Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Marc Chagall på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Marc Chagall: hvad et år med besøg viser
Jeg og landsbyen er det mest sete værk: 22.100 visninger på et år, hvilket svarer til 10% af al opmærksomheden rettet mod Marc Chagall. Efterfulgt af Fødselsdag og Over Værelset. Kunstnerens side fik 78.500 besøg og værkerne 141.700: i alt 220.200 besøg. Opmærksomheden er steget med 47% fra Aug 2026 til Sept 2026. Jul 2026 var den travleste måned med 137.100 besøg. Besøgende læser på fransk (20%), engelsk (12%) og italiensk (11%). Besøgende kommer fra Sydkorea (13%), Italien (11%) og Frankrig (5%). Besøgende ser med på enheder (64%), telefoner (33%) og tablets (3%). De foretrækker Blød lysstyrke (Lysstyrke): 49% af besøgene mod 22% af kataloget.
De 10 mest sete værker af Marc Chagall
Hver placering afspejler de besøg, der er modtaget på OriginalUniqueArt.com i løbet af de sidste tolv måneder; placering 1 er det mest besøgte værk af Marc Chagall.
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Data i en tabel
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Okt 2025
0
0
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
200
2.000
Jul 2026
20.500
116.600
Aug 2026
15.900
16.900
Sept 2026
41.900
6.200
Hvornår er værkerne fra Marc Chagall tilgængelige?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvad vælger de besøgende blandt værkerne fra Marc Chagall?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Data i en tabel
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Romantisk
38,6%
37,8%
Nostalgisk stemning
6,8%
15,4%
Mystisk
18,2%
14,7%
Æterisk
20,4%
12,3%
Seren
2,3%
7,2%
Dramatisk
4,5%
6,3%
Rolig og harmonisk
2,3%
2,8%
Eventyrlig og legende
4,5%
2,2%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Melankolsk
34,0%
21,1%
Mystisk
17,0%
17,8%
Glædesfyldt
2,1%
18,0%
Nostalgisk
8,5%
16,1%
Åndelig
19,1%
9,2%
Romantisk
0,0%
4,8%
Håbefuld
4,3%
2,9%
Æterisk
6,4%
2,5%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
12,0%
9,0%
Blød skygge
20,0%
19,4%
Blød lysstyrke
22,0%
48,5%
Lysende balance
14,0%
10,1%
Lysstærk
32,0%
13,0%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
48,0%
25,5%
Dæmpet farvemætning
18,0%
34,1%
Afbalanceret blød
18,0%
22,8%
Tydelig farveintensitet
16,0%
14,4%
Levende farve
0,0%
3,1%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Neutrale nuancer
51,3%
37,1%
Jordagtig
17,9%
37,6%
Mørke toner
17,9%
21,8%
Pastelfarver
5,1%
2,1%
Monokrom
5,1%
0,6%
Varme toner
0,0%
0,7%
Naturtema
2,6%
0,1%
Livlig
0,0%
0,1%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
40,0%
26,1%
Afbalanceret
38,0%
58,6%
Levende og mættet
22,0%
15,3%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
24,0%
6,0%
Blid
14,0%
10,6%
Balanceret
18,0%
11,0%
Kraftig kontrast
16,0%
26,2%
Udsagn
28,0%
46,2%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
28,0%
41,3%
Blødt blandet palet
12,0%
13,4%
Balanceret harmoni
10,0%
15,8%
Stærk farveenhed
24,0%
19,2%
Sammenhængende palette
26,0%
10,2%
Hvad er de mest sete værker af Marc Chagall, måned for måned?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Data i en tabel
Kunstværk
Okt 2025
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
Jeg og landsbyen
0
0
0
0
0
0
0
0
0
9.000
2.900
700
Fødselsdag
0
0
0
0
0
0
0
0
0
7.700
3.100
0
Over Værelset
0
0
0
0
0
0
0
0
0
4.700
600
200
Den Grønne Violinist
0
0
0
0
0
0
0
0
300
4.700
300
100
Faldende Engel
0
0
0
0
0
0
0
0
0
700
300
0
Soldaterens Drik
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
0
0
A red horse
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
200
Kompositionelt studie til ‘…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
600
200
0
Cirkus
0
0
0
0
0
0
0
0
0
600
200
0
Koncerten
0
0
0
0
0
0
0
0
0
500
200
1.000
Hvordan er enhedsfordelingen for Marc Chagall-publikummet?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Data i en tabel
Enhed
Besøg
Del
enheder
140.100
63,6%
telefoner
72.700
33,0%
tablets
7.400
3,4%
På hvilke sprog følges Marc Chagall?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Data i en tabel
Sprog
Besøg
Del
fransk
8.900
20,5%
engelsk
5.300
12,2%
italiensk
4.900
11,3%
koreansk
4.000
9,2%
tysk
3.500
8,0%
spansk
2.800
6,4%
russisk
2.300
5,3%
litauisk
2.100
4,8%
portugisisk
1.300
3,0%
serbisk
900
2,1%
Hvor mange besøg om dagen får Marc Chagall, og hvad er det næste?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Data i en tabel
Dag
Besøg
søn 27 Sept
5.000
man 28 Sept
7.700
tir 29 Sept
5.000
ons 30 Sept
3.700
tor 1 Okt
5.000
fre 2 Okt
4.600
lør 3 Okt
3.700
søn 4 Okt
7.400
man 5 Okt
8.100
tir 6 Okt
6.400
ons 7 Okt
8.600
tor 8 Okt
6.900
fre 9 Okt
5.000
lør 10 Okt
5.500
søn 11 Okt
7.200
man 12 Okt
7.600
tir 13 Okt
4.900
ons 14 Okt
7.500
tor 15 Okt
5.700
fre 16 Okt
6.300
lør 17 Okt
5.100
søn 18 Okt (forventet)
7.500
man 19 Okt (forventet)
8.900
tir 20 Okt (forventet)
6.200
ons 21 Okt (forventet)
7.500
tor 22 Okt (forventet)
6.700
fre 23 Okt (forventet)
6.100
lør 24 Okt (forventet)
5.500
søn 25 Okt (forventet)
8.000
man 26 Okt (forventet)
9.600
tir 27 Okt (forventet)
6.700
ons 28 Okt (forventet)
8.100
tor 29 Okt (forventet)
7.200
fre 30 Okt (forventet)
6.500
lør 31 Okt (forventet)
5.800
søn 1 Nov (forventet)
8.500
man 2 Nov (forventet)
10.100
tir 3 Nov (forventet)
7.000
ons 4 Nov (forventet)
8.500
tor 5 Nov (forventet)
7.600
fre 6 Nov (forventet)
6.900
lør 7 Nov (forventet)
6.200
Hvad folk spørger om Marc Chagall
Hvilket værk af Marc Chagall er det mest besøgte?
Jeg og landsbyen først med 22.100 besøg, hvilket svarer til 10% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.
Hvor stort er publikummet for Marc Chagall på OriginalUniqueArt.com?
220.200 besøg over tolv måneder: 78.500 til kunstnersiden, 141.700 til værkerne.
Hvilke enheder bruger publikummet til Marc Chagall?
Publikum kommer fra enheder (64%), telefoner (33%) og tablets (3%); enheder står for 64% af besøgene.
Hvilke sprog bruger Marc Chagalls følgere?
fransk (20%), engelsk (12%) og italiensk (11%); fransk udgør 20%.
Hvilke værker af Marc Chagall matcher de besøgendes smag?
Værker beskrevet som Blød lysstyrke (Lysstyrke) genererer 49% af de besøg, der stammer fra 22% af kataloget.