Format papira

Vodič za studentska djela

kittens sun

Ime Razred Datum

Henrietta Ronner-Knip, kittens sun. Dostupno u javnom vlasništvu. Pogledajte ovo platno pod pokretnim svjetlom: crtež, stvarnu boju ispod laka, čisti pigment

Osnovne informacije

Umjetnik
Henrietta Ronner-Knip originaluniqueart.com/hr/artists/henrietta-ronner-knip_hr/
Životopis umjetnika
1821 – 1909

U kontekstu

kittens sun — Henrietta Ronner-Knip

Kada bi ovo moglo biti naslikano?

  1. 1820
  2. 1830
  3. 1840
  4. 1850
  5. 1860
  6. 1870
  7. 1880
  8. 1890
  9. 1900

Gornji red: godine. Donji red: dob umjetnika na početku i na kraju svakog razdoblja — 0 u rođenju, 88 u smrti.

Shaded: životni opus Henrietta Ronner-Knip (1821–1909) svaka datirana slika, desetljeće po desetljeće

Za ovu ploču nema točno navedene godine — sudeći prema umjetnikovom životnom dobu i stilu djela, na koje desetljeće biste uputili?

Slična djela

  • A Bit of Cheese originaluniqueart.com/hr/art/henriette-ronner-knip-a-bit-of-cheese-ARD35D-en/
  • Dog with puppies in the garden sun originaluniqueart.com/hr/art/henriette-ronner-knip-dog-with-puppies-in-the-garden-sun-9GENP2-en/
  • the loot sun originaluniqueart.com/hr/art/henriette-ronner-knip-the-loot-sun-9GENQK-en/

Odaberite jedno od gore navedenih djela: navedite dvije zajedničke značajke s ovim djelom i jednu koja ih razlikuje.

Još djela koja se mogu postaviti uz ovo: originaluniqueart.com/hr/art/similar/henriette-ronner-knip-kittens-sun-9GENPD-en/

Boje

Izmjereno na temelju slike

    Glavna boja

    Quinacridone Magenta #705547

    Spremljena paleta

    • #705547
    • #DCCEBA
    • #1F1A19
    • #BCA081

    Ove boje unutar cijele umjetnikove palete Pronađite druge slike prema boji

    Paleta
    Neutrals Dominantna paleta boja na slici.
    Naziv glavne boje
    Quinacridone Magenta
    Intenzitet
    Balanced Koliko su boje zasićene i raznolike, od jedinstvene prigušene nijanse do mnoštva jarkih tonova.
    Kontrast
    Statement Razlika u svjetlini i zasićenosti boja unutar slike.
    Harmonija
    Strong Color Unity Koliko dobro boje funkcioniraju zajedno, od suprotstavljenih do potpuno ujedinjenih.
    Svjetlina
    Bright Opća svjetlina ili tamnoća slike, od dubokih sjena do svijetlih vrhunaca.
    Zasićenost
    Subtle Color Koliko su boje čiste i snažne, od gotovo sivih do potpuno živopisnih.

    Gdje u svijetu se gleda ova slika?

    • ispod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i više
    Ova je sama po sebi slika ima premalo zabilježenih posjetitelja za mapiranje, stoga ploča prikazuje svako djelo autora Henrietta Ronner-Knip u posljednjih dvanaest mjeseci — ukupno 5 zemalja. Odakle ovi podaci dolaze

    Deset vodećih zemalja

    1. 1 Kina 72,7%
    2. 2 Sjedinjene Američke Države 13,6%
    3. 3 Italija 4,5%
    4. 4 Japan 4,5%
    5. 5 Singapur 4,5%

    Pronađite tri najtamnije zemlje na karti. Nalazi li se muzej u kojem se čuva ova slika u bilo kojoj od njih? Navedite jedan razlog zbog kojeg bi je ljudi iz udaljenih krajeva mogli posjetiti.

    20 najgledanijih djela umjetnika Henrietta Ronner-Knip

    1. 1 a goat in a meadow 11,4%
    2. 2 the brass kettle sun 8,6%
    3. 3 mothercat with playing kittens sun 8,6%
    4. 4 les debutants sun 5,7%
    5. 5 drawing sun 5,7%
    6. 6 Dog with puppies in the garden sun 2,9%
    7. 7 A Bit of Cheese 2,9%
    8. 8 Stable interior Sun 2,9%
    9. 9 kittens sun ova slika 2,9%
    10. 10 les ameurs de fromage sun 2,9%
    11. 11 kittens playing with a fan sun 2,9%
    12. 12 Labour rest and play Sun 2,9%
    13. 13 a busy family sun 2,9%
    14. 14 dog with puppies sun 2,9%
    15. 15 Nest with kittens Sun 2,9%
    16. 16 alice still life sun 2,9%
    17. 17 the correct time sun 2,9%
    18. 18 temptation sun 2,9%
    19. 19 the alert mother sun 2,9%
    20. 20 Studies of Cats 2,9%

    Zajedno ova djela zauzimaju 83,5% ukupne pažnje koju su slike ovog umjetnika primile tijekom posljednjih dvanaest mjeseci. Katalog sadrži 87 djela ovog umjetnika, od kojih je 26 pregledano barem jednom. Ova je slika na 9 mjestu među njima, s 2,9% te pažnje. Isto vrijedi i za pojedine mjesece

    Trake mjere pažnju, ne i kvalitetu. Odaberite djelo na vrhu i ovo: navedite jednu stvar koja bi sliku mogla učiniti slavnom izvan okvira toga koliko je dobro naslikana.

    Umjetnik i muzej

    Umjetnik

    Henrietta Ronner-Knip

    Mjesto rođenja Amsterdam, Nizozemska

    Život uronjen u krzno i osjećaje: Svijet Henriette Ronner-Knip

    Henriëtte Ronner-Knip, rođena u Amsterdamu 1821. godine, nije bila samo slikarica životinja; ona je bila kroničarka obiteljske intimnosti, oštar promatrač tih dramatičnih trenutaka koji se odvijaju unutar buržojskih domova. Njezino ime postalo je sinonim za mačke – razigrana mačića koja se prevrću po jastucima, kraljevski mačka koje nadgledavaju svoje posjede – ali definirati je isključivo ovom tematikom značilo bi umanjiti širinu njezina talenta i fascinantnu složenost njezinog života. Rođena u obitelji prožetoj umjetničkom tradicijom, Ronner-Knipin put bio je oblikovan kako obiteljskom baštinom tako i osobnom otpornošću. Njezin otac, Josephus Augustus Knip, sam talentirani umjetnik, pružio joj je prve lekcije, potičući predanost promatranju i tehnici koja će ostati središnja u njezinom radu tijekom cijele karijere. Obiteljski nomadski način života, uvjetovan nastavničkim angažmanima njezina oca, a kasnije i njegovim slabljenjem vida, usadila je mladoj Henriëtti osjetljivost na nijanse svjetla i atmosfere – kvalitete koje će postati prepoznatljive značajke njenih slika. Čak i suočena s financijskim poteškoćama i obiteljskim previranjima – uključujući pitanja o njezinom podrijetlu – ustrajala je, izlagala vrlo mlada i neumorno brusila svoje vještine.

    Od pejzaža do dlakavih prijatelja: Evolucija umjetničke vizije

    Ronner-Knipini rani umjetnički eksperimenti nisu bili ograničeni na životinjski svijet. U početku je slikala krajolike, farme i šume, radeći u vodenim bojama i uljanim bojama. Ovo razdoblje bilo je ključno za razvoj njezine temeljne vještine – majstorstva kompozicije, boje i teksture koja će joj kasnije dobro poslužiti pri prikazivanju složenih detalja krzna i tkanina. Preseljenje u Bruxelles 1850. godine, nakon braka s Feicom Ronnerom koji je zbog lošeg zdravlja postao njezin menadžer, označilo je prekretnicu. Ovdje se počela sve više usredotočivati na životinjske motive, posebno pse i mačke. To nije bio samo pomak u tematici; to je bilo produbljivanje njezine umjetničke namjere. Nije bila zainteresirana za prikazivanje životinja kao pukih kućnih ljubimaca ili dekorativnih elemenata. Umjesto toga, nastojala je uhvatiti njihove individualne osobnosti, suptilne emocije i jedinstvenu vezu koju dijele sa svojim ljudskim pratiteljima. Kasni 1860-i i 70-ti svjedoci su pojave njezina najslavnijeg stila: scena s dugodlakim mačkama u bogato uređenim interijerima. To nisu bili samo portreti; to su bile priče, pogledi u svijet udobnosti, slobodnog vremena i naklonosti.

    Majstorica promatranja i detalja

    Ono što zaista izdvaja Ronner-Knipin rad je njezina iznimna sposobnost da udahne život svojim životinjskim subjektima. Postigla je to kroz pomnu opservaciju i izvanrednu pažnju na detalje. Kaže se da je koristila jedinstvenu metodu za hvatanje preciznih poza: stvaranje papirnatih skulptura životinja, aranžiranje ih s rekvizitima u minijaturnim postavkama, a zatim slikanje iz ovog pažljivo konstruiranog tablea. To joj je omogućilo kontrolu nad svim aspektima kompozicije i osiguralo anatomsku točnost. Ali tehnička vještina sama po sebi ne objašnjava trajni apel njezinih slika. Ronner-Knip posjedovala je dar hvatanja igre svjetla na krznu, mekoće baršunastih jastuka i topline unutarnjih prostora. Njena paleta je bogata i skladna, stvarajući atmosferu ugodne intimnosti koja privlači gledatelja u scenu. Nije se bojala prikazivati životinje u nečuvanim trenucima – zijevajući, protežući se ili razigrano šibajući igračku – dajući njezinom radu osjećaj spontanosti i autentičnosti.

    Priznanje i nasljeđe

    Ronner-Knipin talent nije prošao nezapaženo tijekom njezina života. Postigla je značajno priznanje u umjetničkom svijetu, postavši prva žena primljena kao "aktivni član" u Arti et Amicitiae u Amsterdamu – svjedočanstvo o njezinoj vještini i odlučnosti u okruženju koje su dominirali muškarci. Njezin rad izlagan je na prestižnim mjestima, uključujući Palatu lijepih umjetnosti na Svjetskoj kolumbijskoj izložbi 1893. godine u Chicagu. Primila je priznanja poput Ordena Leopolda i članstvo u Ordenu Oranje-Nassau, učvršćujući svoj položaj kao vodeće umjetnice svog vremena. Štoviše, umjetnost je bila obiteljska stvar; njezin sin Alfred i kćeri Alice i Emma također su se bavile umjetničkim karijerama, često izlagale uz majku. Danas se Henriëtte Ronner-Knip pamti kao jedna od najvažnijih slikarica životinja 19. stoljeća. Njezine slike nude šarmantan i uvidan pogled u viktorijanski obiteljski život, slaveći jednostavne radosti druženja i trajni apel naših krznenih prijatelja. *Njeno nasljeđe ne leži samo u njenoj tehničkoj majstoriji, već i u njezinoj sposobnosti da osvoji srca gledatelja scenama koje su i lijepe i duboko dirljive.*

    Utjecaji i povijesni kontekst

    Ronner-Knipin rad pojavio se tijekom razdoblja rastućeg interesa za slikarstvo životinja, potaknutog viktorijanskom sentimentalnošću i procvatnom srednjom klasom koja je željela ukrasiti svoje domove slikama obiteljske idile. Iako ju je inspirirala ranija djela majstora poput Paulusa Pottera i Sir Edwina Landseera – umjetnika poznatih po svojim prikazima životinja – razvila je vlastiti prepoznatljiv stil, karakteriziran fokusom na intimne scene i psihološku dubinu njezinih životinjskih subjekata. Njezine slike odražavaju širu kulturnu promjenu prema vrednovanju druženja i emocionalne povezanosti. Rast vlasništva kućnih ljubimaca tijekom viktorijanskog doba stvorio je potražnju za umjetnošću koja slavi te veze, a Ronner-Knip bila je jedinstveno pozicionirana da ispuni tu potrebu. Njezin rad također stoji kao svjedočanstvo rastuće uloge žena u umjetničkom svijetu, osporavajući tradicionalne rodne uloge i utirući put budućim generacijama ženskih umjetnica.

    Dodatne informacije

    Pronađite ovo na mreži

    QR kod koji povezuje na stranicu za preuzimanje kittens sun

    originaluniqueart.com/hr/art/download/henriette-ronner-knip-kittens-sun-9GENPD-en/

    Izvor za ovo umjetničko djelo

    MLA
    Ronner-Knip, Henrietta. kittens sun. n.d., https://originaluniqueart.com/hr/art/henriette-ronner-knip-kittens-sun-9GENPD-en/
    APA
    Ronner-Knip, Henrietta (n.d.). kittens sun [Painting]. https://originaluniqueart.com/hr/art/henriette-ronner-knip-kittens-sun-9GENPD-en/
    Chicago
    Henrietta Ronner-Knip. kittens sun. n.d. https://originaluniqueart.com/hr/art/henriette-ronner-knip-kittens-sun-9GENPD-en/
    Harvard
    Ronner-Knip, Henrietta (n.d.) kittens sun. Available at: https://originaluniqueart.com/hr/art/henriette-ronner-knip-kittens-sun-9GENPD-en/

    Pogledajte pažljivije

    kittens sun — Henrietta Ronner-Knip

    Pogledajte detaljnije

    Odgovorite vlastitim riječima. Ovdje nema netočnih odgovora — postoje samo odgovori koje možete objasniti.

    1. Što vam prvo privlači pažnju i zašto?
    2. Koje boje ili oblici stvaraju atmosferu — i kakva je to atmosfera?
    3. Naš katalog ovo djelo klasificira pod: sky. Slažete li se? Što biste dodali ili uklonili?
    4. Vratite se na A Bit of Cheese, ranije u ovom vodiču. Navedite dvije zajedničke značajke koje to djelo dijeli s ovim radom te jednu koja se razlikuje.
    5. Što je umjetnik možda želio da osjetite?

    Vaš odgovor

    Napišite kratki odlomak o ovom umjetničkom djelu koristeći činjenice iz prethodnih dijelova ovog vodiča te svoje ranije odgovore.

    Pitanja i odgovori

    Kako mogu nabaviti print djela "kittens sun" autora Henrietta Ronner-Knip?

    Otisak djela "kittens sun" autora Henrietta Ronner-Knip možete naručiti izravno na njegovoj stranici Umjetnička litografija: umjetnički otisak na pamučnom platnu ili arhivskom kanvas papiru.

    Kako "kittens sun" uspostavlja ravnotežu između svjetla i tame?

    Zabilježene vrijednosti za "kittens sun" autora Henrietta Ronner-Knip su: svjetlina bright, luminancija Bright Balance.

    Mogu li vidjeti "kittens sun" autora Henrietta Ronner-Knip pod različitim svjetlima?

    X-ray prikaz djela "kittens sun" autora Henrietta Ronner-Knip možete pronaći na stranici Rentgenska snimka za to umjetničko djelo: interaktivno istraživanje slike kroz jedanaest optičkih slojeva.