Format papira

Vodič za studentska djela

Three king altar

Ime Razred Datum

Hans Baldung, Three king altar (1506). Dostupno u javnom vlasništvu. Pogledajte ovo platno pod pokretnim svjetlom: crtež, stvarnu boju ispod laka, čisti pigment

Osnovne informacije

Umjetnik
Hans Baldung originaluniqueart.com/hr/artists/hans-baldung_hr/
Životopis umjetnika
1485 – 1545
Slikano
1506
Izvorni dimenzije
123 x 29 cm
Pokret
Northern Renaissance Northern European painters using the new oil paint for astonishing detail — every hair, every reflection.
Razdoblje
Renaissance
Artistic style
Renaissance portraiture
Notable elements
Armor, dogs, and symbolic birds
Subject or theme
Man and woman in Renaissance attire

U kontekstu

Three king altar — Hans Baldung

Dimenzije

Originalne dimenzije su 123 × 29 cm (visina × širina), prikazane ovdje pored odrasle osobe prosječne visine.

Godina nastanka

  1. 1480
  2. 1490
  3. 1500
  4. 1510
  5. 1520
  6. 1530
  7. 1540

Gornji red: godine. Donji red: dob umjetnika na početku i na kraju svakog razdoblja — 0 u rođenju, 60 u smrti.

Naslikano kada je umjetnik imao 21 godina. Umjetnik je doživio 60. 1 od ukupno 76 datiranih djela ovog umjetnika u našem katalogu nastala je ranije.

Shaded: životni opus Hans Baldung (1485–1545) ▲ ovo djelo, 1506 svaka datirana slika, desetljeće po desetljeće

Prva djela: do 1511 Glavni radni år: 1511–1530 Kasna djela: od 1530

Ta tri dijela dijele djela koja u ovom katalogu imaju naveden datum na prvo četvrtinu, srednju polovinu i posljednju četvrtinu. Ona ne predstavljaju cjelokupni umjetnikov opus: tanki segment može biti praznina u arhivu, a ne samo mirnije razdoblje. Iste godine u kojima se isprepliću i događaji iz umjetnikovog života

Slična djela

Odaberite jedno od gore navedenih djela: navedite dvije zajedničke značajke s ovim djelom i jednu koja ih razlikuje.

Još djela koja se mogu postaviti uz ovo: originaluniqueart.com/hr/art/similar/hans-baldung-three-king-altar-8XY75J-en/

Boje

Izmjereno na temelju slike

    Glavna boja

    Clay #b5695a

    Spremljena paleta

    • #B5695A
    • #725344
    • #C3AE8E
    • #3A1A17

    Ove boje unutar cijele umjetnikove palete Pronađite druge slike prema boji

    Paleta
    Dark Dominantna paleta boja na slici.
    Naziv glavne boje
    Clay
    Intenzitet
    Vivid Koliko su boje zasićene i raznolike, od jedinstvene prigušene nijanse do mnoštva jarkih tonova.
    Kontrast
    Bold Razlika u svjetlini i zasićenosti boja unutar slike.
    Harmonija
    Balanced Harmony Koliko dobro boje funkcioniraju zajedno, od suprotstavljenih do potpuno ujedinjenih.
    Svjetlina
    Balanced Opća svjetlina ili tamnoća slike, od dubokih sjena do svijetlih vrhunaca.
    Zasićenost
    Clear Color Presence Koliko su boje čiste i snažne, od gotovo sivih do potpuno živopisnih.

    Gdje u svijetu se gleda ova slika?

    • ispod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i više
    Ova je sama po sebi slika ima premalo zabilježenih posjetitelja za mapiranje, stoga ploča prikazuje svako djelo autora Hans Baldung u posljednjih dvanaest mjeseci — ukupno 15 zemalja. Odakle ovi podaci dolaze

    Deset vodećih zemalja

    1. 1 Kina 51,1%
    2. 2 Sjedinjene Američke Države 12,5%
    3. 3 Njemačka 11,4%
    4. 4 Singapur 5,7%
    5. 5 Hong Kong 4,5%
    6. 6 Ujedinjeno Kraljevstvo 2,3%
    7. 7 Italija 2,3%
    8. 8 Poljska 2,3%
    9. 9 Australija 1,1%
    10. 10 Brazil 1,1%
    11. · 5 ostalih država 5,7%

    Pronađite tri najtamnije zemlje na karti. Nalazi li se muzej u kojem se čuva ova slika u bilo kojoj od njih? Navedite jedan razlog zbog kojeg bi je ljudi iz udaljenih krajeva mogli posjetiti.

    20 najgledanijih djela umjetnika Hans Baldung

    1. 1 Holy family with five angels 9,0%
    2. 2 Smrt i djevojka 4,0%
    3. 3 An Allegory of Death and Beauty, 1509 4,0%
    4. 4 Die sieben Todsünden 4,0%
    5. 5 Three Ages of Man and Three Graces, 1539 3,0%
    6. 6 Young Woman and Death, 1517 3,0%
    7. 7 Two Witches, 1523 2,0%
    8. 8 Virgin and Child, 1540 2,0%
    9. 9 St John at Patmos, 1515 2,0%
    10. 10 The Birth of Christ, 1539 2,0%
    11. 11 The crucifixion 2,0%
    12. 12 Woman with Cat (Allegory of Musik), 1529 2,0%
    13. 13 The Knight, the Young Girl, and Death 2,0%
    14. 14 three ages of the woman and the death 2,0%
    15. 15 Three Kings Altarpiece (open) 2,0%
    16. 16 Death and the Maiden 2,0%
    17. 17 Grien Portrait of a Man, National Gallery at London. 2,0%
    18. 18 Harmony Of The Three Graces 2,0%
    19. 19 Venus ^ Cupid 2,0%
    20. — Three king altar, 1506 ova slika 0,0%

    Zajedno ova djela zauzimaju 53,0% ukupne pažnje koju su slike ovog umjetnika primile tijekom posljednjih dvanaest mjeseci. Katalog sadrži 232 djela ovog umjetnika, od kojih je 64 pregledano barem jednom. Ova slika još nije pregledana u tom razdoblju — zatvara popis bez odredbi za rangiranje. Isto vrijedi i za pojedine mjesece

    Trake mjere pažnju, ne i kvalitetu. Odaberite djelo na vrhu i ovo: navedite jednu stvar koja bi sliku mogla učiniti slavnom izvan okvira toga koliko je dobro naslikana.

    O ovom umjetničkom djelu

    Three king altar — Hans Baldung

    A Renaissance Encounter: The Majesty of Hans Baldung

    In the delicate dance of light and shadow that defines the German Renaissance, few works capture the enigmatic spirit of Hans Baldung as profoundly as the Three King Altar. Created in 1506, this masterpiece serves as a window into a world where nobility meets allegory, presenting a portrait of a man and a woman that transcends mere likeness to touch upon the divine and the terrestrial. The composition is a masterclass in balance, where the armored figure stands with a stoic, protective presence beside his companion, their figures anchored by a vibrant palette of deep reds, lush greens, and celestial blues. To gaze upon this work is to step into a period of profound transition, where the scholarly precision of the late Middle Ages began to merge with the burgeoning humanism of the Renaissance.

    The technical prowess displayed in this piece reveals Baldung’s unique ability to weave intricate details into a cohesive emotional narrative. The man, clad in meticulously rendered armor, holds a shield and a sword that rests against his body, signaling a life of duty and chivalry. Beside him, the woman is draped in flowing, elegant attire that cascades to her ankles, embodying the grace and sophistication of the era. Beyond the human subjects, the painting breathes with life through its symbolic fauna; two dogs flank the central figures, representing fidelity and watchful guardianship, while birds perched within the frame add a sense of fleeting, natural beauty. Every brushstroke contributes to a texture that feels both tactile and ethereal, making it an ideal centerpiece for those looking to infuse a space with historical depth and artistic gravity.

    For the discerning collector or interior designer, the Three King Altar offers more than just visual splendor; it provides a profound emotional resonance. The interplay between the strength of the armored knight and the soft elegance of the lady creates a tension that is both captivating and contemplative. This painting does not merely decorate a wall; it commands the room, inviting viewers to ponder themes of protection, companionship, and the enduring legacy of the German masters. Whether placed in a contemporary gallery setting or a classic study, a high-quality reproduction of this work serves as a timeless tribute to the artistry of Hans Baldung, bringing the rich, storied atmosphere of the 16th century into the modern home.

    Umjetnik i muzej

    Umjetnik

    Hans Baldung

    Mjesto rođenja Schwäbisch Gmünd, Njemačka

    Početak života i rani utjecaji Hansa Baldunga Griena

    Rođen oko 1485. godine u Slobodnom Carstvenom Gradu Schwäbisch Gmündu, smještenom među valovitim brežuljcima Bavarske, Hans Baldung – zauvijek prepoznat kao Hans Baldung Grien zbog njegove sklonosti nošenju zelene odjeće – iznikao je iz neočekivano učene obitelji. Za razliku od mnogih renesansnih umjetnika koji su slijedili uspostavljene obiteljske zanate, Baldung je bio prvi muškarac u generacijama kojem nije bila suđena studija na sveučilištu. Njegov otac, Johann Baldung, cijenjeni pravnik koji je služio Biskupskoj kuriji Strasbourga, zamislio je sličan put za svog sina. Međutim, mladi Hans je odabrao kist i dlijeto, krenuvši na umjetnički put koji će ga učiniti jednom od najizrazitijih i zagonetnijih figura njemačke renesanse. Ova odluka nije bila odbacivanje njegovog odgoja, već preusmjeravanje intelektualne znatiželje – karakteristika koja je prožimala cijelo njegovo djelo. Njegovo rano obrazovanje započelo je oko 1500. godine u Gornjem Rajnu s umjetnikom iz Strasbourga, postavljajući temelje za njegove tehničke vještine prije nego što je potražio istaknutije majstore da usavršava svoj zanat. Ovo početno razdoblje usadilo mu je temelj crtanja i kompozicije, pripremajući ga za strogo umjetničko okruženje koje ga je čekalo u Nürnbergu.

    Pod krilom Dürera i kovanje individualnog stila

    Ključni trenutak u Baldungovom razvoju nastupio je 1503. godine kada je postao učitelj u radionici Alberta Dürera u Nürnbergu. Ovo je razdoblje bilo duboko formativno, izlažući ga minucioznim detaljima, intelektualnoj strogosti i inovativnim tehnikama grafičkog rada koje su definirale Dürerov stil. Razvili su bliski odnos; Baldung je čak vodio Dürerovu radionicu tijekom majstorova boravka u Veneciji. Međutim, iako duboko pod utjecajem Dürera – što se očituje u ranim djelima koja pokazuju precizno crtanje i sjeverni realizam – Baldung je brzo počeo kovati vlastiti umjetnički identitet. Upojio je lekcije renesansnih majstora, ali ih je obogatio jedinstvenom njemačkom osjetljivošću, karakteriziranom izražajnom bojom, maštovitim kompozicijama i sve većom uznemirujućom psihološkom dubinom. Ovo odstupanje od Dürerova više klasičnog pristupa postalo je obilježje zrelog stila Baldunga. Njegovo vrijeme u Veneciji, nadgledajući Dürerove poslove, također ga je izložilo rastućoj talijanskoj renesansnoj umjetničkoj sceni, proširujući njegove umjetničke horizonte i suptilno utječući na njegovu paletu boja i kompozicijske izbore. Vratio se iz Italije s pojačanim osjećajem boje i voljnosti eksperimentirati s prostornim aranžmanima koji su ga razlikovali od suvremenika.

    Majstor mnogih medija: teme i tehnike

    Hans Baldung Grien bio je umjetnik izvanredne svestranosti, vješt u slikanju, grafičkom radu – posebno drvorezima i bakropisima – crtanju, dizajnu tapiserije, pa čak i izradi vitraža. Njegova su djela često mala ulja prepuna zagonetnih alegorija i mitoloških priča, prikazanih živopisnom paletom boja i prepoznatljivim osjećajem prostorne dvosmislenosti. Odlično je uspijevao u portretiranju, hvatajući sličnost svojih mecena s realizmom i psihološkim uvidom. Međutim, možda je najpoznatiji po svojim drvorezima danas. Ovi otisci karakteriziraju dramatične kompozicije, složeni detalji i često makabrični predmeti. U njegovu radu se ponavlja fascinacija vješticama, smrću i nadnarodnim – odraz tjeskobe i uvjerenja koja su prevladavala u Njemačkoj u 16. stoljeću. Njegovi prikazi vještica su posebno upečatljivi, prikazujući ih ne kao stereotipne starice, već kao složene, čak i privlačne figure, utjelovljujuće strah i fascinaciju. Očarani mladoženja, na primjer, je jezivo evocativno djelo koje sažima ovu opsesiju tamnijom stranom ljudskog iskustva. Baldungova tehnika u drvorezu bila je majstorstvo; iskoristio je sposobnost medija za oštre kontraste i složene detalje kako bi stvorio slike koje su bile vizualno zadivljujuće i psihološki uznemirujuće.

    Strujanja reformacije i trajno nasljeđe

    Baldungova karijera odvijala se u razdoblju ogromnih vjerskih i političkih previranja, obilježenih usponom protestantske reformacije. Iako nije bio otvoreno poravnat s nijednom frakcijom, njegov rad često odražava promjenjivi duhovni krajolik Njemačke. Njegov monumentalni visoki oltar za grad Münster, dovršen 1531. godine, svjedočanstvo je ove uključenosti, pokazujući potporu pokretu reformacije kroz svoju ikonografiju i stilski izbor. Godine 1545., Baldung je umro u Strasbourgu, ostavljajući iza sebe djelo koje nastavlja očaravati i intrigirati gledatelje danas. Njegov utjecaj se može vidjeti u radovima kasnijih njemačkih umjetnika, a njegova jedinstvena mješavina renesansne tehnike, sjevernog ekspresionizma i alegorijske složenosti osigurava mu mjesto kao značajna figura u povijesti umjetnosti. Ostaje umjetnik čiji rad poziva na promišljanje, izazivajući nas da se suočimo s tamnijim aspektima ljudske prirode i misterijama nevidljivog svijeta. Njegovo istraživanje tema poput vještica i smrtnosti nastavlja odjekivati ​​u suvremenoj publici, čineći ga bezvremenskom i uvjerljivom figurom u panteonu renesansnih majstora.

    Muzeji i zbirke

    Baldungova djela mogu se pronaći u istaknutim muzejima diljem Europe i Sjeverne Amerike:

    Gemäldegalerie Alte Meister, Dresden, Njemačka: Ovaj poznati muzej posjeduje značajnu zbirku europskih slika iz 15. do 18. stoljeća, pružajući dragocjen kontekst za razumijevanje Baldungova umjetničkog miljea.

    Nacionalna galerija umjetnosti, Washington D.C.: NGA posjeduje nekoliko važnih drvoreza i crteža Baldunga, nudeći uvid u njegove tehnike grafičkog rada i umjetnički proces.

    J. Paul Getty Museum, Los Angeles: Predstavlja djela koja pokazuju širinu Baldungova talenta.

    Kunstmuseum Basel, Švicarska: Muzej s bogatom zbirkom koja obuhvaća različita razdoblja, nudeći šire razumijevanje renesansne umjetnosti u Europi.

    Ove institucije pružaju mogućnosti da iz prve ruke doživite zadivljujuću umjetnost i trajno nasljeđe Hansa Baldunga Griena.

    Dodatne informacije

    Pronađite ovo na mreži

    QR kod koji povezuje na stranicu za preuzimanje Three king altar

    originaluniqueart.com/hr/art/download/hans-baldung-three-king-altar-8XY75J-en/

    Izvor za ovo umjetničko djelo

    MLA
    Baldung, Hans. Three king altar. 1506, https://originaluniqueart.com/hr/art/hans-baldung-three-king-altar-8XY75J-en/
    APA
    Baldung, Hans (1506). Three king altar [Painting]. https://originaluniqueart.com/hr/art/hans-baldung-three-king-altar-8XY75J-en/
    Chicago
    Hans Baldung. Three king altar. 1506. https://originaluniqueart.com/hr/art/hans-baldung-three-king-altar-8XY75J-en/
    Harvard
    Baldung, Hans (1506) Three king altar. Available at: https://originaluniqueart.com/hr/art/hans-baldung-three-king-altar-8XY75J-en/

    Pogledajte pažljivije

    Three king altar — Hans Baldung

    Pogledajte detaljnije

    Odgovorite vlastitim riječima. Ovdje nema netočnih odgovora — postoje samo odgovori koje možete objasniti.

    1. Što vam prvo privlači pažnju i zašto?
    2. Koje boje ili oblici stvaraju atmosferu — i kakva je to atmosfera?
    3. Naš katalog ovo djelo klasificira pod: renaissance portrait, armor and shield, royal figures. Slažete li se? Što biste dodali ili uklonili?
    4. Vratite se na Smrt i djevojka, ranije u ovom vodiču. Navedite dvije zajedničke značajke koje to djelo dijeli s ovim radom te jednu koja se razlikuje.
    5. Northern Renaissance: Northern European painters using the new oil paint for astonishing detail — every hair, every reflection. Gdje se to može vidjeti u ovom djelu?

    Vaš odgovor

    Napišite kratki odlomak o ovom umjetničkom djelu koristeći činjenice iz prethodnih dijelova ovog vodiča te svoje ranije odgovore.

    Pitanja i odgovori

    Koje motive i atmosferu spaja "Three king altar" autora Hans Baldung?

    "Three king altar" autora Hans Baldung spaja renaissance portrait, armor and shield, royal figures, dog companionship, symbolic birds, medieval costume, historical scene s Dramatic atmosferom.

    Kojeg nacionalnog podrijetla stoji iza Northern Renaissance djela "Three king altar"?

    "Three king altar" je djelo koje je stvorio/la Hans Baldung, rođen/a u Njemačka, unutar pokreta Northern Renaissance. Podrijetlo umjetnika povezuje ovo djelo s Northern Renaissance onako kako su ga prakticirali umjetnici iz Njemačka.

    Koju emociju dočarava djelo "Three king altar" iz pokreta Northern Renaissance?

    Dramatic emocija djela "Three king altar" prati njegov Northern Renaissance stil.