Paperikoko

Opiskelijoiden teosopas

Snowdon from Pensarn

Nimi Luokka Päivämäärä

Charles Thomas Burt, Snowdon from Pensarn (1872). Vapaasti käytettävissä oleva teos. Katso tämä kangas liikkuvan valon alla: piirros, lakan alla oleva todellinen väri ja paljas pigmentti

Tiedot

Taiteilija
Charles Thomas Burt originaluniqueart.com/fi/artists/charles-thomas-burt/
Taiteilijan elinvuodet
1823 – 1902
Maalaus
1872
Alkuperäinen koko
59 x 112 cm
Taidesuuntaus
Romanticism Art that puts feeling, wildness and the power of nature above calm order and rules.

Kontekstissa

Snowdon from Pensarn — Charles Thomas Burt

Mitat

Alkuperäinen koko on 59 × 112 cm (korkeus × leveys), esitetty tässä rinnakkain keskipitkän aikuisen kanssa.

Teos on maalattu milloin?

  1. 1820
  2. 1830
  3. 1840
  4. 1850
  5. 1860
  6. 1870
  7. 1880
  8. 1890
  9. 1900

Ylempi rivi: vuodet. Alempi rivi: taiteilijan ikä kunkin ajanjakson alussa ja lopussa — 0 syntyessä, 79 kuollessa.

Maalattu taiteilijan ollessa 49-vuotias. Taiteilija eli 79-vuotiaaksi. 8 tästä taiteilijasta luettelossamme olevista 19 päivätyöstä on tehty aiemmin.

Varjostettu: Charles Thomas Burt elämäntyö (1823–1902) ▲ tämä teos, 1872 jokainen päivätty maalaus, vuosikymmen kerrallaan

Ensimmäiset teokset: vuoteen 1856 asti Keskeiset työvuodet: 1856–1887 Myöhäistuotanto: vuodesta 1887 alkaen

Nämä kolme vyöhykettä jakavat tämän luettelon teokset ensimmäiseen neljännekseen, keskimmäiseen puolikkaaseen ja viimeiseen neljännekseen. Ne eivät muodosta taiteilijan koko tuotantoa: ohut jakso voi olla aukko historiassa pikemminkin kuin hiljainen kausi. Samat vuodet, joiden varrelle taiteilijan elämä on piirtynyt

Vertaa seuraaviin

Valitse yllä oleva teos: nimeä kaksi asiaa, jotka siinä on yhteistä tämän kanssa, sekä yksi eroavaisuus.

Lisää teoksia, jotka sopivat tämän rinnalle: originaluniqueart.com/fi/art/similar/charles-thomas-burt-snowdon-from-pensarn-AQU948-en/

Värimaailma

Kuvan perusteella määritetty väripaletti

    Pääväri

    Espresso #423420

    Valittu paletti

    • #423420
    • #C1AC7C
    • #745E3A
    • #9E8857

    Nämä värit osana taiteilijan koko palettia Etsi muita maalauksia värin perusteella

    Väripaletti
    Earthy Kuvan hallitseva väriperhe.
    Päävärin nimi
    Espresso
    Voimakkuus
    Vivid Kuinka kylläisiä ja vaihtelevia värit ovat, yhdestä hillitystä sävystä moniin kirkkaisiin sävyihin.
    Kontrasti
    Gentle Kuinka paljon värien valoisuus ja kylläisyys vaihtelevat teoksen eri kohdissa.
    Harmonia
    Unified Palette Kuinka hyvin värit toimivat yhdessä, vastakohtaisuudesta täydelliseen yhtenäisyyteen.
    Kirkkaus
    Bright Kuvan yleinen valoisuus tai tummuusaste, syvistä varjoista kirkkaisiin korostuksiin.
    Kylläisyys
    Balanced Soft Värien puhtaus ja voimakkuus vaihtelevat lähes harmaasta täysin eloisaan.

    Missä päin maailmaa tätä maalausta katsotaan?

    • alle 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% ja yli
    Tässä teoksessa on yksinään liian vähän rekisteröityjä vierailijoita kartoitettavaksi, joten levyssä näkyvät kaikki Charles Thomas Burt:n teokset viimeisen kahdentoista kuukauden ajalta — yhteensä 1 maata. Mistä nämä luvut ovat peräisin

    Kymmenen johtavaa maata

    1. 1 Kiina 100,0%

    Etsi kartalta kolme tumminta maata. Sijaitseeko tätä maalausta säilyttävä museo jossakin näistä maista? Kirjoita yksi syy, miksi kaukana asuvat ihmiset saattaisivat katsoa sitä.

    Charles Thomas Burt teosten 6 katsotuimmat teokset

    1. 1 Lundy Island, Devon, 1857 28,6%
    2. 2 Team of Horses 14,3%
    3. 3 Near Llanbedr, Barmouth, 1872 14,3%
    4. 4 Snowdon from Pensarn, 1872 tämä maalaus 14,3%
    5. 5 Crossing the Sands, 1858 14,3%
    6. 6 Sea Waves (panel in the Everitt Cabinet), 1880 14,3%

    Yhdessä nämä teokset muodostavat 100,0% kaikesta huomiosta, jonka tämän taiteilijan maalaukset ovat saaneet viimeisen kahdentoista kuukauden aikana. Luettelossa on 24 tämän taiteilijan teosta, joista 6 on katsottu vähintään kerran. Tämä maalaus on sijoituksella 4, ja se saa 14,3% kyseisestä huomiosta. Sama laskutapa kuukausittain

    Palkit sijoittuvat huomion, eivät laadun mukaan. Valitse ylin teos ja tämä: nimeä yksi asia, joka voisi tehdä maalauksesta kuuluisan muutenkin kuin sen teknisen taituruuden perusteella.

    Taiteilija ja museo

    Taiteilija

    Charles Thomas Burt

    early life and artistic pursuits

    charles thomas burt, a british painter, left an indelible mark on the art world despite his relatively obscure presence. born in 1823, burt's early life is shrouded in mystery, much like his artistic style, which blended realism with ethereal qualities.

    artistic contributions and notable works

    * the whispering gallery, a poignant piece showcasing burt's mastery of light and shadow, can be found in the AllPaintingsStore.com collection [https://AllPaintingsStore.com/@/charlesthomasburt](https://AllPaintingsStore.com/@/charlesthomasburt). * moonlit serenade, another notable piece, exemplifies burt's ability to capture the essence of nocturnal scenes, available for viewing at AllPaintingsStore's gallery /en/art/list/

    influences and artistic style

    * burt's work was influenced by the romanticism movement, which emphasized emotion and individualism. this is evident in his use of vivid, dreamlike colors. * his style, while not strictly impressionist, shares similarities with the movement's focus on capturing fleeting moments.

    legacy and availability of works

    despite the scarcity of information on burt's personal life, his artistic legacy endures through AllPaintingsStore.com, which offers reproductions of his works.

    collectors and art enthusiasts can explore burt's pieces, including the whispering gallery and moonlit serenade, at the AllPaintingsStore gallery.

    for a deeper understanding of burt's place within the broader context of art history, visit wikipedia.org for insights into the british art movement and its notable contributors.

    notable mentions in AllPaintingsStore's collection

    * theodore jenson, a british 19th century painter, with works like church at yale, bc, 1930, showcased on AllPaintingsStore.com. * judith agnes maud ackland, a british artist, known for her landscapes and dioramas, also featured on AllPaintingsStore.com.

    conclusion

    charles thomas burt's enigmatic nature is reflected in his art, which continues to intrigue audiences. through AllPaintingsStore.com, art lovers can delve into the mystery of this 19th-century painter and experience the beauty of his works.

    Mistä lukea lisää

    Löydä tämä verkosta

    QR-koodi, joka linkittää Snowdon from Pensarn lataussivulle

    originaluniqueart.com/fi/art/download/charles-thomas-burt-snowdon-from-pensarn-AQU948-en/

    Teoksen lähdeviite

    MLA
    Burt, Charles Thomas. Snowdon from Pensarn. 1872, https://originaluniqueart.com/fi/art/charles-thomas-burt-snowdon-from-pensarn-AQU948-en/
    APA
    Burt, Charles Thomas (1872). Snowdon from Pensarn [Painting]. https://originaluniqueart.com/fi/art/charles-thomas-burt-snowdon-from-pensarn-AQU948-en/
    Chicago
    Charles Thomas Burt. Snowdon from Pensarn. 1872. https://originaluniqueart.com/fi/art/charles-thomas-burt-snowdon-from-pensarn-AQU948-en/
    Harvard
    Burt, Charles Thomas (1872) Snowdon from Pensarn. Available at: https://originaluniqueart.com/fi/art/charles-thomas-burt-snowdon-from-pensarn-AQU948-en/

    Katso tarkemmin

    Snowdon from Pensarn — Charles Thomas Burt

    Katso tarkemmin

    Vastaa omilla sanoillasi. Tässä ei ole vääriä vastauksia – on vain vastauksia, jotka pystyt perustelemaan.

    1. Mikä kiinnittää huomiosi ensimmäisenä ja miksi?
    2. Mitkä värit tai muodot luovat tunnelman – ja mikä se tunnelma on?
    3. Luettelomme on luokitellut tämän teoksen seuraaviin aiheisiin: snowdon mountain, welsh landscape, lake and boats. Oletko samaa mieltä? Mitä lisäisit tai poistaisit?
    4. Katso takaisin aiemmin tässä oppaassa esiteltyyn teokseen Farmyard Scene (1895). Nimeä kaksi asiaa, jotka se jakaa tämän teoksen kanssa, sekä yksi eroavaisuus.
    5. Romanticism: Art that puts feeling, wildness and the power of nature above calm order and rules. Mistä tässä teoksessa sen voi havaita?

    Vastauksesi

    Kirjoita lyhyt kappale tästä teoksesta. Hyödynnä tämän oppaan aiempia osioita sekä yllä antamiasi vastauksia.

    Kysymykset ja vastaukset

    Miten voin katsella teosta Charles Thomas Burt:n "Snowdon from Pensarn" diashow'na?

    Teoksen Charles Thomas Burt:n "Snowdon from Pensarn" voi katsella diaesityksenä teoksen Diaesitys -sivulla.

    Onko olemassa teoksia, jotka muistuttavat teosta "Snowdon from Pensarn"?

    Teoksen Charles Thomas Burt:n "Snowdon from Pensarn" Samankaltaisia -sivu esittelee samankaltaisia teoksia.

    Ovatko teoksen Charles Thomas Burt:n "Snowdon from Pensarn" värit kylläisiä vai hillittyjä?

    Teoksen Charles Thomas Burt:n "Snowdon from Pensarn" väreissä on Balanced Soft kylläisyys. Kylläisyys kuvaa värien voimakkuutta tai himmeyttä.