Paperikoko

Opiskelijoiden teosopas

Half Draped Figure

Nimi Luokka Päivämäärä

Abbott Handerson Thayer, Half Draped Figure (1885). Vapaasti käytettävissä oleva teos. Katso tämä kangas liikkuvan valon alla: piirros, lakan alla oleva todellinen väri ja paljas pigmentti

Tiedot

Taiteilija
Abbott Handerson Thayer originaluniqueart.com/fi/artists/abbott-handerson-thayer_fi/
Taiteilijan elinvuodet
1849 – 1921
Maalaus
1885
Alkuperäinen koko
181 x 121 cm
Taidesuuntaus
Symbolism Pictures where objects stand for ideas — a flower or a door meaning something beyond itself.

Kontekstissa

Half Draped Figure — Abbott Handerson Thayer

Mitat

Alkuperäinen koko on 181 × 121 cm (korkeus × leveys), esitetty tässä rinnakkain keskipitkän aikuisen kanssa. Teosta ei voida esittää oikeassa mittakaavassa tällä sivulla sen koon vuoksi.

Teos on maalattu milloin?

  1. 1840
  2. 1850
  3. 1860
  4. 1870
  5. 1880
  6. 1890
  7. 1900
  8. 1910
  9. 1920

Ylempi rivi: vuodet. Alempi rivi: taiteilijan ikä kunkin ajanjakson alussa ja lopussa — 0 syntyessä, 72 kuollessa.

Maalattu taiteilijan ollessa 36-vuotias. Taiteilija eli 72-vuotiaaksi. 18 tästä taiteilijasta luettelossamme olevista 105 päivätyöstä on tehty aiemmin.

Varjostettu: Abbott Handerson Thayer elämäntyö (1849–1921) ▲ tämä teos, 1885 jokainen päivätty maalaus, vuosikymmen kerrallaan

Ensimmäiset teokset: vuoteen 1889 asti Keskeiset työvuodet: 1889–1909 Myöhäistuotanto: vuodesta 1909 alkaen

Nämä kolme vyöhykettä jakavat tämän luettelon teokset ensimmäiseen neljännekseen, keskimmäiseen puolikkaaseen ja viimeiseen neljännekseen. Ne eivät muodosta taiteilijan koko tuotantoa: ohut jakso voi olla aukko historiassa pikemminkin kuin hiljainen kausi. Samat vuodet, joiden varrelle taiteilijan elämä on piirtynyt

Vertaa seuraaviin

Valitse yllä oleva teos: nimeä kaksi asiaa, jotka siinä on yhteistä tämän kanssa, sekä yksi eroavaisuus.

Lisää teoksia, jotka sopivat tämän rinnalle: originaluniqueart.com/fi/art/similar/abbott-handerson-thayer-half-draped-figure-AQUPZA-en/

Värimaailma

Kuvan perusteella määritetty väripaletti

    Pääväri

    Putty #e9d9c5

    Valittu paletti

    • #E9D9C5
    • #665D20
    • #25231C
    • #959070

    Nämä värit osana taiteilijan koko palettia Etsi muita maalauksia värin perusteella

    Päävärin nimi
    Putty
    Voimakkuus
    Balanced Kuinka kylläisiä ja vaihtelevia värit ovat, yhdestä hillitystä sävystä moniin kirkkaisiin sävyihin.
    Kontrasti
    Statement Kuinka paljon värien valoisuus ja kylläisyys vaihtelevat teoksen eri kohdissa.
    Harmonia
    Strong Color Unity Kuinka hyvin värit toimivat yhdessä, vastakohtaisuudesta täydelliseen yhtenäisyyteen.
    Kirkkaus
    Deep_shadow Kuvan yleinen valoisuus tai tummuusaste, syvistä varjoista kirkkaisiin korostuksiin.
    Kylläisyys
    Subtle Color Värien puhtaus ja voimakkuus vaihtelevat lähes harmaasta täysin eloisaan.

    Missä päin maailmaa tätä maalausta katsotaan?

    • alle 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% ja yli
    Tässä teoksessa on yksinään liian vähän rekisteröityjä vierailijoita kartoitettavaksi, joten levyssä näkyvät kaikki Abbott Handerson Thayer:n teokset viimeisen kahdentoista kuukauden ajalta — yhteensä 6 maata. Mistä nämä luvut ovat peräisin

    Kymmenen johtavaa maata

    1. 1 Kiina 90,5%
    2. 2 Yhdysvallat 3,6%
    3. 3 Espanja 2,4%
    4. 4 Brasilia 1,2%
    5. 5 Yhdistynyt kuningaskunta 1,2%
    6. 6 Malesia 1,2%

    Etsi kartalta kolme tumminta maata. Sijaitseeko tätä maalausta säilyttävä museo jossakin näistä maista? Kirjoita yksi syy, miksi kaukana asuvat ihmiset saattaisivat katsoa sitä.

    Abbott Handerson Thayer teosten 20 katsotuimmat teokset

    1. 1 Caritas, (painting), 1895 5,7%
    2. 2 Girl in White (also known as Margaret Greene), 1888 3,4%
    3. 3 Frog, 1915 3,4%
    4. 4 Minerva in a Chariot, 1894 3,4%
    5. 5 Azores 3,4%
    6. 6 White Flamingoes, study for book Concealing Coloration in the Animal Kingdom, 1909 2,3%
    7. 7 Portrait of a Woman (also known as Miss Gertrude Bloede), 1881 2,3%
    8. 8 Male Wood Duck in a Forest Pool, study for book Concealing Coloration in the Animal Kingdom, 1909 2,3%
    9. 9 Peacock in the Woods, 1907 2,3%
    10. 10 Red Flamingoes, study for book Concealing Coloration in the Animal Kingdom, 1909 2,3%
    11. 11 Red Flamingoes, 1905 2,3%
    12. 12 Lunar Caterpillar, study for book Concealing Coloration in the Animal Kingdom 2,3%
    13. 13 The Garden, 1884 2,3%
    14. 14 Landscape at Fontainebleau Forest, 1876 2,3%
    15. 15 The Sky Simulated by Red Flamingoes, study for book Concealing Coloration in the Animal Kingdom), (painting), 1909 2,3%
    16. 16 Tiger's Head, 1874 2,3%
    17. 17 Winter Sunrise, Monadnock, (painting), 1917 2,3%
    18. 18 Tiger's Head, (painting), 1874 2,3%
    19. 19 Roses, 1890 1,1%
    20. — Half Draped Figure, 1885 tämä maalaus 0,0%

    Yhdessä nämä teokset muodostavat 50,3% kaikesta huomiosta, jonka tämän taiteilijan maalaukset ovat saaneet viimeisen kahdentoista kuukauden aikana. Luettelossa on 141 tämän taiteilijan teosta, joista 63 on katsottu vähintään kerran. Tätä maalausta ei ole vielä katsottu kyseisellä ajanjaksolla — se sulkee listan ilman sijoitusta. Sama laskutapa kuukausittain

    Palkit sijoittuvat huomion, eivät laadun mukaan. Valitse ylin teos ja tämä: nimeä yksi asia, joka voisi tehdä maalauksesta kuuluisan muutenkin kuin sen teknisen taituruuden perusteella.

    Tietoja teoksesta

    Half Draped Figure — Abbott Handerson Thayer

    The painting "Half Draped Figure" by Abbott Handerson Thayer is a stunning example of the artist's skill in capturing the human form. Created in 1885, this oil on canvas piece measures 181 x 121 cm and is a testament to Thayer's ability to convey emotion and intimacy through his work.

    The Artist's Style

    Abbott Handerson Thayer was an American artist known for his portraits and figurative paintings. His style is characterized by a sense of realism and attention to detail, which is evident in "Half Draped Figure". The painting features a woman sitting on the ground with her legs crossed, wearing a green dress and wrapped in a blanket. The subject's posture suggests a sense of relaxation and contemplation. Key Features of the painting include:

    The use of warm colors to create a cozy atmosphere

    The subtle play of light on the subject's skin and clothing

    The intricate details of the blanket and dress

    These elements come together to create a sense of depth and dimensionality in the painting.

    Similar Works by Thayer

    Abbott Handerson Thayer was also known for his other works, such as Male Wood Duck in a Forest Pool, which can be found on AllPaintingsStore.com. This painting showcases Thayer's ability to capture the natural world with precision and beauty.

    The "Half Draped Figure" is a significant work by Abbott Handerson Thayer, and its beauty and emotion can be appreciated by art lovers everywhere. As an expert in Art and salesman at AllPaintingsStore.com, I can provide valuable insights into the world of art and help you find the perfect piece for your collection, including handmade oil painting reproductions of famous works like those by Winslow Homer and Henry W. Worthmann And John G. Steinbach. Visit the Smithsonian American Art Museum or explore our website to learn more about these incredible artists and their works.

    Taiteilija ja museo

    Taiteilija

    Abbott Handerson Thayer

    Syntynyt Boston, Yhdysvallat

    Early Life and Training

    Abbott Handerson Thayer, syntyvä Bostonissa vuonna 1849, oli jo lapsena syvän kiinnostuksen kohteessa taiteeseen. Tämä intohimo ohjasi hänet hakeutumaan muodolliseen koulutukseen, aluksi Bolestow’n (Puola) taideskoleen pariin ja myöhemmin Pariisin akatemiaan. Varhaiset vuosensa Bostonin maaseudulla, lähellä Monadnockin vuorta, antoivat hänelle vahvan yhteyden luontoon – tunteen, joka myöhemmin leimasi hänen taiteellista maailmankuvaansa ja työnsä. Hän oppi tuntemaan eläinten värikkäät naamiointitaktiikat tarkkaavaisesti, mikä vaikutti merkittävästi hänen myöhempään työhön.

    Artistic Career and Style

    Thayerin taiteellinen ura oli tunnettu innovatiivisesta lähestymistavastaan muotokuvien, maisemien ja still life -maalausten tekemiseen. Hänen teoksensa yhdistivät realismia ja impressionismia, heijastaen aikansa vaikutteita. Hän ei pelkästään jäljittänyt luonnon ulkonäköä, vaan pyrki myös vangitsemaan sen henkisen kauneuden ja mysteerin. Merkittäviä teoksiaan ovat muun muassa "The Virgin" (1890), joka osoittaa hänen taitonsa valon ja tekstuurin käsittelyssä, sekä nuoren naisen muotokuva (1888), joka onnistuu välittämään syvyyttä ja tunteita. Maisema ihmisfiguureilla (1895) puolestaan osoittaa hänen kyvynsä tasapainottaa luonnon rauhallisuutta ja ihmisten dynaamisuutta. Thayerin tyyli oli usein unenomainen ja symbolinen, täynnä henkisiä vihjeitä ja mysteeriä.

    Influences and Development

    Thayerin taiteellinen kehitys oli monimutkainen ja vaikutti vahvasti hänen henkilökohtaista elämäänsä. Hänen ensimmäiset vuosinsa New Yorkissa, jossa hän toimi muotokuvapiirtajana, olivat täynnä kohtaamisia tunnettujen taiteilijoiden kanssa. Hän sai merkittävän vaikutuksen George de Forest Brushin tyylistä ja hänen ajattelutavoistaan. Myöhemmin Thayerin elämä kääntyi kohti rauhaa ja yksinkertaisuutta Dublinissa, New Hampshire’ssa, jossa hän rakensi perheen tilan Monadnockin juurelle. Tämä paikka muuttui hänen luomiskeskukseensa, ja hän maalasi siellä pääasiassa maisemia ja allegorisia kuvia – erityisesti enkeleitä ja naisfiguureita.

    Legacy and Significance

    Abbott Handerson Thayerin teokset ovat edelleen esillä monissa merkittävissä museoissa ympäri Yhdysvaltoja, kuten Richmonnin taideyhdistyksessä ja Camerin taidemuseossa. Hänen vaikutuksensa amerikkalaiseen taiteeseen on ollut merkittävä, sillä hän inspiroi useita myöhempiä taiteilijoita yhdistelemällä perinteisiä ja innovatiivisia tekniikoita. Thayerin intohimo luontoon ja eläinten värikkäisiin naamiointitaktiikoihin johti myös merkittävään panokseen tieteelliseen tutkimukseen, kun hän ja hänen poikansa Gerald kirjoittivat yhdessä kirjan, joka vaikutti merkittävästi sotilaallisen taktikoinnin kehitykseen ensimmäisessä maailmansodassa. Hänen elämänsä on todiste taiteen voimasta ja sen kyvystä inspiroida ja muuttaa ihmisten näkemystä maailmasta.

    Mistä lukea lisää

    Löydä tämä verkosta

    QR-koodi, joka linkittää Half Draped Figure lataussivulle

    originaluniqueart.com/fi/art/download/abbott-handerson-thayer-half-draped-figure-AQUPZA-en/

    Teoksen lähdeviite

    MLA
    Thayer, Abbott Handerson. Half Draped Figure. 1885, https://originaluniqueart.com/fi/art/abbott-handerson-thayer-half-draped-figure-AQUPZA-en/
    APA
    Thayer, Abbott Handerson (1885). Half Draped Figure [Painting]. https://originaluniqueart.com/fi/art/abbott-handerson-thayer-half-draped-figure-AQUPZA-en/
    Chicago
    Abbott Handerson Thayer. Half Draped Figure. 1885. https://originaluniqueart.com/fi/art/abbott-handerson-thayer-half-draped-figure-AQUPZA-en/
    Harvard
    Thayer, Abbott Handerson (1885) Half Draped Figure. Available at: https://originaluniqueart.com/fi/art/abbott-handerson-thayer-half-draped-figure-AQUPZA-en/

    Katso tarkemmin

    Half Draped Figure — Abbott Handerson Thayer

    Katso tarkemmin

    Vastaa omilla sanoillasi. Tässä ei ole vääriä vastauksia – on vain vastauksia, jotka pystyt perustelemaan.

    1. Mikä kiinnittää huomiosi ensimmäisenä ja miksi?
    2. Mitkä värit tai muodot luovat tunnelman – ja mikä se tunnelma on?
    3. Kuinka monta kasvoa löydät? ____ (luettelossamme on 1 — oletko samaa mieltä?)
    4. Luettelomme on luokitellut tämän teoksen seuraaviin aiheisiin: nude figure, symbolism, romanticism. Oletko samaa mieltä? Mitä lisäisit tai poistaisit?
    5. Katso takaisin aiemmin tässä oppaassa esiteltyyn teokseen Mother and Child. Nimeä kaksi asiaa, jotka se jakaa tämän teoksen kanssa, sekä yksi eroavaisuus.

    Vastauksesi

    Kirjoita lyhyt kappale tästä teoksesta. Hyödynnä tämän oppaan aiempia osioita sekä yllä antamiasi vastauksia.

    Kysymykset ja vastaukset

    Kuinka vanha Abbott Handerson Thayer oli tehdessään "Half Draped Figure"?

    Kun "Half Draped Figure" luotiin vuonna 1885, Abbott Handerson Thayer (syntynyt 1849) oli 36 vuotias.

    Mikä on teoksen Abbott Handerson Thayer:n "Half Draped Figure" hallitseva väri?

    Teoksen Abbott Handerson Thayer:n "Half Draped Figure" hallitseva väri on Putty (#e9d9c5).

    Kuinka paljon valoa "Half Draped Figure" värit näyttävät heijastavan?

    Teoksella Abbott Handerson Thayer:n "Half Draped Figure" on Dark luminanssi. Luminanssi kuvaa sitä, kuinka paljon värit näyttävät heijastavan valoa.