia statystyki odwiedzin: miesięczną liczbę wyświetleń tego dzieła, porównanie z najczęściej oglądanymi pracami artysty oraz informacje o pochodzeniu odwiedzających.