Hvad er denne side?
Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Pieter Claesz på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
Pieter Claesz: publikum på et øjebliksbillede
Still-life With A Skull And Writing Quill fanger flest blikke: 500 besøg over tolv måneder, hvilket svarer til 28% af alle visninger af Pieter Claesz på OriginalUniqueArt.com. Vanitas With Violin And Glass Ball og Vanitas With Violin And Glass Ball_2 følger efter. Pieter Claesz har genereret 2.300 besøg: 600 på kunstnersiden og 1.700 på enkelte værker. Flere øjne hver måned: antallet af besøg steg med 300% fra Aug 2026 til Sept 2026. Den travleste måned var Jul 2026 med 1.600 besøg. Publikum hælder mod Mørk (Lysstyrke): 67% af besøgene, for 43% af kunstnerens katalog.
De 9 værker af Pieter Claesz, der fanger flest blikke
Rangeret efter reelle besøg på OriginalUniqueArt.com i løbet af de sidste tolv måneder: de 9 værker af Pieter Claesz, som folk åbner mest, med førstepladsen først.
-
1
Still-life With A Skull And Writing Quill
500 besøg · 27,8%
-
2
Vanitas With Violin And Glass Ball
300 besøg · 16,7%
-
3
Vanitas With Violin And Glass Ball_2
300 besøg · 16,7%
-
4
Still-life With Oysters
200 besøg · 11,1%
-
5
P. Still life with clay pipes, Erem, 1636
100 besøg · 5,6%
-
6
Fish Still Life, oil on wood, Musée du Louvre,, 1637
100 besøg · 5,6%
-
7
Still-life_2
100 besøg · 5,6%
-
8
Still Life with Wine and Smoking Implements
100 besøg · 5,6%
-
9
Still-life_-
100 besøg · 5,6%
Hvor mange ser Pieter Claesz hver måned?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Se tallene
| Måned | Kunstnerside | Sider for værker |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 100 | 100 |
| Jul 2026 | 400 | 1.200 |
| Aug 2026 | 100 | 0 |
| Sept 2026 | 0 | 400 |
Hvor ofte bliver værkerne fra Pieter Claesz set?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvilken type værker vælger Pieter Claeszs følgere?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Se tallene
| Lysstyrke | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Mørk | 42,9% | 66,7% |
| Blød skygge | 57,1% | 33,3% |
| Blød lysstyrke | 0,0% | 0,0% |
| Lysende balance | 0,0% | 0,0% |
| Lysstærk | 0,0% | 0,0% |
| Farvemætning | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Dæmpet | 23,8% | 44,4% |
| Dæmpet farvemætning | 28,6% | 33,3% |
| Afbalanceret blød | 28,6% | 11,1% |
| Tydelig farveintensitet | 19,1% | 11,1% |
| Levende farve | 0,0% | 0,0% |
| Farveintensitet | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Monokrom | 33,3% | 50,0% |
| Afbalanceret | 52,4% | 44,4% |
| Levende og mættet | 14,3% | 5,6% |
| Kontrast | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Seren | 0,0% | 0,0% |
| Blid | 9,5% | 27,8% |
| Balanceret | 47,6% | 27,8% |
| Kraftig kontrast | 9,5% | 0,0% |
| Udsagn | 33,3% | 44,4% |
| Farveharmoni | Kunstværker af kunstneren | Besøg |
|---|---|---|
| Uharmonisk farvepalette | 0,0% | 0,0% |
| Blødt blandet palet | 0,0% | 0,0% |
| Balanceret harmoni | 4,8% | 16,7% |
| Stærk farveenhed | 52,4% | 61,1% |
| Sammenhængende palette | 42,9% | 22,2% |
Hvilke værker af Pieter Claesz fanger flest øjne, måned for måned?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Se tallene
| Kunstværk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sept 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vanitas With Violin And Gla… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Still-life With Musical Ins… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Still-life With Oysters | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Vanitas With Violin And Gla… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 0 |
| Still-life With Turkey-pie… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Still-life With A Skull And… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 400 |
| Still-life_2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| P. Still life with clay pip… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Still-life With Great Golde… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Breakfast-piece | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
På hvilke sprog følger folk Pieter Claesz?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Se tallene
| Sprog | Besøg | Del |
|---|---|---|
| tysk | 200 | 100,0% |
Hvor mange ser Pieter Claesz hver dag, og hvad er forventningen?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Se tallene
| Dag | Besøg |
|---|---|
| fre 25 Sept | 0 |
| lør 26 Sept | 0 |
| søn 27 Sept | 0 |
| man 28 Sept | 100 |
| tir 29 Sept | 0 |
| ons 30 Sept | 0 |
| tor 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lør 3 Okt | 0 |
| søn 4 Okt | 100 |
| man 5 Okt | 0 |
| tir 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tor 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 100 |
| lør 10 Okt | 0 |
| søn 11 Okt | 200 |
| man 12 Okt | 0 |
| tir 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 300 |
| tor 15 Okt | 200 |
| fre 16 Okt (forventet) | 100 |
| lør 17 Okt (forventet) | 0 |
| søn 18 Okt (forventet) | 300 |
| man 19 Okt (forventet) | 100 |
| tir 20 Okt (forventet) | 0 |
| ons 21 Okt (forventet) | 300 |
| tor 22 Okt (forventet) | 200 |
| fre 23 Okt (forventet) | 100 |
| lør 24 Okt (forventet) | 0 |
| søn 25 Okt (forventet) | 400 |
| man 26 Okt (forventet) | 100 |
| tir 27 Okt (forventet) | 0 |
| ons 28 Okt (forventet) | 400 |
| tor 29 Okt (forventet) | 300 |
| fre 30 Okt (forventet) | 200 |
| lør 31 Okt (forventet) | 0 |
| søn 1 Nov (forventet) | 500 |
| man 2 Nov (forventet) | 200 |
| tir 3 Nov (forventet) | 0 |
| ons 4 Nov (forventet) | 500 |
| tor 5 Nov (forventet) | 300 |
Spørgsmål om Pieter Claesz
Hvilke værker af Pieter Claesz vækker mest opmærksomhed?
- Still-life With A Skull And Writing Quill, med 500 visninger (28% af alle visninger for Pieter Claesz). Ranglisten ovenfor viser 9 værker.
Hvor mange ser Pieter Claesz på OriginalUniqueArt.com?
- 2.300 besøg over tolv måneder: 600 på kunstnersiden og 1.700 på enkelte værker.
Hvilken type værker af Pieter Claesz foretrækker folk?
- Mørk (Lysstyrke): 67% af besøgene, mod 43% af kataloget.