Papirformat

Veiledning for studentkunst

Immaculate Conception

Navn Klasse Dato

Bartolomé Esteban Murillo, Immaculate Conception (1680), Museo de Arte de Ponce. Fri for opphavsrett. Se dette lerretet under bevegelig lys: tegningen, den sanne fargen under fernissen, det rene pigmentet

Fakta om verket

Kunstner
Bartolomé Esteban Murillo originaluniqueart.com/no/artists/bartolome-esteban-murillo_no/
Kunstnerens levetid
1618 – 1682
Malt
1680
Medium
Oil On Canvas
Opprinnelig størrelse
195 x 148 cm
Bevegelse
Spanish Baroque
Arrangert på
Museo de Arte de Ponce originaluniqueart.com/no/museums/museo-de-arte-de-ponce-ponce_no/

I sammenheng med

Immaculate Conception — Bartolomé Esteban Murillo

Dimensjoner

Originalen måler 195 × 148 cm (høyde × bredde), vist her ved siden av en voksen person med gjennomsnittlig høyde. Verket er for stort til å vises i riktig skala på denne siden.

Når ble dette malt?

  1. 1610
  2. 1620
  3. 1630
  4. 1640
  5. 1650
  6. 1660
  7. 1670
  8. 1680

Rad over: årene. Rad under: kunstnerens alder ved starten og slutten av hvert tidsrom — 0 ved fødsel, 64 ved død.

Malt da kunstneren var 62. Kunstneren ble 64 år gammel. 125 av de 133 daterte verkene av denne kunstneren i vår katalog ble laget tidligere.

Skyggelagt: livsløpet til Bartolomé Esteban Murillo (1618–1682) ▲ dette verket, 1680 hvert daterte maleri, tiår for tiår

Tidlige verk: frem til 1655 Hovedvirksomhetsår: 1655–1670 Senere verk: fra 1670

Disse tre periodene deler verkene i denne katalogen inn i et første kvartal, en midtre halvdel og et siste kvartal. De utgjør ikke kunstnerens komplette produksjon: en tynn periode kan være et hull i dokumentasjonen snarere enn en rolig periode. De samme årene med kunstnerens liv lagt langs dem

Lignende verk

Velg ett av verkene ovenfor: nevn to ting det har til felles med dette, og én ting som er annerledes.

Flere verk som kan stå ved siden av dette: originaluniqueart.com/no/art/similar/bartolome-esteban-murillo-immaculate-conception-D4DURF-en/

Fargepalett

Målt ut fra bilde

    Hovedfarge

    Espresso #5e5549

    Lagret palett

    • #5E5549
    • #2B2A26
    • #C4B8A2
    • #9F8764

    Disse fargene i kunstnerens komplette palett Finn andre malerier etter farge

    Palett
    Earthy Den dominerende fargefamilien i bildet.
    Navn på hovedfarge
    Espresso
    Metning
    Balanced Hvor mettede og varierte fargene er, fra en enkelt dempet nyanse til mange klare toner.
    Kontrast
    Bold Hvor mye fargene varierer i lyshet og metning over hele bildet.
    Harmoni
    Strong Color Unity Hvor godt fargene fungerer sammen, fra kontrastfylt til fullstendig harmonisk.
    Lysstyrke
    Balanced Hvor lyst eller mørkt bildet fremstår totalt sett, fra dype skygger til lyse høylys.
    Metning
    Subtle Color Hvor rene og sterke fargene er, fra nesten grått til helt livlige.

    Hvor i verden blir dette maleriet sett?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og mer
    Dette maleriet alene har for få registrerte besøkende til å kartlegge, så platen viser alle verk av Bartolomé Esteban Murillo i løpet av de siste tolv månedene — 28 land totalt. Hvor disse tallene kommer fra

    De ti ledende landene

    1. 1 China 54.8%
    2. 2 United States of America 9.6%
    3. 3 Spain 7.1%
    4. 4 Romania 6.0%
    5. 5 Hong Kong 3.6%
    6. 6 Singapore 2.8%
    7. 7 Brazil 1.8%
    8. 8 Mexico 1.8%
    9. 9 Germany 1.4%
    10. 10 France 1.4%
    11. · 18 andre land 9.7%

    Finn de tre mørkeste landene på kartet. Ligger museet som oppbevarer dette maleriet i noen av dem? Skriv ned én grunn til at folk langt unna kan ønske å se det.

    De 20 mest viste verkene av Bartolomé Esteban Murillo

    1. 1 Immaculate Conception of Soult, 1678 5.5%
    2. 2 the immaculate conception 5.5%
    3. 3 The Assumption of the Virgin, 1670 3.1%
    4. 4 Return of the Prodigal Son, 1670 1.8%
    5. 5 The Virgin and Child with St. Rosalina, 1670 1.8%
    6. 6 Baptism of Christ, 1665 1.8%
    7. 7 Mary and Child with Angels Playing Music, 1675 1.8%
    8. 8 St. Augustine with the Virgin and Child 1.8%
    9. 9 Two Women at a Window, 1660 1.5%
    10. 10 Four Figures on a Step, 1655 1.5%
    11. 11 The Immaculate Conception of the Virgin 1.5%
    12. 12 Immaculate Conception, 1680 dette maleriet 1.2%
    13. 13 Virgin and Child in Glory, 1673 1.2%
    14. 14 The Annunciation, 1680 1.2%
    15. 15 St. John the Baptist as a Child, 1665 1.2%
    16. 16 San Diego de Alcala de Henares en extase devant la croix 1.2%
    17. 17 The Immaculate Conception (oil on canvas) 1.2%
    18. 18 The Young Beggar, 1650 1.2%
    19. 19 The Baptism of Christ, 1655 1.2%
    20. 20 Saint Francis Receiving the Stigmata, 1650 1.2%

    Sammen utgjør disse verkene 38.4% av all oppmerksomheten som denne kunstnerens malerier har mottatt i løpet av de siste tolv månedene. Katalogen inneholder 373 verk av denne kunstneren, hvorav 143 ble sett på minst én gang. Dette maleriet rangerer som nummer 12 av dem, med 1.2% av denne oppmerksomheten. Det samme gjelder, måned for måned

    Søylene måler oppmerksomhet, ikke kvalitet. Velg verket øverst og dette: nevn én ting som kan gjøre et maleri berømt utover hvor godt det er malt.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Bartolomé Esteban Murillo

    Født i Sivile, Spania

    A Life Bathed in Andalusian Light

    Bartolomé Esteban Murillo, etternavn som ofte bare ble brukt, var en av de mest kjente og elskede malerne fra den spanske barokken. Han vokste opp i det pulserende Sevillia i 1618, og livet hans, preget av både personlig tragedie og samfunnsmessige endringer, ble til en kunstnerisk karriere som fanget ånden i sin tid – en periode med religiøs lidenskap, sosiale forandringer og blomstrende kunstnerisk innovasjon. Han ble født inn i en stor familie på fjorten barn, sønn av Gaspar Esteban, en barber-lege, og María Pérez Murillo. Tidlig tap, med begge foreldrene som døde i ung alder, førte til at han ble tatt under beskyttelse av sin kusines mann, Juan Agustín Lagares – en figur som indirekte ville veilede hans kunstneriske vei. Murillos tidlige opplæring begynte under Juan del Castillo, en lokal kunstner og slektning gjennom moren, og la grunnlaget for en stil som til slutt ble unik for ham. De første årene var fylt av innflytelser fra mestere som Zurbarán, Ribera og Cano – kunstnere som prioriterte realistisk fremstilling og dramatisk intensitet. Men Murillos geni lå ikke i ren etterligning, men i å transformere disse fundamentene til noe mykere, mer lystbetont og dypt menneskelig.

    Fra Realisme til Luminous Grace

    Murillos kunstneriske reise var ikke en plutselig forvandling, men heller en utvikling preget av distinkte faser. Hans tidlige verk, sterkt påvirket av sine samtidiges strenge realisme, viste en nøyaktig detaljrikdom og en melankolsk palett. Young Man with a Basket of Fruit (Personification of Summer), skapt rundt 1640-50, illustrerer denne perioden – en jordnær fremstilling av hverdagsliv som ble gjengitt med bemerkelsesverdig presisjon. Likevel var det allerede i disse tidlige arbeidene antydninger av den sårbarhet og emosjonelle dybde som skulle definere hans modne stil. The Young Beggar, malt rundt 1645, demonstrerte en økende følsomhet for menneskelig lidelse, og gjenspeilte innflytelsen fra Velázquez’s mesterskap i å portrettere vanlige mennesker. Etter hvert som Murillo modnet seg, gjennomgikk hans stil en bemerkelsesverdig transformasjon. Han forlot den strenge realismen til sine forgjengere og omfavnet en mer polert og raffinert estetikk som resonerte med smakene i Sevillas voksende borgerskap og aristokrati. Denne overgangen var særlig tydelig i hans religiøse verk, der han innførte en uvanlig følelsesmessig tilgjengelighet i tradisjonelle ikonografier. St. Jerome, malt mellom 1650-52, er et bevis på denne modne stilen – en mykt lystbetont fremstilling som utstråler ro og hengivenhet.

    A Master of Religious Sentiment and Genre Scenes

    Murillos kunstneriske produksjon var overraskende mangfoldig, omfanget religiøse malerier, genre scener, portretter og mytologiske motiver. Likevel er han mest berømt for sine fremstillinger av Den Urene Konsekrasjon – et emne som fanget hans oppmerksomhet gjennom hele livet og resulterte i en rekke varianter, hver med en unik følelse av åndelighet. Disse arbeidene, preget av delikat penselstrøk, lystbetont fargebruk og elegante komposisjoner, ble enormt populære og etablerte Murillo som den fremste maleren av religiøs kunst i Spania. Ut over sine hellige motiver utmerket Murillo seg også i å fange hverdags livet til vanlige mennesker. Hans genre scener – fremstillinger av blomsterpiker, gatebarn og bedende – gir et rørende innblikk i de sosiale realitetene i 17. århundrets Sevilla. Disse maleriene er ikke bare observasjonelle studier; de er fylt med en dyp empati og medfølelse, som hever de ydmyke motivene til en grad av verdighet og skjønnhet. Han besaatte en ekstraordinær evne til å fange barns uskyld, og portretterte unge barn med bemerkelsesverdig realisme og sjarmering.

    Influences and Development

    Murillos kunstneriske utvikling var kompleks og påvirket av mange faktorer. Hans tidlige verk ble sterkt påvirket av Zurbaráns strenge realism, Ribera’s dramatikk og Cano’s detaljrikdom. Han studerte nøye mestere som Caravaggio og andre italienske malere, og absorberte deres teknikker og komposisjonsprinsipper. Et viktig vendepunkt i hans karriere var et besøk til Madrid på 1650-tallet, hvor han sannsynligvis ble kjent med kunsten til Diego Velázquez i de kongelige samlingene. Denne eksponeringen for Velázquez’s mesterskap, spesielt hans bruk av lys og farge, hadde en dyp innvirkning på Murillos stil. Han begynte å eksperimentere med mykere paletter, mer flytende penselstrøk og et mer dynamisk uttrykk. Han ble også inspirert av venetiansk maleri, spesielt den lystbetonte fargebruken og de myke konturene som er karakteristiske for denne stilen. Murillo var en dyktig lærer og hadde mange elever, og hans stil fortsatte å påvirke kunstnerne i Sevilla helt inn i det 19. århundre.

    Legacy and Enduring Influence

    Bartolomé Esteban Murillos innvirkning på den spanske kunstens gang – og faktisk europeisk maleri – er ubestridelig. Han etablerte en distinkt stil som kombinerte religiøs hengivenhet med menneskelig følelse, og skapte verk som resonerte dypt med publikum over sosiale lag. Hans innflytelse spredte seg langt utover hans hjemlige Spania, inspirerte generasjoner av kunstnere i hele Europa. Gainsborough og Greuze, blant andre, anerkjente sin gjeld til Murillos lystbetonte stil og hans følsomme fremstillinger av menneskelige følelser. Han ble kjent som en av de mest elskede og innflytelsesrike malerne i det spanske barokken. Hans kunst fortsetter å fange seernes oppmerksomhet med sin skjønnhet, grasiøsitet og dype menneskelighet, og sikrer at hans verk forblir relevante og inspirerende århundrene etter hans død i 1682.

    Museum

    Museo de Arte de Ponce

    Utstilt på Ponce, USA

    Et karibisk kunstens fristed: Avdukingen av Museo de Arte de Ponce

    Dypt inne i hjertet av det pulserende Ponce på Puerto Rico, står Museo de Arte de Ponce (MAP) som et vitnesbyrd om visjon og et fyrtårn for kunstnerisk uttrykk – et sted hvor europeisk storhet møter den karibiske sjel. Museet ble grunnlagt i 1959 av industrialisten Luis A. Ferré, og ble i starten drevet frem av hans egne lidenskapelige reiser gjennom Europa. Museets reise begynte ydmykt i en privat bolig før det blomstret ut til det arkitektoniske underverket det er i dag. Mer enn bare et depot for kunst, legemliggjør MAP Ferrés vedvarende drøm: å kultivere et kulturelt landemerke som beriker livene til øyboerne og verden utenfor, et rom hvor skjønnhet krysser grenser og inspirerer til ettertanke. Selve bygningen, tegnet av den berømte Edward Durell Stone, er ikke bare en beholder for mesterverk; den er et kunstverk i seg selv – en heksagonal symfoni av lys og rom som løfter enhver betraktningsopplevelse.

    En prerafaelittisk juvel og puertorikansk identitet

    Museo de Arte de Ponce er verdenskjent for sin uovertrufne samling av prerafaelittiske malerier, og huser en av de mest betydningsfulle ansamlingene av denne romantiske bevegelsen utenfor England. Innenfor den vestlige halvkule representerer MAPs beholdning en virkelig unik konsentrasjon, med over 4 500 verk som spenner over århundrer og kontinenter – fra det niende århundre til i dag. Ikoniske verk som John Everett Millais' hjemsøkende

    Last Sleep of Avalon

    og Frederic Leightons sanselige

    Flaming June

    transporterer betrakteren inn i verdener av myter, skjønnhet og intrikat symbolikk, og viser frem prerafaelittenes nitidige detaljrikdom og evokative historiefortelling. Likevel er MAP langt mer enn et helligsted for europeisk kunstnerisk arv. En dyp forpliktelse til å bevare og feire puertorikanske og karibiske kunstformer sikrer en rik dialog mellom tradisjoner. Museet stiller stolt ut malerier, skulpturer og medier som reflekterer øyas unike kulturelle identitet, og tilbyr en kraftfull fortelling om dens historie, folk og livlige ånd. Samlingens mangfold berikes ytterligere av verk fra latinamerikanske kunstnere, noe som skaper en dynamisk vev av kunstnerisk uttrykk.

    Arkitektonisk harmoni og europeisk storhet

    Å tre inn i MAP er en oppslukende opplevelse – et bevisst brudd med den tradisjonelle museumsmodellen. Bygningens mest slående trekk ligger i de heksagonale galleriene, et bevisst designvalg som er nøyaktig utformet for å oversvømme hvert rom med naturlig lys. Denne gjennomtenkte integreringen av arkitektur og belysning er ikke bare estetisk; den løfter selve kunsten og skaper en rolig og kontemplativ atmosfære hvor hvert penselstrøk og hver skulpturelle form virkelig kan puste. Museets layout oppmuntrer til en langsom, ettertenksom verdsettelse av hvert verk, noe som fremmer en dypere forbindelse mellom betrakteren og kunstverket. Det originale designet av Edward Durell Stone inkluderte elementer som prioriterte naturlig lys og romslighet, noe som reflekterte verdiene i selve prerafaelitt-bevegelsen – en vektlegging av skjønnhet, natur og åndelig kontemplasjon. Bygningens storhet forsterkes ytterligere av den nøye vurderte bruken av materialer, som smelter sømløst sammen med det omkringliggende landskapet.

    En levende arv og pågående evolusjon

    Museo de Arte de Ponce er ikke et statisk monument over fortiden; det er en levende, utviklende institusjon dedikert til å engasjere sitt samfunn og fremme kunstvitenskapen. Utvidelsen i 2010 handlet ikke bare om å øke arealet – det handlet om å styrke museets evne til å fungere som et vitalt kulturelt knutepunkt. Nye fasiliteter inkluderer et utdanningsrom som fremmer kreativitet hos kommende generasjoner, et spesialisert bibliotek for kunsthistorisk forskning, Don Luis A. Fordé-arkivet som bevarer grunnleggerens arv, og toppmoderne konserveringslaboratorier som sikrer levetiden til disse uvurderlige verkene. Selv under den nåværende renoveringsperioden – med fokus på å restaurere bygningens opprinnelige design samtidig som moderne fasiliteter integreres – fortsetter MAP å blomstre gjennom digitale initiativer og utstillinger utenfor museets vegger, noe som demonstrerer en urokkelig forpliktelse til tilgjengelighet. Museets historie er en fortelling om kontinuerlig vekst og tilpasning, som reflekterer en dyp tro på kunstens kraft til å berike liv og knytte samfunn sammen.

    Bemmerkelsesverdige utstillinger og fremtidige horisonter

    For øyeblikket er museets gallerier stengt for renovering, men dets arv lever videre gjennom spesialutstillinger som «Ars liberalis: The Art of the Academy», som utforsker den historiske konteksten til kunstakademier og deres rolle i å forme kunstnerisk tenkning. Fremtidige planer inkluderer et fornyet fokus på samtidige karibiske kunstnere og utvidede digitale ressurser for å nå et bredere publikum. Museo de Arte de Ponce forblir en vital kulturell kraft, ikke bare for Ponce og Puerto Rico, men for kunstelskere over hele verden – et sted hvor historie, skjønnhet og kultur møtes i en virkelig uforglemmelig opplevelse.

    Her kan du lese mer

    Finn denne på nett

    QR-kode som lenker til nedlastingssiden for Immaculate Conception

    originaluniqueart.com/no/art/download/bartolome-esteban-murillo-immaculate-conception-D4DURF-en/

    Kildehenvisning for dette kunstverket

    MLA
    Murillo, Bartolomé Esteban. Immaculate Conception. 1680, Museo de Arte de Ponce. https://originaluniqueart.com/no/art/bartolome-esteban-murillo-immaculate-conception-D4DURF-en/
    APA
    Murillo, Bartolomé Esteban (1680). Immaculate Conception [Painting]. Museo de Arte de Ponce. https://originaluniqueart.com/no/art/bartolome-esteban-murillo-immaculate-conception-D4DURF-en/
    Chicago
    Bartolomé Esteban Murillo. Immaculate Conception. 1680. Museo de Arte de Ponce. https://originaluniqueart.com/no/art/bartolome-esteban-murillo-immaculate-conception-D4DURF-en/
    Harvard
    Murillo, Bartolomé Esteban (1680) Immaculate Conception. Museo de Arte de Ponce. Available at: https://originaluniqueart.com/no/art/bartolome-esteban-murillo-immaculate-conception-D4DURF-en/

    Se nærmere etter

    Immaculate Conception — Bartolomé Esteban Murillo

    Se nærmere på detaljene

    Svar med egne ord. Det finnes ingen feil svar her – bare svar du kan forklare.

    1. Hva fanger blikket ditt først, og hvorfor?
    2. Hvilke farger eller former skaper stemningen – og hva er den stemningen?
    3. Vår katalog klassifiserer dette verket under: virgin mary, jesus christ, religious scene. Er du enig? Hva ville du lagt til, eller fjernet?
    4. Se tilbake på Immaculate Conception of Soult (1678), tidligere i denne guiden. Nevn to ting det har til felles med dette verket, og én ting som er annerledes.
    5. Bartolomé Esteban Murillo var omtrent 62 da dette ble laget. Hva i verket bærer preg av å være skapt av en kunstner i den fasen?

    Ditt svar

    Skriv et kort avsnitt om dette kunstverket. Bruk informasjonen fra de tidligere delene av denne guiden og svarene dine ovenfor.

    Spørsmål og svar

    Hvilken følelse formidler Spanish Baroque-verket "Immaculate Conception"?

    "Immaculate Conception" bærer en Spiritual emosjonell tone innenfor Spanish Baroque-retningen.

    Hvordan knytter "Immaculate Conception" av Bartolomé Esteban Murillo Spanish Baroque til kunstnerens hjemland?

    "Immaculate Conception" knytter Spanish Baroque-bevegelsen til Spania gjennom skaperens fødested.

    Hva er dateringen og stilen til "Immaculate Conception" av Bartolomé Esteban Murillo?

    "Immaculate Conception" ble skapt i 1680 som et verk innenfor Spanish Baroque-retningen. Datoen og kunstretningen forankrer verket i kunsthistorien.