Pieter Bruegel Den Ældre Hvem der kigger med

1525 – 1569

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Pieter Bruegel Den Ældre på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Pieter Bruegel Den Ældre: publikum på et øjebliksbillede

Dommedagskyss fanger flest blikke: 17.000 besøg over tolv måneder, hvilket svarer til 9% af alle visninger af Pieter Bruegel Den Ældre på OriginalUniqueArt.com. Jagere i Snøen (Vinter) og Landsbryllup følger efter. Pieter Bruegel Den Ældre har genereret 199.400 besøg: 17.700 på kunstnersiden og 181.700 på enkelte værker. Færre øjne for nylig: antallet af besøg faldt med 44% fra Aug 2026 til Sept 2026. Den travleste måned var Jul 2026 med 114.800 besøg. Publikum læser på spansk (25%), italiensk (22%) og engelsk (16%). Publikum ser med fra Italien (16%), Spanien (12%) og Colombia (9%). Publikum ser med på enheder (64%), telefoner (31%) og tablets (4%). Publikum hælder mod Nostalgisk stemning (Stemning): 30% af besøgene, for 7% af kunstnerens katalog.

De 10 værker af Pieter Bruegel Den Ældre, der fanger flest blikke

Rangeret efter reelle besøg på OriginalUniqueArt.com i løbet af de sidste tolv måneder: de 10 værker af Pieter Bruegel Den Ældre, som folk åbner mest, med førstepladsen først.

  1. Dommedagskyss 1 Dommedagskyss, 1562 17.000 besøg · 8,9%
  2. Jagere i Snøen (Vinter) 2 Jagere i Snøen (Vinter), 1565 14.000 besøg · 7,3%
  3. Landsbryllup 3 Landsbryllup, 1568 9.900 besøg · 5,2%
  4. Tårnet i Babel 4 Tårnet i Babel, 1563 8.300 besøg · 4,3%
  5. Børnenes Leg 5 Børnenes Leg, 1560 6.900 besøg · 3,6%
  6. Landsbyens Dans 6 Landsbyens Dans, 1567 4.100 besøg · 2,1%
  7. Kristus bærer korset 7 Kristus bærer korset, 1564 3.900 besøg · 2,0%
  8. Barndommens Spil 8 Barndommens Spil, 1560 3.700 besøg · 1,9%
  9. The Parable of the Blind Leading the Blind 9 The Parable of the Blind Leading the Blind, 1568 3.300 besøg · 1,7%
  10. Massakren på de uskyldige 10 Massakren på de uskyldige, 1566 3.300 besøg · 1,7%

Hvor mange ser Pieter Bruegel Den Ældre hver måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Se tallene
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20263005.300
Jul 20265.700109.100
Aug 20264.50046.100
Sept 20267.20021.200

Hvor ofte bliver værkerne fra Pieter Bruegel Den Ældre set?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke værker af Pieter Bruegel Den Ældre fanger flest øjne, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Se tallene
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Landsbryllup0000000004.8003.3001.200
Jagere i Snøen (Vinter)0000000005.5005.3002.300
Tårnet i Babel000000001003.9003.0001.100
Dommedagskyss000000001008.9006.3001.100
Kristus bærer korset0000000001.9001.500500
Tællingen i Betlehem0000000001.700300100
Præstens børn000000001009000300
Høslæt0000000001.5009000
Børnenes Leg0000000004.2001.800700
Kampen mellem Karneval og L…000000000000

Hvilke enheder bruger folk til at se Pieter Bruegel Den Ældre?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Se tallene
EnhedBesøgDel
enheder128.50064,4%
telefoner62.40031,3%
tablets8.5004,3%

På hvilke sprog følger folk Pieter Bruegel Den Ældre?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Se tallene
SprogBesøgDel
spansk2.70024,8%
italiensk2.40022,0%
engelsk1.70015,6%
polsk8007,3%
russisk8007,3%
portugisisk6005,5%
fransk5004,6%
græsk3002,8%
hollandsk3002,8%
rumænsk3002,8%

Hvor mange ser Pieter Bruegel Den Ældre hver dag, og hvad er forventningen?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Se tallene
DagBesøg
lør 26 Sept3.000
søn 27 Sept1.700
man 28 Sept2.000
tir 29 Sept2.000
ons 30 Sept1.500
tor 1 Okt1.800
fre 2 Okt2.300
lør 3 Okt1.000
søn 4 Okt1.500
man 5 Okt2.300
tir 6 Okt2.300
ons 7 Okt1.800
tor 8 Okt1.700
fre 9 Okt1.300
lør 10 Okt1.000
søn 11 Okt2.600
man 12 Okt2.600
tir 13 Okt2.900
ons 14 Okt3.400
tor 15 Okt1.400
fre 16 Okt1.300
lør 17 Okt (forventet)1.900
søn 18 Okt (forventet)2.200
man 19 Okt (forventet)2.600
tir 20 Okt (forventet)2.700
ons 21 Okt (forventet)2.500
tor 22 Okt (forventet)1.800
fre 23 Okt (forventet)1.800
lør 24 Okt (forventet)1.900
søn 25 Okt (forventet)2.200
man 26 Okt (forventet)2.700
tir 27 Okt (forventet)2.800
ons 28 Okt (forventet)2.600
tor 29 Okt (forventet)1.900
fre 30 Okt (forventet)1.900
lør 31 Okt (forventet)2.000
søn 1 Nov (forventet)2.300
man 2 Nov (forventet)2.700
tir 3 Nov (forventet)2.800
ons 4 Nov (forventet)2.600
tor 5 Nov (forventet)1.900
fre 6 Nov (forventet)1.900

Spørgsmål om Pieter Bruegel Den Ældre

Hvilke værker af Pieter Bruegel Den Ældre vækker mest opmærksomhed?

Dommedagskyss, med 17.000 visninger (9% af alle visninger for Pieter Bruegel Den Ældre). Ranglisten ovenfor viser 10 værker.

Hvor mange ser Pieter Bruegel Den Ældre på OriginalUniqueArt.com?

199.400 besøg over tolv måneder: 17.700 på kunstnersiden og 181.700 på enkelte værker.

På hvilke enheder ser folk Pieter Bruegel Den Ældre?

Folk ser Pieter Bruegel Den Ældre på enheder (64%), telefoner (31%) og tablets (4%); enheder udgør 64% af besøgene.

På hvilke sprog følger folk Pieter Bruegel Den Ældre?

På spansk (25%), italiensk (22%) og engelsk (16%). spansk fører med 25%.

Hvilken type værker af Pieter Bruegel Den Ældre foretrækker folk?

Nostalgisk stemning (Stemning): 30% af besøgene, mod 7% af kataloget.