Peter Paul Rubens Blikket på værket

1577 – 1640

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Peter Paul Rubens på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Peter Paul Rubens: hvad et år med besøg viser

Massacre of the Innocents er det mest sete værk: 8.400 visninger på et år, hvilket svarer til 2% af al opmærksomheden rettet mod Peter Paul Rubens. Efterfulgt af Romulus og Remus og Faldet af de fordømte. Kunstnerens side fik 27.400 besøg og værkerne 293.200: i alt 320.600 besøg. Opmærksomheden er steget med 99% fra Sept 2026 til Okt 2026. Jul 2026 var den travleste måned med 182.600 besøg. Besøgende læser på spansk (19%), fransk (13%) og engelsk (10%). Besøgende kommer fra Frankrig (8%), Mexico (8%) og Tyskland (7%). Besøgende ser med på enheder (78%), telefoner (20%) og tablets (2%). De foretrækker Dæmpet farvemætning (Farvemætning): 42% af besøgene mod 14% af kataloget.

De 10 mest sete værker af Peter Paul Rubens

Hver placering afspejler de besøg, der er modtaget på OriginalUniqueArt.com i løbet af de sidste tolv måneder; placering 1 er det mest besøgte værk af Peter Paul Rubens.

  1. Massacre of the Innocents 1 Massacre of the Innocents, 1637 8.400 besøg · 2,3%
  2. Romulus og Remus 2 Romulus og Remus, 1616 7.600 besøg · 2,1%
  3. Faldet af de fordømte 3 Faldet af de fordømte, 1620 7.300 besøg · 2,0%
  4. Nedstigningen fra korset 4 Nedstigningen fra korset, 1614 6.900 besøg · 1,9%
  5. Løvehund 5 Løvehund, 1621 5.200 besøg · 1,4%
  6. Rubens, hans kone Helena Fourment og deres søn Peter Paul 6 Rubens, hans kone Helena Fourment og deres søn Peter Paul, 1639 4.500 besøg · 1,2%
  7. Dommedag 7 Dommedag, 1617 4.400 besøg · 1,2%
  8. Miraklet ved St. Ignatius af Loyola 8 Miraklet ved St. Ignatius af Loyola, 1618 4.300 besøg · 1,2%
  9. Slaget om Amazonas 9 Slaget om Amazonas, 1618 4.100 besøg · 1,1%
  10. Marie de Medicis Ankomst til Marseille 10 Marie de Medicis Ankomst til Marseille, 1625 4.000 besøg · 1,1%

Hvornår besøger folk Peter Paul Rubenss side?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Data i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 202610010.500
Jul 20263.000179.600
Aug 202690019.000
Sept 20267.00029.000
Okt 202616.40055.100

Hvornår er værkerne fra Peter Paul Rubens tilgængelige?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er de mest sete værker af Peter Paul Rubens, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Data i en tabel
KunstværkNov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026Okt 2026
Korsfæstelsen0000000001000200
Castor og Pollux bortfører…000000000300100300
Nedtagelsen fra korset00000000000700
De tre gracer, prado00000000004002.000
Saturn00000000000100
Faldet af de fordømte000000001.3006006002.400
Samson og Delila0000000030000200
Mælkevejens oprindelse000000000000
Medusas hoved00000000200000
Rubens og Isabella Brant i…00000000200000

Hvordan er enhedsfordelingen for Peter Paul Rubens-publikummet?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Data i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder251.30078,4%
telefoner63.00019,7%
tablets6.3002,0%

På hvilke sprog følges Peter Paul Rubens?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Data i en tabel
SprogBesøgDel
spansk3.00018,5%
fransk2.10013,0%
engelsk1.70010,5%
tysk1.2007,4%
portugisisk1.2007,4%
russisk1.0006,2%
georgisk6003,7%
bulgarsk5003,1%
estisk5003,1%
italiensk5003,1%

Hvor mange besøg om dagen får Peter Paul Rubens, og hvad er det næste?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Data i en tabel
DagBesøg
søn 11 Okt2.100
man 12 Okt3.400
tir 13 Okt8.700
ons 14 Okt2.000
tor 15 Okt4.200
fre 16 Okt2.000
lør 17 Okt2.900
søn 18 Okt4.400
man 19 Okt5.400
tir 20 Okt3.400
ons 21 Okt4.100
tor 22 Okt7.100
fre 23 Okt4.800
lør 24 Okt4.000
søn 25 Okt5.200
man 26 Okt4.400
tir 27 Okt4.000
ons 28 Okt9.000
tor 29 Okt5.200
fre 30 Okt5.100
lør 31 Okt7.400
søn 1 Nov (forventet)5.500
man 2 Nov (forventet)6.200
tir 3 Nov (forventet)7.600
ons 4 Nov (forventet)7.100
tor 5 Nov (forventet)7.800
fre 6 Nov (forventet)5.600
lør 7 Nov (forventet)6.800
søn 8 Nov (forventet)6.200
man 9 Nov (forventet)7.000
tir 10 Nov (forventet)8.500
ons 11 Nov (forventet)8.000
tor 12 Nov (forventet)8.700
fre 13 Nov (forventet)6.300
lør 14 Nov (forventet)7.500
søn 15 Nov (forventet)6.700
man 16 Nov (forventet)7.600
tir 17 Nov (forventet)9.200
ons 18 Nov (forventet)8.700
tor 19 Nov (forventet)9.500
fre 20 Nov (forventet)6.800
lør 21 Nov (forventet)8.200

Hvad folk spørger om Peter Paul Rubens

Hvilket værk af Peter Paul Rubens er det mest besøgte?

Massacre of the Innocents først med 8.400 besøg, hvilket svarer til 2% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for Peter Paul Rubens på OriginalUniqueArt.com?

320.600 besøg over tolv måneder: 27.400 til kunstnersiden, 293.200 til værkerne.

Hvilke enheder bruger publikummet til Peter Paul Rubens?

Publikum kommer fra enheder (78%), telefoner (20%) og tablets (2%); enheder står for 78% af besøgene.

Hvilke sprog bruger Peter Paul Rubenss følgere?

spansk (19%), fransk (13%) og engelsk (10%); spansk udgør 19%.

Hvilke værker af Peter Paul Rubens matcher de besøgendes smag?

Værker beskrevet som Dæmpet farvemætning (Farvemætning) genererer 42% af de besøg, der stammer fra 14% af kataloget.