Lucas Cranach Den Ældre Hvem der kigger med

1472 – 1553

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Lucas Cranach Den Ældre på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Lucas Cranach Den Ældre: publikum på et øjebliksbillede

Adam og Eva fanger flest blikke: 3.300 besøg over tolv måneder, hvilket svarer til 7% af alle visninger af Lucas Cranach Den Ældre på OriginalUniqueArt.com. Adam og Eva i Paradis og Judith med Holofernes' hoved følger efter. Lucas Cranach Den Ældre har genereret 47.300 besøg: 6.800 på kunstnersiden og 40.500 på enkelte værker. Flere øjne hver måned: antallet af besøg steg med 119% fra Aug 2026 til Sept 2026. Den travleste måned var Jul 2026 med 29.100 besøg. Publikum læser på engelsk (31%), portugisisk (11%) og russisk (11%). Publikum ser med på enheder (83%), telefoner (14%) og tablets (3%). Publikum hælder mod Jordagtig (Farvepalette): 94% af besøgene, for 78% af kunstnerens katalog.

De 10 værker af Lucas Cranach Den Ældre, der fanger flest blikke

Rangeret efter reelle besøg på OriginalUniqueArt.com i løbet af de sidste tolv måneder: de 10 værker af Lucas Cranach Den Ældre, som folk åbner mest, med førstepladsen først.

  1. Adam og Eva 1 Adam og Eva, 1531 3.300 besøg · 7,4%
  2. Adam og Eva i Paradis 2 Adam og Eva i Paradis, 1530 2.000 besøg · 4,5%
  3. Judith med Holofernes' hoved 3 Judith med Holofernes' hoved, 1530 1.900 besøg · 4,3%
  4. The Golden Age 4 The Golden Age, 1530 1.400 besøg · 3,2%
  5. Law and Grace 5 Law and Grace, 1529 1.200 besøg · 2,7%
  6. Adam og Eva 6 Adam og Eva, 1525 1.100 besøg · 2,5%
  7. Venus stående i et landskab 7 Venus stående i et landskab, 1529 900 besøg · 2,0%
  8. Jagt efter elektoren Friedrich III den vise 8 Jagt efter elektoren Friedrich III den vise, 1529 800 besøg · 1,8%
  9. The Paradise 9 The Paradise, 1530 700 besøg · 1,6%
  10. Portrait of Johann Friedrich the Magnanimous 10 Portrait of Johann Friedrich the Magnanimous, 1509 700 besøg · 1,6%

Hvor mange ser Lucas Cranach Den Ældre hver måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Se tallene
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20262001.400
Jul 20262.00027.100
Aug 20264004.800
Sept 20264.2007.200

Hvor ofte bliver værkerne fra Lucas Cranach Den Ældre set?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke værker af Lucas Cranach Den Ældre fanger flest øjne, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Se tallene
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Adam og Eva0000000001.3006001.300
Judith med Holofernes' hoved00000000100700200800
Jagt efter elektoren Friedr…00000000080000
Adam og Eva i Paradis000000000500600800
Venus stående i et landskab000000000300200200
Adam og Eva0000000008000200
Madonna and Child00000000030000
The Paradise0000000006001000
Lukas Spielhausen000000000000
Cupid complaining to Venus.00000000060000

Hvilke enheder bruger folk til at se Lucas Cranach Den Ældre?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Se tallene
EnhedBesøgDel
enheder39.30083,1%
telefoner6.60014,0%
tablets1.4003,0%

På hvilke sprog følger folk Lucas Cranach Den Ældre?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Se tallene
SprogBesøgDel
engelsk1.70030,9%
portugisisk60010,9%
russisk60010,9%
spansk3005,5%
italiensk3005,5%
arabisk2003,6%
bulgarsk2003,6%
fransk2003,6%
slovakisk2003,6%
svensk2003,6%

Hvor mange ser Lucas Cranach Den Ældre hver dag, og hvad er forventningen?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Se tallene
DagBesøg
ons 23 Sept1.000
tor 24 Sept800
fre 25 Sept800
lør 26 Sept300
søn 27 Sept400
man 28 Sept500
tir 29 Sept1.100
ons 30 Sept500
tor 1 Okt900
fre 2 Okt400
lør 3 Okt200
søn 4 Okt1.000
man 5 Okt1.200
tir 6 Okt500
ons 7 Okt1.100
tor 8 Okt1.100
fre 9 Okt1.100
lør 10 Okt300
søn 11 Okt300
man 12 Okt1.600
tir 13 Okt200
ons 14 Okt (forventet)1.000
tor 15 Okt (forventet)1.100
fre 16 Okt (forventet)900
lør 17 Okt (forventet)300
søn 18 Okt (forventet)700
man 19 Okt (forventet)1.300
tir 20 Okt (forventet)700
ons 21 Okt (forventet)1.100
tor 22 Okt (forventet)1.200
fre 23 Okt (forventet)1.000
lør 24 Okt (forventet)300
søn 25 Okt (forventet)700
man 26 Okt (forventet)1.400
tir 27 Okt (forventet)700
ons 28 Okt (forventet)1.100
tor 29 Okt (forventet)1.200
fre 30 Okt (forventet)1.000
lør 31 Okt (forventet)300
søn 1 Nov (forventet)700
man 2 Nov (forventet)1.400
tir 3 Nov (forventet)800

Spørgsmål om Lucas Cranach Den Ældre

Hvilke værker af Lucas Cranach Den Ældre vækker mest opmærksomhed?

Adam og Eva, med 3.300 visninger (7% af alle visninger for Lucas Cranach Den Ældre). Ranglisten ovenfor viser 10 værker.

Hvor mange ser Lucas Cranach Den Ældre på OriginalUniqueArt.com?

47.300 besøg over tolv måneder: 6.800 på kunstnersiden og 40.500 på enkelte værker.

På hvilke enheder ser folk Lucas Cranach Den Ældre?

Folk ser Lucas Cranach Den Ældre på enheder (83%), telefoner (14%) og tablets (3%); enheder udgør 83% af besøgene.

På hvilke sprog følger folk Lucas Cranach Den Ældre?

På engelsk (31%), portugisisk (11%) og russisk (11%). engelsk fører med 31%.

Hvilken type værker af Lucas Cranach Den Ældre foretrækker folk?

Jordagtig (Farvepalette): 94% af besøgene, mod 78% af kataloget.