Papirformat

Veiledning for studentkunst

Evening, Richmond

Navn Klasse Dato

Bernard Dunstan, Evening, Richmond (1970), Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. Gjengitt i illustrasjonsøyemed; alle rettigheter forbeholdt rettighetshaver. Se dette lerretet under bevegelig lys: tegningen, den sanne fargen under fernissen, det rene pigmentet

Fakta om verket

Kunstner
Bernard Dunstan originaluniqueart.com/no/artists/bernard-dunstan/
Kunstnerens levetid
1920 – 2017
Malt
1970
Medium
Oil
Opprinnelig størrelse
21 x 26 cm
Bevegelse
Impressionism Painters working fast and outdoors to catch how light actually looked at one moment, rather than finishing smoothly in a studio.
Periode
Modern
Arrangert på
Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales originaluniqueart.com/no/museums/llyfrgell-genedlaethol-cymru-the-national-library-of-wales-aberystwyth_no/
Artistic style
Impressionistic
Subject or theme
Sunset over cityscape with figures

I sammenheng med

Evening, Richmond — Bernard Dunstan

Dimensjoner

Originalen måler 21 × 26 cm (høyde × bredde), vist her ved siden av en voksen person med gjennomsnittlig høyde.

Når ble dette malt?

  1. 1920
  2. 1930
  3. 1940
  4. 1950
  5. 1960
  6. 1970
  7. 1980
  8. 1990
  9. 2000
  10. 2010

Rad over: årene. Rad under: kunstnerens alder ved starten og slutten av hvert tidsrom — 0 ved fødsel, 97 ved død.

Malt da kunstneren var 50. Kunstneren ble 97 år gammel. 4 av de 6 daterte verkene av denne kunstneren i vår katalog ble laget tidligere.

Skyggelagt: livsløpet til Bernard Dunstan (1920–2017) ▲ dette verket, 1970 hvert daterte maleri, tiår for tiår

Lignende verk

Velg ett av verkene ovenfor: nevn to ting det har til felles med dette, og én ting som er annerledes.

Flere verk som kan stå ved siden av dette: originaluniqueart.com/no/art/similar/bernard-dunstan-evening-richmond-AQSF7X-en/

Fargepalett

Målt ut fra bilde

    Hovedfarge

    Driftwood #c19f67

    Lagret palett

    • #C19F67
    • #9D744A
    • #83583B
    • #5E392E

    Disse fargene i kunstnerens komplette palett Finn andre malerier etter farge

    Palett
    Dark Den dominerende fargefamilien i bildet.
    Navn på hovedfarge
    Driftwood
    Metning
    Vivid Hvor mettede og varierte fargene er, fra en enkelt dempet nyanse til mange klare toner.
    Kontrast
    Gentle Hvor mye fargene varierer i lyshet og metning over hele bildet.
    Harmoni
    Strong Color Unity Hvor godt fargene fungerer sammen, fra kontrastfylt til fullstendig harmonisk.
    Lysstyrke
    Bright Hvor lyst eller mørkt bildet fremstår totalt sett, fra dype skygger til lyse høylys.
    Metning
    Clear Color Presence Hvor rene og sterke fargene er, fra nesten grått til helt livlige.

    Hvor i verden blir dette maleriet sett?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og mer
    Dette maleriet alene har for få registrerte besøkende til å kartlegge, så platen viser alle verk av Bernard Dunstan i løpet av de siste tolv månedene — 4 land totalt. Hvor disse tallene kommer fra

    De ti ledende landene

    1. 1 China 47.4%
    2. 2 Storbritannia 31.6%
    3. 3 United States of America 15.8%
    4. 4 Australia 5.3%

    Finn de tre mørkeste landene på kartet. Ligger museet som oppbevarer dette maleriet i noen av dem? Skriv ned én grunn til at folk langt unna kan ønske å se det.

    De 17 mest viste verkene av Bernard Dunstan

    1. 1 Listening to Music 15.8%
    2. 2 The Cottage Bedroom, 1955 10.5%
    3. 3 På Sofaen, 1948 5.3%
    4. 4 Kathleen Ferrier at a Concert, 1950 5.3%
    5. 5 The Bedroom with Oil Lamps 5.3%
    6. 6 Floyd Patterson 5.3%
    7. 7 The Red Tablecloth 5.3%
    8. 8 Girl Sewing 5.3%
    9. 9 Model Looking at Picture 5.3%
    10. 10 View from the Terrace at Richmond, Surrey 5.3%
    11. 11 Louise 5.3%
    12. 12 Dawn 5.3%
    13. 13 The Zip Fastener 5.3%
    14. 14 Verona, The Duomo 5.3%
    15. 15 Sale at Christie's 5.3%
    16. 16 Orvietto III 5.3%
    17. — Evening, Richmond, 1970 dette maleriet 0.0%

    Sammen utgjør disse verkene 100.0% av all oppmerksomheten som denne kunstnerens malerier har mottatt i løpet av de siste tolv månedene. Katalogen inneholder 29 verk av denne kunstneren, hvorav 16 ble sett på minst én gang. Dette maleriet har ennå ikke blitt vist i denne perioden — det avslutter listen uten en rangering. Det samme gjelder, måned for måned

    Søylene måler oppmerksomhet, ikke kvalitet. Velg verket øverst og dette: nevn én ting som kan gjøre et maleri berømt utover hvor godt det er malt.

    Om dette kunstverket

    Evening, Richmond — Bernard Dunstan

    A Golden Hour in Richmond

    In the quiet transition between day and night, there exists a fleeting moment of profound stillness, a period where the world seems to hold its breath as the sun dips below the horizon. Evening, Richmond, painted by the esteemed Royal Academician Bernard Dunstan in 1970, captures this ephemeral magic with unparalleled grace. The painting presents a breathtaking vista of a cityscape bathed in the warm, amber glow of a setting sun. As the light filters through the urban silhouette, it transforms the architecture into a series of soft, glowing shapes, creating a sense of depth and atmosphere that invites the viewer to step directly into the scene. It is not merely a depiction of a place, but an invitation to experience the serenity of a summer twilight.

    The composition masterfully balances the grandeur of the sky with the intimate human element found in the foreground. Two figures stroll along a pathway, their presence providing a sense of scale and a narrative heartbeat to the landscape. They are not alone; scattered throughout the scene, other souls move through the twilight, some lost in thought, others simply pausing to admire the celestial display. This subtle inclusion of life within the urban expanse evokes a feeling of shared human experience—a collective moment of awe at the beauty of the natural world persisting amidst the structures of man. For an interior designer, this piece serves as a focal point of tranquility, offering a window into a peaceful, idealized reality that can soothe and elevate any living space.

    Technically, Dunstan employs an Impressionistic sensibility that prioritizes light and mood over rigid detail. His brushwork is deliberate yet fluid, allowing the warm hues of the sunset—deep oranges, soft pinks, and mellow yellows—to bleed into one another with a dreamlike quality. This technique creates a luminous effect, as if the canvas itself is radiating heat from the departing sun. Having been trained at the prestigious Slade School of Fine Art, Dunstan brings a rigorous command of light and shadow to this work, ensuring that every stroke contributes to the overall emotional resonance. The painting does not just show us a sunset; it makes us feel the cooling air and the lengthening shadows of an evening in Richmond.

    For collectors and lovers of fine British art, Evening, Richmond represents a quintessential example of Dunstan’s ability to find extraordinary beauty in ordinary moments. It is a work steeped in nostalgia and peace, making it an ideal acquisition for those looking to add a touch of classical elegance and emotional warmth to their collections. Whether displayed in a sunlit gallery or a cozy study, this reproduction brings with it the timeless allure of a perfect summer evening, reminding us all to pause and appreciate the quiet splendor of the world around us.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Bernard Dunstan

    Født i Teddington, United Kingdom

    A Life Dedicated to Observation: The World of Bernard Dunstan

    Bernard Dunstan, Royal Academician (1920-2017), stands as a quietly compelling figure in 20th and 21st century British art. Though perhaps not a household name, his long career – he was the longest serving Royal Academician at the time of his death – was marked by a steadfast dedication to painting figures within interiors and evocative landscapes, rendered with a sensitivity that speaks to both Impressionistic roots and a uniquely personal vision. Born in Teddington, Middlesex, Dunstan’s artistic journey began in 1939 with studies at the Byam Shaw School of Art, quickly followed by formal training at the prestigious Slade School of Fine Art in London until 1941. These formative years instilled in him a rigorous approach to technique and observation that would define his oeuvre. The interruption of war undoubtedly shaped a generation of artists, but Dunstan’s commitment remained unbroken; he continued to develop his style, focusing on capturing the subtleties of light and atmosphere.

    The Development of a Distinctive Style

    Dunstan's artistic development wasn’t one of radical shifts, but rather a gradual refinement of focus and technique. Early works demonstrate an engagement with realism, yet even then, a concern for tonal qualities and the interplay of light hinted at his future direction. He became a member of the New English Art Club in 1947, a group that championed representational painting during a period dominated by abstraction. This affiliation provided a supportive environment for Dunstan to explore his growing interest in capturing fleeting moments and subjective experiences. His palette evolved towards a softer, more luminous quality, influenced by artists he deeply admired – Renoir, Bonnard, and Vuillard. However, Dunstan wasn’t simply imitating these masters; he synthesized their lessons with the distinctly British sensibilities of Walter Sickert and Philip Wilson Steer, creating a style that was both intimate and sophisticated. His interiors are not grand statements but rather quiet observations of domestic life, often featuring figures absorbed in everyday activities, bathed in gentle light. Landscapes similarly eschew dramatic vistas for more subtle depictions of the English countryside, emphasizing mood and atmosphere over topographical accuracy.

    A Teacher and a Scholar

    Beyond his own painting practice, Bernard Dunstan was a dedicated educator, profoundly influencing generations of artists. He held teaching positions at numerous prestigious institutions including the Royal West of England Academy in Bristol (1946-1949), Camberwell School of Art (1950-1964), Byam Shaw School (1953-1974), Ravensbourne Art College (1959-1964) and the City and Guilds of London Art School (1964-1969). This commitment to teaching wasn’t merely a means of livelihood; it reflected his belief in the importance of passing on knowledge and fostering artistic talent. His pedagogical approach likely emphasized direct observation, careful study of light and colour, and an understanding of art history – principles evident in his own work. Furthermore, Dunstan was a prolific writer on painting, sharing his insights with a wider audience through books such as Painting Methods of the Impressionists (1976). This demonstrated not only technical mastery but also a deep intellectual engagement with the artistic process.

    Recognition and Legacy

    Dunstan’s dedication to his craft was recognized throughout his career, culminating in his election as a full member of the Royal Academy in 1968. He served as President of the Royal West of England Academy from 1979 to 1984, further solidifying his position within the British art establishment. His works are now held in significant public collections including the National Portrait Gallery, the Royal Collection at Windsor Castle, and the Museum of London – a testament to their enduring quality and historical importance. While he may not have sought fame or notoriety, Bernard Dunstan’s quiet persistence and unwavering commitment to observation left an indelible mark on British painting. His ability to capture the beauty in everyday moments, combined with his technical skill and intellectual depth, continues to resonate with viewers today. He was married to fellow Royal Academician Diana Armfield, and is also the father of Professor David Dunstan, a physicist – demonstrating a family legacy that extends beyond the realm of art. His passing in 2017 at the age of 97 marked the end of an era, but his paintings remain as enduring reminders of a life dedicated to the pursuit of artistic truth and beauty.

    Museum

    Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales

    Utstilt på Aberystwyth, United Kingdom

    En bastion for walisisk identitet

    Innbedret i den sjarmerende universitetsbyen Aberystwyth, med utsikt over det betagende vidderommet av Cardigan Bay, står et monument som ikke bare er dedikert til litteratur og kunst, men til selve sjelen av Wales.

    Llyfrgelle Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales

    er langt mer enn bare et depot for bøker; det er et levende, pulserende arkiv dedikert til å bevare og feire den rike veven av walisisk kultur, historie og språk. Institusjonen ble etablert ved kongelig privilegie og sprang ut av et lidenskapelig ønske om å beskytte den nasjonale identiteten, drevet frem av både statlig støtte og bemerkelsesverdige bidrag fra den walisiske arbeiderklassen. Den fungerer som et fyrtårn for vitenskap og forskning, og opptrer som nasjonens minnebevarer gjennom sin status som lovpålagt depotbibliotek, noe som sikrer at enhver publikasjon utgitt i Wales finner et hjem innenfor sine hellige murer.

    Å tre inn i biblioteket er som å legge ut på en reise gjennom tiden, der selve arkitekturen forteller en historie om harmoni og overgang. Bygningen, et fullført mesterverk fra 1937, reflekterer en gjennomtenkt blanding av klassiske og moderne elementer designet av Sidney Greenslade, med senere tilføyelser av Charles Holden. Den slående fasaden, med kontrasten mellom Portland-stein i de øvre etasjene og kornisk granitt nederst, skaper en visuelt fengslende tilstedeværelse som krever respekt. For en interiørarkitekt tilbyr samspillet mellom stein, lys og rom i denne strukturen en leksjon i verdig, monumental estetikk. Den nordlige lesesalen, badet i et mykt, naturlig lys, forblir et hellig rom for kontemplasjon, spesielt utformet for å fremme kreativitet og inspirere til dype tanker hos forskere.

    Skatter fra den walisiske ånd

    For kunstentusiasten og samleren tilbyr bibliotekets samlinger et uovertruffent vindu inn i den walisiske sjel. Selv om institusjonens hjerte ligger i dens millioner av bøker og tidsskrifter, er de visuelle skattene like dypsindige. Samlingen inneholder betydelige malerier, topografiske trykk og portretter som fanger nasjonens essens. Kunstelskere vil finne en særlig gjenklang i verkene til

    Kyffin Williams

    og

    Donald McIntyre

    , hvis mesterlige skildringer av Snowdonia nasjonalpark og landskapene ved Cardigan Bay fungerer som både estetiske triumfer og vitale visuelle dokumenter av Wales' skiftende miljø. Disse verkene, preget av sin følsomhet for lys og tekstur, gir en dyp forbindelse til det værbitte og vakre walisiske terrenget.

    Bibliotekets unike karakter berikes ytterligere av dets mangfoldige beholdning, som inkluderer:

    Peniarth-samlingen:

    En verdensberømt samling av middelalderske manuskripter som fungerer som en hjørnestein i keltisk historie.

    Nasjonalt arkiv for skjerm og lyd:

    En oppslukende samling som bringer den walisiske kulturarven til live gjennom film- og lydopptak.

    Visuelle arkiver:

    En omfattende samling av kart, fotografier og portretter som dokumenterer utviklingen av det walisiske landskapet og folket.

    Utover sine permanente samlinger blomstrer biblioteket som et dynamisk kultursenter, i konstant utvikling gjennom engasjerende utstillinger som bygger bro mellom det antikke og det samtidige. Fra utforskningen av de keltiske mytologienes mysterier til feiringen av nyansene i moderne walisisk kunsthistorie, tiltrekker disse kuraterte utstillingene besøkende fra hele Europa og langt utenfor. Det forblir et sted hvor fortidens ekko møter det 21. århundrets innovasjoner i en sømløs og vakker dialog.

    Her kan du lese mer

    Finn denne på nett

    QR-kode som lenker til nedlastingssiden for Evening, Richmond

    originaluniqueart.com/no/art/download/bernard-dunstan-evening-richmond-AQSF7X-en/

    Kildehenvisning for dette kunstverket

    MLA
    Dunstan, Bernard. Evening, Richmond. 1970, Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. https://originaluniqueart.com/no/art/bernard-dunstan-evening-richmond-AQSF7X-en/
    APA
    Dunstan, Bernard (1970). Evening, Richmond [Painting]. Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. https://originaluniqueart.com/no/art/bernard-dunstan-evening-richmond-AQSF7X-en/
    Chicago
    Bernard Dunstan. Evening, Richmond. 1970. Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. https://originaluniqueart.com/no/art/bernard-dunstan-evening-richmond-AQSF7X-en/
    Harvard
    Dunstan, Bernard (1970) Evening, Richmond. Llyfrgell Genedlaethol Cymru / The National Library of Wales. Available at: https://originaluniqueart.com/no/art/bernard-dunstan-evening-richmond-AQSF7X-en/

    Se nærmere etter

    Evening, Richmond — Bernard Dunstan

    Se nærmere på detaljene

    Svar med egne ord. Det finnes ingen feil svar her – bare svar du kan forklare.

    1. Hva fanger blikket ditt først, og hvorfor?
    2. Hvilke farger eller former skaper stemningen – og hva er den stemningen?
    3. Vår katalog klassifiserer dette verket under: sunset, cityscape, urban scene. Er du enig? Hva ville du lagt til, eller fjernet?
    4. Se tilbake på På Sofaen (1948), tidligere i denne guiden. Nevn to ting det har til felles med dette verket, og én ting som er annerledes.
    5. Impressionism: Painters working fast and outdoors to catch how light actually looked at one moment, rather than finishing smoothly in a studio. Hvor kan du se dette i dette verket?

    Ditt svar

    Skriv et kort avsnitt om dette kunstverket. Bruk informasjonen fra de tidligere delene av denne guiden og svarene dine ovenfor.

    Spørsmål og svar

    I hvilket år og innen hvilken stilretning ble "Evening, Richmond" laget?

    "Evening, Richmond" ble laget i 1970, innenfor Impressionism-retningen.

    Hvor gammel var Bernard Dunstan da hen laget "Evening, Richmond"?

    Bernard Dunstan var 50 år gammel da Evening, Richmond ble skapt i 1970. Alderen er beregnet ut fra kunstnerens fødselsår, 1920.

    Hvor anbefales det å stille ut Landscape-formatet av "Evening, Richmond"?

    Format (Landscape) og anbefalt rom (Lounge) er de to plasseringsegenskapene som er registrert for "Evening, Richmond" av Bernard Dunstan.