Paperikoko

Opiskelijoiden teosopas

Marko Marulic

Nimi Luokka Päivämäärä

Ivan Meštrović, Marko Marulic (1925). Kuvattu vain viitteellistä käyttöä varten; kaikki oikeudet pidätetään tekijänoikeuden haltijalla. Katso tämä kangas liikkuvan valon alla: piirros, lakan alla oleva todellinen väri ja paljas pigmentti

Tiedot

Taiteilija
Ivan Meštrović originaluniqueart.com/fi/artists/ivan-mestrovic/
Taiteilijan elinvuodet
1883 – 1962
Maalaus
1925

Kontekstissa

Marko Marulic — Ivan Meštrović

Teos on maalattu milloin?

  1. 1880
  2. 1890
  3. 1900
  4. 1910
  5. 1920
  6. 1930
  7. 1940
  8. 1950
  9. 1960

Ylempi rivi: vuodet. Alempi rivi: taiteilijan ikä kunkin ajanjakson alussa ja lopussa — 0 syntyessä, 79 kuollessa.

Maalattu taiteilijan ollessa 42-vuotias. Taiteilija eli 79-vuotiaaksi. 7 tästä taiteilijasta luettelossamme olevista 13 päivätyöstä on tehty aiemmin.

Varjostettu: Ivan Meštrović elämäntyö (1883–1962) ▲ tämä teos, 1925 jokainen päivätty maalaus, vuosikymmen kerrallaan

Ensimmäiset teokset: vuoteen 1917 asti Keskeiset työvuodet: 1917–1928 Myöhäistuotanto: vuodesta 1928 alkaen

Nämä kolme vyöhykettä jakavat tämän luettelon teokset ensimmäiseen neljännekseen, keskimmäiseen puolikkaaseen ja viimeiseen neljännekseen. Ne eivät muodosta taiteilijan koko tuotantoa: ohut jakso voi olla aukko historiassa pikemminkin kuin hiljainen kausi. Samat vuodet, joiden varrelle taiteilijan elämä on piirtynyt

Vertaa seuraaviin

Valitse yllä oleva teos: nimeä kaksi asiaa, jotka siinä on yhteistä tämän kanssa, sekä yksi eroavaisuus.

Lisää teoksia, jotka sopivat tämän rinnalle: originaluniqueart.com/fi/art/similar/ivan-mestrovic-marko-marulic-D2RVDA-en/

Värimaailma

Kuvan perusteella määritetty väripaletti

    Pääväri

    Sap Green #605e56

    Valittu paletti

    • #605E56
    • #2C2D29
    • #D4D0CA
    • #9A968D

    Nämä värit osana taiteilijan koko palettia Etsi muita maalauksia värin perusteella

    Päävärin nimi
    Sap Green
    Voimakkuus
    Monochromatic Kuinka kylläisiä ja vaihtelevia värit ovat, yhdestä hillitystä sävystä moniin kirkkaisiin sävyihin.
    Kontrasti
    Statement Kuinka paljon värien valoisuus ja kylläisyys vaihtelevat teoksen eri kohdissa.
    Harmonia
    Balanced Harmony Kuinka hyvin värit toimivat yhdessä, vastakohtaisuudesta täydelliseen yhtenäisyyteen.
    Kirkkaus
    Balanced Kuvan yleinen valoisuus tai tummuusaste, syvistä varjoista kirkkaisiin korostuksiin.
    Kylläisyys
    Muted Värien puhtaus ja voimakkuus vaihtelevat lähes harmaasta täysin eloisaan.

    Missä päin maailmaa tätä maalausta katsotaan?

    • alle 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% ja yli
    Tässä teoksessa on yksinään liian vähän rekisteröityjä vierailijoita kartoitettavaksi, joten levyssä näkyvät kaikki Ivan Meštrović:n teokset viimeisen kahdentoista kuukauden ajalta — yhteensä 2 maata. Mistä nämä luvut ovat peräisin

    Kymmenen johtavaa maata

    1. 1 Kiina 80,0%
    2. 2 Kreikka 20,0%

    Etsi kartalta kolme tumminta maata. Sijaitseeko tätä maalausta säilyttävä museo jossakin näistä maista? Kirjoita yksi syy, miksi kaukana asuvat ihmiset saattaisivat katsoa sitä.

    Ivan Meštrović teosten 6 katsotuimmat teokset

    1. 1 Dositej Obradović, 1911 20,0%
    2. 2 Portrait of Milica Banac (1888-1970), 1925 20,0%
    3. 3 Contemplation, 1924 20,0%
    4. 4 Vestalka, 1917 20,0%
    5. 5 Girl with Violin, 1922 20,0%
    6. — Marko Marulic, 1925 tämä maalaus 0,0%

    Yhdessä nämä teokset muodostavat 100,0% kaikesta huomiosta, jonka tämän taiteilijan maalaukset ovat saaneet viimeisen kahdentoista kuukauden aikana. Luettelossa on 13 tämän taiteilijan teosta, joista 5 on katsottu vähintään kerran. Tätä maalausta ei ole vielä katsottu kyseisellä ajanjaksolla — se sulkee listan ilman sijoitusta. Sama laskutapa kuukausittain

    Palkit sijoittuvat huomion, eivät laadun mukaan. Valitse ylin teos ja tämä: nimeä yksi asia, joka voisi tehdä maalauksesta kuuluisan muutenkin kuin sen teknisen taituruuden perusteella.

    Taiteilija ja museo

    Taiteilija

    Ivan Meštrović

    Syntynyt Vrbovec, Croatia

    Ivan Meštrović: Life and Legacy

    Early Life and Education

    Ivan Meštrović was born on August 14, 1883, in Vrbovec, Croatia (then part of Austria-Hungary). From a young age, he displayed a remarkable talent for sculpting. He began his artistic training at the stone workshop of Pavle Bilinić in Split, where he honed his skills in stonemasonry and sculpture. He continued his education at the Academy of Fine Arts Vienna, immersing himself in the Secessionist movement and its emphasis on modern aesthetics.

    Influences and Artistic Development

    Meštrović’s artistic development was profoundly shaped by his travels throughout Europe. He studied the works of ancient Greek and Roman sculptors, as well as Renaissance masters like Michelangelo. He also admired the work of French sculptors such as Auguste Rodin, Antoine Bourdelle, and Aristide Maillol. These influences are evident in his blend of classical forms with a modern sensibility.

    Early Works: His early sculptures often reflected national-romantic themes, inspired by Croatian folklore and heroic songs. He was a key figure in the Medulić group, advocating for art that celebrated Croatian identity.

    Monumental Style: Meštrović gradually developed a monumental style characterized by powerful figures and dynamic compositions.

    Major Achievements and Works

    Throughout his career, Meštrović created an extensive body of work encompassing sculpture, architecture, and writing. Some of his most notable achievements include:

    Sculptures: The Well of Life, Pieta, The Bowman, Dositej Obradović, and numerous portraits are among his most celebrated sculptures.

    Architectural Projects: He designed several significant buildings in Croatia and the United States, including the Archbishop’s Palace in Zagreb and the Shrine of Our Lady of Montserrat at the University of Notre Dame.

    Writing: Meštrović also authored several books on art and philosophy, reflecting his intellectual depth and artistic vision.

    World Wars and Emigration

    The First World War disrupted Meštrović’s career, forcing him into emigration. After the war, he returned to Croatia and continued his prolific work. However, political turmoil during World War II led to another period of exile. He emigrated to Italy in 1942, then Switzerland in 1943, and finally settled in the United States in 1947.

    Later Life and Legacy

    In the United States, Meštrović held professorships at Syracuse University and the University of Notre Dame. He continued to create art and share his knowledge with students until his death on January 16, 1962, in South Bend, Indiana.

    Ivan Meštrović’s legacy as Croatia's most prominent modern sculptor remains secure. His work continues to inspire artists and captivate audiences worldwide. He is remembered for his masterful technique, powerful imagery, and profound exploration of human themes. His sculptures are testaments to the enduring power of art to express national identity, religious faith, and universal values.

    Mistä lukea lisää

    Löydä tämä verkosta

    QR-koodi, joka linkittää Marko Marulic lataussivulle

    originaluniqueart.com/fi/art/download/ivan-mestrovic-marko-marulic-D2RVDA-en/

    Teoksen lähdeviite

    MLA
    Meštrović, Ivan. Marko Marulic. 1925, https://originaluniqueart.com/fi/art/ivan-mestrovic-marko-marulic-D2RVDA-en/
    APA
    Meštrović, Ivan (1925). Marko Marulic [Painting]. https://originaluniqueart.com/fi/art/ivan-mestrovic-marko-marulic-D2RVDA-en/
    Chicago
    Ivan Meštrović. Marko Marulic. 1925. https://originaluniqueart.com/fi/art/ivan-mestrovic-marko-marulic-D2RVDA-en/
    Harvard
    Meštrović, Ivan (1925) Marko Marulic. Available at: https://originaluniqueart.com/fi/art/ivan-mestrovic-marko-marulic-D2RVDA-en/

    Katso tarkemmin

    Marko Marulic — Ivan Meštrović

    Katso tarkemmin

    Vastaa omilla sanoillasi. Tässä ei ole vääriä vastauksia – on vain vastauksia, jotka pystyt perustelemaan.

    1. Mikä kiinnittää huomiosi ensimmäisenä ja miksi?
    2. Mitkä värit tai muodot luovat tunnelman – ja mikä se tunnelma on?
    3. Kuinka monta kasvoa löydät? ____ (luettelossamme on 3 — oletko samaa mieltä?)
    4. Katso takaisin aiemmin tässä oppaassa esiteltyyn teokseen Dositej Obradović (1911). Nimeä kaksi asiaa, jotka se jakaa tämän teoksen kanssa, sekä yksi eroavaisuus.
    5. Ivan Meštrović oli noin 42-vuotias tämän teoksen syntyhetkellä. Mikä teoksessa näyttää taiteilijan työlle tuossa vaiheessa?

    Vastauksesi

    Kirjoita lyhyt kappale tästä teoksesta. Hyödynnä tämän oppaan aiempia osioita sekä yllä antamiasi vastauksia.

    Kysymykset ja vastaukset

    Mistä voin ostaa digitaalisen kuvan teoksesta Ivan Meštrović:n "Marko Marulic"?

    Saadaksesi teoksen Ivan Meštrović:n "Marko Marulic" digitaalisen tiedoston, tilaa korkearesoluutioinen digitaalinen kuvalataus sen Digitaalinen kuva -sivulta.

    Minä vuonna teos Ivan Meštrović:n "Marko Marulic" on luotu?

    Ivan Meštrović:n "Marko Marulic" on luotu vuonna 1925.

    Millä muilla nimillä tai nimimerkeillä Ivan Meštrović tunnetaan?

    Ivan Meštrović esiintyy myös nimillä Ivan Meštrovic.