Rafael Blikket på værket

1483 – 1520

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Rafael på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Rafael: hvad et år med besøg viser

Atheners Skole er det mest sete værk: 35.000 visninger på et år, hvilket svarer til 10% af al opmærksomheden rettet mod Rafael. Efterfulgt af Transfigurationen og Madonna della Seggiola (Sedia). Kunstnerens side fik 76.300 besøg og værkerne 328.500: i alt 404.800 besøg. Opmærksomheden er faldet med 35% fra Aug 2026 til Sept 2026. Jul 2026 var den travleste måned med 216.600 besøg. Besøgende læser på engelsk (43%), russisk (10%) og spansk (9%). Besøgende kommer fra USA (15%), Bulgarien (8%) og Tyskland (8%). Besøgende ser med på enheder (58%), telefoner (38%) og tablets (4%). De foretrækker Dæmpet farvemætning (Farvemætning): 61% af besøgene mod 38% af kataloget.

De 10 mest sete værker af Rafael

Hver placering afspejler de besøg, der er modtaget på OriginalUniqueArt.com i løbet af de sidste tolv måneder; placering 1 er det mest besøgte værk af Rafael.

  1. Atheners Skole 1 Atheners Skole 35.000 besøg · 9,8%
  2. Transfigurationen 2 Transfigurationen, 1520 31.400 besøg · 8,8%
  3. Madonna della Seggiola (Sedia) 3 Madonna della Seggiola (Sedia), 1514 22.200 besøg · 6,2%
  4. The Transfiguration 4 The Transfiguration, 1519 11.700 besøg · 3,3%
  5. The Sistine Madonna 5 The Sistine Madonna, 1513 8.000 besøg · 2,2%
  6. Madonna af Prag 6 Madonna af Prag, 1506 7.900 besøg · 2,2%
  7. La Belle Jardinière 7 La Belle Jardinière, 1507 7.200 besøg · 2,0%
  8. Jomfruens bryllup 8 Jomfruens bryllup, 1504 5.900 besøg · 1,7%
  9. Den Sixtinske Madonna 9 Den Sixtinske Madonna, 1513 5.000 besøg · 1,4%
  10. Bindo Altoviti 10 Bindo Altoviti, 1515 4.300 besøg · 1,2%

Hvornår besøger folk Rafaels side?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Data i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20264007.000
Jul 202621.300195.300
Aug 202624.70085.000
Sept 202629.90041.200

Hvornår er værkerne fra Rafael tilgængelige?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er de mest sete værker af Rafael, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Data i en tabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Atheners Skole0000000009.70011.9008.800
Transfigurationen000000002009.60017.1003.700
Bindo Altoviti0000000002.3001.200500
Alba Madonna0000000009001.000300
Raphael (ängel)0000000002.0001.400100
Sankt Georg og Dragen000000000700300700
Jomfruens bryllup0000000003.4001.900300
The Transfiguration000000003007.4003.200700
La Belle Jardinière0000000003.0003.600300
Madonna af Prag0000000003.7002.7001.400

Hvordan er enhedsfordelingen for Rafael-publikummet?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Data i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder234.80058,0%
telefoner154.50038,2%
tablets15.5003,8%

På hvilke sprog følges Rafael?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Data i en tabel
SprogBesøgDel
engelsk13.40043,2%
russisk3.10010,0%
spansk2.8009,0%
koreansk1.7005,5%
portugisisk1.1003,5%
italiensk9002,9%
serbisk9002,9%
arabisk8002,6%
tysk8002,6%
finsk8002,6%

Hvor mange besøg om dagen får Rafael, og hvad er det næste?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Data i en tabel
DagBesøg
man 21 Sept3.800
tir 22 Sept3.300
ons 23 Sept3.700
tor 24 Sept2.900
fre 25 Sept1.800
lør 26 Sept2.400
søn 27 Sept4.000
man 28 Sept5.100
tir 29 Sept5.400
ons 30 Sept4.800
tor 1 Okt5.100
fre 2 Okt3.200
lør 3 Okt3.000
søn 4 Okt2.900
man 5 Okt4.500
tir 6 Okt4.500
ons 7 Okt6.700
tor 8 Okt5.600
fre 9 Okt4.100
lør 10 Okt4.100
søn 11 Okt6.100
man 12 Okt (forventet)6.400
tir 13 Okt (forventet)6.300
ons 14 Okt (forventet)7.200
tor 15 Okt (forventet)6.500
fre 16 Okt (forventet)4.300
lør 17 Okt (forventet)4.500
søn 18 Okt (forventet)6.200
man 19 Okt (forventet)7.100
tir 20 Okt (forventet)7.000
ons 21 Okt (forventet)8.100
tor 22 Okt (forventet)7.200
fre 23 Okt (forventet)4.900
lør 24 Okt (forventet)5.100
søn 25 Okt (forventet)6.900
man 26 Okt (forventet)7.800
tir 27 Okt (forventet)7.700
ons 28 Okt (forventet)8.800
tor 29 Okt (forventet)7.900
fre 30 Okt (forventet)5.300
lør 31 Okt (forventet)5.500
søn 1 Nov (forventet)7.600

Hvad folk spørger om Rafael

Hvilket værk af Rafael er det mest besøgte?

Atheners Skole først med 35.000 besøg, hvilket svarer til 10% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for Rafael på OriginalUniqueArt.com?

404.800 besøg over tolv måneder: 76.300 til kunstnersiden, 328.500 til værkerne.

Hvilke enheder bruger publikummet til Rafael?

Publikum kommer fra enheder (58%), telefoner (38%) og tablets (4%); enheder står for 58% af besøgene.

Hvilke sprog bruger Rafaels følgere?

engelsk (43%), russisk (10%) og spansk (9%); engelsk udgør 43%.

Hvilke værker af Rafael matcher de besøgendes smag?

Værker beskrevet som Dæmpet farvemætning (Farvemætning) genererer 61% af de besøg, der stammer fra 38% af kataloget.