Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Salvador Dalí på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Salvador Dalí: nøgletal
Det mest sete værk er Opløsningen af Erindringens Vedholdenhed, 1952-54: 164.100 visninger i løbet af tolv måneder, hvilket udgør 13% af Salvador Dalís samlede visninger. Derefter Elefanterne og Kristus af Sankt Johannes af Korsen. I alt 700.400 besøg: 276.800 på kunstnersiden, 423.600 på værkerne. Publikum vokser: 29% flere besøg i Okt 2026 end i Sept 2026. Måned med flest besøg: Jul 2026 med 306.500 besøg. Publikums sprog: engelsk (22%), spansk (11%) og italiensk (9%). Publikums lande: USA (10%), Italien (9%) og Sydkorea (9%). Enhedsfordeling af publikum: enheder (54%), telefoner (40%) og tablets (5%). Én smag skiller sig ud: Melankolsk (Følelsesmæssig stemning) får 28% af besøgene for kun 8% af kataloget.
Salvador Dalí: de 10 mest viste værker
Denne rangliste tæller visninger, ikke katalogscore: de 10 værker af Salvador Dalí, der er blevet set mest på OriginalUniqueArt.com i løbet af tolv måneder.
Hvordan ændrer publikummet for Salvador Dalí sig fra måned til måned?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Vis tallene
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
500
3.900
Jul 2026
42.100
264.400
Aug 2026
47.100
96.800
Sept 2026
84.000
23.200
Okt 2026
103.100
35.300
Hvordan er værkerne fra Salvador Dalí blevet set i løbet af året?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvad vælger publikum blandt værkerne fra Salvador Dalí?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Vis tallene
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mystisk
60,4%
71,6%
Dramatisk
14,6%
12,9%
Rolig og harmonisk
6,2%
4,3%
Æterisk
6,2%
3,6%
Seren
6,2%
3,2%
Romantisk
0,0%
2,0%
Elegant
6,2%
1,8%
Nostalgisk stemning
0,0%
0,3%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mystisk
50,0%
46,6%
Melankolsk
8,0%
28,1%
Reflekterende
8,0%
6,9%
Åndelig
6,0%
6,1%
Urolig spænding
14,0%
4,6%
Dramatisk
8,0%
4,2%
Alvorlig og dyster
0,0%
1,2%
Æterisk
0,0%
0,7%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
14,0%
11,6%
Blød skygge
26,0%
35,4%
Blød lysstyrke
36,0%
33,1%
Lysende balance
16,0%
14,0%
Lysstærk
8,0%
6,0%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
26,0%
19,6%
Dæmpet farvemætning
20,0%
19,4%
Afbalanceret blød
20,0%
36,5%
Tydelig farveintensitet
34,0%
17,3%
Levende farve
0,0%
7,2%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Jordagtig
18,4%
37,6%
Neutrale nuancer
36,8%
29,0%
Mørke toner
36,8%
27,3%
Naturtema
5,3%
3,1%
Pastelfarver
2,6%
2,3%
Monokrom
0,0%
0,6%
Varme toner
0,0%
0,0%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
24,0%
20,0%
Afbalanceret
38,0%
49,9%
Levende og mættet
38,0%
30,0%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
10,0%
11,5%
Blid
20,0%
9,1%
Balanceret
8,0%
11,4%
Kraftig kontrast
20,0%
29,0%
Udsagn
42,0%
39,0%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
18,0%
22,1%
Blødt blandet palet
20,0%
12,6%
Balanceret harmoni
14,0%
11,8%
Stærk farveenhed
32,0%
39,3%
Sammenhængende palette
16,0%
14,1%
Hvordan sammenligner de mest sete værker af Salvador Dalí sig over året?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Vis tallene
Kunstværk
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
Okt 2026
Erindringens vedvaren
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
400
Kristus af Sankt Johannes a…
0
0
0
0
0
0
0
0
2.800
4.600
900
1.700
Kristus på Korset
0
0
0
0
0
0
0
0
3.800
1.200
0
100
Et sekund før opvågning fra…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1.200
Det Store Masturbator
0
0
0
0
0
0
0
0
200
100
0
200
Dalí blød konstruktion med…
0
0
0
0
0
0
0
0
600
700
0
0
Den brændende giraf
0
0
0
0
0
0
0
0
2.700
500
600
600
Sankt Antonius' fristelse
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Metamorfosen af Narkissos
0
0
0
0
0
0
0
0
500
300
0
300
Den hallucinogene Toreador
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
0
Telefoner, tablets eller computere: hvor har Salvador Dalí været set?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Vis tallene
Enhed
Besøg
Del
enheder
381.100
54,4%
telefoner
283.400
40,5%
tablets
35.900
5,1%
Hvilke sprog taler publikummet hos Salvador Dalí?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Vis tallene
Sprog
Besøg
Del
engelsk
21.600
21,7%
spansk
10.800
10,8%
italiensk
8.800
8,8%
koreansk
7.900
7,9%
russisk
6.600
6,6%
svensk
5.900
5,9%
fransk
5.800
5,8%
tysk
4.600
4,6%
japansk
3.400
3,4%
portugisisk
3.400
3,4%
Hvordan ser de daglige besøg hos Salvador Dalí ud, og hvad er prognosen?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Vis tallene
Dag
Besøg
man 12 Okt
21.100
tir 13 Okt
25.100
ons 14 Okt
21.900
tor 15 Okt
20.400
fre 16 Okt
15.000
lør 17 Okt
22.300
søn 18 Okt
22.400
man 19 Okt
26.500
tir 20 Okt
21.700
ons 21 Okt
21.900
tor 22 Okt
23.100
fre 23 Okt
19.400
lør 24 Okt
22.000
søn 25 Okt
25.100
man 26 Okt
23.900
tir 27 Okt
22.600
ons 28 Okt
29.300
tor 29 Okt
29.700
fre 30 Okt
23.000
lør 31 Okt
23.500
søn 1 Nov
26.900
man 2 Nov (forventet)
28.200
tir 3 Nov (forventet)
27.400
ons 4 Nov (forventet)
28.800
tor 5 Nov (forventet)
28.900
fre 6 Nov (forventet)
22.600
lør 7 Nov (forventet)
26.700
søn 8 Nov (forventet)
29.300
man 9 Nov (forventet)
29.800
tir 10 Nov (forventet)
28.900
ons 11 Nov (forventet)
30.500
tor 12 Nov (forventet)
30.500
fre 13 Nov (forventet)
23.900
lør 14 Nov (forventet)
28.300
søn 15 Nov (forventet)
31.000
man 16 Nov (forventet)
31.200
tir 17 Nov (forventet)
30.300
ons 18 Nov (forventet)
31.900
tor 19 Nov (forventet)
31.900
fre 20 Nov (forventet)
25.100
lør 21 Nov (forventet)
29.600
søn 22 Nov (forventet)
32.500
Salvador Dalí: korte svar
Hvad er det mest sete værk af Salvador Dalí?
Opløsningen af Erindringens Vedholdenhed, 1952-54: 164.100 besøg, hvilket udgør 13% af visningerne for Salvador Dalí. Listen går ned til rang 10.
Hvor mange besøg får Salvador Dalí?
700.400 i løbet af tolv måneder (276.800 på kunstnersiden, 423.600 på værkerne).
Ser folk Salvador Dalí på en telefon eller en computer?
På begge: enheder (54%), telefoner (40%) og tablets (5%); enheder fører med 54%.
Følges Salvador Dalí på flere sprog?
Ja: engelsk (22%), spansk (11%) og italiensk (9%). engelsk fører med 22%.
Foretrækker publikum en bestemt type værker af Salvador Dalí?
Ja, Melankolsk (Følelsesmæssig stemning): 28% af besøgene for 8% af kataloget.