Paperikoko

Opiskelijoiden teosopas

James VI

Nimi Luokka Päivämäärä

Alonso Sánchez Coello, James VI. Vapaasti käytettävissä oleva teos. Katso tämä kangas liikkuvan valon alla: piirros, lakan alla oleva todellinen väri ja paljas pigmentti

Tiedot

Taiteilija
Alonso Sánchez Coello originaluniqueart.com/fi/artists/alonso-sanchez-coello_fi/
Taiteilijan elinvuodet
1531 – 1588

Kontekstissa

James VI — Alonso Sánchez Coello

Milloin tämä on mahdollisesti maalattu?

  1. 1530
  2. 1540
  3. 1550
  4. 1560
  5. 1570
  6. 1580

Ylempi rivi: vuodet. Alempi rivi: taiteilijan ikä kunkin ajanjakson alussa ja lopussa — 0 syntyessä, 57 kuollessa.

Varjostettu: Alonso Sánchez Coello elämäntyö (1531–1588) jokainen päivätty maalaus, vuosikymmen kerrallaan

Tälle tallenteelle ei ole tiedossa tarkkaa vuosilukua — artistin eliniän ja teoksen tyylin perusteella, millä vuosikymmenellä se mielestäsi sijoittuu?

Vertaa seuraaviin

Valitse yllä oleva teos: nimeä kaksi asiaa, jotka siinä on yhteistä tämän kanssa, sekä yksi eroavaisuus.

Lisää teoksia, jotka sopivat tämän rinnalle: originaluniqueart.com/fi/art/similar/alonso-sanchez-coello-james-vi-A29SAV-en/

Värimaailma

Kuvan perusteella määritetty väripaletti

    Pääväri

    Driftwood #b59b6a

    Valittu paletti

    • #B59B6A
    • #907138
    • #180D05
    • #604316

    Nämä värit osana taiteilijan koko palettia Etsi muita maalauksia värin perusteella

    Väripaletti
    Earthy Kuvan hallitseva väriperhe.
    Päävärin nimi
    Driftwood
    Voimakkuus
    Balanced Kuinka kylläisiä ja vaihtelevia värit ovat, yhdestä hillitystä sävystä moniin kirkkaisiin sävyihin.
    Kontrasti
    Statement Kuinka paljon värien valoisuus ja kylläisyys vaihtelevat teoksen eri kohdissa.
    Harmonia
    Unified Palette Kuinka hyvin värit toimivat yhdessä, vastakohtaisuudesta täydelliseen yhtenäisyyteen.
    Kirkkaus
    Shadow Kuvan yleinen valoisuus tai tummuusaste, syvistä varjoista kirkkaisiin korostuksiin.
    Kylläisyys
    Balanced Soft Värien puhtaus ja voimakkuus vaihtelevat lähes harmaasta täysin eloisaan.

    Missä päin maailmaa tätä maalausta katsotaan?

    • alle 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% ja yli
    Tässä teoksessa on yksinään liian vähän rekisteröityjä vierailijoita kartoitettavaksi, joten levyssä näkyvät kaikki Alonso Sánchez Coello:n teokset viimeisen kahdentoista kuukauden ajalta — yhteensä 5 maata. Mistä nämä luvut ovat peräisin

    Kymmenen johtavaa maata

    1. 1 Kiina 64,3%
    2. 2 Italia 14,3%
    3. 3 Espanja 7,1%
    4. 4 Ranska 7,1%
    5. 5 Puola 7,1%

    Etsi kartalta kolme tumminta maata. Sijaitseeko tätä maalausta säilyttävä museo jossakin näistä maista? Kirjoita yksi syy, miksi kaukana asuvat ihmiset saattaisivat katsoa sitä.

    Alonso Sánchez Coello teosten 10 katsotuimmat teokset

    1. 1 Philip II Holding a Rosary, 1573 42,1%
    2. 2 Prinssi Don Carlos Austriasta, 1558 10,5%
    3. 3 View of the city of Seville 10,5%
    4. 4 Portrait of the Infanta Catalina Micaela, 1682 5,3%
    5. 5 St Sebastian between St Bernard and St Francis, 1582 5,3%
    6. 6 Diego de Covarrubias, 1574 5,3%
    7. 7 Called 'Margarita of Austria 5,3%
    8. 8 Catherine of Austria, Queen of Portugal 5,3%
    9. 9 James VI tämä maalaus 5,3%
    10. 10 The Duchess of Lerma 5,3%

    Yhdessä nämä teokset muodostavat 100,0% kaikesta huomiosta, jonka tämän taiteilijan maalaukset ovat saaneet viimeisen kahdentoista kuukauden aikana. Luettelossa on 21 tämän taiteilijan teosta, joista 10 on katsottu vähintään kerran. Tämä maalaus on sijoituksella 9, ja se saa 5,3% kyseisestä huomiosta. Sama laskutapa kuukausittain

    Palkit sijoittuvat huomion, eivät laadun mukaan. Valitse ylin teos ja tämä: nimeä yksi asia, joka voisi tehdä maalauksesta kuuluisan muutenkin kuin sen teknisen taituruuden perusteella.

    Taiteilija ja museo

    Taiteilija

    Alonso Sánchez Coello

    Syntynyt Benifaió, Espanja

    Varhaiset vuodet ja koulutus

    Syntynyt: Benifaió, Espanja (1531)

    Vietti lapsuutensa Valencian läheisyydessä isänsä kuolemaan saakka.

    Noin vuosina 1541/4asia muutti Portugaliin asumaan isoisänsä luokse, joka oli aatelismies portugalilaisten hallitsijoiden palveluksessa.

    Opiskeli Anthonis Morin (Antonio Moro) johdolla Flanderissa noin vuonna 1550.

    Sai tukea Antoine de Granvilleilta, Arrasin piispalta, joka oli myös Morin suojelija.

    Ura Espanjan hovissa

    Toimi Portugalin kuninkaallisen perheen ja myöhemmin Portugalin prinssi João Manuelin hovin taiteilijana.

    Siirtyi Espanjan hoviin Filip II:n palvelukseen vuonna 1555, Filip II:n sisaren Juanan suosittelemana.

    Nimettiin hovimaalariksi vuonna 1560.

    Naimisivat hopeasepän tyttären, Louisa Reyaltesin, noin vuosina 1560/61.

    Myös hänen tyttärensä, Isabel Sánchez, ryhtyi taiteilijaksi ja avusti isäänsä tämän työpajassa.

    Muutti hovin mukana Toledoon ja asettui lopullisesti Madridiin vuonna 1561.

    Taiteellinen tyyli ja vaikutteet

    Tyyli: Yhdisti flaamilaisen objektiivisuuden venetsialaiseen aistillisuuteen.

    Vaikutteet: Ensisijaisesti Anthonis Morin ja Tizianin vaikutuspiirissä.

    Oppii Morilta teknistä tarkkuutta.

    Sisällytti teoksiinsa Tizianilta opitut venetsialaiset kultaiset sävyt, runsaan työstön ja valon käytön.

    Tunnettu muotokuvistaan, joita leimaavat luonnollinen asento, arvokkuus, hillitty olemus ja lämmin värinkäyttö.

    Merkittävät teokset ja saavutukset

    Tuotti sekä muotokuvia että uskonnollista maalaustaidetta.

    Hänen uskonnolliset teoksensa olivat perinteisiä, mutta ne ilmentävät askeettista tyyliä.

    Huomattavia muotokuvia:

    Filip II pitelemässä rukousnauhaa (1573)

    Infanta Isabel Clara Eugenian muotokuva (1571)

    Maalaussarja, joka esittää Filip II:n lapsia.

    Infanta Isabella Clara Eugenia ja Catalina Micaelan kaksoismuotokuva (1568–9).

    Maalasi uskonnollisia teoksia El Escorialiin.

    Tuotti topografisen näkymän Sevillan satamaan.

    Perintö ja historiallinen merkitys

    Hänen mainettaan muotokuvaajana ovat moninkertaiset kopiot ja jäljennökset vaikeuttaneet.

    Häntä pidetään merkittävänä espanjalaisen renessanssitaiteen hahmona, erityisesti hovimuotokuvien ansiosta.

    Hänen työnsä vaikutti myöhempiin taiteilijoihin, kuten Velázqueziin, erityisesti pintojen, kuten haarniskoiden ja kankaiden, kuvaamisessa.

    Kuoli Madridissa 8. elokuuta 1588.

    Mistä lukea lisää

    Löydä tämä verkosta

    QR-koodi, joka linkittää James VI lataussivulle

    originaluniqueart.com/fi/art/download/alonso-sanchez-coello-james-vi-A29SAV-en/

    Teoksen lähdeviite

    MLA
    Coello, Alonso Sánchez. James VI. n.d., https://originaluniqueart.com/fi/art/alonso-sanchez-coello-james-vi-A29SAV-en/
    APA
    Coello, Alonso Sánchez (n.d.). James VI [Painting]. https://originaluniqueart.com/fi/art/alonso-sanchez-coello-james-vi-A29SAV-en/
    Chicago
    Alonso Sánchez Coello. James VI. n.d. https://originaluniqueart.com/fi/art/alonso-sanchez-coello-james-vi-A29SAV-en/
    Harvard
    Coello, Alonso Sánchez (n.d.) James VI. Available at: https://originaluniqueart.com/fi/art/alonso-sanchez-coello-james-vi-A29SAV-en/

    Katso tarkemmin

    James VI — Alonso Sánchez Coello

    Katso tarkemmin

    Vastaa omilla sanoillasi. Tässä ei ole vääriä vastauksia – on vain vastauksia, jotka pystyt perustelemaan.

    1. Mikä kiinnittää huomiosi ensimmäisenä ja miksi?
    2. Mitkä värit tai muodot luovat tunnelman – ja mikä se tunnelma on?
    3. Katso takaisin aiemmin tässä oppaassa esiteltyyn teokseen Prinssi Don Carlos Austriasta (1558). Nimeä kaksi asiaa, jotka se jakaa tämän teoksen kanssa, sekä yksi eroavaisuus.
    4. Mitä taiteilija on ehkä halunnut sinun tuntevan?
    5. Jos voisit kysyä taiteilijalta yhden kysymyksen tästä teoksesta, mikä se olisi?

    Vastauksesi

    Kirjoita lyhyt kappale tästä teoksesta. Hyödynnä tämän oppaan aiempia osioita sekä yllä antamiasi vastauksia.

    Kysymykset ja vastaukset

    Mistä voin nähdä esikatselun teoksesta "James VI"?

    "James VI"-teoksen Esikatselu -sivulla voit esikatsella teosta ennen tilaamista.

    Kuinka paljon valoa "James VI" värit näyttävät heijastavan?

    Teoksen "James VI" värit heijastavat Soft Shadow luminanssia.

    Onko teoksella "James VI" lisätyn todellisuuden (AR) esikatselumahdollisuutta?

    Teoksen Alonso Sánchez Coello:n "James VI" AR-esikatselu sivu käyttää lisättyä todellisuutta näyttääkseen teoksen omassa tilassasi yhteensopivalla laitteella.