Paperikoko

Opiskelijoiden teosopas

Self-Portrait

Nimi Luokka Päivämäärä

Nakamura Tsune, Self-Portrait (1909), Artizon Museum. Vapaasti käytettävissä oleva teos. Katso tämä kangas liikkuvan valon alla: piirros, lakan alla oleva todellinen väri ja paljas pigmentti

Tiedot

Taiteilija
Nakamura Tsune originaluniqueart.com/fi/artists/nakamura-tsune/
Taiteilijan elinvuodet
1887 – 1924
Maalaus
1909
Tekniikka ja materiaali
Acrylic On Canvas
Alkuperäinen koko
610 x 806 cm
Järjestetty paikassa
Artizon Museum originaluniqueart.com/fi/museums/artizon-museum-tokyo_fi/

Kontekstissa

Self-Portrait — Nakamura Tsune

Mitat

Alkuperäinen koko on 610 × 806 cm (korkeus × leveys), esitetty tässä rinnakkain keskipitkän aikuisen kanssa. Teosta ei voida esittää oikeassa mittakaavassa tällä sivulla sen koon vuoksi.

Teos on maalattu milloin?

  1. 1880
  2. 1890
  3. 1900
  4. 1910
  5. 1920

Ylempi rivi: vuodet. Alempi rivi: taiteilijan ikä kunkin ajanjakson alussa ja lopussa — 0 syntyessä, 37 kuollessa.

Maalattu taiteilijan ollessa 22-vuotias. Taiteilija eli 37-vuotiaaksi. 0 tästä taiteilijasta luettelossamme olevista 2 päivätyöstä on tehty aiemmin.

Varjostettu: Nakamura Tsune elämäntyö (1887–1924) ▲ tämä teos, 1909 jokainen päivätty maalaus, vuosikymmen kerrallaan

Vertaa seuraaviin

  • Nude Girl, 1914 originaluniqueart.com/fi/art/nakamura-tsune-nude-girl-D4DLTF-en/

Valitse yllä oleva teos: nimeä kaksi asiaa, jotka siinä on yhteistä tämän kanssa, sekä yksi eroavaisuus.

Lisää teoksia, jotka sopivat tämän rinnalle: originaluniqueart.com/fi/art/similar/nakamura-tsune-self-portrait-D485QD-en/

Värimaailma

Kuvan perusteella määritetty väripaletti

    Pääväri

    Phthalo Green #1d1c17

    Valittu paletti

    • #1D1C17
    • #3F3623
    • #C9A060
    • #645434

    Nämä värit osana taiteilijan koko palettia Etsi muita maalauksia värin perusteella

    Väripaletti
    Earthy Kuvan hallitseva väriperhe.
    Päävärin nimi
    Phthalo Green
    Voimakkuus
    Monochromatic Kuinka kylläisiä ja vaihtelevia värit ovat, yhdestä hillitystä sävystä moniin kirkkaisiin sävyihin.
    Kontrasti
    Gentle Kuinka paljon värien valoisuus ja kylläisyys vaihtelevat teoksen eri kohdissa.
    Harmonia
    Unified Palette Kuinka hyvin värit toimivat yhdessä, vastakohtaisuudesta täydelliseen yhtenäisyyteen.
    Kirkkaus
    Deep_shadow Kuvan yleinen valoisuus tai tummuusaste, syvistä varjoista kirkkaisiin korostuksiin.
    Kylläisyys
    Muted Värien puhtaus ja voimakkuus vaihtelevat lähes harmaasta täysin eloisaan.

    Tietoja teoksesta

    Self-Portrait — Nakamura Tsune

    A Window into Soul: Examining Nakamura Tsune’s “Self-Portrait”

    Nakamura Tsune’s “Self-Portrait,” completed in 1909, stands as a poignant testament to the burgeoning Kanō School aesthetic and a deeply personal exploration of artistic identity. Measuring an impressive 610 x 806 cm on canvas, this monumental work immediately draws the eye with its masterful use of chiaroscuro – dramatic contrasts between light and shadow – reminiscent of Rembrandt’s iconic portraits.

    The photograph captures a meticulously rendered depiction of Tsune himself. He is positioned centrally within the frame, bathed in an intense beam of illumination originating from the upper left corner. This deliberate compositional choice isn't merely stylistic; it serves to amplify the figure’s presence and directs the viewer’s gaze directly onto his face, fostering a palpable connection between artist and observer – a hallmark of humanist portraiture prevalent during the early 20th century.

    The Kanō School Influence & Artistic Technique

    Tsune's style is undeniably rooted in the Kanō School tradition, known for its emphasis on idealized beauty and spiritual contemplation. The artist employs meticulous brushwork—characteristic of Kanō painters—to achieve remarkable textural detail, particularly evident in the folds of his shirt and the subtle nuances of skin tone. Careful layering of pigments creates depth and luminosity, mirroring the influence of Rembrandt’s masterful use of light to convey emotion.

    Brushwork: Precise, layered strokes emulate Kanō School techniques for capturing form and texture.

    Color Palette: Primarily muted tones—browns, ochres, and blacks—reflect the solemn mood and contribute to the overall sense of introspection.

    Composition: Central placement emphasizes the subject’s gaze and reinforces the portrait's communicative power.

    Historical Context & Symbolic Resonance

    Created during a period of significant artistic experimentation in Japan, “Self-Portrait” reflects the broader cultural anxieties surrounding tuberculosis – Tsune himself suffered from this illness during his formative years. The image transcends mere representation; it embodies a profound engagement with themes of vulnerability and resilience—qualities that resonate powerfully across time.

    The stark illumination serves as a visual metaphor for confronting inner darkness, mirroring the artist’s own struggle for self-understanding. Furthermore, Tsune's gaze – unwavering and direct – speaks to an enduring artistic impulse: to capture not just likeness but also spirit—a desire that continues to inspire artists today.

    Emotional Impact & Artistic Legacy

    "Self-Portrait" transcends its formal qualities to evoke a feeling of quiet contemplation. It invites viewers to consider questions of identity, mortality, and the pursuit of artistic excellence. Like Rembrandt’s portraits before it, Tsune's work remains an enduring symbol of human dignity and artistic introspection—a masterpiece that continues to captivate audiences worldwide.

    Taiteilija ja museo

    Taiteilija

    Nakamura Tsune

    Syntynyt Mito, Japan

    Nakamura Tsune: Life and Legacy

    Early Life and Struggles

    Nakamura Tsune, a Japanese artist, was born in 1887 in what is now Mito City, Japan. His life began amidst hardship; his father passed away when he was just one year old, followed by the loss of his mother when he was eleven. Despite this tumultuous start, he persevered and pursued his artistic aspirations.

    Artistic Aspirations and Training

    After graduating from the Nagoya Army Cadet School in 1904, Tsune’s plans for a military career were thwarted by tuberculosis. During his convalescence, he discovered a passion for painting. In 1906, he joined the research institute of the White Horse Society, where he honed his artistic skills and began to develop his unique style.

    Notable Works and Exhibitions

    Nakamura Tsune’s talent quickly gained recognition. Some of his most celebrated works include:

    Cloudy Morning and Cliffs – Featured in the third Bunten exhibition in 1909, with Cliffs receiving a commendation. This work is now part of the Museum of the Imperial Collections.

    Girl – Awarded a prize at the eighth Bunten exhibition in 1914.

    Other significant works include Dr. Tanakadate and Nude, showcased at the eleventh Bunten exhibition in 1916.

    Personal Life and Relationships

    In 1913, Sōma Toshiko, daughter of Aizō and Kokkō, became his model. His proposal to her in 1915 faced opposition from her parents, adding another layer of complexity to his personal life. Despite these challenges, he continued to dedicate himself to his art.

    Artistic Style and Influences

    Nakamura Tsune’s work demonstrates influences from the Kanō School, a traditional Japanese painting style known for its detailed brushwork and classical themes. However, he also incorporated elements of Western artistic techniques, resulting in a unique blend of tradition and modernity. His paintings often feature evocative landscapes and intimate portraits.

    Legacy and Passing

    Nakamura Tsune’s life was marked by both adversity and artistic achievement. He passed away in 1924 at the age of 37 in his studio in Shimo-ochiai, Shinjuku. His remains were interred at Gion-ji (祇園寺) in Mito the following year. Though his career was cut short, his artistic legacy continues to inspire and captivate art enthusiasts today.

    Historical Significance

    Tsune’s work provides a glimpse into early 20th-century Japan, reflecting the social changes and artistic experimentation of the era. His ability to blend traditional Japanese aesthetics with Western influences makes him a significant figure in the history of Japanese art.

    Museo

    Artizon Museum

    Näytteillä kohteessa Tokio, Japani

    Elävä vuoropuhelu aikakausien välillä

    Tokion sykkivässä ja elinvoimaisessa sydämessä, missä 2000-luvun loputon energia kohtaa syvän kunnioituksen perintöä kohtaan, sijaitsee Artizon Museum. Tämä ei ole pelkkä kauniiden esineiden säilytyspaikka, vaan elävä vuoropuhelu eri aikakausien välillä. Vuonna 1952 Ishibashi Shojiron visionäärisestä kunnianhimosta syntynyt museo, joka tunnettiin aiemmin nimellä Bridgestone Museum of Art, on käynyt läpi henkeäsalpaavan muodonmuutoksen. Museon muutto vuonna 2020 Nagasaka Kyobashi -rakennukseen oli paljon enemmän kuin pelkkä fyysinen sijainnin vaihto; se oli tietoinen arkkitehtoninen ja hengellinen modernisuuden vahvistus. Itse rakennus toimii virtaviivaisena, nykyaikaisena astiana, joka on suunniteltu tarjoamaan inspiroivan turvapaikan, jossa taiteellisen perinteen kaiut kohtaavat globaalin metropolin eteenpäin pyrkivän voiman.

    Artizoniin astuminen on siirtymistä valon ja värin ajattomaan tanssiin. Museon ydinvoima piilee sen upeissa impressionistisissa ja postimpressionistisissa mestariteoksissa – kokoelmassa, joka vangitsee juuri sen hetken, kun länsimainen taide vapautui perinteiden kahleista. Ihminen ei voi välttyä kokemasta syvää rauhaa seisoessaan

    Claude Monetin

    valovoimaisten kankaiden edessä, joissa auringon valaisemat lumpeet lipuvat tyynillä lammilla kutsuen katsojan puhtaan havainnoinnin uppoutumiseen. Tämä emotionaalinen resonanssi syvenee kohdatessa

    Vincent van Goghin

    siveltimenvetojen raa'an ja eläväisen intensiteetin, jotka räjähtävät intohimolla, joka on yhtä lumoavaa tänään kuin se oli 1800-luvulla. Näiden jättiläisten rinnalla museo seuraa modernismin kehitystä

    Edgar Degasin, Paul Cézannen ja Pablo Picasson

    teosten kautta, tarjoten kerronnallisen kaaren, joka juhlistaa rohkeutta uudistua ja vakiintuneiden muotojen purkamisen kauneutta.

    Idän ja lännen synteesi

    Se, mikä kuitenkin todella erottaa Artizon Museumin muista, on sen mestarillinen kyky siltojen rakentamiseen idän ja lännen välille. Se on harvinainen ja arvokas tila, jossa länsimainen impressionismi ja japanilainen perinne esitetään yhtä kunnioittavasti, edistäen ainutlaatuista kulttuurien välistä ymmärrystä. Tämä synteesi toteutuu kenties kauneimmin

    Ishii Hakutein

    teoksissa, keskeisessä hahmossa, joka yhdisteli taitavasti

    Nihonga

    -maalaustekniikan herkkyyden nouseviin länsimaisiin vaikutteisiin. Hänen maisemansa ja muotokuvansa toimivat ikkunana intensiivisen kulttuurivaihdon aikakauteen, jossa japanilainen tarkkuus kohtaa uuden, ekspressiivisen sulavuuden. Tätä globaalia näkökulmaa rikastuttaa entisestään odottamaton kohtaaminen muinaisen kreikkalaisen keramiikan kanssa, mikä tarjoaa historiallisen vastapainon, joka muistuttaa meitä ihmisen luovuuden kestävästä voimasta vuosituhansien halki.

    Galleriamuurien ulkopuolella Artizon Museum toimii elintärkeänä keskuksena kollektiivisen taiteellisen sielumme säilyttämiselle ja tutkimiselle. Machidassa sijaitsevan Ishibashi Foundation Art Research Centerin kautta museo osallistuu konservoinnin tarkkaan tiedealaan, varmistaen, että jokainen pigmentti ja hauras kuitu on suojattu tuleville sukupolville. Taiteen ystävälle, keräilijälle tai inspiraatiota etsivälle sisustussuunnittelijalle museo tarjoaa muutakin kuin vain näkemisen elämyksen; se tarjoaa matkan ihmismielen evoluution läpi. Se on määränpää, jossa menneisyyden kimalteleva valo valaisee tulevaisuuden luovat horisontit, tehden siitä välttämättömän pyhiinvaelluksen kaikille, joita taiteen muuntautumiskykyinen voima koskettaa.

    Mistä lukea lisää

    Löydä tämä verkosta

    QR-koodi, joka linkittää Self-Portrait lataussivulle

    originaluniqueart.com/fi/art/download/nakamura-tsune-self-portrait-D485QD-en/

    Teoksen lähdeviite

    MLA
    Tsune, Nakamura. Self-Portrait. 1909, Artizon Museum. https://originaluniqueart.com/fi/art/nakamura-tsune-self-portrait-D485QD-en/
    APA
    Tsune, Nakamura (1909). Self-Portrait [Painting]. Artizon Museum. https://originaluniqueart.com/fi/art/nakamura-tsune-self-portrait-D485QD-en/
    Chicago
    Nakamura Tsune. Self-Portrait. 1909. Artizon Museum. https://originaluniqueart.com/fi/art/nakamura-tsune-self-portrait-D485QD-en/
    Harvard
    Tsune, Nakamura (1909) Self-Portrait. Artizon Museum. Available at: https://originaluniqueart.com/fi/art/nakamura-tsune-self-portrait-D485QD-en/

    Katso tarkemmin

    Self-Portrait — Nakamura Tsune

    Katso tarkemmin

    Vastaa omilla sanoillasi. Tässä ei ole vääriä vastauksia – on vain vastauksia, jotka pystyt perustelemaan.

    1. Mikä kiinnittää huomiosi ensimmäisenä ja miksi?
    2. Mitkä värit tai muodot luovat tunnelman – ja mikä se tunnelma on?
    3. Katso takaisin aiemmin tässä oppaassa esiteltyyn teokseen Nude Girl (1914). Nimeä kaksi asiaa, jotka se jakaa tämän teoksen kanssa, sekä yksi eroavaisuus.
    4. Nakamura Tsune oli noin 22-vuotias tämän teoksen syntyhetkellä. Mikä teoksessa näyttää taiteilijan työlle tuossa vaiheessa?
    5. Mitä taiteilija on ehkä halunnut sinun tuntevan?

    Vastauksesi

    Kirjoita lyhyt kappale tästä teoksesta. Hyödynnä tämän oppaan aiempia osioita sekä yllä antamiasi vastauksia.

    Kysymykset ja vastaukset

    Minkä tunteen kanssa "Self-Portrait" yhdistetään?

    Nakamura Tsune:n "Self-Portrait" välittää Reflective tunnelman.

    Kuka on luonut teoksen "Self-Portrait" ja minä vuonna?

    Teoksen "Self-Portrait" tekijä on Nakamura Tsune, ja se on vuodelta 1909.

    Mitä tunnelmaa ja tunnetta Nakamura Tsune:n "Self-Portrait" välittää?

    Nakamura Tsune:n "Self-Portrait" välittää Reflective tunteen yleisessä Elegant tunnelmassa.