Papirformat

Veiledning for studentkunst

Two Standing Men

Navn Klasse Dato

Willem de Kooning, Two Standing Men (1938). Gjengitt i illustrasjonsøyemed; alle rettigheter forbeholdt rettighetshaver. Se dette lerretet under bevegelig lys: tegningen, den sanne fargen under fernissen, det rene pigmentet

Fakta om verket

Kunstner
Willem de Kooning originaluniqueart.com/no/artists/willem-de-kooning_no/
Kunstnerens levetid
1904 – 1997
Malt
1938
Medium
Oil On Canvas
Opprinnelig størrelse
155 x 114 cm
Bevegelse
Abstract Expressionism Large canvases where the act of painting itself — the drip, the sweep — is the subject.
Periode
Modern
Artistic style
Bold & expressive
Influences
European Surrealism
Notable elements or techniques
Gestural brushwork
Subject or theme
Portraiture

I sammenheng med

Two Standing Men — Willem de Kooning

Dimensjoner

Originalen måler 155 × 114 cm (høyde × bredde), vist her ved siden av en voksen person med gjennomsnittlig høyde.

Når ble dette malt?

  1. 1900
  2. 1910
  3. 1920
  4. 1930
  5. 1940
  6. 1950
  7. 1960
  8. 1970
  9. 1980
  10. 1990

Rad over: årene. Rad under: kunstnerens alder ved starten og slutten av hvert tidsrom — 0 ved fødsel, 93 ved død.

Malt da kunstneren var 34. Kunstneren ble 93 år gammel. 0 av de 88 daterte verkene av denne kunstneren i vår katalog ble laget tidligere.

Skyggelagt: livsløpet til Willem de Kooning (1904–1997) ▲ dette verket, 1938 hvert daterte maleri, tiår for tiår

Tidlige verk: frem til 1949 Hovedvirksomhetsår: 1949–1965 Senere verk: fra 1965

Disse tre periodene deler verkene i denne katalogen inn i et første kvartal, en midtre halvdel og et siste kvartal. De utgjør ikke kunstnerens komplette produksjon: en tynn periode kan være et hull i dokumentasjonen snarere enn en rolig periode. De samme årene med kunstnerens liv lagt langs dem

Lignende verk

  • Willem de Kooning, 1952 originaluniqueart.com/no/art/willem-de-kooning-willem-de-kooning-8XZ6VM-no/
  • Painting, 1948 originaluniqueart.com/no/art/willem-de-kooning-painting-8XZ6W2-en/
  • Still Life, 1945 originaluniqueart.com/no/art/willem-de-kooning-still-life-9H5R4G-no/

Velg ett av verkene ovenfor: nevn to ting det har til felles med dette, og én ting som er annerledes.

Flere verk som kan stå ved siden av dette: originaluniqueart.com/no/art/similar/willem-de-kooning-two-standing-men-D3267T-en/

Fargepalett

Målt ut fra bilde

    Hovedfarge

    Espresso #4b3c27

    Lagret palett

    • #4B3C27
    • #1B120D
    • #AF9460
    • #694F2F

    Disse fargene i kunstnerens komplette palett Finn andre malerier etter farge

    Palett
    Monochrome Den dominerende fargefamilien i bildet.
    Navn på hovedfarge
    Espresso
    Metning
    Balanced Hvor mettede og varierte fargene er, fra en enkelt dempet nyanse til mange klare toner.
    Kontrast
    Serene Hvor mye fargene varierer i lyshet og metning over hele bildet.
    Harmoni
    Unified Palette Hvor godt fargene fungerer sammen, fra kontrastfylt til fullstendig harmonisk.
    Lysstyrke
    Deep_shadow Hvor lyst eller mørkt bildet fremstår totalt sett, fra dype skygger til lyse høylys.
    Metning
    Subtle Color Hvor rene og sterke fargene er, fra nesten grått til helt livlige.

    Hvor i verden blir dette maleriet sett?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og mer
    Dette maleriet alene har for få registrerte besøkende til å kartlegge, så platen viser alle verk av Willem de Kooning i løpet av de siste tolv månedene — 38 land totalt. Hvor disse tallene kommer fra

    De ti ledende landene

    1. 1 China 24.7%
    2. 2 United States of America 17.4%
    3. 3 Brazil 6.2%
    4. 4 Storbritannia 6.2%
    5. 5 Italy 4.5%
    6. 6 South Korea 4.5%
    7. 7 Belgium 3.4%
    8. 8 Spain 2.2%
    9. 9 France 2.2%
    10. 10 Romania 2.2%
    11. · 28 andre land 26.5%

    Finn de tre mørkeste landene på kartet. Ligger museet som oppbevarer dette maleriet i noen av dem? Skriv ned én grunn til at folk langt unna kan ønske å se det.

    De 20 mest viste verkene av Willem de Kooning

    1. 1 Willem de Kooning, 1952 38.1%
    2. 2 Utgravning, 1950 6.6%
    3. 3 Woman V, 1952-53 (oil ^ charcoal on canvas), 1953 3.5%
    4. 4 Marilyn Monroe, 1954 3.1%
    5. 5 Kvinner som synger II, 1966 3.1%
    6. 6 Dør til Elven, 1960 2.8%
    7. 7 Abstraction, 1950 2.1%
    8. 8 Seated Woman, 1940 2.1%
    9. 9 Composition 1.7%
    10. 10 Merritt Parkway, 1959 1.7%
    11. 11 Saturday Night, 1956 1.7%
    12. 12 A Tree in Naples 1.4%
    13. 13 Woman Red Hair, Large Mouth, Large Foot, 1965 1.4%
    14. 14 Excavation,1950, art institute of chicago 1.4%
    15. 15 Two Women in the Country, 1954 1.0%
    16. 16 Queen of Hearts, 1946 1.0%
    17. 17 Painting, 1948 1.0%
    18. 18 The Wave 1.0%
    19. 19 Easter Monday, 1956 1.0%
    20. — Two Standing Men, 1938 dette maleriet 0.0%

    Sammen utgjør disse verkene 75.7% av all oppmerksomheten som denne kunstnerens malerier har mottatt i løpet av de siste tolv månedene. Katalogen inneholder 102 verk av denne kunstneren, hvorav 64 ble sett på minst én gang. Dette maleriet har ennå ikke blitt vist i denne perioden — det avslutter listen uten en rangering. Det samme gjelder, måned for måned

    Søylene måler oppmerksomhet, ikke kvalitet. Velg verket øverst og dette: nevn én ting som kan gjøre et maleri berømt utover hvor godt det er malt.

    Om dette kunstverket

    Two Standing Men — Willem de Kooning

    A Moment Frozen in Expression: The Soul of Two Standing Men

    In the vast, turbulent landscape of twentieth-century art, few works capture the raw, visceral essence of human connection quite like Willem de Kooning’s 1938 masterpiece, Two Standing Men. This monumental canvas serves as a profound window into the pre-war psyche, offering much more than a mere portrait of two figures. It is an intimate study of companionship and vulnerability, rendered with a gestural intensity that would later define the Abstract Expressionist movement. As one gazes upon the composition, the viewer is immediately struck by the palpable tension between the formal attire of the subjects—the structured ties and poised stances—and the wild, energetic brushwork that threatens to dissolve their forms into pure emotion.

    The painting’s subject matter centers on a quiet, yet powerful, moment of intimacy. Two men stand side-by-side, their proximity suggesting a shared history and an unspoken bond. One man gently encircles the other’s shoulders, a gesture that breathes life into the canvas through its suggestion of camaraderie and mutual support. This physical closeness creates a poignant contrast against the stark, imposing red wall that dominates the background. This crimson backdrop is far from passive; it pulses with a symbolic weight, evoking themes of passion, danger, and the looming shadows of the era's global anxieties. The red serves as a dramatic stage, pushing the figures into the foreground and forcing an encounter between the viewer and the subjects' shared humanity.

    The Mastery of Gesture and Texture

    Technically, Two Standing Men is a triumph of early de Kooning, showcasing the artist’s burgeoning command over impasto and movement. Long before he became a titan of total abstraction, de Kooning utilized thick, layered applications of oil paint to create a surface that feels alive. The brushstrokes are not merely marks on a canvas; they are traces of physical action, capturing a sense of spontaneity and rhythmic flow. This heavy texture lends the work a sculptural quality, where the light catches the ridges of the paint, adding depth and a sense of temporal urgency. The way the colors bleed and overlap mirrors the internal complexities of the human experience, suggesting that identity is never static but always in a state of becoming.

    For the discerning collector or interior designer, this piece offers an unparalleled opportunity to introduce a sense of historical gravity and avant-garde sophistication into a space. The painting’s ability to balance formal structure with expressive chaos makes it a versatile centerpiece for modern, minimalist, or even classical environments. It does not merely decorate a room; it commands it, inviting conversation about the nature of relationships and the resilience of the human spirit. To possess a high-quality reproduction of this work is to hold a fragment of art history—a piece that resonates with the enduring power of connection amidst the beautiful, chaotic struggle of existence.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Willem de Kooning

    Født i Rotterdam, Nederland

    A Life Forged in Abstraction

    Willem de Kooning, et navn synonymt med den rå energi og dype følelser som kjennetegner Abstract Expressionismen, ble født i Rotterdam, Nederland, i 1904. Hans tidlige liv var preget av en familiekonflikt – foreldrene separerte da han var ung – noe som kanskje la grunnlaget for en følelse av rastløs søken som ville gjennomsyre hans kunstneriske reise. Han sluttet formelt skolegang i tolvårsalderen og lærte seg et håndverk, hvor han fikk solid teknisk ferdighet samtidig som han brente etter å bryte fri fra konvensjonelle rammer. Kvelsklasser ved Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen i Rotterdam ga ytterligere grunnleggende trening, men en lengsel etter noe mer – et dristigere, mer uttrykksfullt språk – drev ham til Amerika i 1926. Hans ankomst var ikke enkel; han stjal seg om bord på et skip, og symboliserte ånden til en outsider som søkte nye horisonter. New York City ble hans adopterte hjem, og byens pulserende, ofte gritty energi formet hans utviklende stil dyptgående. Han navigerte gjennom ulike jobber – husmaler, tømrer – alt mens han utrettelig forfulgte sin kunstneriske visjon, absorberte byens puls inn i arbeidet sitt.

    Fra Byscener til Abstrakte Vrede

    De Koonings tidlige malerier reflekterte omgivelsene rundt ham: bylandskap og portretter som fanget dynamikken i New York-livet. Men disse var bare mellomtrinn mot en dypere utforskning av form og følelse. Et vendepunkt kom med hans forbindelse til Arshile Gorky, hvis innflytelse viste seg å være transformativ. Gorky oppmuntret de Koonings eksperimentering med abstraksjon, og fremmet viljen til å rive ned tradisjonell representasjon i jakten på noe dypere. 1930-tallet så de Kooning engasjere seg i sosial realisme og veggmaleriprojekter gjennom Works Progress Administration (WPA), en periode som skarpet ferdighetene hans, men også understreket begrensningene ved rent representativ kunst. Han følte seg tiltrukket av arbeidet til Stuart Davis og John Graham, kunstnere som allerede presset grensene for hva som var mulig. Denne sammensmeltningen av innflytelser førte gradvis ham bort fra bokstavelig representasjon og mot et stadig mer abstrakt vokabular. Det var ikke en plutselig endring, men snarere en langsom prosess – en bevisst nedbryting av etablerte normer drevet av intellektuell nysgjerrighet og en utrettelig søken etter kunstnerisk sannhet.

    Kvinne-serien: Et Landemerke

    Etter andre verdenskrig dukket de Kooning opp som en sentral figur i den voksende Abstract Expressionist bevegelsen. Denne perioden markerte et vendepunkt, og kulminerte i hans ikoniske "Kvinne"-serie (1950-1953). Disse maleriene – inkludert det monumentale Kvinne I – er ikke bare representasjoner av kvinnelige figurer; de er viscerale utforskninger av femininitet, seksualitet og kompleksiteten i menneskelige følelser. Karakterisert av aggressive penselstrøk, fragmenterte former og en forstyrrende blanding av farger, utfordret "Kvinne"-serien konvensjonelle oppfatninger av skjønnhet og representasjon. De var kontroversielle, til og med sjokkerende for noen, men deres kraft lå nettopp i å nekte å følge reglene. De Kooning var ikke interessert i å skape idealiserte bilder; han søkte å fange den rå, uforløste essensen av sine motiver. Ut over "Kvinne"-serien demonstrerte verk som The Glazier og Excavation hans dynamiske tilnærming til maleri, og viste en mesterlig kontroll over tekstur, farge og komposisjon. Han nølte ikke for å omfavne kaos og tvetydighet; snarere så han på dem som integrale komponenter i sitt kunstneriske språk.

    Evolusjoner i Landskap og Varig Arv

    I 1960-årene gjennomgikk de Koonings stil en annen betydelig utvikling. Selv om abstraksjon forble sentralt i hans arbeid, begynte landskapsmotiver å spille en mer fremtredende rolle, ofte representert med et lysere fargepalett og en løsere, mer flytende penselstrøk. Han fortsatte å eksperimentere utrettelig gjennom hele livet, utforske forskjellige teknikker og materialer, aldri tilfreds med å hvile på sine prestasjoner. Hans senere verk viser en bemerkelsesverdig evne til å fornye seg selv samtidig som han holdt fast ved sine grunnleggende kunstneriske prinsipper. Willem de Kooning’s historiske betydning er udiskutabel. Han etablerte New York City som et globalt knutepunkt for kunst, utfordret europeisk dominans og banet vei for fremtidige generasjoner kunstnere. Hans arbeid inspirerer fortsatt beundring og provoserer debatt, og minner oss om kraften i abstraksjon til å formidle dype følelsesmessige sannheter. De Kooning døde i 1997, og etterlot seg et omfattende og innflytelsesrikt kunstverk som vitnesbyr om hans urokkelige forpliktelse til kunstnerisk innovasjon og hans varige arv som en av Amerikas viktigste kunstnere på det 20. århundre. Hans innvirkning resonerer fortsatt.

    Her kan du lese mer

    Finn denne på nett

    QR-kode som lenker til nedlastingssiden for Two Standing Men

    originaluniqueart.com/no/art/download/willem-de-kooning-two-standing-men-D3267T-en/

    Kildehenvisning for dette kunstverket

    MLA
    Kooning, Willem de. Two Standing Men. 1938, https://originaluniqueart.com/no/art/willem-de-kooning-two-standing-men-D3267T-en/
    APA
    Kooning, Willem de (1938). Two Standing Men [Painting]. https://originaluniqueart.com/no/art/willem-de-kooning-two-standing-men-D3267T-en/
    Chicago
    Willem de Kooning. Two Standing Men. 1938. https://originaluniqueart.com/no/art/willem-de-kooning-two-standing-men-D3267T-en/
    Harvard
    Kooning, Willem de (1938) Two Standing Men. Available at: https://originaluniqueart.com/no/art/willem-de-kooning-two-standing-men-D3267T-en/

    Se nærmere etter

    Two Standing Men — Willem de Kooning

    Se nærmere på detaljene

    Svar med egne ord. Det finnes ingen feil svar her – bare svar du kan forklare.

    1. Hva fanger blikket ditt først, og hvorfor?
    2. Hvilke farger eller former skaper stemningen – og hva er den stemningen?
    3. Vår katalog klassifiserer dette verket under: portraiture, figure painting, formal composition. Er du enig? Hva ville du lagt til, eller fjernet?
    4. Se tilbake på Willem de Kooning (1952), tidligere i denne guiden. Nevn to ting det har til felles med dette verket, og én ting som er annerledes.
    5. Abstract Expressionism: Large canvases where the act of painting itself — the drip, the sweep — is the subject. Hvor kan du se dette i dette verket?

    Ditt svar

    Skriv et kort avsnitt om dette kunstverket. Bruk informasjonen fra de tidligere delene av denne guiden og svarene dine ovenfor.

    Kunstquiz

    Two Standing Men — Willem de Kooning

    Hvor godt kjenner du dette kunstverket?

    Marker ett svar for hvert av de 5 spørsmålene nedenfor. Hvert spørsmål har nøyaktig ett riktig svar.

    1. 1. In which art movement does Willem de Kooning's 'Two Standing Men' serve as a cornerstone?

      • A Surrealism
      • B Abstract Expressionism
      • C Cubism
    2. 2. What does the red wall in the background of the painting primarily symbolize?

      • A Peace and tranquility
      • B Passion, danger, or confrontation
      • C The artist's childhood home
    3. 3. Which technique is used by de Kooning to create a palpable texture on the canvas?

      • A Thin glazing
      • B Sfumato
      • C Thick impasto
    4. 4. What is the physical relationship between the two figures depicted in the painting?

      • A They are standing far apart facing away from each other
      • B One man has his arm around the other's shoulders
      • C They are engaged in a formal dance
    5. 5. When was 'Two Standing Men' painted?

      • A 1926
      • B 1938
      • C 1945

    Min poengsum: ____ av 5

    Fasit — til læreren

    Dette starter en ny side i utskriften, slik at den enkelt kan utelates fra kopiene.

    1A · 2A · 3B · 4A · 5A

    Kontroller alle svar mot katalogoppføringen for dette maleriet

    Spørsmål og svar

    Hva slags kunstverk er "Two Standing Men" av Willem de Kooning?

    "Two Standing Men" av Willem de Kooning er klassifisert som WallArt. Kategorien beskriver hvilken type kunstverk originalen er.

    Hvor kjent er "Two Standing Men" av Willem de Kooning?

    "Two Standing Men" av Willem de Kooning har et Iconic popularitetsnivå. Denne klassifiseringen gjenspeiler hvor utbredt verket er anerkjent.

    Hvordan kan jeg forhåndsvise en reproduksjon av "Two Standing Men" av Willem de Kooning?

    For å forhåndsvise en reproduksjon av "Two Standing Men" av Willem de Kooning, åpne kunstverkets Forhåndsvisning-side.