Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Paul Signac på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Paul Signac: hvad et år med besøg viser
Pinien ved Saint Tropez er det mest sete værk: 6.500 visninger på et år, hvilket svarer til 10% af al opmærksomheden rettet mod Paul Signac. Efterfulgt af Frokost (Spisesalen) og Notre-Dame-de-la-Garde (La Bonne-Mere), Marseilles. Kunstnerens side fik 12.900 besøg og værkerne 50.600: i alt 63.500 besøg. Opmærksomheden er steget med 56% fra Sept 2026 til Okt 2026. Jul 2026 var den travleste måned med 31.800 besøg. Besøgende læser på italiensk (22%), tysk (19%) og engelsk (12%). Besøgende kommer fra Italien (24%), Tyskland (12%) og Sydkorea (8%). Besøgende ser med på enheder (75%), telefoner (20%) og tablets (5%). De foretrækker Levende og mættet (Farveintensitet): 41% af besøgene mod 18% af kataloget.
De 10 mest sete værker af Paul Signac
Hver placering afspejler de besøg, der er modtaget på OriginalUniqueArt.com i løbet af de sidste tolv måneder; placering 1 er det mest besøgte værk af Paul Signac.
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Data i en tabel
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
200
1.200
Jul 2026
2.400
29.400
Aug 2026
300
4.100
Sept 2026
3.300
6.800
Okt 2026
6.700
9.100
Hvornår er værkerne fra Paul Signac tilgængelige?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvad vælger de besøgende blandt værkerne fra Paul Signac?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Data i en tabel
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
90,9%
81,0%
Nostalgisk stemning
0,0%
9,0%
Rolig og harmonisk
0,0%
6,2%
Elegant
9,1%
2,6%
Klassisk
0,0%
0,6%
Inspirerende
0,0%
0,4%
Dramatisk
0,0%
0,2%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Fredfyldt
81,8%
74,6%
Reflekterende
9,1%
12,6%
Rolig
9,1%
10,2%
Nostalgisk
0,0%
1,9%
Livlig og dynamisk
0,0%
0,4%
Melankolsk
0,0%
0,2%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
0,0%
0,0%
Blød skygge
6,0%
1,5%
Blød lysstyrke
30,0%
34,6%
Lysende balance
34,0%
37,3%
Lysstærk
30,0%
26,6%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
30,0%
15,7%
Dæmpet farvemætning
34,0%
27,8%
Afbalanceret blød
22,0%
40,8%
Tydelig farveintensitet
14,0%
15,7%
Levende farve
0,0%
0,0%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Neutrale nuancer
72,3%
69,9%
Jordagtig
14,9%
16,0%
Pastelfarver
2,1%
8,1%
Mørke toner
8,5%
3,4%
Metalliske nuancer
0,0%
1,6%
Naturtema
0,0%
0,7%
Monokrom
2,1%
0,2%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
10,0%
4,7%
Afbalanceret
72,0%
53,9%
Levende og mættet
18,0%
41,4%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
22,0%
18,0%
Blid
26,0%
29,9%
Balanceret
14,0%
11,8%
Kraftig kontrast
12,0%
16,6%
Udsagn
26,0%
23,7%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
42,0%
57,0%
Blødt blandet palet
10,0%
8,5%
Balanceret harmoni
14,0%
13,9%
Stærk farveenhed
24,0%
17,5%
Sammenhængende palette
10,0%
3,2%
Hvad er de mest sete værker af Paul Signac, måned for måned?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Data i en tabel
Kunstværk
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
Okt 2026
Pinien ved Saint Tropez
0
0
0
0
0
0
0
0
1.600
200
700
1.900
Frokost (Spisesalen)
0
0
0
0
0
0
0
0
800
200
1.200
300
Boulevard de Clichy 1886
0
0
0
0
0
0
0
0
100
100
0
200
Two Cypresses, Mistral, Opu…
0
0
0
0
0
0
0
0
400
0
500
100
Notre-Dame-de-la-Garde (La…
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
300
700
Capo de Noli
0
0
0
0
0
0
0
0
500
300
0
100
Venice, The Pink Cloud
0
0
0
0
0
0
0
0
500
0
100
0
Steamboats, Rotterdam
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
0
0
The Tuna Boats, Groix
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
0
The Port at Sunset, Saint-T…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
500
0
Hvordan er enhedsfordelingen for Paul Signac-publikummet?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Data i en tabel
Enhed
Besøg
Del
enheder
47.900
75,4%
telefoner
12.700
20,0%
tablets
2.900
4,6%
På hvilke sprog følges Paul Signac?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Data i en tabel
Sprog
Besøg
Del
italiensk
1.500
21,7%
tysk
1.300
18,8%
engelsk
800
11,6%
spansk
600
8,7%
polsk
500
7,2%
koreansk
400
5,8%
hollandsk
400
5,8%
Chinese
400
5,8%
tjekkisk
300
4,3%
japansk
300
4,3%
Hvor mange besøg om dagen får Paul Signac, og hvad er det næste?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Data i en tabel
Dag
Besøg
man 12 Okt
500
tir 13 Okt
800
ons 14 Okt
900
tor 15 Okt
600
fre 16 Okt
800
lør 17 Okt
1.200
søn 18 Okt
300
man 19 Okt
600
tir 20 Okt
600
ons 21 Okt
1.700
tor 22 Okt
600
fre 23 Okt
1.100
lør 24 Okt
1.700
søn 25 Okt
500
man 26 Okt
1.600
tir 27 Okt
800
ons 28 Okt
800
tor 29 Okt
1.800
fre 30 Okt
600
lør 31 Okt
700
søn 1 Nov
900
man 2 Nov (forventet)
1.100
tir 3 Nov (forventet)
900
ons 4 Nov (forventet)
1.400
tor 5 Nov (forventet)
1.300
fre 6 Nov (forventet)
1.100
lør 7 Nov (forventet)
1.500
søn 8 Nov (forventet)
700
man 9 Nov (forventet)
1.300
tir 10 Nov (forventet)
1.000
ons 11 Nov (forventet)
1.600
tor 12 Nov (forventet)
1.400
fre 13 Nov (forventet)
1.200
lør 14 Nov (forventet)
1.700
søn 15 Nov (forventet)
800
man 16 Nov (forventet)
1.300
tir 17 Nov (forventet)
1.100
ons 18 Nov (forventet)
1.700
tor 19 Nov (forventet)
1.500
fre 20 Nov (forventet)
1.200
lør 21 Nov (forventet)
1.800
søn 22 Nov (forventet)
800
Hvad folk spørger om Paul Signac
Hvilket værk af Paul Signac er det mest besøgte?
Pinien ved Saint Tropez først med 6.500 besøg, hvilket svarer til 10% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.
Hvor stort er publikummet for Paul Signac på OriginalUniqueArt.com?
63.500 besøg over tolv måneder: 12.900 til kunstnersiden, 50.600 til værkerne.
Hvilke enheder bruger publikummet til Paul Signac?
Publikum kommer fra enheder (75%), telefoner (20%) og tablets (5%); enheder står for 75% af besøgene.
Hvilke sprog bruger Paul Signacs følgere?
italiensk (22%), tysk (19%) og engelsk (12%); italiensk udgør 22%.
Hvilke værker af Paul Signac matcher de besøgendes smag?
Værker beskrevet som Levende og mættet (Farveintensitet) genererer 41% af de besøg, der stammer fra 18% af kataloget.