Μέγεθος χαρτιού

Οδηγός Έργων Φοιτητών

Young seated worker

Όνομα Τάξη Ημερομηνία

Αδόλφος Μέντελ, Young seated worker. Δημόσιο περιουσιακό δικαίωμα. Δείτε αυτό το κάναβα υπό κινούμενο φως: το σχέδιο, το πραγματικό χρώμα κάτω από το βερνίκι, το καθαρό χρώμα

Στοιχεία αναφοράς

Καλλιτέχνης
Αδόλφος Μέντελ originaluniqueart.com/el/artists/%CE%B1%CE%B4%CF%8C%CE%BB%CF%86%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BB_el/
Χρονολογία καλλιτέχνη
1815 – 1905
Αρχική διάσταση
21 x 13 cm
Κίνηση
Realism Painting ordinary people and ordinary work exactly as they are, without making them prettier or grander.

Στο πλαίσιο

Young seated worker — Αδόλφος Μέντελ

Ποιο είναι το μέγεθός του;

Οι πρωτότυπες διαστάσεις είναι 21 × 13 εκ. (ύψος × πλάτος), σχεδιασμένες εδώ δίπλα σε έναν ενήλικα μέσου ύψους.

Πότε ενδέχεται να έχει ζωγραφιστεί αυτό το έργο;

  1. 1810
  2. 1820
  3. 1830
  4. 1840
  5. 1850
  6. 1860
  7. 1870
  8. 1880
  9. 1890
  10. 1900

Πάνω σειρά: τα έτη. Κάτω σειρά: η ηλικία του καλλιτέχνη στην αρχή και στο τέλος κάθε περιόδου — 0 στη γέννηση, 90 στον θάνατο.

Σκιασμένο: η ζωή του Αδόλφος Μέντελ (1815–1905) κάθε πίνακας με ημερομηνία, δεκαετία προς δεκαετία

Πρώτα έργα: έως το 1848 Κύρια εργασιακά έτη: 1848–1871 Ύστερα έργα: από το 1871

Αυτές οι τρεις ζώνες χωρίζουν τα έργα που έχουν ημερομηνιολογηθεί σε αυτόν τον κατάλογο σε ένα πρώτο τρίτο, ένα μεσαίο μισό και ένα τελευταίο τρίτο. Δεν αποτελούν το πλήρες έργο του καλλιτέχνη: μια αραιή περίοδος μπορεί να αποτελεί κενό στην καταγραφή και όχι μια περίοδο αφορμίας. Οι ίδιες χρονιές, με τη ζωή του καλλιτέχνη να αναδύεται μέσα από αυτές

Για αυτή την ηχογράφηση δεν υπάρχει ακριβής χρονική αναφορά στα αρχεία μας — με βάση τη διάρκεια ζωής του καλλιτέχνη και το στυλ του έργου, σε ποια δεκαετία θα την υποθέρατε;

Παρόμοια έργα

Επιλέξτε ένα από τα παραπάνω έργα: αναφέρετε δύο κοινά στοιχεία που έχει με αυτό και ένα στοιχείο που το διαφοροποιεί.

Περισσότερα έργα που μπορούν να συνδυαστούν με αυτό: originaluniqueart.com/el/art/similar/adolph-von-menzel-young-seated-worker-D2PFR4-en/

Χρωματική παλέτα

Μετρημένο από την εικόνα

    Κυρίαρχο χρώμα

    Gray #767369

    Καταχωρημένη παλέτα

    • #767369
    • #E0D7CB
    • #B0A99D
    • #35352D

    Αυτά τα χρώματα μέσα σε ολόκληρη την παλέτα του καλλιτέχνη Βρείτε άλλες ζωγραφιές ανά χρώμα

    Παλέτα
    Neutrals Η κυρίαρχη οικογένεια χρωμάτων στην εικόνα.
    Κυρίαρχο χρώμα
    Gray
    Ένταση
    Monochromatic Πόσο κορεσμένες και ποικίλες είναι οι αποχρώσεις, από έναν μόνο ήπιο τόνο έως πολλούς φωτεινούς.
    Αντίθεση
    Bold Το πόσο διαφέρουν τα χρώματα σε φωτεινότητα και κορεσμό σε όλο το έργο.
    Αρμονία
    Unified Palette Ο βαθμός της αρμονίας μεταξύ των χρωμάτων, από την έντονη αντίθεση έως την πλήρη ενότητα.
    Φωτεινότητα
    Brilliant Το πόσο ανοιχτό ή σκούρο φαίνεται το έργο συνολικά, από τις βαθιές σκιές έως τα φωτεινά σημεία.
    Κορεσμός
    Muted Πόσο καθαρά και έντονα είναι τα χρώματα, από το σχεδόν γκρίζο έως το απόλυτα ζωντανό.

    Πού στον κόσμο θα βρείτε αυτό το έργο;

    • κάτω από 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% και άνω
    Αυτό το έργο έχει πολύ λίγους καταγεγραμμένους επισκέπτες για να δημιουργηθεί χάρτης, επομένως η πλακέτα περιλαμβάνει κάθε έργο του Αδόλφος Μέντελ κατά τους τελευταίους δώδεκα μήνες — συνολικά 22 χώρες. Από πού προέρχονται αυτά τα στοιχεία

    Οι δέκα κορυφαίες χώρες

    1. 1 Κίνα 66,3%
    2. 2 Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής 6,0%
    3. 3 Ρουμανία 5,6%
    4. 4 Σιγκαπούρη 4,6%
    5. 5 Γερμανία 3,2%
    6. 6 Χονγκ Κονγκ 3,2%
    7. 7 Βέλγιο 2,1%
    8. 8 Βραζιλία 1,1%
    9. 9 Κολομβία 1,1%
    10. 10 Ηνωμένο Βασίλειο 1,1%
    11. · 12 άλλες χώρες 5,7%

    Βρείτε τις τρεις πιο σκούρες χώρες στον χάρτη. Βρίσκεται το μουσείο που φυλάσσει αυτό το έργο σε κάποια από αυτές; Γράψτε έναν λόγο για τον οποίο άνθρωποι από μακριά μπορεί να το θαυμάσουν.

    Τα 20 πιο δημοφιλή έργα του Αδόλφος Μέντελ

    1. 1 Η Κοντσέρτο του Φλάουτου στο Σανσουσέι, 1848 7,1%
    2. 2 The Studio Wall, 1872 2,8%
    3. 3 Sister Emily Sleeping, 1848 2,5%
    4. 4 Head Studies, 1884 2,2%
    5. 5 Cloud Study, 1851 1,9%
    6. 6 William I Departs for the Front, July 31, 1870, 1871 1,5%
    7. 7 Weekday in Paris, 1869 1,5%
    8. 8 Crown Prince Frederick Pays a Visit to the Painter Pesne on his Scaffold at Rheinsberg, 1861 1,5%
    9. 9 Festival in the Theatre of the New Palace. 1829 1,5%
    10. 10 Young seated worker αυτό το έργο 1,5%
    11. 11 The Artist's Sitting Room in Ritterstrasse, 1851 1,2%
    12. 12 The Disturbance, 1846 1,2%
    13. 13 Weekday in Paris, 1869 1,2%
    14. 14 German Kanzelpredigt in der Pfarrkirche zu Innsbruck, 1881 1,2%
    15. 15 Living Room with the Artist's Sister, 1847 1,2%
    16. 16 Night in the Forest, 1851 1,2%
    17. 17 German Atelierwand, 1872 0,9%
    18. 18 German Gouachenserie »Das Kinderalbum«, Szene Trockenplatz, 1863 0,9%
    19. 19 German Berliner Hinterhäuser im Schnee, 1847 0,9%
    20. 20 Deutsch Porträt von Menzels Bruder Richard English Portrait of Menzel's brother Richard, 1846 0,9%

    Συνδυαστικά, αυτά τα έργα συγκεντρώνουν το 34,8% όλης της προσοχής που έλαβαν οι πίνακες αυτού του καλλιτέχνη κατά τους τελευταίους बारह μήνες. Ο κατάλογος περιέχει 328 έργα αυτού του καλλιτέχνη, από τα οποία το 158 είδε τουλάχιστον μία φορά. Αυτό το έργο κατέχει την 10 θέση ανάμεσα σε αυτά, με 1,5% αυτής της προσοχής. Το ίδιο ισχύει και για κάθε μήνα ξεχωριστά

    Τα μπάρ μετρούν την προσοχή, όχι την ποιότητα. Επιλέξτε το έργο στην κορυφή και αυτό: ονομάστε ένα πράγμα που θα μπορούσε να κάνει μια ζωγραφική διάσημη πέρα από το πόσο καλά είναι ζωγραφισμένη.

    Καλλιτέχνης και μουσείο

    Καλλιτέχνης

    Αδόλφος Μέντελ

    Γεννημένος στις Βρότσλαβ, Πολωνία

    Απόλλων Μέντελ: Ένας Ζωγράφος της Πραγματικότητας – Η Αισθητική και το Χρονικό του 19ου αιώνα

    Ο Απόλλων Φρίδικος Erdmann von Menzel, ένα όνομα συνώνυμο της Γερμανικής Ρεαλιστικής ζωγραφικής, ήταν κάτι περισσότερο από ένας απλός ζωγράφος: ήταν ένας οραματιστής και χρονικογράφος του 19ου αιώνα. Γεννήθηκε στις 8 Δεκεμβρίου 1815 στο Βρότσλαβ (σήμερα Βρότσλαβ, Πολωνία), και το ταξίδι του ξεκίνησε όχι μέσα από τους λαμπερούς χώρους των ακαδημιών τέχνης, αλλά στον πρακτικό κόσμο της εργαστηρίου λιθογραφίας του πατέρα του. Αυτή η πρώιμη έκθεση στην αναπαραγωγή και το λεπτομερή σχέδιο θα διαμόρφωνε βαθιά τις αισθητικές του προτιμήσεις. Παρόλο που αρχικά είχε προοριστεί για έναν ακαδημαϊκό δρόμο από τον πατέρα του, ο νεαρός Απόλλων έδειξε μια ανεξήγητη αγάπη για την τέχνη, οδηγώντας σε σύντομες σπουδές στην Ακαδημία Τέχνης της Βέρλιν το 1833 πριν δεσμευτεί σε μια κυρίως αυτοδίδακτη προσέγγιση. Γρήγορα ξεχώρισε για την ακρίβεια του σχεδίου και την ανήσυχη ικανότητα να αποτυπώνει την ουσία των καθημερινών σκηνών, αρχικά μέσω της λιθογραφίας, αλλά σύντομα επεκτείνοντας το εύρος του σε ζωγραφική και χαρακτική – μέσα που άφησε πίσω του με απίστευτη δεξιοτεχνία. Η ζωή του Μέντελ ήταν αφιερωμένη στην παρατήρηση, στη μετατροπή του κόσμου γύρω του σε καμβά και χαρτί με μια ακρίβεια που έφτανε σχεδόν φωτογραφικής πιστότητας, αλλά πάντα διανθισμένη με μια λεπτή συναισθηματική βάθος.

    Ιστορικές Μεγαλουπολιτείες και Μικρές Σκηνές

    Η καλλιτεχνική παραγωγή του Μέντελ ήταν εξαιρετικά ποικίλη, καλύπτοντας ιστορικά έργα τέχνης, είδη σκηνών, πορτρέτα και τοπία. Η πρώιμη επιτυχία του ήρθε μέσω των εικονογραφήσεών του για ιστορικές εργασίες, ιδιαίτερα εκείνες που απεικονίζουν την εποχή του Φρειδερίκου του Μεγάλου, παρουσιάζοντας μια αφοσίωση στην ακρίβεια και τη συγγραφή που συνάδαινε με μια αναπτυσσόμενη εθνική υπερηφάνεια στην Προσεϋλία. Αυτές οι μεγαλεπήβολες συνθέσεις καθιέρωσαν τον Μέντελ ως έναν κορυφαίο ιστορικό ζωγράφο, ικανοποιώντας τη ζήτηση του κοινού για πατριωτικές εικόνες σε μια περίοδο σημαντικών πολιτικών και κοινωνικών αλλαγών. Ωστόσο, η μεταγενέστερη δουλειά του – οι φαινομενικά απλοί είδη σκηνών και οι μικρές μελέτες σύγχρονης ζωής – σφράγησαν πραγματικά το παθηματά του: η «Σιδερένια Εργοστασία», ολοκληρωμένη μεταξύ 1872 και 1875, ένα τεράστιο επίτευγμα που δεν βασίστηκε μόνο στην κλίμακά του αλλά και στην αλύγιστη απεικόνιση της βιομηχανικής εργασίας. Δεν ήταν μια ρομαντική βιομηχανία, αλλά μια ειλικρινής, ζωντανή και βαθιά σύγχρονη σκηνή. Παρ‚¬ίλλη δίπλα σε μεγάλες ιστορικές συνθέσεις, ο Μέντελ βρήκε ομορφιά και σημασία στις πιο ήσυχες στιγμές: μια ματιά μέσα από ένα γαλλικό παράθυρο, μια σκηνή σε έναν παλάτι κήπο ή ένα απλό πορτρέτο που αποκαλύπτει χαρακτήρα μέσω λεπτών χειρονομιών και εκφράσεων.

    Επιρροές και Ανάπτυξη Καλλιτεχνικής Τεχνικής

    Παρόλο που ήταν κυρίως αυτοδίδακτος, ο Μέντελ δεν ήταν άγρυπνος στις καλλιτεχνικές επιρροές. Ένιωσε θαυμασμό για τους Ολλανδούς Μεγάλοι – την ικανότητά τους να αποτυπώνουν το φως και τη σκιά, να ενισχύουν την καθημερινή ζωή σε τέχνη. Αυτές οι επιρροές μπορούν να διακριθούν στις συνθέσεις του και στη χρήση του χρώματος. Ωστόσο, δημιούργησε ένα ξεχωριστό γερμανικό μονοπάτι, απορριφώντας τον υπερβολικά ρομαντικό χαρακτήρα που ήταν διαδεδομένος σε ορισμένους σύγχρονους καλλιτέχνες. Η δουλειά του συνδύαζε την εθνική ταυτότητα με μια πιο αντικειμενική, αναλυτική προσέγγιση. Το έργο του απήχθη από Γάλλους καλλιτέχνες: ο Ένγκαρ Ντίγκας, για παράδειγμα, φημίζεται ότι κατείχε ένα σκίτχο του Μέντελ και τον θεωρούσε «τον μεγαλύτερο ζωντανό μάστορα». Αυτός ο αμοιβαίος σεβασμός υπογραμμίζει τη δέσμευσή τους στην ρεαλισμό και την παρατήρηση, παρά τις διαφορετικές εθνικές συνθήκες. Η ανάπτυξη του Μέντελ δεν ήταν γραμμική. Συνεχώς πειραματίστηκε με τεχνικές και θέματα, μεταβαίνοντας από τις μεγαλοπρεπείς ιστορικές ζωγραφιές της πρώτης καριέρας του στις πιο κοντές και ψυχολογικά βαθιές σκηνές που χαρακτήρισαν τη μεταγενέστερη δουλειά του. Οι δεξιότητές του στην χαρακτική ήταν ιδιαίτερα αξιοσημείωτες, επιτρέποντάς του να αποτυπώσει ένα επίπεδο λεπτομέρειας και τόνου που ενίσχυσε περαιτέρω το ρεαλιστικό στυλ του.

    Επίτευγματα και Ιστορική Σημασία

    Η επίδραση του Απόλλων Μέντελ στην γερμανική τέχνη είναι αναμφίβολη. Έφερε μια σύνδεση μεταξύ της παραδοσιακής ιστορικής ζωγραφικής και του σύγχρονου ρεαλισμού, ανοίγοντας τον δρόμο για τις επόμενες γενιές καλλιτεχνών να εξερευνήσουν νέα θέματα και τεχνικές. Η μεταθύστερη φήμη του βασίζεται όχι μόνο στις ζωγραφιές του αλλά και στην εκτεταμένη γραφική του εργασία – σκίτσα και χαρακτικές που αποκαλύπτουν μια αξιοσημείωτη ευαισθησία και ικανότητα παρατήρησης. Έγινε ιππότης το 1898, αναγνώριση της τεράστιας συνεισφοράς του στην πολιτιστική σκηνή της Γερμανίας. Η δουλειά του παραμένει σχετική σήμερα, προσφέροντας πληροφορίες για μια κρίσιμη περίοδο κοινωνικών και βιομηχανικών μετασχηματισμών και υπενθυμίζοντας μας τη δύναμη της τέχνης να φωτίσει την ανθρώπινη κατάσταση.

    Περισσότερες πληροφορίες

    Διαθέσιμο online

    Κωδικός QR που συνδέεται με τη σελίδα λήψης για το Young seated worker

    originaluniqueart.com/el/art/download/adolph-von-menzel-young-seated-worker-D2PFR4-en/

    Παρθέμειο αναφορά για το έργο

    MLA
    Μέντελ, Αδόλφος. Young seated worker. n.d., https://originaluniqueart.com/el/art/adolph-von-menzel-young-seated-worker-D2PFR4-en/
    APA
    Μέντελ, Αδόλφος (n.d.). Young seated worker [Painting]. https://originaluniqueart.com/el/art/adolph-von-menzel-young-seated-worker-D2PFR4-en/
    Chicago
    Αδόλφος Μέντελ. Young seated worker. n.d. https://originaluniqueart.com/el/art/adolph-von-menzel-young-seated-worker-D2PFR4-en/
    Harvard
    Μέντελ, Αδόλφος (n.d.) Young seated worker. Available at: https://originaluniqueart.com/el/art/adolph-von-menzel-young-seated-worker-D2PFR4-en/

    Κοιτάξτε προσεκτικά

    Young seated worker — Αδόλφος Μέντελ

    Κοιτάξτε πιο προσεκτικά

    Απαντήστε με δικά σας λόγια. Εδώ δεν υπάρχουν λάθος απαντήσεις — μόνο απαντήσεις που μπορείτε να εξηγήσετε.

    1. Τι σας τραβά την προσοχή πρώτα και γιατί;
    2. Ποια χρώματα ή σχήματα δημιουργούν τη διάθεση — και ποια είναι αυτή η διάθεση;
    3. Πόσα πρόσωπα μπορείτε να βρείτε; ____ (ο κατάλογός μας μετράει 1 — συμφωνείτε;)
    4. Ανατρέξτε στο Η Κοντσέρτο του Φλάουτου στο Σανσουσέι (1848), που παρουσιάστηκε νωρίτερα σε αυτόν τον οδηγό. Αναφέρετε δύο στοιχεία που μοιράζεται με αυτό το έργο και ένα που διαφέρει.
    5. Realism: Painting ordinary people and ordinary work exactly as they are, without making them prettier or grander. Πού μπορείτε να το διακρίνετε σε αυτό το έργο;

    Η απάντησή σας

    Γράψτε μια σύντομη παράγραφο για αυτό το έργο τέχνης, χρησιμοποιώντας τα στοιχεία από τα προηγούμενα μέρη αυτού του οδηγού και τις απαντήσεις σας παραπάνω.

    Ερωτήσεις & Απαντήσεις

    Τι επίπεδο κορεσμού χρώματος έχει το "Young seated worker" του Αδόλφος Μέντελ;

    Το έργο "Young seated worker" του Αδόλφος Μέντελ καταγράφεται με κορεσμό Muted.

    Πού μπορώ να αγοράσω ένα εκτύπωμα του "Young seated worker" του Αδόλφος Μέντελ;

    Το έργο "Young seated worker" είναι διαθέσιμο ως ένα εκτύπωμα fine art σε βαμβακερό καμβά ή σε αρχειοθετητικό χαρτί καμβά. Οι παραγγελίες πραγματοποιούνται στη σελίδα Καλλιτεχνικό Έντυπο, στο μέγεθος που επιλέξετε.

    Ποια παλέτα και ποιο κυρίαρχο χρώμα ορίζουν το "Young seated worker";

    Η χρωματική ταυτότητα του έργου "Young seated worker" του Αδόλφος Μέντελ: μια παλέτα με αποχρώσεις Neutrals, κυριαρχεί το Gray (#767369).